Na pleciach obrov

Na pleciach obrov https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447264/mid_na-pleciach-obrov-Nwa-447264.jpg 4 2 2

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cirkevní otcovia. Spoznajte ôsmich ranokresťanských spisovateľov prvých siedmich storočí, ktorí sa vyznačovali pravovernosťou náuky a svätosťou. Cirkevní otcovia sú stále aktuálnymi svedkami Tradície a podľa katolíckeho chápania základnými prameňmi kresťanskej viery sú práve Písmo a Tradícia. Zoznámte sa s učením sv. Atanáza, sv. Bazila, sv. Gregora z Nazianzu, sv. Gregora Nysského, sv. Augustína, sv. Ambróza, sv. Leva Veľkého a sv. Gregora Veľkého a objavte tak nové impulzy pre svoj život a vieru. Po Svätom písme predstavujú cirkevní otcovia druhú vrstvu pôdy, na ktorej stojí a z ktorej životnú silu čerpá teológia, biblická exegéza a celá spiritualita Cirkvi. Stredoveký teológ Ján zo Salisbury vravieval: Sme ako trpaslíci, ktorí sedia na pleciach obrov, takže môžeme vidieť viac vecí a ďalej ako oni, no nie pre ostrosť svojho zraku alebo pre vzrast svojho tela, ale pretože nás nosia vyššie a dvíhajú nás do obrovskej výšky.... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Postoj Media

SULLI SPALLE DEI GIGANTI , 2015

zuvacka
15.03.2021 4 z 5

Texty sú podľa mňa skôr kázňami ako meditäciami. Najcennejšie na nich je množstvo citátov cirkevných otcov, ktoré sú naozaj kvalitné. Pridaná hodnota z Cantalamessovho spracovania ma sa mi zas nezdala až taká veľká.
Ako ukážka dva citáty od sv. Augustína - Ak sa ťa nejaký pohan spýta, prečo nehovoríš všetkými jazykmi, kedže je napísané, že tí, ktorí prijali Ducha Svätého, hovorili všetkými jazykmi, odpovedz bez váhania - Isteže hovorím všetkými jazykmi! Patrím do tela Cirkvi, ktorá hovorí všetkými jazykmi a vo všetkých jazykoch ohlasuje veľké Božie diela."
----------------
"Ako zrno roztrúsené po vŕškoch bolo najskôr pozbierané, následne zomleté, zmiešané s vodou a upečené v peci, tak aj veriaci roztrúsení po celom svete boli zhromaždení Božím slovom, zomletí predkrstným pokáním a exorcizmami, ponorení do krstnej vody a prešli ohňom Ducha."

vmatusko
10.07.2020 3 z 5

Pápežský kazateľ Cantalamessa prináša osem meditácií o ôsmich významných cirkevných otcoch, v ktorých sa zamýšľa nad vierou, Duchom Svätým, Trojicou, Eucharistiou, Písmom...
Texty sú trochu náročnejšie, určite viac povedia a budú ľahšie stráviteľné pre čitateľa, ktorý sa zameriava na filozofiu.