vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Marťan byla úžasná technicky podaná kniha, jen kvůli tomu jsem se pustil do spasitele a byť to není tak docela to samé, styl (skvělý) je podobný a tak se spasitel čte stejně úžasně jako Marťan. Hltám dál.

23.02.2022 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Druhý výlet do vesmíru dvojice Kotleta-Sněgoňová se opět velice povedl. Stalo se toho méně než v díle prvním, ale o to více děj odsýpá spád je strmý, jak to od Kotlety očekáváme. Příběh se odehrává na jedné planetě, můžete se tak těšit na méně vesmírné sci-fi a více akce, spousta živočišných druhů a nějaká ta vymyšlená udělátka a hejblata však nechybí.
Snad i díky kolegyni Sněgoňové je kniha méně pornografická, než Kotletovy dřívější počiny a ději to spíše prospělo, než ublížilo. Takže děkuji a jen tak dál, už se chystám do KD pro další kousek

20.02.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Půlnoční knihovna mě na první pohled zaujala, jednak zajímavým námětem, ale taky zdánlivě fantasy osnovou na téma "to něco" mezi životem a smrtí a možností chyby napravit. Budu upřímný, sci-fi a fantasy literaturu vyhledávám pro relaxaci a únik z reality, ale půlnoční knihovna byla tak depresivní, že jsem nedokázal číst dál, aniž bych nechtěně depresi byť třeba jen částečně nepřevzal na sebe. Takže nedočteno. Napsáno je to výborně, proti tomu nemůžu říct půl slova, ale zkrátka a jednoduše se vyhýbám depresivní četbě.

23.01.2022

Kluci ze hřbitova Kluci ze hřbitova Aiden Thomas

Třeba se mýlím, ale přijde mi, že Aiden Thomas bojuje se svou vlastní sexualitou a své mindráky promítá do knihy, která jistě zaujme (snad jen) podobně zaujaté, vnitřně rozpolcené jedince. Jak jinak si vysvětlit slušný námět napsaný talentovanou rukou, ale co se mě osobně týče, zabitý trans problematikou, trochu násilně vetkanou do děje. Bez ní by kniha spíše získala, než ztratila.
Nedočteno, proto si netroufnu hodnotit, ale pro představu by to byl pravděpodobně odpad.

21.01.2022

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Tak, náš rozmilý flák masa se vydal do vesmíru! A protože se tam sám zřejmě bál, na pomoc si vzal kámošku Kristýnu a snad i díky tomu to vůbec není blbé! Ano, rozjezd byl trošku drncavý, ale to rozjezdy bývají často, hlavně, že se to rozjelo. Tradičně Kotletovsky přímočará dějová linie, žádné odbočky ani zatáčky, přímo k cíli. Díky tomu je četba velice nenáročná, velmi spádná a velmi, velmi čtivá.
Pravda, ne zcela mi sedly vulgarity, kterých bylo více, než bylo nutné, na druhou stranu s notnou dávkou empatie, dostat se do takových sraček jako v příběhu, taky bych nadával jak Karvinský haviř.
Právě jsem v KD zakoupil další díl a s chutí se do něj pouštím.

20.01.2022 4 z 5

Les plný tajemství Les plný tajemství Erin Hunter

Jak už jsem psal dříve, práce překladatelů si obvykle velice vážím, ale překlad kočičích válečníků dost shazuje jinak výborný příběh. Všechny ty kožíšky, tlamičky apod jsou pro příběh naprosto bezpředmětné a při četbě jen ruší, co hůř, v originále to takto není, takže knihu zmršil překladatel.
Upřímně nevím, zda-li se vůbec někdy pustím do dalšího dílu.

03.01.2022 2 z 5

Putování začíná Putování začíná Erin Hunter

Erin Hunter se podle všeho snaží profilovat tak trochu jako takový nový Seton, jenže kdo kdy četl Setona, se nad jejími knihami jen blahosklonně usmívá.
Mám rád knihy z přírody o přírodě, ale přece jen Seton je mi bližší naturálnějším podáním.

26.12.2021

Projít ohněm Projít ohněm Jakub Hoza

Ok, uznávám, tohle už je páně Kulhánkovi podobné. U Do pekla a zpět jsem jakoukoli podobnost s páně Kulhánkem jednoznačně odmítl, tady už je to ovšem jiné, superschopnosti, suché hlášky a bitky, které by zabily desítky obyčejných lidí, ale tady se jen opráší omítka z ramen a jede se dál, dávají tušit silnou inspiraci páně Kulhánkem a možná i páně Žambochem. Velmi slušná čtivost a spád poskytují příjemný čtenářský zážitek a uvolnění pocuchané psýchy.
Opráším omítku z ramen a jedu dál.

10.12.2021 5 z 5

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Není to sci-fi, není to fantasy, není to ani nový Kulhánek, jak někteří tvrdí, je to taková akční dobrodružná beletrie, ale co musím uznat velmi čtivá a se slušným spádem. Ačkoliv tedy trvám na tom, že se o nového Kulhánka nejedná, rozhodně se na páně Hozu zaměřím a pouštím se do další jeho knihy.

06.12.2021 4 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Kniha tak až zvráceně pozitivní, že jsem v koutku duše doufal v krvavý zvrat. Ten nepřišel a kniha zůstala tím, čím měla být, pěknou pohádkou pro děti.

19.11.2021

V ryzí fantasy má jistá "encyklopediovitost" téměř vždy zábavný podtón, a to i v případech, kdy se autor snažil být smrtelně vážný. O to lepší je, že Rowling spíše onu zábavnou "encyklopediovitost" naopak ještě přiživuje.

19.11.2021 4 z 5

Mimozemský život Mimozemský život Avi Loeb (p)

Mimozemský život je skvělý titul pro všechny nadšence astrology a ufology a nezáživná kopa nudy pro většinu ostatních. Mám převážně rád publikace o vesmíru, ale toto bylo příliš teoretické. Preferuji vědu faktů namísto příliš odvážných tezí.

17.11.2021

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Ready player one je jediná kniha z těch více než čtyř set, které jsem četl, kterou můžu číst po osmé (!) a stále mě napíná a čtu hltavě. Ne, že bych si to nepamatoval, už to znám obstojně zpaměti, přesto mě to pořád baví. Příště udělám alespoň změnu a playera si přečtu v originále. Ne, že by moje angličtina byla na takové úrovni, ale právě, že to tak znám, to asi zvládnu.

07.11.2021 5 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Anotace říká: je to už rok, co Eragon opustil Alagaesii, nicméně z pohledu autora i čtenářů už to je sedm let a je to trochu znát.
Není to ani tak kniha jako spíš delší povídka, která nepřímo navazuje na Eragona, což mnohého může snad i rozlítit. Já jsem se rád na chvíli vrátil to toho světa, kde jsem před lety trávil čas tak rád.
Co bych knize snad vytkl, není ani tak nesourodost s původními čtyřmi knihami, jako spíš, že kniha byla krátká a konec poněkud utnutý.
Přesto všechno to bylo příjemné čtení.

22.10.2021 4 z 5

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Na příbězích Páně Kulhánka byla, mimo kulervoucího spádu, nejlepší právě ta zdařilá kombinace sci-fi, fantasy a reálií, proto bych ještě páně Hozu, byť jistě nadějného autora, ještě zdaleka nenazýval novým Kulhánkem.
Nicméně i vzhledem k tomu, že páně Kulhánek zarytě odmítá vydat cokoliv nového, se na páně Hozu zaměřím.

18.10.2021 4 z 5

Lidožrouti z Lízátkova Lidožrouti z Lízátkova Carlton Mellick III

Bizar fantasy mě baví, Kulhánek, Kotleta a další, kteří do žánru občas zabrousí, to vše je super a užívám si je maximálně, jenže Mellick překračuje meze vkusu, zdravého rozumu i čtivé literatury a celé lidožrouty bych označil za úchylné. Pořád jsem četl dál v domnění, že se to rozjede, ale bylo to pořád horší a horší a skončilo to úplně blbě. Naštěstí to je cca 160 stran velkým písmem, přečteno za dvě hodiny.
Lidožrouti z lízátkova mi byli nadšeně doporučeni klučinou v Dobrovském jako to nejlepší, co bylo kdy v bizar fantasy napsáno. Naposledy jsem si nechal poradit a klučina by měl vyhledat odpornou pomoc stejně jako autor knihy.

10.10.2021 odpad!

Tajemství babylónské věže Tajemství babylónské věže Karel May

Po letech jsem vzal opět do ruky tajemství babylonské věže a po chvíli opět odložil. Nebavilo mě to coby pachole, v dospělosti mě to baví ještě méně. Příliš náboženské, příliš teologických rozprav a sporů mezi křesťanstvím a islámem. Pro mě ateistu je to jako rozprava, jestli je lepší utonout, nebo uhořet s tím drobným rozdílem, že utonutí i uhoření jsou naprosto reálná věc, narozdíl od všech náboženství světa, která tvoří jen a pouze lidé. Kdyby tady přistáli vyspělí ufouni, asi by zase hned odletěli, protože s tak zaostalým světem by nechtěli nic mít.

05.10.2021 2 z 5

Zázračné houby - Léky najdete v lese Zázračné houby - Léky najdete v lese Dalibor Marounek

Po shlédnutí pořadu Zázračné houby na Netflixu sháním všechny dostupné publikace o houbách. V češtině je jich bohužel žalostně málo. Tato není zdaleka dokonalá a objem informací je dost hubený, přesto je to zřejmě nejlepší kniha o tématu v češtině.

02.10.2021 5 z 5

Dětská encyklopedie - Kniha, která všechno vysvětlí Dětská encyklopedie - Kniha, která všechno vysvětlí Lizzie Davey

Je to něco docela jiného, než starší encyklopedie, které vlastním. Je zde mnoho témat, vše je pojato velice povrchně a obecně, ze zběžného prolistování jsem dokonce narazil na několik chyb, například na stránce, kde se autoři snaží vysvětlit, proč plastová kačka zůstane na hladině, ale mince klesá ke dnu. Jenže tu píšou, že záleží na hmotnosti předmětu, ani zmínka o hustotě předmětu. Autor to asi myslel dobře, ale podal blbě. Pokud to není vyloženě lživé, tak je to minimálně zavádějící. Takových nedostatků by se tu našlo více.
Mám podezření, že největší vinu na chybách nese překlad do češtiny..

Jistě, pro děti prvního stupně je encyklopedie zřejmě vhodná, nicméně i tak by to šlo udělat lépe a nedostatky doladit.
Knihu jsem dostal jako dárek k nákupu, jinak by mé pozornosti pravděpodobně unikla.

30.09.2021 3 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Eragon mě uchvátil v mých cca dvaceti letech, to jsem tehdy nastoupil do prvního zaměstnání a zrovna právě vyšel v češtině první díl. Příhodně, práce byla nudná a nezáživná a těšil jsem se domů k Eragonovi a pak se dlouho těšil na každý nový díl.
Poutník, čarodějnice a červ zde nejsou, jak vidím, příliš oblíbení, přesto se do knihy pouštím a jistě Paolinimu ledacos odpustím. Za Eragona si to zaslouží.

26.09.2021 4 z 5