Peter a Lucia

Koupit

Působivý příběh tragické mladé lásky, inspirovaný bombardováním Paříže na Velký pátek v roce 1918.

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70399/big_peter-a-lucia-pUS-70399.jpg 3.76742
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Pierre et Luce, 1920

Kniha Peter a Lucia

kopeceli

Tak tohle jsem měla číst v mládí. Teď už jsem stará a sladkobolné vzdychání je mi vzdálené.

Marki019

Děj knihy velmi jednoduchý, ale krásný. Čte se to samo.

Orange8knihomol

(+ SPOILER) Smutný příběh lásky mezi dvěma mladými lidmi, Petrem a Lucií.
Kniha cíleně ukazuje, jaké strasti přináší válka - strach, nejistotu, smrt... Právě proto ji můžeme považovat za dílo ostře kritizující 1. sv. válku a Romaina Rollanda řadit do skupiny spisovatelů silně poznamenaných válečnými útrapami - do tzv. ztracené generace.
Co se příběhu týká, pojednává o lásce Petra a Lucie, která je tragicky ukončena bombardováním Paříže. Z hlediska žánru jde o novelu - právě díky konci, který by mnozí nečekali. (My jsme však dílo rozebírali ve škole o hodinu literatury, a tak jsem již bohužel znala celý děj i se závěrem...) Téma není nijak překotně originální, ale tuším, že právě zasazení do válečných let činí knihu zajímavější. Autorův styl psaní mi vyhovoval, najdete zde spoustu tropů (kupř. metafory, přirovnání, personifikace ad.).
Petra a Lucii DOPORUČUJI spíše dámské části čtenářů.

K739

Jak jsem starej, tak jsem ubrečenej. Prožil jsem něco podobného, akorát jsem přitom neumřel. Nevím, jestli to nebyla chyba.

RemiBlack

2021/7
Také jedna z těch lepších klasik do povinné četby, rozhodně můžu doporučit na maturitu - děj je přímočarý, postav není moc atd. Příběh jako takový mě ale moc nezaujal.

B-artX

(+ SPOILER) Na střední jsme měli přinést naší závěrečnou práci na výtvarné praxe a doteď si pamatuju chladnou odpověď profesorky: "Nápad předčil formu" a myslím si, že Petr a Lucie trpí přesně opačným problémem. Rolland píše krásně: empaticky předává emoce titulní dvojice, jeho citlivý a lyrický styl je velmi nápaditý, text působí skoro jako romantická báseň. Ale obsah je tak trošku nuda, příběh nemá žádný dramatický oblouk a ani v jediný moment jsem neměl extra tendence se ke knize vracet. Petr a Lucie se potkají, zamilují, pak chvilku užívají života a z ničeho nic je zabije bomba. Když to porovnám s většinou klasické beletrie první poloviny dvacátého století, todle působí po stránce děje strašně slabě.

Vera Silent

Kniha je v podstatě epickou básní. Je psaná poetickou okrasnou řečí, která se ovšem vůbec nehodí k věku postav. Popravdě jsem čekala klasický příběh a tak i když mi kniha nevadila a přečetla se rychle, v srdci mi stopu nezanechala.

Kdo má rád poezii, měl by si Petra a Lucii určitě přečíst. Nebo kdo rychle potřebuje klasické dílo do seznamu četby do školy, poněvadž tato knížka se čte rychle a bezbolestně.

marekB78

Kniha není zrovna můj šálek, ale přečetl jsem jí do výzvy. Úplně mě nezaujala, ale ani nijak neurazila. Dojemný příběh se smutným koncem...