vmatusko vmatusko komentáře u knih

Dýka a kříž Dýka a kříž David Wilkerson

Kniha zachytáva strhujúci príbeh Davida Wilkersona, kazateľa, ktorý prichádza do New Yorku medzi mladých keď videl aký zlý život tam žili - drogy, alkohol, bitky, rôzne gangy. Tento pastor pôsobí medzi mladými na uliciach New Yorku a snaží sa rozprávať o Bohu, modliť sa s nimi, no nie vždy je to jednoduché, vybudujú aj nejaké centrum(v roku 1960), kde títo ľudia prichádzajú. Pastor tak dáva nádej a verí mladým ľuďom, ktorých už mesto dávno odsúdilo.
Veľmi ma oslovil tento pastor tým ako nekonečne dôveroval Bohu aj v najťažších situáciach (keď nemali už žiadne peniaze a výdavky napriek tomu vznikali). V modlitbe hľadal silu ísť ďalej a veril že do všetkého čo konal ho pozýva Boh, ktorý je neustále s ním. Po prečítaní knihy som mal v sebe silný pocit robiť niečo dobré pre druhých, tiež by tento pocit v nás stále bol - byť vždy pripravený byť tu pre druhých keď nás potrebujú.

01.03.2018

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Príbeh Santiaga, ktorý si vysníval že nájde poklad. Síce cestoval až do Egypta - tam ho nenašiel - našiel ho doma. Na to aby ho však našiel musel sa veľa naučiť - pochopiť zákony života, vidieť pyramídy, stretnúť Fatimu, Alchymistu,...
Túto knihu by som zaradil medzi oddychové - čítal som ju hlavne preto, že sa o nej dosť rozprávalo.

01.03.2018

Ben Hur Ben Hur Lewis Wallace

Veľmi pekný historický román. Je zaujímave sledovať ako sa po obvinení dostáva na galeje a ako to všetko statočne zvláda až sa nakoniec dostáva na slobodu po záchrane života generálovi. Namiesto pomsty, prináša odpustenie, presne ako nás učí Ježiš.
Príjemne je sledovať momenty ako prichádza späť k svojej rodine a ako Ježiš uzdravuje jeho matku, ktorá bola po dlhý čas väznená.

01.03.2018 4 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Anna žije so svojimi rodičmi a sestrou Margot v Holandsku. Od roku 1942 sa ukrývajú v nepoužívaných priestoroch firemného skladu, pretože sú židia. V týchto priestoroch žijú dva roky - tak že o nich skoro nikto nevie - všetkých židov na okolo berú do koncentračných táborov. V roku 1944 bol ich úkryt prezradení. Všetkých 8 členov odviezli jednotky SS a boli deportovaný do koncentračných táborov, kde aj zahynuli. Prežil iba otec Anny Frankovej, ktorý vydal túto knihu.
Celý dej sa odohráva zväčša iba v priestoroch kde žije 8 ľudí, je zaujímavé sledovať ich život počas 2 rokoch. Anna vo veku 14 rokoch opisuje veľmi náročné podmienky - malo stravy, mizerná hygiena, nie vždy najlepšie vzťahy. No aj napriek ťažkým podmienkam sa snažili vzdelávať - učiť sa jazyky, veľa čítať, venovať sa rôznym vedám. Bola to ťažká doba, krásne na tom bolo to že sa tešili (Anna nestrácala nádej) že raz opustia priestory v ktorých sa 2 roky skrývali a znova zažijú slobodu a budú sa môcť opäť vrátiť do bežného života.

01.03.2018 3 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Výborný historický román z ranného kresťanstva, ktorý opisuje prenasledovanie kresťanov, vypálenie Ríma Nerom či hry v Koloseu. Do toho všetko láska mladých ľudí,...
Mne sa najviac páčili časti, v ktorých vystupoval sám apoštol Peter, ktorý rozprával aké to bolo keď chodili z Ježišom - to boli najkrajšie časti knihy pre mňa, doslova som to prežíval. V knihe je aj moment keď chcel Peter odisť z Ríma, lebo sa bál prenasledovania, vtedy ho stretol Ježiš a povedal mu: „Quo vadis, Domine?“ čo znamená "Kam kráčaš?" Vtedy mu Ježiš odpovedal idem sa dať za teba ukrižovať...

Nenahraditeľní Nenahraditeľní Seth Godin

Pre mňa najlepšia motivačná kniha, v ktorej autor opisuje ako sa nestať len ďalším ozubeným kolieskom v celej veľkej mašinérií nášho života. Opisuje ako sa stať jedinečný a nenahraditeľný. Autor sa snaží v človeku vzbudiť zápal a vášeň pre to čo ho baví, aby to vykonával čo najlepšie a tým sa aj prezentoval - vtedy je šanca že si ho niekto všimne a bude ho chcieť do svojej firmy ako človeka ktorý sa stane jedinečný.

15.02.2018 5 z 5

Pravdou proti moci. Príbeh muža, ktorého nezlomili Pravdou proti moci. Príbeh muža, ktorého nezlomili Silvester Krčméry

Silvester Krčméry bol prenasledovaný pre vieru, dlhé roky vypočúvaný, no napriek neľudskému jednaniu si vždy udržal vieru. V knihe opisuje ako sa dokázal vo vezení modliť, robiť si duchovné obnovy. Jedným z najkrajší dní bolo keď mohli mať sv. omšu, samozrejme tajnú! Keďže bol lekár dostal sa medzi viacerých väzňov, ktorí boli rôzni, nedalo sa všetkým veriť. Ako to celé prežíval opisuje pútavá kniha, ktorá vo svojej druhej časti obsahuje aj zápisnice a výpovede väzňa.
Krčméry patrí medzi vzory, ukazuje nám že aj v neľudských podmienkach prenasledovania, ponižovania, netreba strácať nádej a veriť že to má zmysel.
Úsmevný bol záver, keď ho prepúšťali, nechcel ísť, zdôvodnil to "však som sa nijako nepolepšil", prečo by som mal ísť preč?

15.02.2018 4 z 5

Blčiaci oheň Blčiaci oheň Wilhelm Hünermann

Život kňaza, ktorý to dotiahol až na pápeža, taký bol otec Sarto. Životopisná kniha sa veľmi dobre čítala. Zachytávala život kňaza, ktorý sa veľmi rád obetoval a dal by ľuďom aj to posledné. V každom videl Boha a myslel to veľmi dobre.

15.02.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Človek, ktorý je neustále sledovaný a prenasledovaný. Žiadna sloboda, totálna kontrola. Akoby Orwell vytušil že niečo také sa chystá v budúcnosti. Bude to zaujímave nakoľko to všetko speje k tomu že budeme aj my tak sledovaní.
Buďme radi že sme zatiaľ slobodní.

15.02.2018 4 z 5

Napriek všetkému povedať životu áno Napriek všetkému povedať životu áno Viktor Emil Frankl

Úžasná kniha, v ktorej autor jednoduchým jazykom opisuje hrôzostrašné udalosti ktoré sa diali pri jeho pobyte v Osvienčime ako väzeň. Okrem opisov neľudských podmienok v ktorých tam žijú rozpráva z pohľadu neurológa čo prežíval, čo prežívali väzni. Rozpráva tam o zmysle života. Keď sa človek v živote nemá na čo tešiť - nemá chuť žiť. Človek, ktorý si uvedomil zodpovednosť voči práci či voči naňho čakajúcemu, milujúcemu človeku, nikdy nebude schopný odhodiť svoj život.
Bolo preto dôležité aj jeho spoluväzňom ukázať, že život očakáva niečo od nich, že na nich v živote, v budúcnosti niečo čaká.
Obdivujem všetkých ľudí, ktorý prežili Osvienčim a dokážu o tom rozprávať ďalej. Vždy, keď o tom čítam mi to príde neuveriteľne že niečo také v minulosti bolo.

15.02.2018 5 z 5

Slnečnica - O podriadení slobodnej vôle Bohu Slnečnica - O podriadení slobodnej vôle Bohu Jeremiáš Drexel SJ

Fantastická kniha, dobre sa čítala. Odporúčam pre všetkých ktorý sa vo svojom kresťanskom živote zamýšľajú nad tým čo Boh na neho, na svet dopúšťa. Autor nás učí aby sme všetko čo nás v živote postretne brali ako Božiu vôľu. V knihe je veľa príkladov z Biblie. Spomína sa tam napríklad aj Jób a jeho modlitba - "Pán dal, Pán vzal, nech je Pánovo meno zvelebené!"
Tuto knihu by si mal jednoznačne prečítať minimálne každý veriaci človek.

11.02.2018 5 z 5

Facebook Efekt Facebook Efekt David Kirkpatrick

Zaujímave čítanie, ktoré nás zavedie do časov kedy facebook vznikal, aké mal komplikácie, čo všetko musel riešiť. Veľmi veľa tam bolo písané o jeho zakladateľovi Markovi. Zaujímave bolo čítať ako sa Facebook rozširoval postupne z jednej školy Harward kde začínal, postupne do ďalších škôl....

06.02.2018 4 z 5

Utiekol som z Osvienčimu Utiekol som z Osvienčimu Rudolf Vrba

Veľmi dobra kniha, kde z úst Rudolfa Vŕbu presne opisuje pobyt v Osvienčime a útek na Slovensko. Kniha sa veľmi dobre čítala, nemohol som sa od nej odlepiť. Spolu s autorom som prežíval tie strašné momenty.
Človek sa potom zamýšľa ako môžu byť ľudia takí krutí - veď to bolo len pred pár rokmi.

06.02.2018 5 z 5

Detektívne príbehy otca Browna Detektívne príbehy otca Browna Gilbert Keith Chesterton

Prvá kniha čo som čítal od Chestertona, je to zaujímave čítanie, pre niekoho kto má rád detektívky. V 8mich príbehoch nám autor prináša na pár stránkach zaujímavé príbehy v ktorých väčšinou niekto zomrie.

06.02.2018 2 z 5