vmatusko vmatusko komentáře u knih

Spovedal som Slovensko - Rozhovor o stave slovenskej duše Spovedal som Slovensko - Rozhovor o stave slovenskej duše Michal Zamkovský

Zaujímavý rozhovor, v ktorom sa prechádza život tohto významného misionára pátra Michala. Opisuje svoju rodinu, mladosť, štúdia na vysokej škole, futbal, tajnú kňazskú vysviacku, pôsobenie v Podolinci, Oázu v Poľsku, misie...
Dotýka sa aj ťažších tém ako sú charizmatické spoločenstvo či bývalého biskupa Bezáka.
No najznámejší je asi z misií po Slovensku, ktoré koná so svojím tímom Rieka života. V rozhovore často spomína potrebu malých, aktívnych spoločenstiev a angažovanie sa v cirkvi.

12.12.2021 5 z 5

Neobyčajný príbeh Mary's Meals: Malé skutky lásky, ktoré nasýtili milión detí. Neobyčajný príbeh Mary's Meals: Malé skutky lásky, ktoré nasýtili milión detí. Magnus MacFarlane-Barrow

Úžasná kniha, v ktorej Magnus ešte kedysi ako mladý chalan z oblasti Škótska zareagoval na potreby pomáhať ľuďom v krajinách ktoré zasiahla vojna v oblasti Bosny a Hercogoviny. Organizoval zbierky oblečenia a tovaru potrebného v týchto zasiahnutých krajinách.
Po jednom dojímavom stretnutí s Edwardom, ktorý mu prezradil že túži mať dostatok jedla a raz mať možnosť chodiť do školy, zareagoval, uvedomoval si že množstvo detí na svete trpí hladom a nedostatkom vzdelania. To bol začiatok veľkej myšlienky Mary´s Meals. Dali si za cieľ poskytnúť každému dieťaťu stravu v mieste kde sa vzdeláva.
V knihe okrem toho spomína rôzne príbehy s deťmi, rôzne krajiny ktoré navštívil, Medjugorje... Bolo cítiť, že dielo ktoré buduje, Boh si požehnáva.

03.12.2021 5 z 5

Za nami je len Boh Za nami je len Boh Hans Killian

Moja prvá prečítaná kniha z lekárskeho prostredia. Chirurg rozpráva svoje príbehy ktoré zažil v chirurgickej praxi. V jednotlivých kapitolách sa môžeme stretnúť so silnými príbehmi, v ktorých jednotlivý predstavitelia bojujú o svoj život, ako napr. pri bodnutí do srdca, operácií pri mozgu či mieche...
Veľmi zaujímavé bolo aj rozprávanie o pacientoch, ktorí si nahovorili svoju chorobu a či už predstierali ochrnutie či boli vehementne presvedčení o svojej rakovine.
Príbehy boli veľmi zaujímavé a kniha obohacujúca.
Na konci autor konštatuje: "Lekár lieči, ale Boh uzdravuje."

24.11.2021 5 z 5

Varovanie: Svedectvá a proroctvá o osvietení svedomia Varovanie: Svedectvá a proroctvá o osvietení svedomia Christine Watkins

Kniha plná svedectiev ľudí ktorí už varovanie zažili. Svedectiev zasvätených a kňazov, ktorým dal Ježiš a Matka Božia podrobnejšie poznať Varovanie.

Každý človek uvidí všetko dobré čo neurobil a všetko zlé čo urobil.

"Pripraviť sa na varovanie znamená konať pokánie, veriť v evanjelium, milovať Boha celou svojou mysľou, srdcom, dušou a silou a milovať svojho blížneho ako seba samého. Pripraviť sa znamená odpustiť a žiť dobrý, spravodlivý a jednoduchý život. Proroci varovania a Preblahoslavená Matka nám vo svojich nedávnych zjaveniach dali konkrétne duchovné praktiky, ktoré máme zachovávať: častá spoveď, svätá omša, pôst, čítanie Biblie, modlitba zo srdca - najmä ruženec, rodinná modlitba, návštevy pred Najsvätejšou sviatosťou a zasvätiť seba i rodiny Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Sú to "nebeské recepty", vďaka ktorým budeme žiť naplno životom v milosti. Pomôžu nám pripraviť sa na moment, keď uvidíme seba samých takých, akí naozaj sme."

18.11.2021 5 z 5

Utrpenie mladého Werthera Utrpenie mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Láska, láska ach ta láska. Werter sa zamiluje do Lotte a nevie z nej spustiť oči. Trávi s ňou čas, má ju úprimne rád, len škoda že sa vydá za iného.
Páčili sa mi tie úprimne opisy ako ju ľúbi, ako je nadšený z jej prítomnosti. Stačilo mu že je s ňou. Škoda že to končí tragicky.
Knihu asi viac pochopia mladí, zamilovaní...

31.10.2021 4 z 5

Profesor Kolakovič Profesor Kolakovič Václav Vaško

Kniha, ktorá dokumentuje život tohto profesora, ktorý prichádza na Slovensko (1943 - 1946) s cieľom šíriť vieru a kresťanstvo medzi mladými. Robil to tvorením menších skupiniek, kde sa stretávali nielen mladí.
Tvrdil, že netreba zostávať sám, ale rozširovať apoštolát.
Medzi jeho spolupracovníkov patrili MUDr. Silvester Krčméry, RNDr. Vladimír Jukl.

"Najťažšie je premáhať seba a byť trpezlivým so sebou samým. Je to najväčšie hrdinstvo, ktoré dosahujeme spojením s Bohom, ktorý nikdy nekapituluje pred našimi chybami, vždy nás obnovuje. Len on nás naučí priblížiť sa k blížnemu nezúfať nad ním. Len v stálom styku s Bohom nájdeme silu pre apoštolát."

25.10.2021 3 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dielo na ktoré som sa dlho odhodlával. Čakal som že to bude zložité a ťažké čítanie, opak bol však pravdou. Kniha sa mi veľmi dobre čítala. Teším sa na ďalšie jeho diela.

11.10.2021 5 z 5

Mních medzi vlkmi Mních medzi vlkmi Wilhelm Hünermann

Tento kvalitný spisovateľ opäť nesklamal a priniesol pomerne detailný pohľad na sv. Kapistrána, je neskutočné koľko tento svätec absolvoval ciest a rôznych rozhovorov, kázni, rokovaní. Nebál sa povedať to podstatné, prinášal Ježiša všade kde chodil a keďže sa zriekol všetkého jeho sloboda bola úžasná.

23.07.2021 5 z 5

Návrat kráľa Návrat kráľa J. R. R. Tolkien

A je tu záver Samovho a Frodovho putovania...
Trochu ťažšie sa mi čítali časti kde stále len kdesi putovali. No ale záver stal zato - bolo krásne čítať ako aj napriek zničenému Grófstvu to Sam s Frodom prebrali späť k životu. Polia boli hodne úrodné, ľudia slobodný - šťastní. Sam sa aj oženil.
Tieto knihy som si chcel prečítať aj preto aby som zistil prečo stále priťahujú také množstvo ľudí, ktorí ich chcú mať aj vo svojich zbierkach... Mňa až tak veľmi ten príbeh nenadchol, aj keď musím priznať že boli pasáže do ktorých som sa veľmi začítal.
Napriek tomu uznávam že je to kvalitné dielo.

28.03.2021 5 z 5

Dve veže Dve veže J. R. R. Tolkien

Frodo a Sam pokračujú ďalej smerom do Mordoru - zbaviť sa prsteňa. Cestou stretávajú Glocha, ktorý ich celou cestou sledoval. Pomáha im nájsť správnu cestu.
Cesta sa pre hobítov stáva veľkým dobrodružstvom. Neustále opatrne putujú, zažívajú veľké dobrodružstva, ktoré sú aj nebezpečné.
Som zvedavý na poslednú časť...

21.03.2021 5 z 5

Spoločenstvo prsteňa Spoločenstvo prsteňa J. R. R. Tolkien

(SPOILER) Konečne som sa odhodlal na toto skvostné dielo - film som videl síce pred 10 rokmi, ale veľmi som túžil prečítať si aj knihu.
Zatiaľ som príjemne prekvapený - Frodo s prsteňom na krku aj so svojou družinou putujú temnou krajinou, s cieľom zbaviť sa prsteňa - na ktorý striehne nepriateľ. Cestou ich čakajú rôzne dobrodružstvá, ale aj temné stretnutia. Kniha sa končí tým že v púti pokračuje iba Frodo so svojím najvernejším priateľom Samom.

10.03.2021 5 z 5

Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa Fredrik Backman

Kniha perfektná ako všetky "Backmanovky". Zo začiatku možno trochu slabé, ale postupne to naberalo na obrátkach.
Takmer osemročne dievča má svoju babičku - ktorá zomrie. Vnučke zanecháva listy pre susedov, ktorý bývajú v tej istej bytovke. V listoch sa "malá" Elza dozvedá kvôli čomu sa im babička ospravedlňuje...

28.02.2021 5 z 5

Prečo verím Prečo verím Vittorio Messori

Veľmi dlhý rozhovor s Vittoriom Messorim, o ktorom som sa dozvedel veľa informácií. Najmä ako sa obrátil - ako to celé prežíval - čo mu pomáhalo. Veľa sa tam odkazuje na svoje ďalšie knihy: Hypotézy o Ježišovi, Naozaj vstal z mŕtvych?
Často cituje Pascala - ktorého kniha Myšlienky mu veľmi pomáhali keď sa obrátil.
Verím že sa dostanem k jeho knihám a že budú zaujímavejšie, ako len samotné rozprávanie o autorovi.

21.02.2021 3 z 5

Čakanie na Bojanglesa Čakanie na Bojanglesa Olivier Bourdeaut

Kniha s pekným - jednoduchým príbehom - ktorý končí smutne.
Pri čítaní zanecháva úsmev na tvári - bezstarostný život plný drinkov, večierkov, tanca. Príbeh je doplnený vtipnými pasážami a ľahkým dôvtipom.
Odporúčam ako oddychové čítanie.

14.02.2021 5 z 5

Nezabíjajte vtáčika Nezabíjajte vtáčika Harper Lee

(SPOILER) V knihe obvinia černocha zo znásilnenia dievčiny. Jeden miestny právnik Atticus ho zastupuje a snaží sa mu pomôcť. Popri tom sa opisuje život Atticových detí - ich vnímanie sveta. Už v detskom veku sú vystavené tomu že vnímajú ako sa v ich meste odsudzujú černosi.
Kniha, ktorej trochu trvalo kým sa rozbehla ale mala viacero zaujímavých momentov hlavne zo súdneho pojednávania či na záver z napadnutia detí...

07.02.2021 4 z 5

My verzus vy My verzus vy Fredrik Backman

Male mestečko, ktoré sa delí na Medveďovce a Zubrovku - v oboch je populárny hokej. S popularitou stúpa aj rivalita, ako to spolu zvládnu vyrozprával autor v tejto úžasnej knihe. Lásky, bitky, vzťahy ale predovšetkým hokej - ten je kľúčový v tomto mestečku.
Je to pokračovanie Medveďoviec, ale veľmi silné. Autor ma skutočne talent na opis postáv a vedel úžasne zaujať.

31.01.2021 5 z 5

Päť rýchlostí Päť rýchlostí Steve Cockram

Kniha pre lídrov, firmy, rodiny, komunity...
Opisuje 5 rýchlosti - podobne ako v aute aj v živote môžeme zaradzovať rýchlosti, ktoré predstavujú:
5 - predstavuje zónu sústredenia - zameraná na jeden cieľ, nikto ťa neotravuje - maximálne sa sústredíš, dokončuješ úlohy
4 - máš veľa rôznych úloh, ktoré sa striedajú, napr. e-maily, telefonáty... neustála zmena,
3 - predstavuje spoločenský život, kedy sa zaujímaš aj o druhých, tráviš s nimi čas, spoznávaš ich, načúvaš im
2 - predstavuje hlboké spojenie, kedy tráviš čas najmä s priateľmi, kolegami, rodinou, si vypnutý od mobilu, e-mailov, tráviš čas len tak spolu
1 - dobíjaš vlastné baterky, nájdeš si čas sám pre seba, kde viem oddychovať, relaxovať, spať, čítať, niektorí majú také dni napr. v nedeľu - vedia sa vypnúť od práce...
SPIATOČKA - keď vieš priznať svoju chybu, ospravedlniť sa

Kniha hovorí aj o tom ako je nevyhnutné vedieť správne voliť prevody aj vtedy keď prichádzame k druhým - mali by sme byť vnímaví. Mali by sme sa sledovať či nám netreba preradiť...

Je tam aj množstvo prípadov z reálnych situácií ako používať 5 rýchlosti v praxi.

31.01.2021 4 z 5

Medveďovce Medveďovce Fredrik Backman

Perfektný príbeh, odohrávajúci sa vo vymyslenom hokejovom mestečku Medveďovce. Bolo zaujímavé sledovať ako sa obyvatelia tohto mesta, ktoré žije iba z hokeja, postavia k tomu že jeden z najlepších hráčov znásilnil dcéru riaditeľa hokejového klubu.

23.01.2021 5 z 5

Antiturista Antiturista Are Kalvø

Kniha ma nejako moc nechytila. Autor je najskôr nešťastný z toho že veľa jeho priateľov už s nim nechodieva do spoločnosti - na drink, len tak posedieť si na káve. Zistil že je to preto, lebo sú v horách, na turistike.
A tak sa vyberá do prírody aj on aby to preveril aké to je, o tom je celá kniha - kde opisuje ako sa na túry pripravoval, opisoval jednotlivé miesta ktoré navštívil. Snažil sa to podať vtipne - mne to prišlo ironické.
Pre mňa to bolo len nejaké rozprávanie od človeka, ktorý nemá žiadny hlbší vzťah k prírode ale musí v nej byť.
Keby som bol niekedy v Nórsku, určite by som chcel navštíviť spomínané turistické miesta...

16.01.2021 1 z 5

Posledný boj Posledný boj C. S. Lewis (p)

Geniálne!
Tak ako raz Narnia vznikla, tak musel prísť aj koniec a o tom je táto kniha. Je to úžasný opis večnosti. Ide z toho nekonečná nádej, že sa oplatí hľadať pravdu a byť verný v každom čase. Opis Aslanovho sveta ako Neba bol úžasný, stretnutie všetkých kráľov, dobro, krása a láska ma núti ešte viac sa zamýšľať nad večnosťou. Možno toto je jej hrubý náčrt, uvidíme...

31.12.2020 5 z 5