Útěk

Příběh dramatického útěku před Rudou armádou Lena, hraběnka von Mahlenberg, se v roce 1944 vrací se svou nemanželskou dcerou domů, na panství ve Východním Prusku. Před lety se nepohodla s otcem právě kvůli narození dítěte. Poté, co se dozvěděla, že otec je těžce nemocný, se rozhodla k návratu, aby převzala správu rodinného panství. V době, kdy v Evropě a v Německu naplno zuří válka, na venkově život ještě příliš nezasáhla. Vládne tu německé vojenské velitelství, na usedlostech pracují váleční zajatci a všichni obyvatelé se musí uskrovnit. Válka je jakoby za skleněnou stěnou. Ale fronta se blíží. Německé úřady stále naléhavěji vykřikují nacistická hesla, lidé začínají být neklidní, váleční zajatci se bojí o život. Jejich předáka Francoise uznává Lena nejen jako schopného člověka, ale, i když si to nechce připustit, postupně si uvědomuje, že ho miluje... Všem je jasné, že se Rudá armáda bude tvrdě mstít za vraždy a zpustošení své země. Chtějí uprchnout, ale nesmějí, útěk je považován za zradu a trestá se smrtí. Když už jsou Rusové velmi blízko, dostanou i obyvatelé Mahlenbergu povolení k odjezdu. Lena se rozhodne s Francoisem a ostatními lidmi z panství uprchnout. Vyrazí na strastiplnou cestu, zařazují se do proudu uprchlíků. Na západ vede cesta pouze přes zamrzlou mořskou zátoku… Román je inspirován skutečným příběhem útěku autorčiny pratety, hraběnky Marion Dönhoff, a byl také zfilmován....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/89926/utek-kjV-89926.jpg 4.141
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Víkend

Die Flucht, 2009

Kniha Útěk

helenkan

Skvělé čtení. Lena byla obdivuhodná.

zdehan

Kniha se mi líbila.

sabca

Pár listů než jsem se začetla a pak už to šlo samo. Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečný příběh, podle kterého byla kniha napsaná četla jsem knihu s napětím. Lena byla cílevědomá žena, které se podařilo převést skupinu svých lidí do bezpečí. Doporučuji.

Tiffany
16.12.2018

Příběh se mi moc líbil. Je o velké vnitřní síle .. Vykořenit a vyhnat lidi z míst, která obývali staletí . Všechno zanechat a bát se o holý život.. I když to není žádná velká romantika a doba a situace , kterou autorka vykresluje musela být neskutečně náročná, najde si asi spíš ženského čtenáře.

evask
19.04.2018

Zajímavé čtení, místy romantické, a ten konec, skoro až k nevíře při tom chaosu, který musel po válce v Německu být. Ráda jsem se dozvěděla něco o Východním Prusku. Samozřejmě, šlechta měla lehčí podmínky, než obyčejní chudáci. Ale šlechta měla své morální zásady a držela při sobě. Jak by se asi chovali dnešní zbohatlíci?

cori
29.01.2018

Pohádka o statečné hraběnce, která soucítí se svými poddanými, ačkoliv od Hitlerova nástupu k moci byla součástí mlčícího davu, ke konci války se nebojí nadávat na nacisty, i když je jedním z nich zasnoubená, a jako Mojžíš vyvedl Židy z Egypta, tak Lena vyvede své poddané z ruského obklíčení do americké zóny v Bavorsku a nalezne svou životní lásku mezi francouzskými zajatci.
Podle autorky byly 3/4 Východního Pruska antinacistické.

ritz
23.10.2017

Zajímavý příběh, čtivě napsáno, ale tak trochu červená knihovna.

bábuška
23.08.2017

Velice působivě napsaná kniha, tak živě popsaný kousek osudu jedné mladé, rozumně uvažující mladé ženy, která tuto anabázi skutečně prožila. Musíme sklidit, co jsme sami zaseli. Každá válka je hrozná, ta která se stala v minulém století, i ty, které se děly před staletími. A vždycky nejvíce trpí ti, kteří ji nezavinili. Kniha krásná, ale smutná.