vladka321

HanaHanaAlena Mornštajnová

Velmi bolestivý příběh - příběh, který se dotkne každého. Nemá cenu psát zde ódy, vše již bylo řečeno přede mnou. Kniha je psána jednoduchým jazykem, stránka za stránkou se tak rychle otáčí, jak čtenář chce, aby vše dopadlo dobře, aby přes tu všechnu smůlu a hrůzu se objevil alespoň paprsek naděje, paprsek lásky, paprsek zadostiučinění...

18.11.2019

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Díky nynější situaci zavřených knihoven probírám svou vlastní knihovnu a opravdu s chutí jsem se již po několikáté začetla do této úžasné knihy. Je to lahůdka ve sci-fi žánru. Alespoň tedy pro mne - klasika, která nezklame a potěší.
Snad jen pro ty, jenž ještě neměli tu čest: "Nastal den trifidů. Budou to zároveň poslední dny lidí?"

20.04.2020

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Tak jak je u paní Mornštajnové zvykem, je to další kniha na pohodu se zajímavým dějem a příjemným psychologickým napětím. Mně se tento styl moc líbí. A nyní ještě ozvláštněn slovními spojeními - tam, kde jedna postava končí, stejnými slovy začíná postava druhá. Je to zajímavé, neobvyklé, propracované. Prostě další klenot od této, pro mě výjimečné, spisovatelky v knihovně.

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Slepá mapa je opět velmi čtivá kniha. Autorka zde velmi umně, ač se nepouští do náročných charakteristik, či hlubších zkoumání psychologie postav vypráví až někdy dost překotně událostmi nabytý příběh. Krásně se zde proplétají osudy tří představitelek a čtenář má možnost během jedné knihy celkem dost často přehodnotit své názory a čtenářsky nabyté soudy. Autorka nás krásně vede celým obsahem knihy přesně tak, jak ona chce a my se necháme krásně vtáhnout do sice fiktivního a přesto tak skutečného příběhu. Je to kniha, která nabízí mnoho a mnoho si z ní můžeme odnést i v dnešní zcela odlišné době.

29.02.2020

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Alena Mornštajnová - nádherně se čte a z každé její knihy mám obrovskou radost a perfektní zážitek a nejinak je tomu i nyní.
Osudy jedné rodiny, které se čtou, jako by člověk s nimi přímo žil. Těžko se mi od knihy odcházelo a s radostí jí opět otvírala. Myslím, že kniha by si zasloužila zfilmování - je opravdu krásná, dějově i lidky velmi dobře obsazena.

29.03.2019

19841984G. Orwell (pseudonym)

Minulost, součastnost a patrně i budoucnost je obsažena v tomto díle. Nepochopitelné je, že se stále opakuje ta chuť vlastnit, ovládat a budovat si moc na strachu a slabosti. I když by si člověk myslel, že společnost se poučila, nikdy už nedopustí bezprávý, už nikdy nezradí vlastní ideály... Opak je pravdou. Opět a zase po období revolty přijde vzkříšení a amorální politika pohltí naše životy, zabije pravdu, pohltí lásku, zradí člověka.

Kdy se poučíme z vlastních chyb a dokážeme to předat dalším generacím tak, aby už nikdy...??!

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Krásná a přitom tak smutná kniha. Četla jsem jedním dechem a dlouho ve mě kniha doznívala. Tolik utrpení a zárověň síly, která se drala z nejzažších koutů lidských nadějí a odvahy... Knihu a stejně tak autorku vřele doporučuji

15.03.2019

Hlas kukačkyHlas kukačkyH. M. Körnerová (pseudonym)

Tak přesně takové knihy se mi líbí. Sága jedné rodiny. Vše začalo nevinně, jako většina velkých věcí. Výborně pojato, dokonale odvyprávěno. Perfektně podaný příběh. Citlivě rozebrány jednotlivé osudy, které se vyvíjely, naplňovaly a ani na chvíli mne nenudily. Tak toto bych mohla číst stále dokola a také doporučuji.

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Výborná detektivka. Perfektní rozklíčování. Skvěle popsané charaktery postav. Jako vždy dokonale dokonalá Agátha Christie.

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Ani jsem netušila jak to bude smutné a bohužel také velmi nadčasové čtení. Dokonale a výstižně podáno. Až z toho jde mráz po těle.

MaminkaMaminkaJaroslav Seifert

edith79 - děkuji za připomenutí této krásné, nadčasové sbírky básní a veršů Jaroslava Seiferta. Kdo jednou byl dítětem v naší zemi jistě mi dá za pravdu, že tato sbírka je prostě připomenutím lásky a teplé náruče maminky. Je to naše nejútlejší dětství, náš nejzažší šuplíček v paměti, který jsem si s nostalgií otevřela a začetla se do té krásy.

29.08.2019

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Velmi smutná kniha, hodně drsný osud. Skončila válka, lidé se chtěli těšit a zatím tady byla nevraživost, lidé byli plni msty a neřešili kdo je kdo. Strašné, když člověk uvízl, neměl šanci obhajoby, zacházelo se s ním hůře než se zvířetem. Obrovská lidská tragédie ztracených duší na pozadí dějiných událostí a politických rozhodnutí s nimiž jeden jediný člověk nemá nic společného a přesto ho to semele hlava nehlava.

22.02.2020

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Velmi pěkně popsané příběhy v jednotlivých liniích. Propracované, nebo spíše až dopracované, poněvadž končí smrtí hlavních postav. Autor nikterak nezabředl do hloubky a přesto příběh, ač v několika časových osách krásně a lehce plyne. Vtáhne vás do děje, máte pocit, že společně se slepou dívkou se vám bystří sluch. S německým chlapcem prožíváte peklo nacismu, do něhož byl vhozen a plaval, jak jen nejlépe uměl.
Kniha je krásná, ale poslechnout si to na audio nahrávce v podání Davida Matáska a Terezy Vilišové je dokonalé.

28.11.2019

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJonas Jonasson

U této knihy mě zaujal už jenom název a musím říci, že stála za to. Nejenom, že humor, jak je zde pojatý je mi velmi blízký, ale i námět je geniální. Knihu mohu jenom doporučit.

30.01.2020

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Miluji severské detektivky. Když jde člověku až mráz po těle. V lese visí anděl je kniha s dokonale propracovanou psychologií všech podivínů na obou stranách zákona. Četba dokonalá, představivost jela na plné obrátky...

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Kniha se mi moc líbila. Je velmi čtivá, i když bohatá na jména a přeskakování jednotlivých událostí. I přes tento hendikep nakonec vytvoří celistvé vyprávění o ženách, které si předávaly po řadu generací své umění, svou modrost a možná i své čarování - ať v dobrém, či ve zlém.

03.10.2019

Do tmyDo tmyA. Bolavá (pseudonym)

Pro mě byla kniha dost rozporuplná. Celkem výrazně mě hněvalo, že "sběračka bylin" má tak negativní pohled na lidi. Přišlo mi to hodně nelogické, ale časem jsem pochopila, že s léčením a bylinkařením mnoho společného nemá. To pro mě vrhlo na hlavní postavu zcela jiné světlo a popravdě..., jsem ráda, že většinu bylin si sbírám sama a s láskou, poněvadž věřím, že kdo utrhne bylinu, ten se promítá do jejích léčitelských schopností. Na druhou stranu umě vykreslené charaktery a život na vesnici, ve výkupně. Konec zpracovaný tesknobolně vlídně. Přesto zamrazí a uvrhne vás DO TMY.

18.05.2020

Sophiina volbaSophiina volbaWilliam Styron

Uf, tak to tedy byla jízda... Opravdu jsem tuto knihu četla poprvé a to i přes to, že jsem ji již měla mít přečtenu ve svých "nácti" letech, jako povinnou četbu. Popravdě nevím, zda bych ve věku teenagera tuto knihu správně pochopila a našla v ní to, co správně čtenáři má přinést! Poněvadž a především se téměř na každé stránce čtenář setkává až s neudržitelným chtíčem autora, jenž zde celkem výrazně dává na odiv své sexuální potřeby. Nemluvě o psychických až psychiatrických problémech ostatních hlavních protagonistů.
A právě v tom je ta absurdita života, to popření lidskosti. Kdy je člověk totálně vykořeněn a zbaven všech lidských i osobních práv. Kde není možno najít zastání, ale ani pochopení toho, co se děje. To prostě nelze vůbec vstřebat a obsáhnout... takovou pokřivenost až obludnou bestialitu. A nevím, zda bych vůbec bez té přesycené výstřednosti tehdejší americké nátury, byla schopna toto vše vstřebat, pochopit a unést.
Nacistické konečné řešení a absolutní využitelnost lidského života je prostě zrůdnost! Vůbec nemohu porozumět tomu, jak toto mohl kdy člověk člověku provádět...

10.06.2020

Lovec drakůLovec drakůKhaled Hosseini

Krásná a přitom drsná kniha o tolik záhadné zemi. Četla jsem a nemohla přestat. Nelze nazvat jinak než mistrovským dílem. Příběh založený na pravdě člověka vtáhne a nepustí. Ve mě bude ještě hodně dlouho doznívat. Chronologický přehled událostí této země v závěru knihy jsem opravdu přivítala. A musím podotknout, že pět hvězdiček je žalostně málo.

17.07.2020

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaHarper Lee

Kniha, která v dnešní době přesně vystihuje slova: "Vše se nám vrátí. Především to zlé!"
V knize je výborně popsaná duše a přemýšlení dítěte, ale i to, jak otec chce citlivě svým dětem dávkovat to nesprávné a nedobré ( a je to bezesporu i profesí advokáta a místa i doby, kdy se příběh odehrává ) po troškách a tak, aby to dětská hlavička pobrala a pochopila.
A pak se stane něco, co hodí dítě do života až tak surově, jak bychom to my rodiče nikdy nechtěli. A dítě je najednou tak dětsky dospělé. Mozek dítěte zareaguje neuvěřitelně vyspěle, že to tak ani nechceme.
Je to kniha ze života, tak jak život běží a jaký je. A proto je tak čtivá, protože se v ní poznáváme a poznáváme i naše děti. Jejich chápání, jejich strachy, ale i naivitu, která k dětem patří.

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

Dokonalá kniha, která díky nadpisům a vyprávění o téže chvíli pokaždé jinou postavou působí velice plasticky. Strhující děj, silný příběh - co více dodat. Stojí za to tuto knihu přečíst.

15.03.2019

KrysařKrysařViktor Dyk

Knihu jsem si vyslechla ve verzi audio a byla to moc dobrá volba. Pověst, lépe řečeno obžaloba společnosti byla pro mě ve zvukové verzi daleko pochopitelnější. Příběh ubíhal příjemným tempem s mírně zasmušilým hlasem Vladislava Beneše, který tak trochu předjímal závěr díla.

11.02.2020

Dopisy, které nikdo nečetlDopisy, které nikdo nečetlIona Grey

Krásné čtení. Jeden příběh končí, druhý začíná a díky prolínání dějů, časů, emocí i situací zdajícími se tak podobnými a přesto v nich je rozdíl jedné celé generace, je toto vyprávění tolik každému známé. Co bych psala, když autorka to sama dokonale vystihla. A já si ráda půjčím její slova:

"Už velice brzy nebudeme nikoho zajímat a náš příběh se stane minulostí"
"Ale ono na tom záleželo. Tolik záleželo"...

Jak tato slova mluví za vše. Člověk si uvědomí, jak vše plyne a řítí se kupředu až se najednou zastavíme a...

18.10.2020

Vražda v Orient-expresuVražda v Orient-expresuAgatha Christie

Krásná detektivní práce, excelentní vyšetřovací postup, nádherný jazyk. Už proto bude navždy Agátha Christie nepřekonatelná.

Egypťan SinuhetEgypťan SinuhetMika Waltari

Četla jsem před mnoha lety. Nyní se mi dostala do rukou audiokniha a zážitek to byl parádní.
Chvilku jsem si zvykala na přednes pana Červinky, nicméně výborný děj a nadčasové téma mě opětovně pohltily.
DOPORUČUJI

27.10.2020

DeníkDeníkAnne Frank

Tato kniha svým svědectvím obyčejné dospívající dívky s jejími radostmi i trápeními je tak obyčejně stejná, jako by byl jakýkoliv deník jiné přibližně stejně staré dívky. Ovšem válka, zmar a nepochopitelné fašistické běsnění udělalo z tohoto deníku nepřekonatelné dílo.

Anne chtěla jenom žít, dýchat, milovat a pokusit se o naplnění svých snů. Nebylo jí to dopřáno. Bestseller, který nikdy neztratí hodnotu. A je jedno kdy, v jakém věku či rozpoložení si knihu přečtěte.

PianistaPianistaWladyslaw Szpilman

Autentičnost knihy, bez stop osobní pomsty za taková prožitá zvěrstva je dokonalým obrazem hlavního hrdiny. Kdy hrdinství si představuji přesně takto. Dovětek kapitána Wilma Hosenhelfa formou deníku a vytvoření mostu mezi Wladyslawem Szpilmanem a Wilmem Hosenfeldem je dovršením absolutní jedničky této knihy mezi knihami s podobnou či stejnou tematikou. Bez rozmyšlení plný počet hvězdiček.

04.12.2019

Zločin a trestZločin a trestFjodor Michajlovič Dostojevskij

Kdysi jsem četla, vlastně nečetla jako povinnou četbu. A dnes jsem si toto dílo dokonale užila. Je to strhující drama jednoho člověka. O tom, jak funguje odpovědnost, jak funguje svědomí. Jak se chceme ospravedlnit před světem i sebou samým, o tom, jak přešlap dokáže semlýt lidský život a životy těch nejbližších, kterým nejste jedno. Nadčasové dílo, které dokonale vystihuje psychologii člověka, který spáchal ten nejhorší zločin a který chtěl žít, jako by se nic nestalo i dále - ale to prostě nejde. Kvalitní zážitek přečíst si tuto knihu

29.01.2020

Ke dnuKe dnuA. Bolavá (pseudonym)

Tento díl se mi líbil o něco více, než prvotina autorky "Do tmy". Opět velmi dobré charakteristiky postav. Ovšem tady již děj byl obsáhlejší, týkal se většího počtu postav a dokresloval nádherně život v jedné ulici na malém městě. Nahlédli jsme do drůbežářského závodu, do školy, na středisko, do nemocnic... Udělali si obrázek o několika rodinách a vazbách přátel i spolupracovníků, či milenek... Dalo by se říci, tak trošku typická česká "drbárna". Ovšem až do chvíle, kdy se dostáváme více do hloubky poraněných duší a zjišťujeme, že nic není tak, jak se na první pohled jeví. Že to, co si jeden myslí, nemusí znamenat, že ten druhý to tak má také. Je to krásný psychologický vstup do mnoha postav, který je dějem, jistým tajemstvím a prostým životem vygradován perfektně až "Ke dnu" rozbolavělých duší.

29.05.2020

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Konec knihy mi poněkud vzal zážitek z příběhu. A přestože je kniha v mnohém zvláštní, neubírá to tíži zločinu na lidské duši. Jak jednoduché je ve jménu lásky a neudržení těch nejnižších pudů zkazit život, zabít rodinu...