vmatusko vmatusko komentáře u knih

Vynález skazy Vynález skazy Jules Verne

Počúval som ako audioknihu.
Bola to taká hodinová oddychovka, o tom ako sa pomocou zbrane zas niekto chcel stať vládcom sveta. Našťastie sa mu to nepodarilo.

01.04.2023 5 z 5

Chlapec v pásikavom pyžame Chlapec v pásikavom pyžame John Boyne

Vaaaau, krásne a smutné. Pohľad na ťažkú dobu, v ktorej žid nebol považovaný za človeka. Príbeh dvoch chlapcov medzi ktorými bol plot koncentračného tábora je veľmi silný. Len 9 ročný chlapec sa zaujímal ako to vyzerá na druhej strane - v tábore. Návšteva tábora sa mu žiaľ stála osudnou a končí svoj život s jediným dobrým kamarátom, priateľom - ktorého mal.

"Stalo sa to pred mnohými rokmi a nič podobné sa už nikdy nemôže stať. Nie dnes, nie v tejto dobe."

19.03.2023 5 z 5

Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model Kathrin Hartmann

Smutné čítanie, ale plné faktov o tom ako nás veľké firmy klamú a schovávajú sa pod rúškom "udržateľnosti". Dočítal som sa tu o ropných haváriách na mori, palmovom oleji, hovädzom mäse... Každá z týchto vecí si vyžiadala svoju daň a veľké koncerny sa neboja ísť ďalej aj za cenu životov. Detská práca, často nespravodlivo ohodnotená práca, zaberanie území Indiánov len preto aby tam niekto mohol ťažiť či pestovať.
Toto čítanie mi rozšírilo obzor, pri ktorom som si uvedomil aké máme šťastie - kde žijeme. Spomínali sa mnohé známe firmy H&M, McDonalds, Tesco...

12.03.2023 5 z 5

Spotify Spotify Sven Carlsson

Je to sila, klobúk dole. Kniha popisuje s čím všetkým sa musel Daniel Ek potykať kým vybudoval taký kolos ako je Spotify. Je to spísané veľmi presne, plné konkrétnych mien, stretnutí, doplnené fotografiami. Nebolo to jednoduché - čo popisujú aj viaceré zložité stretnutia s nahrávacími spoločnosťami, nespokojnosť s umelcami či rôzne predstavy ľudí na riadiacich pozíciách.
Nakoniec to dokázal a tak si vieme pod jednou aplikáciou vypočuť kvanta dobrej hudby za málo peňazí. Posunul trh s hudbou ďalej, za čo má môj obrovský obdiv. Teraz keď budem počúvať hudbu cez Spotify, v mysli si budem uvedomovať aká bola ta cesta zložitá.
Veď len taká predstava že pred pár rokmi sme mali zopár CD alebo kaziet a počúvali dookola to isté. Teraz môžeme počúvať čokoľvek a spoznávať rôzne žánre...

11.03.2023 5 z 5

Ako byť šťastný? Ako byť šťastný? Vitalia Bella

Kniha je písaná formou rozhovoru (otázka, odpoveď) s odborníkmi v danej oblasti ako je priateľstvo, vzťahy, rodičovstvo, výchova, neplodnosť, zdravie, úspech, vyhorenie, spoločnosť, spiritualita, starnutie. Mať tieto oblasti v poriadku poriešené prináša spokojnosť. Na každú oblasť sa vyjadruje iný odborník. Veľmi dobre sa to číta. Viem si predstaviť že ku niektorým kapitolám sa vrátim, keď budú aktuálne v mojom živote. S niektorými informáciami som sa už stretol.
Na začiatku bolo aj viac krát spomínané aby sme sa neporovnávali s inými ľuďmi na sociálnych sieťach, lebo to zbytočne prináša nechuť že nie sme až taký dokonalý...

26.02.2023 5 z 5

Krátka chuťovečka, ktorá má núti zamyslieť sa nad starobou, stratou pamäte a dôležitosťou vzťahov.

12.02.2023 5 z 5

Alef Alef Paulo Coelho

Takmer som to nedočítal. Paul tentokrát stavil na vracanie sa do minulých životov, čo prelínal s duchovným svetom. Oproti jeho iným knihám mi to prišlo veľmi nezáživné až nudné čítanie.
Takéto dielo môže napísať iba autor, ktorý chce zariskovať a má za sebou viac dobrých kníh.

11.02.2023 2 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Ďalšia Hartlova kniha obsahujúca pekný príbeh, ktorý je ale prepletaný neverou, nezáväzným sexom jednotlivých postáv a vzájomným hľadaním sa. Je zaujímavé že autor sa dal na takúto cestu - v jeho knihách je problém nájsť nejaký pár alebo manželov, ktorí sa nakoniec nepodvádzajú. Je to trochu smutné, lebo to dáva obraz o dobe v akej žijeme. "Komu môžem veriť?" Rýchle zamilovanie a následne vychladnutie, kde už medzi sebou nič necítia, až sa navzájom odcudzia a tak hľadajú ďalej a ďalej...

05.02.2023 4 z 5

Rukopis z Akkry Rukopis z Akkry Paulo Coelho

Fantastické, prečítané za jeden večer. Nie je to písané formou príbehu (nemá to konkrétny dej), ale formou krátkych poučných zamyslení nad prehrami, porazenými, samotou, osobným zmyslom, zmenou, krásou, láskou, oddanosťou, úzkosťou, budúcnosťou...
Z celého čítania si vyberám že môj život by mal byť naplnený láskou už pri prebúdzaní, veľkým darom je uvedomovať si jedinečnosť každého jedného dňa. Výhrou je naplniť svoj život radosťou, o každom zmýšľať dobre a nedať priestor negatívnym myšlienkam. Z nášho života by malo vyžarovať svetlo, ktoré ostatných, ani nevieme ako - pozitívne ovplyvní.
Myšlienok bolo veľmi veľa, boli zaujímavé a obohacujúce asi so všetkým sa da súhlasiť. Určite po knihe ešte hocikedy siahnem a len tak náhodne si niečo prečítam, veď život je krásny, netreba na to zabúdať.

14.01.2023 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Zaujímavý príbeh o Alešovi ktorý vychováva nevlastné dvojčatá. Opisuje 15 rokov v ktorých prežíva radosti i starosti... Veľmi dobre sa to číta - ako odychovka.

Pri čítaní tejto knihy som si uvedomil aké je vzácne to že ešte žijem v usporiadanej rodine a nemusím zažívať rozvody, vzájomné podvádzanie sa či iné podobné excesy u mojich blízkych. Začína to už byť bežné, nielen vo veľkých mestách ale aj na vidieku - striedanie partnerov, večne byť s niekým nespokojný a len tak si bezhlavo užívať. Myslím si že to nie je cesta správnym smerom.
Život nie je len o tom aby sme si len užívali ale prichádzajú aj ťažšie chvíle, ktoré vyžadujú od druhého obetu a niekedy aj veľký seba-zápor. Zvládnutie týchto situácií vie partnerov zceliť a posunúť ďalej. Len treba vytrvať...

14.01.2023 4 z 5

O čo tu ide? O čo tu ide? Misty Edwards

Táto Americká autorka - Misty sa snaží v kapitolách opísať svoj vzťah s Bohom, ktorý môže byť aj pre nás inšpirujúci. Na začiatku - v mladosti sa dosť zamýšľala nad životom - či má vôbec zmysel. Až napokon zvolí stratégiu páčiť sa Ježišovi, robiť mu radosť, nepretržite naň upierať pohľad. Mať pohľad upretý na Ježiša, robiť všetko iba pre neho je asi jej kľúčová myšlienka, ktorá sa tiahne celou knihou.
V knihe tiež dáva odporúčania ako sa modliť, ako tráviť čas s Ježišom, ako sa sústrediť pri modlitbe. V záverečnej kapitole zamieri aj do témy Ježišovho druhého príchodu.
Kniha je obohacujúca, ktorej cieľom je naučiť sa úprimne žiť s Ježišom.

08.01.2023 5 z 5

Zbojníkova dcéra Ronja Zbojníkova dcéra Ronja Astrid Lindgren

Krásny príbeh, keď raz budem mať deti, určite im to budem čítať. Je to oddychové - rýchle čítanie.

16.09.2022 5 z 5

Dídžej: Historky z kultových bratislavských barov Dídžej: Historky z kultových bratislavských barov Roman Juhás

Perfektne čitateľná kniha, v ktorej Flebo opisuje svoju cestu DJ-ingu. Fleba často počúvam v Slovenskom rádiu Vlna, kde moderuje Hity rokov 80-tych. K jednotlivým hitom pripája aj zaujímavosti a pikošky...
Ak sa Vám nechce knihu čítať, odporúčam aj podcast vydavateľstva Ikar, v ktorom o knihe rozpráva.

25.05.2022 5 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

Pohodový príbeh na pohodové večerné čítanie. Jedného muža, ktorý po smrti svojej ženy chce skončiť aj so svojím životom. Našťastie ma zaujímavých susedov, v ktorých nachádza zmysel žiť ďalej.
Páči sa mi to také nazval by som "Backmanovské" prelínanie príbehov, kde jedna kapitola píše prítomnosť - čo sa mu deje teraz a jedna kapitola minulosť - stále sa to strieda. Je to prehľadné a pekne napísané - takže sa v tom čitateľ nestratí.

10.04.2022 4 z 5

Evanjelium, ako mi bolo odhalené 2 Evanjelium, ako mi bolo odhalené 2 Maria Valtorta

Krásne čítanie, v ktorom M. Valtorta opisuje prvý rok Ježišovho verejného účinkovania. Ježiš sa s apoštolmi uberá na Krásnu Vodu, kde im aj zástupom ktoré prichádzajú vysvetľuje postupne 10 božích prikázaní. Popri tom uzdravuje a nabáda ľudí byť dobrými. Ježiš sa zameriava na dušu, nie na to aký je to človek, v každom vidí niečo dobré a na tom stavia. Aj keď by apoštoli niekoho odpísali na základe predsudkov, Ježiš je iný. Dvíha človeka z prachu a chce mu dať večný život. No človek sa musí rozhodnúť sám, či odpovie na Ježišovo pozvanie.
Čítanie tejto knihy ma neuveriteľne povzbudzuje ísť za Ježišom, dôverovať mu a hlavne VERIŤ.

07.04.2022 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Parádne dielo, určite siahnem aj po ďalších jeho knihách. Príbehy 4 mužov ktorý chceli vystúpiť z bežného stereotypu...

02.04.2022 5 z 5

Evanjelium, ako mi bolo odhalené 1 Evanjelium, ako mi bolo odhalené 1 Maria Valtorta

Krásne čítanie, opisujúce narodenie p. Márie, Ježiša, jeho prvé roky...
Začína Ježišove verejné účinkovanie, pri ktorom je pokúšaný na púšti, stretáva sa s prvými apoštolmi, uzdravuje malomocných, robí prvý zázrak v Káne.

Zaujímavé je pre mňa vnímať postavu Judáša - kedy mu Ježiš ponúka dlhší čas na rozmyslenie či skutočne chce chodíš s Ježišom ako jeden z apoštolov, vyzerá že Judáš to stále nechápe a je v úplnom kontraste s ostatnými apoštolmi ako napr. Ján...

"Aj keby sme už nemali mať nič, budeme mať vždy všetko, lebo máme Ježiša."

24.01.2022 5 z 5

Obhliadka bytu Obhliadka bytu Fredrik Backman

Perfektné, Backman ako vždy nesklamal. Tak ako on asi málo kto dokáže poprepájať dej. Spočiatku som myslel že sa v tom celom stratím, ale nestalo sa.
Je to úžasné čítanie. Nútilo ma to nepustiť knihu z rúk.

10.01.2022 5 z 5

Hlad Hlad Jozef Karika

Počúval som ako audioknihu. Tentokrát obsahuje viacero strašidelných príbehov odohrávajúcich sa v rôznych častiach Slovenska - Ružomberok, Vysoké Tatry...
V jednej novele mi vadili komentáre, ktoré sa mi zdali až moc fyzikálne odborné a v ďalšie nadávky, ktorým sa mohol tiež vyhnúť.
Podľa mňa to nebolo až také geniálne ako som bol zvyknutý z jeho iných diel - kde vždy vedel prekvapiť záverom - napr. v Trhline, Tme či Strachu.

31.12.2021 4 z 5

Obeť spovedného tajomstva Obeť spovedného tajomstva Joseph Spillmann

Úžasný príbeh o odvahe kňaza neprezradiť spovedné tajomstvo. Aj keď to vyzeralo rôzne, nestrácal nádej a dôveru v Boha. Bolo to pre mňa veľkým povzbudením...

17.12.2021 5 z 5