Vltaava Vltaava komentáře u knih

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

To jsem blázen - takový ódy na tuto knížku, ale mě se zdá, že jí hodně chybí k dokonalosti. Je jakási nedopečená, nápady by byly dobré, kdyby...je tam zkrátka až moc různých kdyby, ne, nelíbí se mi to.

14.02.2016 1 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Pro mě první kniha od Hájíčka, byla jsem hodně zvědavá.
Téma zajímavé, nosné, silné.
Milostný románek mě ale otravoval, jména postav se mi pletla, několikrát jsem se vracela, abych si ujasnila, čí byl který statek a domek.
Nedívala jsem se, kolik je autorovi let, ale přijde mi, jakoby to psal mladý kluk. Leccos mi přijde nedotažené nebo nevyužité..? Motiv jeho ženy a syna..vztah s bratrem...předchozí život na chalupě...sice naznačeno, ale dál nic. Nevím přesně, co mi na tom vadilo.
Hlavní zápletka byla skoro jakoby mimochodem mi přišlo - prošuměla. Možná jsem čekala větší drámo.
Ale líbilo se mi to - kvůli tématu a prostředí.

12.02.2018 3 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Sotva průměr, táhne se to, zdlouhavé, nezáživné, určitě to nemůže být světový bestseler, to je k smíchu. Dočetla jsem do tří čtvrtin s nadějí, že se nějak dopátrám k pointě, proč by to mělo být tak dobrý...ale není.

24.09.2015 2 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Jedním slovem slabota. Ona vůbec ta čínská série je hodně slabá - oproti ostrovní sérii je o tři patra níž, ale pokud se předchozí díly odehrávaly v Číně, tak tam byly aspoň zajímavé reálie. Tohle se odehrává v USA, ale nic se o tom nedozvíme. Je to jen pozadí. Osobní linka je fakt už k nečtení, Margaret a Li jsou ta nejnudnější dvojka. A ta detektivní linie - autor už neví, čím by překvapil, a tak vrší jedno přes druhé - uprchlíky, biologické zbraně, Východ-Západ, strašení, všecho na jednu hromadu, náhoda stíhá náhodu, všechno se mu hodí do krámu. Jak už tady někdo trefně a výstižně poznamenal, je to telenovela v knižním vydání.

15.11.2017 1 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Rachel mi přijde úplně pitomá, kdyby nebyla pořád zduněná a trapně zvědavá na životy ostatních lidí, knížka by se nikam neposunovala. Naprosto nechápu důvody jejího jednání a ani mě nebavilo.

01.12.2016 2 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Fascinující kniha - pro toho, kdo dokáže porozumět.

29.10.2015 5 z 5

Tři muži ve člunu Tři muži ve člunu Jerome Klapka Jerome

Tak to je jedna z nemnoha knih, ke kterým se stále vracím.

24.09.2015 5 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Nejslabší kniha od Petera Maye, co jsem zatím četla - po ostrovní sérii, která mě nadchla. První díl čínské série ještě šel, bylo to něco nového a zajímavého. Ale tohle je slabota, chování hlavní hrdinky a hrdiny je jak z nějakého románu pro ženy nebo snad rovnou z červeného knihovny. Má mě rád nebo nemá mě rád, máme být spolu nebo ne, odjedu už konečně z té Číny nebo co - stále dokola, až je to trapné a k nečtení. Dočetla jsem to jen stěží a do třetí části čínské série už nepůjdu.

01.12.2016 1 z 5

Od dětských dob moje oblíbená, čas od času se k ní vracím, teď znovu..hlavně kvůli citátu "Svět se postavil na hlavu a chodí pozadu", který je zrovna teď realizován ve skutečnosti.

24.09.2015 4 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Půjčila jsem si teď na prázdniny dvě knížky Gerralda Durrella, že si je po několika desetiletích znovu přečtu. No nedočetla jsem to - nevím, jestli proto, že poprvé jsem to četla jako dítě, nebo se doba tak změnila, ale teď je to pro mě k nečtení. Jo, je tam pořád Korfu, léto, slunce, bezstarostný život ( z čeho všichni žili?), ale jinak vcelku dětsky naivní, ne, už mi to nepřišlo humorný, už mi to přišlo nudný, škoda, no....Je mi vcelku jasné, co se mi na tom jako dítěti líbilo, samozřejmě s praštěnou rodinou v čele, ale už to není ono. Nějak to vyčpělo? Hlavně autor není spisovatel, ale zoolog, a je to na tom vidět. Dřív jsem to nevnímala. Úrovní humoru mi to připomíná všelijaké ty Aristokratky na koních nebo kde.

02.09.2019 1 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Zajímavá knížka, obzvlášť části o životě v Grónsku (možná, že to zrovna četl Trump a proto přišel s nápadem Grónsko koupit:-))
Smilla sympatická, ale co mi vadilo je, že jsem předtím viděla film podle této knihy Stopy ve sněhu, který je taky dost výrazný, ale hlavně je tam hodně výrazná Julia Ormond a nakonec i Matthew Marsh, a film má podle mě úplně jinou atmosféru než kniha, skoro jako kdyby byl o něčem jiném. A mně dojmy z filmu přehlušovaly četbu a neustále se mi tam vkrádaly filmové scény. Kniha je úplně jiná než film, určitě, jak už to bývá, hutnější, celistvější, komplexní.

02.09.2019 3 z 5

Kůže Kůže Mo Hayder

Knihu jsem nakonec dočetla, ačkoliv jsem v recenzi u Ptáčníka myslela, že to nedám...ale mohla jsem si to klidně odpustit a zůstat u nedočtené knihy.
Naprosto nepochopitelná motivace Blechy, pan bratr by nejspíš ze všeho zasloužil nakopat než co jiného. Jack jedná zmatečně, vždycky někam vleze a nechá si nabančit jak detektiv-amatér a ne policejní eso, tajemné postavy s podivnými vlastnostmi, které nejsou nijak přiblíženy, vysvětleny, odůvodněny.
Chvílimi jsem měla pocit, že autorka zkouší, jak nebetyčnou blbost si ještě může dovolit.

17.10.2017 1 z 5

Ptáčník Ptáčník Mo Hayder

Tak napínavé to je, propracované taky, i čtivé, Jack je sympatický, ale je to zbytečně zvrhlé a brutální, stavěné na odiv, aby to šokovalo, a konec jsou zbytečná jatka. Hlavní postavy jsou hnusné kreatury, Anglie nebo aspoň Londýn vypadá, že se skládá jenom z prostitutek a feťáků.
Pustila jsem se do další knihy téže autorky Kůže a myslím, že to ani nedočtu, i když jsem teprve na straně 100. Tuším ale, že se tam schyluje k podobným, možná horším deviacím, a nemám chuť o tom vědět víc.
Že to psala žena, mě fakt upřímně překvapilo. Teda nemile:-)

09.10.2017 2 z 5

Po všech recenzích o Murakamiho knihách jsem se těšila, moje první kniha od něj.
Hm, no nevím, co na něm všichni mají, pokud je tohle nejlepší od něj, tak mě už asi další nelákají.
...pohltila, dostala, rozložila...tak to nechápu.
Jediné, co mi přišlo zajímavé, jsou japonské reálie, způsob života. Ale není tam toho v tak útlé knize mnoho, takže ....

24.09.2015 2 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Šmarja, jsem na straně 20 a nedá se to číst. Proč někde není upozornění, že je to kniha pro děti?

18.10.2016

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Jj, síla...zvlášť pro čerstvé matky, jako jsem byla tehdy já, když jsem to prvně četla. Ta nutnost rozhodnutí vám už zůstane navždy pod kůží, tak jako Sophii.

24.09.2015 4 z 5

Zpověď a jiné nepříjemnosti Zpověď a jiné nepříjemnosti Michail Michajlovič Zoščenko

Skvělé povídky.
Pokud trochu tušíte, jak to v Rusku bylo a o co šlo, tak oceníte.

01.01.2016 4 z 5

Jednota Jednota Michael Barnett

Náročné čtení.

29.10.2015 5 z 5

Vražedné léto Vražedné léto Sébastien Japrisot (p)

Výborně napsané, čtivé, napínavé, zajímavé.

25.09.2015 4 z 5

Král musí zemřít Král musí zemřít Mary Challans Renault

Jako teenagerovi se mi to moc líbilo, jakož i pokračování Býk přichází z moře.
Klidně bych si to i přečetla znovu, kdyby nebylo tolik jiných knih....

25.09.2015 3 z 5