vikaa vikaa komentáře u knih

Pošli to dál Pošli to dál Catherine Ryan Hyde

Velmi působivý příběh vedoucí k zamyšlení. Alespoň pro mě. Po přečtení člověk určitě zvažuje, jak by někomu mohl pomoci, ale bohužel to zřejmě už málokdo dotáhne do konce...Viděla jsem před léty film a ten se mi nezdál ani zdaleka tak působivý jako kniha. U knihy jsem v závěru byla dojatá, překvapivě ne tím, co se Trevorovi stalo, ale spíš tím, jak se s tím vypořádávalo jeho okolí. Knihu určitě doporučuji všem, co nedostávají kopřivku z amerického "sluníčkového" myšlení a naopak rádi hledají inspiraci v pozitivním přístupu k sobě i druhým. Za mě plný počet bodů.

16.01.2016 5 z 5

Ledové střepy Ledové střepy Lenka Chalupová

Tahle kniha je pro mě důležitá nejen proto, že ji vlastním s autorčiným přátelským věnováním, ale jejím přečtením jsem si také splnila první knihu z Čtenářské výzvy. Lenka Chalupová opět nezklamala, začátek se sice podle mě trochu táhl a lehce mi připomínal knihu od Frýbové Falešní hráči (tu už jsem četla před hoooodně moc lety), ale brilantní závěr mě vyvedl z omylu, že už tuším, jak to všechno dopadne. Za mě poctivé tři a půl hvězdy a už se těším na další Lenčin počin:-).

12.01.2016

Nebezpečné vyhlídky Nebezpečné vyhlídky Linda S. Howington

Taková oddychovka, ale napsaná poutavě a dobře. Moc se mi líbil začátek knížky, kde se popisuje jak chudá dívka ke štěstí přišla a jak peníze zamávají s okolím. Střed knížky byl trošku rozvláčnější a lehce předvídatelný, ale závěr zase super. Jedná se o knížku, která si nehraje na "velkou literaturu", ale je zábavná a určitě ji doporučuji na zvednutí nálady. Budete se dobře bavit:-) Tři a půl hvězdy

30.12.2015 3 z 5

Poslední přednáška Poslední přednáška Randy Pausch

Přestože se jedná o knihu motivační, má tato kniha soukromý přesah. Randy Pausch, který věděl, že umírá na zákeřnou chorobu a zbývá mu již jen pár měsíců života, uskutečnil poslední přednášku na své domovské univerzitě a poté sepsal tuto knihu především jako vzkaz pro své tři malé děti, kterým už nebude moci poradit s jejich životy a plány. O to více je jeho povídání plné moudrosti, víry v sebe sama, ale i pokory působivější. Popisuje svoji životní cestu, kdy se ze sebestředného mladíka díky dobrým lidem, kteří ho na jeho cestě nenásilně formovali, stává vyzrálým mužem, který si nejen plní své sny, ale také se snaží pomáhat druhým. Doufá, že i jeho děti potkají své vlastní životní učitele, kteří jim pomohou kráčet správným směrem. Jako odkaz předává lidem vzdělávací program formou hry, ale především své žáky nenásilnou formou motivuje k tomu, aby se stali lepšími lidmi. Stejně inspirující je i jeho "smíření" se s vlastní smrtelností ve věku, kdy ví, že by mohl ještě mnohé dokázat... Pro mě výjimečná kniha!

29.12.2015 5 z 5

Cold Mountain Cold Mountain Charles Frazier

Nevím, jak moc by se mi líbila kniha, kdybych neznala film "jako své boty", ale takhle musím říct, že mě kniha zaujala a ráda jsem si znovu připomněla příběh z občanské války, který není ani tak o lásce, jako spíše o přátelství, sounáležitosti a odpouštění. Filmoví představitelé se mi dostali tak hluboko pod kůži, že jsem se nemohla ubránit, abych v Adě neviděla Nicol a v rázné Ruby Renné. Možná ale, že to na poutavosti příběhu spíš přidalo, než ubralo... Za mě solidní 4 hvězdy z 5.

11.12.2015 4 z 5

Bílý oleandr Bílý oleandr Janet Fitch

Silný příběh hledání sama sebe v dospívání a utíkání před minulostí. Film jsem viděla jako první a navnadil mě na knihu, která se ale hodně špatně shání a tak jsem ji četla poměrně s velkým časovým odstupem. Přestože film je skvělý (jeden z mých top filmů), kniha je ještě o pár stupínků lepší. Film není ani zdaleka přesnou kopií knihy a v knize je spousta překvapivých a nových situacích navíc. Herecké výkony hlavních představitelek jsou tak excelentní, že jsem se neubránila tomu, vidět je i při čtení knihy. Nijak mi to ale nevadilo a já bych nechtěla bych přijít ani o jednu z 368 stran příběhu, vlastně bych klidně přidala nějakou stovku stránek navíc:-)

18.11.2015 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Knížku jsem dlouho sháněla a představovala jsem si, jak musí být skvělá, když se o ní tolik mluví. Dřív než jsem se dostala ke knížce, viděla jsem film, který se mi líbil, ale nijak podle mě nevybočoval z lehkého nadprůměru většiny romantických filmů. Přesto byl film o dost lepší než kniha, což se běžně moc nestává. Kupodivu v knížce mě bavila spíš současnost, kdy Noah s Allie byli staří a nemocní, než jejich minulost - ta mi připadala trošku nudně popsaná. Na to jak je knížka útlá, postrádala podle mě spád, především v prvních dvou třetinách, v polovině knihy jsem zvažovala, zda ji nemám odložit. Konec byl úžasný, ale celkový dojem už nezachránil. Za mě slabší 3 hvězdy.

31.10.2015 3 z 5

Šepoty v písku Šepoty v písku Barbara Erskine

Knihu čtu již podruhé a podle mě se jedná o jednu z autorčiných "slabších" knih. Tento můj názor je ale daný i tím, že moc neprožívám historické romány z Egypta. Knížku jsem přesto přečetla celkem rychle a její děj mě i napodruhé zaujal. Za mě poctivé 3 1/2 hvězdy.

30.10.2015

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Tak jsem se po skoro třech týdnech rozloučila s hrdiny této neobyčejné a neobyčejně tlusté knihy, ke které mě přivedla TV minisérie (mimochodem vynikající). Kniha mě rozhodně nezklamala, autor na více než 900 stranách popisuje viktoriánskou Anglii tak barvitě, že přímo cítíte všechny pachy špinavých uliček Londýna, kde Sugar vyrůstala a máte pocit, jako byste tam v té době už někdy žili. Životní cesta mladičké prostitutky, její vzestupy a pády Vás přesvědčí o tom, že i v 19. století existovaly opravdu silné a inteligentní ženy, i když to ve své době neměly rozhodně snadné. Přestože knihu napsal muž, jsou ženské postavy vylíčeny barvitěji a s většími sympatiemi než muži (ať už se jedná o Sugar, Agnes, malou Sofii nebo Emmelínu Foxovou). Poddajnou a nemocnou Agnes musíte litovat a samostatnou Sugar a Emmelínu obdivovat. Sofii přejete šťastné dětství s někým, kdo ji bude milovat a chránit, ať už to bude kdekoli na světě...No a William je prostě v mých očích bídák, přestože je jenom prototypem muže své doby. Jeho skutky jsou mnohdy překvapivě odvážné, ale vždy jsou motivovány jeho osobním prospěchem. William tak nevzdoruje době a dobovým pravidlům, jedná pouze v souladu se svými tužbami a ty potom přetaví v "něco", co odpovídá panující morálce společnosti... Pokud jste vášniví čtenáři, nenechte si tuto knihu ujít a pokud ne, podívejte se na zajímavý příběh Sugar alespoň v TV. Určitě nebudete litovat.

09.10.2015 4 z 5

Milostné etudy Milostné etudy Katie Fforde

Myslím, že od autorky už jsem četla lepší románky. Co se mi líbilo, bylo vylíčení pořádání literárního festivalu a knižního prostředí vůbec.

20.09.2015 3 z 5

První knížka od Sarah Allen a jsem docela nadšená. Líbilo se mi prolínání příběhů mladší Emily a starší Julie a vylíčení jejich osudových lásek, Moc jsem Julii přála, aby nakonec byla šťastná tam, kde skutečně patří a má svoje kořeny. Příběh je lehce ozvláštněný tajemnem a to mu dodává na pikantnosti. A celou dobu, co jsem knihu četla, jsem měla chuť na božské dorty od modrooké holky:-) Určitě si od autorky ještě něco přečtu.

08.09.2015 4 z 5

Útěk Útěk Tatjana Dönhoff

Ráda jsem se podívala na konec války a útěk před Rudou armádou z pohledu německé šlechty. Autorka popisuje i životní osudy zajatců a obyčejných lidí, kteří mají vztah k rodině Leny, hraběnky z Mahlenbergu. Lena je na svou dobu značně nezávislá žena a matka nemanželského dítěte. Je to prototyp "silné" ženy, která si dokáže poradit za všech okolností a cítí zodpovědnost za své blízké (rodinu i lidi z vesnice). Útěk do bezpečí je líčený velmi napínavě, surovost se prolíná s romantikou. To, že je román inspirován skutečným příběhem autorčiny příbuzné, přidává knize na atraktivnosti.

01.09.2015 4 z 5

Koktejl smrti Koktejl smrti J. A. Konrath

Knize nechyběl humor, stejně jako u předešlých dílů. Podle mého názoru byl tento díl série nejpovedenější:-) Detektivky skoro nečtu, ale Jack Daniels byl fajn. Stejně si teď ale dám chvilku od tohoto žánru oraz:-)

15.08.2015 3 z 5

Taťána a Alexandr Taťána a Alexandr Paullina Simons

Pokračování Měděného jezdce jsem četla hned po přečtení prvního dílu, tak mi trochu vadilo opakování již známého děje. Ale děj knihy je opět velmi zajímavý i když někdy dost málo uvěřitelný:-) Jestli se ke mně dostane díl třetí, ráda si ho přečtu.

08.07.2015 4 z 5

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Ruská historie mě zajímá a v této knize je podána velmi poutavě poněkud odlehčenou formou. Zaujalo mě vylíčení blokády Leningradu - mohla jsem si živě představit, jak otřesné podmínky museli obyvatelé města snášet. Smrt byla na denním pořádku a bez známostí a kontaktů nebylo možné přežít. Hlavní hrdinka mi byla sympatická a příběh lásky v těchto podmínkách zajímavý a uvěřitelný. Jediné co mě vadilo, byl nadbytek erotických scén - no ale vzhledem k tomu, že se jedná se o literaturu pro ženy, tak s tím asi člověk musí počítat...

08.07.2015 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Téma gulagů a koncentračních táborů je mi opravdu blízké. Mám ráda knihy podle skutečných událostí, ale v tomhle případě jsem ráda, že se nejedná o autobiografii nebo o román skutečné Liny a její rodiny. Přestože si uvědomuji, že se takové ( a mnohdy i horší) příběhy odehrávaly, byla jsem ráda, že Lina nemusela opravdu prožít to, co prožila a že se jedná o fiktivní postavu. Obdiv a úctu autorce.

07.07.2015 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Nádherná lidská knížka vhodná i pro nemilovníky sci fi. Pokd si tuto knihu přečtete, určitě dojdete k pozání, že lidé jsou lidmi bez ohledu na výši jejich IQ. A určitě bychom se mohli od lidí s nízkým IQ mnohé naučit ... nebýt tak egoističtí, dokázat si udělat legraci sami ze sebe a nepochybovat o tom, že jsme hodni lásky a že jsme schopni ji dávat i přijímat. Pro mě spíše než sci-fi psychologický román vedoucí k zamyšlení...

06.07.2015 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Nemůžu říct, že je to špatná kniha, ale laťku autorka nasadila knihou Než jsem tě poznala hooodně vysoko a překonat ji bude pro ni asi celoživotní fuška:-) Nicméně v žánru ženské liteartury patří tato kniha mezi ty povedenější a nápaditější a přes trošku krkolomný začátek určitě doporučuji.

06.07.2015 3 z 5

Květy v poušti Květy v poušti Elizabeth Haran

Tahle knížka má v sobě všechno, co kvalitní román pro ženy má mít. Inteligentní zápletku, zajímavé prostředí a především sympatickou hlavní hrdinku, která se po nešťastné příhodě promění z rozmazléného fracka v empatickou mladou dámu, která se nebojí žádné práce a bere svůj osud i osud druhých do vlastních rukou. Doporučuji:-)

06.07.2015 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Detektivní žánr moc nemusím a severské autory už vůbec ne. Důvod, proč jsem začala číst tuhle knížku bylo téma rozdvojené osobnosti (studovala jsem psychologii). Knížka je sice zajímavá a svoje čtenáře si zcela určitě najde, ale podle mě je to průměr, kterému zvyšuje atraktivitu téma zneužívání dětí a duševní porucha hlavní hrdinky. Nějak nemám chuť zatím pokračovat v dalším díle série - i když nevylučuji, že si Hladový oheň někdy (pokud se mi dostane náhodou do ruky) přečtu... Tahle minisérie zcela jistě nebude součástí mojí knihovny.

09.06.2015 3 z 5