Čakanie na Bojanglesa

Čakanie na Bojanglesa

Pred užasnutými očami malého syna tancujú Ocko a Mama na pieseň Niny Simonovej Mr. Bojangles. Ich láska je čarovná, závratná, je to nikdy sa nekončiaci sviatok. U nich doma niet miesta pre iné ako pre radosť, fantáziu, iskrivý humor, slobodnú fantáziu a priateľov. Prvé husle tu hrá nevypočítateľná a neskrotná matka. Neprestajne, priam magicky vťahuje svojich blízkych do víru poézie a snov. Až raz zájde priďaleko. Otec so synom urobia všetko pre to, aby zabránili neodvratnému, aby ich večný sviatok mohol stoj čo stoj pokračovať. Sú schopní akýchkoľvek obetí, aby sa nikdy nepominul. Bude to však stačiť? Bláznivá láska sotva niekedy našla taký nádherný príbeh....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/337109/cakanie-na-bojanglesa-YDI-337109.jpg 4.4120

En attendant Bojangles (2016)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Ikar (SK)

kvapsv

Od této knihy jsem čekala něco docela jiného..
Čekala jsem vyprávění o lásce. Takové té, která se dnes už málo vidí..té upřímné, opravdové, věrné ,laskavé, jedinečné, plné citů, vášně a taky smíchu.
Svým způsobem přesně o tom kniha byla, ale střeštěnost hlavní hrdinky to tak trošku posouvala na jinou úroveň. Kniha se tím pádem ubírala jiným směrem..né špatným, jen tím, kterým jsem nečekala.
Zkrátka šlo o docela jinou knihu, než jsem čekala, že začnu číst. To však neznamená, že je špatná..naopak, je to zase něco úplně jiného, co stojí za to si přečíst.

Smysl slova "ozobávání" v podání hlavní hrdinky jsem si zamilovala. Přesné, výstižné, krásné!

adorjas

Kniha Volanie netvora pretransformovaná na francúzsky, jazzový počin. Kniha má nábeh až do rozprávky pre deti, ktorá je síce viac pre dospelých, ale že by som z nej bola paf, tak to nie...

Sorrow

Nevšední, bizarní kniha, která rozhodně rozbrnkala moje emoce a hlavně mě donutila zauvažovat nad životem. Hlavní hrdinové této knihy ho totiž skutečně prožívali naplno, vychutnávali si každý okamžik a cele se milovali. To bylo na celé knize možná to nejkrásnější. Ta bezbřehá láska, která prostupovala každou stránkou. Myslím, že se k Mr. Bojanglesovi ještě určitě někdy vrátím, písničku teď sjíždím pořád dokola, jen se nedovedu rozhodnout, jestli se mi víc líbí původní verze nebo verze Niny Simone :)

MortRainey

"Některé písně se nikdy neobehrají a některé lásky trvají navěky."
Knihu, kterou jsem dostal od Ježíška, za což mu tímto ještě jednou moc děkuji;-) jsem si přál přečíst ze dvou důvodů: řachanda v pařížském metru (kdesi jsem četl, že cestující při četbě Bojanglese propadají výbuchům smíchu) a mé oblíbené písni Mr. Bojangles (původní country song, který si vzal na paškál kdekdo, od v knize zmiňované ikony Niny Simone, přes amerického giganta Neila Diamonda až po britského fracka Robbieho Williamse). Tento, nejvíce interpretovaný jako swingový, neodolatelný melodický hymnus, který se táhne příběhem jako nit, mne několikrát při četbě donutil si jej zabroukat:-)
Knihu nebudu obsahově hodnotit nebo popisovat, příběh by se tím částečně odkryl, ale kdyby se mne někdo zeptal o čem knížka je (obligátní dotaz), řeknu mu, že o lásce. A nejen o lásce mezi mužem a ženou, ale i o té druhé, mnohdy i unikátnější. O lásce v rodině, mezi rodiči a jejich dětmi, mezi matkou, otcem a jejich synem, zvlášť i navzájem. V tom je obsah knihy neodolatelný a troufám si říci, že v současné literatuře vzácný.
Nevyprsknul jsem během četby smíchy v MHD, ale příběh mně několikrát k úsměvu donutil, stejně jako rohlíku smutku a dojetí. Bez dojmologie, bez patosu, bez melancholie - dojemně jemný příběh, laskavě (ne)citlivý, s (ne)čekaným očekáváním konce plný (ne)milosrdných lží - je, jako celek, prostě za 5*, doporučuji!!!

halbi94

Trochu bláznivá kniha, která pobaví i dojme.

boticelli

Úchvatný životní styl kdy se každá minuta počítá jakoby byla poslední! Není přeci nutné, prožít život v šedém stereotypu. Vášeň a láska plní každičkou stránku knihy a přesto má toto spojení daleko blíže k tragédii než k romantice. Moc rád se do rodiny kde vyhrává Nina Simone zase brzy vrátím...

Pett

Rozvrkočeně láskyplné vyprávění plné takové něhy... že si stále dokola pouštím okouzlující Ninu Simone, jen abych s nimi mohla ještě chvíli být... to je přesně ta skvostná melodie jejich osudů, která je všechno... jen ne navoněná nudou... příběh je trochu bizar a přesto tak moc život... tak krásný, až to bolí... některé písně se prostě nikdy neobehrají a některé lásky trvají navěky... inu, zatančete si spolu s nimi... pošolíchají vaši srdeční chlopeň a už vás neopustí...

OndřejMergl

Kouzelně podaná kniha s důležitým poselstvím. Laděním příběhu i stylem vyprávění brnká na emoce, do pozitivní vlny prolíná negativní linku.

Nejsem fanouškem podobných románů, ovšem v tomto se povedlo sdělení neroztahovat do zbytečných stránek, díky čemuž je příběh tak akorát krátký, aby nezačal člověka otravovat přílišnou nasládlostí.

Obdivuji životní styl hlavních hrdinů, což ovšem neznamená, že bych schvaloval jejich jednání. A právě tento rozpor s mými osobními přesvědčeními, zejména u rozuzlení, způsobuje, že knize nedám vyšší hodnocení.

Kat123

A já ji jdu číst znova...

Yunnan

Uff, to byla jízda! Něco tak nádherného a zvláštního už jsem dlouho nečetl. Nina Simone mi zněla v hlavě i ve sluchátkách a já se bavil, tančil i plakal spolu s postavami knihy. Děkuji vám pane Bourdeaut...

Ditules

Útlá knížka, jejíž obsah Vás ale dostane. Smutné, ale krásné.

Janis97

Šílený a přesto silný příběh! Přečteno za jeden den. Čte se to moc hezky, byť čtenář tuší že to nedopadne dobře ☺

Samarkand

Silny pribeh

Šárka_D

Tam kde je láska, tam je všechno dovolené. V knížce je lásky plno - mezi maminkou a tatínkem dětského hrdiny, mezi rodiči a dítětem navzájem, a přesto ani láska nedokáže odvrátit hořký osud. Příběh voní nostalgií, chutná po koktejlech a zní jako sladké taneční melodie, na které chcete tančit do samého rána. Jen ať tahle noc nikdy neskončí!

magnolia

Písničku jsem si našla až po dočtení, má svoje kouzlo, hladí a laská. S knížkou je to složitější a snad všechny dojmy z ní, už obsahují předešlé komentáře. Do humoru bych ji nezařadila, i když právě ty jemné vtipné (citlivé a dojemné) záblesky ve vyprávění mi dělaly dobře, na rozdíl od těch příliš bizarních. A právě způsob vyprávění (ten převládající, tedy synovský) byl tím, co mě přesvědčilo číst dál, i když nedokážu říct, že by se mi knížka jednoznačně líbila. Je to smutná knížka, ale také láskyplná, konec neschvaluji. (Slečna Nadpočetná se mi líbila, a maminčino ozobávání... ).

druzickaster

Melodramatické dílko, které ve mně zůstane dlouho. Je to ztřeštěné, šílené, nespoutané, úsměvné, smutné, nezodpovědné a kruté. Každopádně si najděte zmiňovanou písničku, tak ke knize prostě patří a je nádherná. No a nezbývá než knihu doporučit.

Dousabel

Tak především, toho, kdo tuto knihu vydal pod štítkem humor, bych nechala podstoupit psychotest. Je to opravdu nádherná kniha, ale humor se objevuje na prvních pár stranách, potom úsměv zamrzá a nakonec máte v hrudníku balvan. Ale poselství tahle kniha rozhodně obsahuje, a to, žijte si tak, jak chcete, dokud můžete. A nepromrhejte ani minutu.

li.mel

Krásné čtení. Kniha mě dost překvapila, lehce pobavila, rozesmutnila, přivedla k zamyšlení...ale nejsilnější pocit, který přetrval po dočtení, bylo dojetí nad silným poutem mezi mužem a ženou, jež de facto bourá hranice "normy". Přes veškeré veselí a nikdy nekončící mejdan hlavních hrdinů však cítíte chuť spíše hořkosladkou...Příběh je nevšední, hluboký a pro mě inspirující...cokoliv potřebujete, cokoliv činí váš život šťastným,...cokoliv a jacíkoliv jste, je v pořádku...
Doporučuji přečíst "na ex".

SSTknihy

Nejdřív si pusťte píseň Mister Bojangles od Niny Simone a pak už se nechte unášet na vlnách nostalgického příběhu, ve kterém je všechno - láska, vášeň, dramatický požár, únos, smích, štěstí, originálnost, nespoutanost, smutek, zoufalství, nostalgie, šumění borovic i tichá hladina jezera. Budete se smát, budete plakat, nezůstanete nepoznamenáni. Jak říkám, pusťte si Mister Bojangles a začněte číst.

lenkaabooks

Kniha je všechno, jen ne veselá. I když by, alespoň zpočátku taková měla být, čtenář vycítí, že to dobře nedopadne. A přitom je zde spousta smíchu, veselí, tance, bláznivých skopičin, boření zajetých konvencí. A hlavně lásky mezi rodiči a synem. A i přesto, že z lásky se dá přimhouřit oči nad čímkoliv, na duševní nemoc to nestačí.

ammazonka

Krásná kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem, snad za jedno či dvě odpoledne. Trochu poetický, trochu bláznivý, trochu smutný příběh. Není to o mnoha slovech a velkých činech, je to o nemoci, radosti ze života a lásce.

Martina99
28.12.2017

Na začátku mi to přišlo zmatené, ale pak se děj rozjel. Byl to milý a smutný příbě jedné rodiny.

Vlado84
26.11.2017

Nespútaný príbeh, tak slobodný..a plný lásky, bláznovstiev, milých a aj úplne šialených..kde-kto by povedal, že možno nie vždy práve morálnych.. Ale kto to vlastne určuje? A ako to v živote chodí..smiech strieda smútok.
No, tie pocity napokon určujú zmysel všetkého.. a tu boli nádherné, naplnené a plné lásky.
Ďakujem, lásko moje ;*

IvetB
25.11.2017

Bláznivé, dojemné a nekonečně krásné s hořkosladkou příchutí.

aydam
08.11.2017

Příběh mě totálně emočně roztrhal. Pane Bourdeaute, prosím, jak to bylo dál.
Píseň Niny S. si pouštím stále dokola.

a2jana
01.11.2017

Hodně zvláštní knížka, rozhodně ne pro každého, ale pro mě byla ve finále krásná a strašně smutná. Doporučuji číst při poslechu Mr. Bojangles...

PetK
30.10.2017

Není to můj šálek kávy, přesto musím připustit, že knihou prostupuje zvláštní atmosféra praštěnosti v kombinaci se smutkem. Jo, je to ujeté, moc to nemá hlavu a patu, což byl asi záměr, a protože je to taková chuťovka na dva večery, tak fajn. Dobře to přečíst, dobře to znát, ale "pláč a smích v metru" se u mě nekonal.

Themistia
19.10.2017

Kniha je velmi čtivá, byť postavy jsou zvláštní, ale nutí k zamyšlení. Zajímavý, tragikomický příběh.

Nixa
17.10.2017

Tohle byla taková knižní jednohubka. Knihu jsem měla na jedno odpoledne. Na začátku jsem měla trochu problém se do knihy začíst, ale dala jsem jí šanci a nakonec se mi moc líbila! Jen mi z ní po přečtení bylo trochu smutno...
Dojemné a krásné čtení.

Amazonka72
16.10.2017

Tahle kniha - to je prostě nádhera! Více takových příběhů. Slova a věty volně plynou, doslova Vás pohltí svoji zdánlivou jednoduchostí, ale přitom neskutečnou pravdivostí. Je protkána radostí ze života, která nám může připadat bláznivá, ale od toho přeci literatura je. Kdo z nás by neměl občas chuť svůj život převrátit vzhůru nohama, protancovat celý den, koukat se do nebe, pít koktejly s přáteli, zpívat z celého srdce, nechodit do práce, mít každý den jiné jméno. S touto knihou si vše můžete beztrestně dovolit.

Nejlepší kniha, kterou jsem v posledním roce četla. Pét hvězdiček a čestné místo v knihovně.