Čakanie na Bojanglesa

od:

Čakanie na Bojanglesa

Pred užasnutými očami malého syna tancujú Ocko a Mama na pieseň Niny Simonovej Mr. Bojangles. Ich láska je čarovná, závratná, je to nikdy sa nekončiaci sviatok. U nich doma niet miesta pre iné ako pre radosť, fantáziu, iskrivý humor, slobodnú fantáziu a priateľov. Prvé husle tu hrá nevypočítateľná a neskrotná matka. Neprestajne, priam magicky vťahuje svojich blízkych do víru poézie a snov. Až raz zájde priďaleko. Otec so synom urobia všetko pre to, aby zabránili neodvratnému, aby ich večný sviatok mohol stoj čo stoj pokračovať. Sú schopní akýchkoľvek obetí, aby sa nikdy nepominul. Bude to však stačiť? Bláznivá láska sotva niekedy našla taký nádherný príbeh....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/337109/cakanie-na-bojanglesa-YDI-337109.jpg 4.570
Originální název:

En attendant Bojangles (2016)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Ikar (SK)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (26)

Přidat komentář
Vlado84
26. listopadu

Nespútaný príbeh, tak slobodný..a plný lásky, bláznovstiev, milých a aj úplne šialených..kde-kto by povedal, že možno nie vždy práve morálnych.. Ale kto to vlastne určuje? A ako to v živote chodí..smiech strieda smútok.
No, tie pocity napokon určujú zmysel všetkého.. a tu boli nádherné, naplnené a plné lásky.
Ďakujem, lásko moje ;*

IvetB
25. listopadu

Bláznivé, dojemné a nekonečně krásné s hořkosladkou příchutí.

aydam
08. listopadu

Příběh mě totálně emočně roztrhal. Pane Bourdeaute, prosím, jak to bylo dál.
Píseň Niny S. si pouštím stále dokola.

a2jana
01. listopadu

Hodně zvláštní knížka, rozhodně ne pro každého, ale pro mě byla ve finále krásná a strašně smutná. Doporučuji číst při poslechu Mr. Bojangles...
http://podpatkyvhline.blogspot.cz/2017/10/cekani-na-bojanglese-olivier-bourdeaut.html

PetK
30. října

Není to můj šálek kávy, přesto musím připustit, že knihou prostupuje zvláštní atmosféra praštěnosti v kombinaci se smutkem. Jo, je to ujeté, moc to nemá hlavu a patu, což byl asi záměr, a protože je to taková chuťovka na dva večery, tak fajn. Dobře to přečíst, dobře to znát, ale "pláč a smích v metru" se u mě nekonal.

Themistia
19. října

Kniha je velmi čtivá, byť postavy jsou zvláštní, ale nutí k zamyšlení. Zajímavý, tragikomický příběh.

Nixa
17. října

Tohle byla taková knižní jednohubka. Knihu jsem měla na jedno odpoledne. Na začátku jsem měla trochu problém se do knihy začíst, ale dala jsem jí šanci a nakonec se mi moc líbila! Jen mi z ní po přečtení bylo trochu smutno...
Dojemné a krásné čtení.

Amazonka72
16. října

Tahle kniha - to je prostě nádhera! Více takových příběhů. Slova a věty volně plynou, doslova Vás pohltí svoji zdánlivou jednoduchostí, ale přitom neskutečnou pravdivostí. Je protkána radostí ze života, která nám může připadat bláznivá, ale od toho přeci literatura je. Kdo z nás by neměl občas chuť svůj život převrátit vzhůru nohama, protancovat celý den, koukat se do nebe, pít koktejly s přáteli, zpívat z celého srdce, nechodit do práce, mít každý den jiné jméno. S touto knihou si vše můžete beztrestně dovolit.

Nejlepší kniha, kterou jsem v posledním roce četla. Pét hvězdiček a čestné místo v knihovně.

JanaDor
10. října

Je to hodně zvláštní kniha, která je nezařaditelná. Někdo z ní bude nadšený a někdo bude přemýšlet, co je to za blbost. Záleží na úhlu pohledu a na vnímání životních situací. Předně je kniha skvěle napsaná. Čte se lehce, téma je zpracováno citlivě a s pochopením situace. Jedna skupina čtenářů ji bude vnímat optimisticky s porozuměním radosti ze života, která překračuje až do bláznivých momentů, kdy je dítě učeno k úctě k životu, lidem a nebere v potaz konvence. Druhá skupina ji může chápat jako vyprávění o jedné bláznivé rodině, která porušuje všechny pravidla, učí dítě k nezodpovědnosti a neposlouchá žádné autority.

soukroma
02. října

Já se cítím podvedená: knihu jsem si vybrala na základě výše uvedené anotace a reakce čtenářů, ale dostalo se mi knihy zjevně jiné. Kdybych měla k dispozici anotaci na zadní obálce knihy a přečetla si ji do poslední věty, nikdy bych se do ní (jsouc při smyslech) nepouštěla:
"Ale zatímco z gramofonu den co den zní píseň Niny Simone "Mr. Bojangles", matka pozvolna dotančí až k samé hranici šílenství."
Naneštěstí šla matka ještě dál a nejen ona...
Kniha je tedy všechno jiné než legrační, příjemná, zábavná - to je jen prvních pár ulítlých stran, pak se příběh vyvíjí velmi neblaze a depresivně až k dvojnásob děsivému konci.
Lidský mozek je neuvěřitelný a z rovnováhy ho vyvede mnohé; pro leccos už máme jméno, diagnozu, jen s tou léčbou (a prevencí) to nebude snadné.
Na mě zapůsobila kniha tak depresivně, že ji jen obtížně mohu hodnotit - dopad na mě by šel do záporných čísel, i když napsaná je velmi dobře (autor přece píše o tom, co zblízka zná). V té úvodní lehkonohé pasáži, viděné dítětem ve veselé a společenské rodině, se hojně využívá veršovaného slova, postupně však rýmy ustupují až je zcela nahradí prozaické realističtější vidění situace prostřednictvím otce hlavního hrdiny.

simona5r
30. září

Měla jsem problém se do knihy začíst, často mě mátlo, kdo vlastně příběh vypráví. Nezávazný život mi není blízký , možná proto mě kniha vůbec neoslovila.

cérka
23. září

Těžké téma, neuvěřitelný příběh, tolik bolesti, ale zároveň radosti, lásky, štěstí a naplnění života.

"Slibuji před Duchem svatým, že vás budu milovat a ve dne i v noci hýčkat, vás a všechny, které v sobě ukrýváte, budu vás doprovázet, kamkoli se vydáte,"...

Ruku na srdce milé čtenářky, která z nás by to nechtěla slyšet :-)
Nemůžu opomenout Slečnu Nadpočetnou :-)
Olivier Bourdeaut si mě získal a tato kniha bude už navždy patřit mezi mé lásky.

Mermaid
14. září

Myslela jsem si, že mě to nedostane, dlouho jsem si to myslela... ale dostalo. Krásně napsané, Bourdeaut slovy doslova maluje, celé jsem si to představovala jako film. Snad po tom materiálu nějaký dobrý francouzský režisér brzy skočí. A to "francouzský" bych podtrhla, má to prostě jednoznačnou poetiku.
Knihu doporučuji a myslím, vlastně jsem si jistá, že ji budu občas dávat i jako dárek.

Danago
13. září

Velice zvláštní příběh. Zpočátku se zdá knížka , tak trošku bláznivá, člověk se malinko ztrácí. Ale pokud čte dál , stává se příběh pochopitelnější, vážnější a smutnější a velice dojemná. Nutí čtenáře k velkému zamyšlení. Knížka je napsaná tak nějak poeticky a velmi emotivně až vezme čtenáře za srdce. Jak velká láska můsí být, aby překonala vše , co může život přinést. V příběhu se taková láska našla.

lencin
16. srpna

Dojemné a krásné!

Kat123
11. srpna

Jedním slovem nádhera. Už ji mám přečtenou skoro měsíc a pořád ve mně je. Četla bych ji znova a znova a znova...

Robin.Mooshabr
10. srpna

Nebudu originální.... Pro mě zatím nejlepší kniha roku... a dávám největší možné hodnocení.... Miloval jsem tady úplně všechno.... Trochu jsem teda čekal vtipnou.... až cáklou knihu... a vlastně jsem se i dočkal... ;-) Ale to hlavní téma... je vlastně hodně vážné.... a smutné.... Hodně smutné..... ALE TAK KRÁSNĚ!!! Leží to ve mě už několik dní..... DOPORUČUJU!!!!

bosorka
10. srpna

Je to tak vtipné, tak praštěné, tak křehké, hořké i smutné. Příběh téhle prazvláštní rodiny jsem četla se sevřeným hrdlem, občas jsem dusila smích, občas pláč. Dočítat tuhle knížku v metru fakt není dobrý nápad. Ale jinak jsem měla chuť předčítat nahlas, aby si všichni užili ty parádní fantastické nápady, za které autorovi velký dík. 4 a půl.

MartinaF
03. srpna

Zvláštní zajímavá jednohubka, do které se směstnal příběh, který obsahoval vše, co měl, jen neměl hlavu ani patu. Zpočátku vtipné, svérázné, od poloviny příběhu však vážnější a smutnější, přesto s přesně mířenou dávkou jemného humoru.

encyklopedie
27. července

...při přečtení anotace jsem usoudil, že se bude jednat o pěknou blbost.Jenže já jsem nevěřící Tomáš a raději se přesvědčím přečtením.
Dokonalé, krásný "emoušn" příběh, postavičky jako z pera těch nejlepších "psáčů"
100%
...a ten song ...to se to poslouchá
https://www.youtube.com/watch?v=eAW3y5l6Dm4

evonra
26. července

Půvabný, křehký příběh o tom, jak lze žít a prožít život, když v sobě máte jistou porci bláznovství...
Tohle je tak krásná kniha, tolik emocí na pár stránkách ...
Nádhera, dokonalost a 5* mi zde nestačí.

anelaz
26. července

Kniha, která nemá vlastně ani hlavu ani patu, ale příběh jedné rodiny, která zažívá netradiční situaci, díky svému přístupu k životu, prostě si ho užívají.... Skvěle napsané

Boboking
24. července

Při čtení jsem si kladl otázku - jsou blázni jen hrdinové knihy, nebo jsme blázni všichni? Netradiční román, kde se dějem posunujete od absolutní fantasmagorie až po krutě reálný závěr. Není to asi kniha pro každého, ale kdo hledá netradiční vyjádření netradičního příběhu, určitě si "pochutná" .

bookemma
23. července

Často si kladu otázku, jestli byla blázen maminka, anebo jestli spíše celý svět kolem ní byl a je a bude bláznivý, a ona jediná si uměla skutečně užít život...

dagmar.rub
18. července

Útlá knížka do které se vešlo tolik emocí, ztřeštěných nápadů veselých i smutných, až se z toho hlava točí. A kniha má Slečnu Nadbytečnou, tu nejde nemilovat... prostě krása. Stejně jako písnička Mr. Bojanglese.

majáček
13. července

Tenhle román je jedinečný. Pár hlášek budu citovat a ty mluví za vše:
,, To je teda pech, dala jsem svou ruku jedinému jelimanovi, který ve středu pracuje," ... (podotýkám pouze ve středu)
,,Květiny se přece neprodávají, kytky jsou krásné a jsou zadarmo, stačí se předklonit a natrhat si je."...
,,Neříkejte mi, že kdykoli tenhle pták letí přes hranice, vyplňuje ty vaše formuláře a zdržuje se s vašimi úředníky." ...
,,Ale to se mýlíte, pane, my se nijak netunelujeme, my chodíme horem, a to pěkně po chodníku, do tunelů nelezem ani za nic! A jestli se vám tak líbí platit daně, tak hurá do toho, nenechte se pobízet! Klidně zaplaťte i ty naše!" ...


Štítky

milostné příběhy

Autor knihy

Olivier Bourdeaut

Olivier Bourdeaut
francouzská, 1980

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Přečtených85x
v Čtenářské výzvě11x
v Doporučených19x
v Knihotéce36x
v Chystám se číst113x
v Chci si koupit11x