Útěk

Příběh dramatického útěku před Rudou armádou Lena, hraběnka von Mahlenberg, se v roce 1944 vrací se svou nemanželskou dcerou domů, na panství ve Východním Prusku. Před lety se nepohodla s otcem právě kvůli narození dítěte. Poté, co se dozvěděla, že otec je těžce nemocný, se rozhodla k návratu, aby převzala správu rodinného panství. V době, kdy v Evropě a v Německu naplno zuří válka, na venkově život ještě příliš nezasáhla. Vládne tu německé vojenské velitelství, na usedlostech pracují váleční zajatci a všichni obyvatelé se musí uskrovnit. Válka je jakoby za skleněnou stěnou. Ale fronta se blíží. Německé úřady stále naléhavěji vykřikují nacistická hesla, lidé začínají být neklidní, váleční zajatci se bojí o život. Jejich předáka Francoise uznává Lena nejen jako schopného člověka, ale, i když si to nechce připustit, postupně si uvědomuje, že ho miluje... Všem je jasné, že se Rudá armáda bude tvrdě mstít za vraždy a zpustošení své země. Chtějí uprchnout, ale nesmějí, útěk je považován za zradu a trestá se smrtí. Když už jsou Rusové velmi blízko, dostanou i obyvatelé Mahlenbergu povolení k odjezdu. Lena se rozhodne s Francoisem a ostatními lidmi z panství uprchnout. Vyrazí na strastiplnou cestu, zařazují se do proudu uprchlíků. Na západ vede cesta pouze přes zamrzlou mořskou zátoku… Román je inspirován skutečným příběhem útěku autorčiny pratety, hraběnky Marion Dönhoff, a byl také zfilmován....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89926/utek-kjV-89926.jpg 446
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Víkend

Die Flucht, 2009

Kniha Útěk

Marika Vanova
09.11.2020

V knize Útěk jsem čekala trochu jinak podaný příběh z konce druhé světové války, ale i tak se to čte celkem dobře.

Nočnípták
09.03.2020

Nečetla se špatně, ale já čekala něco jiného. Pro mne byla zajímavá jen střední část knihy, popis útěku k Baltu. Začátek a konec jako z červené knihovny. Moc velká idyla co se týká soužití šlechty a obyčejných lidí.
Podle anotace jsem čekala něco jako Sůl moře. Jsem asi Sepetysovou zmlsaná.

zupri
24.01.2020

Moc hezky napsaný příběh. Je zajímavé pro změnu číst o osudech těch, kteří stáli v podstatě na straně Hitlera. Nikdo to tenkrát neměl lehké.

helenkan
08.04.2019

Skvělé čtení. Lena byla obdivuhodná.

zdehan
16.02.2019

Kniha se mi líbila.

sabca
01.02.2019

Pár listů než jsem se začetla a pak už to šlo samo. Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečný příběh, podle kterého byla kniha napsaná četla jsem knihu s napětím. Lena byla cílevědomá žena, které se podařilo převést skupinu svých lidí do bezpečí. Doporučuji.

Tiffany
16.12.2018

Příběh se mi moc líbil. Je o velké vnitřní síle .. Vykořenit a vyhnat lidi z míst, která obývali staletí . Všechno zanechat a bát se o holý život.. I když to není žádná velká romantika a doba a situace , kterou autorka vykresluje musela být neskutečně náročná, najde si asi spíš ženského čtenáře.

evask
19.04.2018

Zajímavé čtení, místy romantické, a ten konec, skoro až k nevíře při tom chaosu, který musel po válce v Německu být. Ráda jsem se dozvěděla něco o Východním Prusku. Samozřejmě, šlechta měla lehčí podmínky, než obyčejní chudáci. Ale šlechta měla své morální zásady a držela při sobě. Jak by se asi chovali dnešní zbohatlíci?