Král musí zemřít

od:


KoupitKoupit eknihu

román o atickém králi Théseovi
Théseus, syn athénského krále a známý starořecký hrdina, prožije řadu dobrodružství na Krétě, kde se zamiluje do krásné Ariadny, zápasí s býky a zabije v labyrintu bájnou příšeru Mínótaura…

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30085/kral-musi-zemrit-30085.jpg 421

Orig. název:

The King Must Die (1958)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
woodward
22.03.2016

Dvoudílný román o Théseovi (druhý díl se jmenuje Býk přichází z moře) je vcelku pěkné vyprávění, jež starobylou pověst nahlíží očima moderního člověka (ať už si pod tímto pojmem představujeme cokoliv). Byla to jeden čas taková móda. Podobně i Robert Graves geniálně převedl legendu o Zlatém rounu do střízlivých výrazových prostředků literatury moderního věku. Filosoficky je mi pohrdavé shlížení na starodávné pověsti trochu proti mysli - nemám rád nadutost v žádné podobě a historické romány jsou žánrem, kde se nafoukanost současnosti ve vztahu k minulosti (často zcela neopodstatněná) dost přehání. Ale Mary Challans Renault napsala svůj román dobře, se znalostí věci, a její vidění nadpřirozených či nepřirozených aspektů příběhu z pozice "reality" (kdoví, co se myslí pod tímto pojmem, že?) nepůsobí nadutým ani urážlivým dojmem.

Plútarchos
22.03.2016

Románové převyprávění starověké báje o athénském hrdinovi Théseovi. Z dětství jsem si pamatoval knížku 'Staré řecké báje a pověsti', takže jsem byl celkem příjemně překvapen, když autorka všechny mytické bytosti nahradila skutečnými reálnými postavami - namísto obra přerostlý loupežník s kyjem, namísto bestie s lidským tělem a býčí hlavou člověk s maskou býka. Literatura faktu aneb takto to asi mohlo být. Příběh je vyprávěn očima hlavního hrdiny a proto mi někdy popisem svých schopností vzdáleně připomínal otroka Taitu z knihy W. Smitha 'Řeka bohů'. Ta jeho nesmrtelnost je samozřejmě v pořádku - je přece zaslíben Poseidónovi! Některé pasáže mi připadaly zdlouhavé, některé jiné zase jakoby zkrácené - avšak celkově hodnotím příběh jako zajímavý a čtivý pohled na bájnou minulost, hrdiny a božství, na jednu známou starobylou báji...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Th%C3%A9seus

Vltaava
25.09.2015

Jako teenagerovi se mi to moc líbilo, jakož i pokračování Býk přichází z moře.
Klidně bych si to i přečetla znovu, kdyby nebylo tolik jiných knih....

aktak1203
01.08.2013

Kniha není špatná, jen bych měla jednu výtku k závěru knihy - neznat báji o Theseovi moc bych závěru nerozuměla. Jinak doporučuji spíše jako čtení pro teenagery, které báje baví, já už mám toto období za sebou.

Katuska001
21.02.2013

Pěkný příběh ze starořecké historie vypráví o dobrodružstvích antického hrdiny Thesea a jeho putování.

nightlybird
12.05.2011

Každý, kdo si oblíbil řeckou mytologii nebo historické romány, by si neměl nechat ujít knihy Mary Renault. Autorka zpracovala starý mýtus velmi přesvědčivě a její dva romány nám přiblíží nejen dobu a místo, dají nám nahlédnout do způsobu myšlení lidí, jejich života. Jistě tomu napomáhá i postava hlavního hrdiny - Theseus je jakýmsi antickým dobrodruhem a jeho život plný zvratů napomáhá k řekněme "akčnosti" děje a určitě si jej řada čtenářů oblíbí stejně jako jsem si jej i autorku oblíbil já. Kniha není příliš obsáhlá, její obě části se dají číst i samostatně a jsou neobyčejně čtivé. Speciální doporučení - je zvlášť vhodná k četbě na dovolenou, zejména pokud byste jeli na Krétu a do programu zahrnuli návštěvu a prohlídku místa děje - Knossos s jeho rozsáhlými pozůstatky, tou spoustou komor a komůrek, zbytky nástěnných maleb a vůbec celým areálem, který doslova dýchá historií. To by nesporně zážitek z četby umocnilo.