Čakanie na Bojanglesa

Čakanie na Bojanglesa

Pred užasnutými očami malého syna tancujú Ocko a Mama na pieseň Niny Simonovej Mr. Bojangles. Ich láska je čarovná, závratná, je to nikdy sa nekončiaci sviatok. U nich doma niet miesta pre iné ako pre radosť, fantáziu, iskrivý humor, slobodnú fantáziu a priateľov. Prvé husle tu hrá nevypočítateľná a neskrotná matka. Neprestajne, priam magicky vťahuje svojich blízkych do víru poézie a snov. Až raz zájde priďaleko. Otec so synom urobia všetko pre to, aby zabránili neodvratnému, aby ich večný sviatok mohol stoj čo stoj pokračovať. Sú schopní akýchkoľvek obetí, aby sa nikdy nepominul. Bude to však stačiť? Bláznivá láska sotva niekedy našla taký nádherný príbeh....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/337109/cakanie-na-bojanglesa-YDI-337109.jpg 4.490

En attendant Bojangles (2016)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Ikar (SK)

Ditules

Útlá knížka, jejíž obsah Vás ale dostane. Smutné, ale krásné.

Janis97

Šílený a přesto silný příběh! Přečteno za jeden den. Čte se to moc hezky, byť čtenář tuší že to nedopadne dobře ☺

Samarkand

Silny pribeh

Šárka_D

Tam kde je láska, tam je všechno dovolené. V knížce je lásky plno - mezi maminkou a tatínkem dětského hrdiny, mezi rodiči a dítětem navzájem, a přesto ani láska nedokáže odvrátit hořký osud. Příběh voní nostalgií, chutná po koktejlech a zní jako sladké taneční melodie, na které chcete tančit do samého rána. Jen ať tahle noc nikdy neskončí!

magnolia

Písničku jsem si našla až po dočtení, má svoje kouzlo, hladí a laská (slova jsem si nepřekládala). S knížkou je to složitější a snad všechny dojmy z ní, už obsahují předešlé komentáře. Do humoru bych ji nezařadila, i když právě ty jemné vtipné (citlivé a dojemné) záblesky ve vyprávění mi dělaly dobře, na rozdíl od těch příliš bizarních. A právě způsob vyprávění (ten převládající, tedy synovský) byl tím, co mě přesvědčilo číst dál a nakonec ohodnotit 4*, i když nedokážu říct, že by se mi knížka jednoznačně líbila. Je to smutná knížka, ale láskyplná. (Slečna Nadpočetná se mi líbila, a maminčino ozobávání... ).

druzickaster

Melodramatické dílko, které ve mně zůstane dlouho. Je to ztřeštěné, šílené, nespoutané, úsměvné, smutné, nezodpovědné a kruté. Každopádně si najděte zmiňovanou písničku, tak ke knize prostě patří a je nádherná. No a nezbývá než knihu doporučit.

Dousabel

Tak především, toho, kdo tuto knihu vydal pod štítkem humor, bych nechala podstoupit psychotest. Je to opravdu nádherná kniha, ale humor se objevuje na prvních pár stranách, potom úsměv zamrzá a nakonec máte v hrudníku balvan. Ale poselství tahle kniha rozhodně obsahuje, a to, žijte si tak, jak chcete, dokud můžete. A nepromrhejte ani minutu.

li.mel

Krásné čtení. Kniha mě dost překvapila, lehce pobavila, rozesmutnila, přivedla k zamyšlení...ale nejsilnější pocit, který přetrval po dočtení, bylo dojetí nad silným poutem mezi mužem a ženou, jež de facto bourá hranice "normy". Přes veškeré veselí a nikdy nekončící mejdan hlavních hrdinů však cítíte chuť spíše hořkosladkou...Příběh je nevšední, hluboký a pro mě inspirující...cokoliv potřebujete, cokoliv činí váš život šťastným,...cokoliv a jacíkoliv jste, je v pořádku...
Doporučuji přečíst "na ex".

SSTknihy

Nejdřív si pusťte píseň Mister Bojangles od Niny Simone a pak už se nechte unášet na vlnách nostalgického příběhu, ve kterém je všechno - láska, vášeň, dramatický požár, únos, smích, štěstí, originálnost, nespoutanost, smutek, zoufalství, nostalgie, šumění borovic i tichá hladina jezera. Budete se smát, budete plakat, nezůstanete nepoznamenáni. Jak říkám, pusťte si Mister Bojangles a začněte číst.

lenkaabooks

Kniha je všechno, jen ne veselá. I když by, alespoň zpočátku taková měla být, čtenář vycítí, že to dobře nedopadne. A přitom je zde spousta smíchu, veselí, tance, bláznivých skopičin, boření zajetých konvencí. A hlavně lásky mezi rodiči a synem. A i přesto, že z lásky se dá přimhouřit oči nad čímkoliv, na duševní nemoc to nestačí.

ammazonka

Krásná kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem, snad za jedno či dvě odpoledne. Trochu poetický, trochu bláznivý, trochu smutný příběh. Není to o mnoha slovech a velkých činech, je to o nemoci, radosti ze života a lásce.

Martina99
28.12.2017

Na začátku mi to přišlo zmatené, ale pak se děj rozjel. Byl to milý a smutný příbě jedné rodiny.

Vlado84
26.11.2017

Nespútaný príbeh, tak slobodný..a plný lásky, bláznovstiev, milých a aj úplne šialených..kde-kto by povedal, že možno nie vždy práve morálnych.. Ale kto to vlastne určuje? A ako to v živote chodí..smiech strieda smútok.
No, tie pocity napokon určujú zmysel všetkého.. a tu boli nádherné, naplnené a plné lásky.
Ďakujem, lásko moje ;*

IvetB
25.11.2017

Bláznivé, dojemné a nekonečně krásné s hořkosladkou příchutí.

aydam
08.11.2017

Příběh mě totálně emočně roztrhal. Pane Bourdeaute, prosím, jak to bylo dál.
Píseň Niny S. si pouštím stále dokola.

a2jana
01.11.2017

Hodně zvláštní knížka, rozhodně ne pro každého, ale pro mě byla ve finále krásná a strašně smutná. Doporučuji číst při poslechu Mr. Bojangles...

PetK
30.10.2017

Není to můj šálek kávy, přesto musím připustit, že knihou prostupuje zvláštní atmosféra praštěnosti v kombinaci se smutkem. Jo, je to ujeté, moc to nemá hlavu a patu, což byl asi záměr, a protože je to taková chuťovka na dva večery, tak fajn. Dobře to přečíst, dobře to znát, ale "pláč a smích v metru" se u mě nekonal.

Themistia
19.10.2017

Kniha je velmi čtivá, byť postavy jsou zvláštní, ale nutí k zamyšlení. Zajímavý, tragikomický příběh.

Nixa
17.10.2017

Tohle byla taková knižní jednohubka. Knihu jsem měla na jedno odpoledne. Na začátku jsem měla trochu problém se do knihy začíst, ale dala jsem jí šanci a nakonec se mi moc líbila! Jen mi z ní po přečtení bylo trochu smutno...
Dojemné a krásné čtení.

Amazonka72
16.10.2017

Tahle kniha - to je prostě nádhera! Více takových příběhů. Slova a věty volně plynou, doslova Vás pohltí svoji zdánlivou jednoduchostí, ale přitom neskutečnou pravdivostí. Je protkána radostí ze života, která nám může připadat bláznivá, ale od toho přeci literatura je. Kdo z nás by neměl občas chuť svůj život převrátit vzhůru nohama, protancovat celý den, koukat se do nebe, pít koktejly s přáteli, zpívat z celého srdce, nechodit do práce, mít každý den jiné jméno. S touto knihou si vše můžete beztrestně dovolit.

Nejlepší kniha, kterou jsem v posledním roce četla. Pét hvězdiček a čestné místo v knihovně.

JanaDor
10.10.2017

Je to hodně zvláštní kniha, která je nezařaditelná. Někdo z ní bude nadšený a někdo bude přemýšlet, co je to za blbost. Záleží na úhlu pohledu a na vnímání životních situací. Předně je kniha skvěle napsaná. Čte se lehce, téma je zpracováno citlivě a s pochopením situace. Jedna skupina čtenářů ji bude vnímat optimisticky s porozuměním radosti ze života, která překračuje až do bláznivých momentů, kdy je dítě učeno k úctě k životu, lidem a nebere v potaz konvence. Druhá skupina ji může chápat jako vyprávění o jedné bláznivé rodině, která porušuje všechny pravidla, učí dítě k nezodpovědnosti a neposlouchá žádné autority.

soukroma
02.10.2017

Já se cítím podvedená: knihu jsem si vybrala na základě výše uvedené anotace a reakce čtenářů, ale dostalo se mi knihy zjevně jiné. Kdybych měla k dispozici anotaci na zadní obálce knihy a přečetla si ji do poslední věty, nikdy bych se do ní (jsouc při smyslech) nepouštěla:
"Ale zatímco z gramofonu den co den zní píseň Niny Simone "Mr. Bojangles", matka pozvolna dotančí až k samé hranici šílenství."
Naneštěstí šla matka ještě dál a nejen ona...
Kniha je tedy všechno jiné než legrační, příjemná, zábavná - to je jen prvních pár ulítlých stran, pak se příběh vyvíjí velmi neblaze a depresivně až k dvojnásob děsivému konci.
Lidský mozek je neuvěřitelný a z rovnováhy ho vyvede mnohé; pro leccos už máme jméno, diagnozu, jen s tou léčbou (a prevencí) to nebude snadné.
Na mě zapůsobila kniha tak depresivně, že ji jen obtížně mohu hodnotit - dopad na mě by šel do záporných čísel, i když napsaná je velmi dobře (autor přece píše o tom, co zblízka zná). V té úvodní lehkonohé pasáži, viděné dítětem ve veselé a společenské rodině, se hojně využívá veršovaného slova, postupně však rýmy ustupují až je zcela nahradí prozaické realističtější vidění situace prostřednictvím otce hlavního hrdiny.

simona5r
30.09.2017

Měla jsem problém se do knihy začíst, často mě mátlo, kdo vlastně příběh vypráví. Nezávazný život mi není blízký , možná proto mě kniha vůbec neoslovila.

cérka
23.09.2017

Těžké téma, neuvěřitelný příběh, tolik bolesti, ale zároveň radosti, lásky, štěstí a naplnění života.

"Slibuji před Duchem svatým, že vás budu milovat a ve dne i v noci hýčkat, vás a všechny, které v sobě ukrýváte, budu vás doprovázet, kamkoli se vydáte,"...

Ruku na srdce milé čtenářky, která z nás by to nechtěla slyšet :-)
Nemůžu opomenout Slečnu Nadpočetnou :-)
Olivier Bourdeaut si mě získal a tato kniha bude už navždy patřit mezi mé lásky.

Mermaid
14.09.2017

Myslela jsem si, že mě to nedostane, dlouho jsem si to myslela... ale dostalo. Krásně napsané, Bourdeaut slovy doslova maluje, celé jsem si to představovala jako film. Snad po tom materiálu nějaký dobrý francouzský režisér brzy skočí. A to "francouzský" bych podtrhla, má to prostě jednoznačnou poetiku.
Knihu doporučuji a myslím, vlastně jsem si jistá, že ji budu občas dávat i jako dárek.

Danago
13.09.2017

Velice zvláštní příběh. Zpočátku se zdá knížka , tak trošku bláznivá, člověk se malinko ztrácí. Ale pokud čte dál , stává se příběh pochopitelnější, vážnější a smutnější a velice dojemná. Nutí čtenáře k velkému zamyšlení. Knížka je napsaná tak nějak poeticky a velmi emotivně až vezme čtenáře za srdce. Jak velká láska můsí být, aby překonala vše , co může život přinést. V příběhu se taková láska našla.

lencin
16.08.2017

Dojemné a krásné!

Kat123
11.08.2017

Jedním slovem nádhera. Už ji mám přečtenou skoro měsíc a pořád ve mně je. Četla bych ji znova a znova a znova...

Robin.Mooshabr
10.08.2017

Nebudu originální.... Pro mě zatím nejlepší kniha roku... a dávám největší možné hodnocení.... Miloval jsem tady úplně všechno.... Trochu jsem teda čekal vtipnou.... až cáklou knihu... a vlastně jsem se i dočkal... ;-) Ale to hlavní téma... je vlastně hodně vážné.... a smutné.... Hodně smutné..... ALE TAK KRÁSNĚ!!! Leží to ve mě už několik dní..... DOPORUČUJU!!!!

bosorka
10.08.2017

Je to tak vtipné, tak praštěné, tak křehké, hořké i smutné. Příběh téhle prazvláštní rodiny jsem četla se sevřeným hrdlem, občas jsem dusila smích, občas pláč. Dočítat tuhle knížku v metru fakt není dobrý nápad. Ale jinak jsem měla chuť předčítat nahlas, aby si všichni užili ty parádní fantastické nápady, za které autorovi velký dík. 4 a půl.