vikaa vikaa komentáře u knih

Zásah z nebe Zásah z nebe Debbie Macomber

Zpočátku se mi moc nelíbilo, že se proplétají tři různé lidské osudy (nemám tohle ráda ani ve filmech, např. Láska nebeská). Potom jsem se ale začetla a opravdu jsem se bavila. Konec knihy mě dojmul a protože příběh vrcholí na Štědrý den, předvánoční atmosféra můj zážitek z knihy ještě umocnila.

20.12.2014 4 z 5

Bridget Jonesová: Láskou šílená Bridget Jonesová: Láskou šílená Helen Fielding

Bridget je pořád Bridget a za těch patnáct let se rozhodně moc nezměnila, Naštěstí:-) Jenom ten konec jsem předvídala od začátku. Ale pěkně jsem si početla a žádné zklamání se nekonalo.

10.12.2014 4 z 5

Rubyina lžička Rubyina lžička Anna Pietroni Lawrence

Knížka Rubyina lžička v sobě spojuje kouzlo starých legend o mořských pannách s rodinnými tajemstvími, která se čtenářům zcela odhalí až na samém konci příběhu. Přestože máte v průběhu čtení dojem, že znáte či tušíte pravdu, zjistíte nakonec, že jste uhádli jen malý kousek toho, co se skutečně odehrálo. A malou Ruby, tu si člověk musí zamilovat nejen pro její schopnost přivolávat průšvihy, ale hlavně pro její touhu po lásce a porozumění a v neposlední řadě pro její houževnatost, která jí pomáhá překonat samu sebe a dosáhnout všeho, co si přeje.

05.12.2014 4 z 5

Bílá vlčice Bílá vlčice Theresa Révay

Kniha mě zaujala především kvůli historickým souvislostem. Dozvěděla jsem se mnoho nového a překvapila mě zmínka o shromáždění židů na pařížském stadionu - nedávno jsem viděla film na toto téma. Jinak Xeňa mi byla sympatická - samostatná, nezávislá žena, která se musela postarat nejen o sebe, ale i své blízké. Až se dostanu k druhému dílu, určitě si ho s chutí přečtu:-)

27.11.2014 4 z 5

Vosí hnízda Vosí hnízda Lenka Chalupová

Solidní česká detektivka Lenky Chalupové. První část byla o něco méně napínavá než druhá - od druhé jsem se nemohla odtrhnout.

12.11.2014 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Poslední dobou se mi začínají líbit detektivky českých autorek. Po Chalupové , která mě příjemně překvapila, jsem sáhla po knize Klevisové, která mě také rozhodně nezklamala. Knížka je napínavá od začátku do konce, není to typický krvák ani drasťárna - spíš psychologicky propracovaný příběh s kriminální zápletkou. Super, jenom mi bylo líto Julie - nějak jsem se s ní ztotožnila:-)

08.11.2014 4 z 5

Nedovol mi odejít Nedovol mi odejít Dymphna Cusack

Knížku jsem četla poprvé někdy před dvaceti lety a hodně mě zaujala. Když se mi teď dostala do ruky, měla jsem strach, že se mi už třeba líbit nebude. Ale knížka je opravdu moc dobře napsaná, líčení boje hlavní hrdinky Jany s tuberkulózou mi připomnělo moji oblíbenou Betty McDonaldovou. A i když jde o román a ne skutečný příběh, stojí knížka rozhodně za přečtení. Podle mě poctivé čtyři a půl hvězdy.

04.11.2014 5 z 5

Myši - Každému jednou dojde trpělivost Myši - Každému jednou dojde trpělivost Gordon Reece

Bravurně napsaná psychologická sonda do duše dospívající dívky, která se pro svoji poddajnou a neútočnou povahu stala obětí šikany. Se stupňujícím napětím jsem sledovala proměnu matky a dcery z šedivých ustrašených myší v divoké všeho schopné kočky a musela jsem jim chtě nechtě fandit. Knihu nejde odložit, dokud před sebou nemáte poslední přečtenou stránku.

17.10.2014 4 z 5

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Mám ráda středověké příběhy a středověké příběhy s nádechem tajemna jsou pro mě to pravé ořechové:-) Kniha mě bavila, četla jsem ji každou volnou chvilku. Jenom si nejsem jistá, kam knihu zařadit - jedná se o seriózní historický román, jaké píše u nás například Vaňková nebo jde o další z historických romancí pro ženy? Já osobně se přikláním k tomu prvnímu. Jenom nevím, jestli číst další díly, když happyend se konal už v prvním díle:-)

13.10.2014 4 z 5

Šedá je barva naděje Šedá je barva naděje Irina Ratušinská

Tohle dílo je velmi těžké ohodnotit. Jeho vypovídací hodnota je na pět hvězdiček, čtivost někdy trochu pokulhává (ale to je jenom můj osobní názor). Je dobré dovědět se, že smrtí Stalina lágry pro politické vězně neukončily svoji činnost a že "fungovaly" ještě v 80. letech podobně jako Stalinovské gulagy. Nezbývá, než obdivovat se nezdolnosti žen uvězněných na dlouhé roky bez rodiny a bez svých blízkých s velmi slabou vidinou toho, že se znovu ocitnou na svobodě. A neuvěřitelná je vzájemná solidarita, která za velmi těžkých podmínek pomáhala přežít...
Škoda jenom, že kniha se těžko shání, jinak bych ji doporučila úplně všem!

28.09.2014 4 z 5

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

Už dlouho jsem nečetla knihu, od které bych se nemohla odtrhnout a která by přitom obsahovala tolik zajímavých informací o životě v Rusku po pádu cara a o Stalinových čistkách. Třetí část knihy, kde mladá historička pátrá po osudu odsouzené Sašenky je podle mého názoru nejnapínavější. Pátrání v archívech v porevolučním Rusku nebylo jednoduchou záležitostí a i dodnes jsou některé archivní materiály pro obyčejné smrtelníky běžnou úřední cestou nedostupné. Kniha nám nenásilnou formou přibližuje život a zvyky nové ruské "šlechty", která přestože žije v přepychu a sluní se v přízni Stalina, neví dne ani hodiny, kdy se něčím znelíbí a bude smetená z povrchu zemského. V téhle době muselo být velmi těžké žít v Rusku téměř pro kohokoli...

13.09.2014 5 z 5

Dvojí majestát Dvojí majestát William Shakespeare

Hrobníkova písnička:
"To se to v mládí milovalo, ve všední den i ve svátek
Co se kdy tomu vyrovnalo, ach sladké pusy děvčátek
Než jsem se nadál přišlo stáří, až k zemi ohnulo mi hřbet
Ne nikomu se nepodaří uchovat oheň mladých let
Lopata krumpáč rubáš bílý a jáma, jáma hluboká
Tam půjdu za kratičkou chvíli, nic lepšího mě nečeká."

09.09.2014

Utopená Utopená Lenka Chalupová

Na detektivky moc nejsem a v podstatě je vůbec nečtu. Kniha se ke mně dostala čirou náhodou a měla jsem ji přečtenou za 2 dny. I když jsem něco správně předvídala, kniha mě přesto udržovala v napětí a charaktery postav byly dobře vykresleny. Moc pěkná česká detektivka.

03.09.2014 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha mě zasáhla o něco méně, než bych čekala. Pořád přemýšlím, jestli to není tím, že jsem knížku četla na čtečce a čtečka není jako papírová kniha, která by mě asi k příběhu víc připoutala. Přesto musím autorovi příběhu vzdát hold, s jakou noblesou stvořil vypravěčku, kterou sice lidé děsí (nemělo by tomu být naopak?), ale přesto jejich duše láskyplně přenáší do bezpečí. Takové smrti se nelze bát, lze jen doufat, že budeme žít tak dobrý život, že jí naše duše taky "sednou". Liesel jsem si zamilovala od počátku, stejně jako její adoptivní rodiče. Zvlášť jsem obdivovala její mámu Rosu, která pořád nadává a trestá své blízké, ale zároveň je bezvýhradně miluje a dala by za ně život i když to neumí vyjádřit slovy. Lieselin příběh nekončil tak, jak jsem si od začátku myslela, že možná skončí, což považuji za působivější, než sladký holywoodský happyend. Za mě poctivé čtyři hvězdy a už se těším na film. A když nad tím tak přemýšlím, asi se k téhle knížce ještě někdy vrátím - ale určitě v papírové podobě.

13.08.2014 4 z 5

Nalezená minulost Nalezená minulost Helen Epstein

Zajímavý pohled na dějiny židovství očima dnešní ženy, která odkrývá osudy žen tří generací pocházejících z její "židovské" rodiny. Osudy prababičky mě příliš neoslovily, ale zase jsem si připomněla, co všechno židé nesměli dělat už od nepaměti a že Hitler vlastně využil dlouhotrvající a historicky zakotvenou nedůvěru v Židy a všechno židovské. Helenina babička měla velmi zajímavý život a její matka, která prošla jak Terezínem, tak i koncentračním táborem byla bezesporu výjimečná žena.Určitě stojí za přečtení, i když já jsem byla ne moc čtivou formou knihy zpočátku docela zaskočená... Za mě poctivé 3 1/2 hvězdy.

03.08.2014 4 z 5

Červená karkulka Červená karkulka Jan Suchl

Když byla moje dcera hodně malá, chtěla tuhle knížku číst denně snad půl roku:-)

15.07.2014

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Normálně tenhle žánr moc nečtu, ale na dovolené jsem knížce dala šanci a rozhodně jsem nelitovala. Knížka vede k zamyšlení o kvalitě života a eutanázii. Hlavní hrdina byl sympaťák a přestože jsem nechtěla, aby to skončil, chápala jsem jeho důvody a obdivovala jeho statečnost a hlavně statečnost jeho rodiny. Taky mě napadlo, o kolik jiný by byl život po nehodě "obyčejného" Američana střední třídy.

15.07.2014 4 z 5

Krásná Anna: Nečekaná láska Karla IV. Krásná Anna: Nečekaná láska Karla IV. Hana Whitton (p)

Oproti prvnímu dílu autorka pouze nekopíruje Jih proti Severu, což beru jako klad. Postavy včetně Lei se válkou vyvíjí a mění a v krizových situacích se ukazuje, že v člověku se od nepaměti pere dobro se zlem a nic není pouze černobílé... A to zvlášť v krizových situacích, kterých je ve válce nepočítaně. Za mě tak 3 a1/2.

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Knížka o věcech, které by měl zažít každý mladý člověk a o věcech, které by se stávat neměly nikomu a už vůbec ne mladým lidem na prahu života. Někdy jsem měla pocit, že ty děti svou nemocí rychle dospěli a jsou o dost starší, než většina dospělých. Přestože by se to tak mohlo zdát, kniha rozhodně není prvoplánovitě sentimentální, je v ní i pořádná dávka humoru. A co je důležité - po přečtení ještě nějakou dobu doznívá a nutí nás přemýšlet o tom, co je a co není důležité ...

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Od Kinga toho mám načteného docela málo. Ke knížce mě přivedl film, na který mě "donutila" koukat moje dcera. Úžasný zážitek - jak film, tak i kniha. V knize je bravurně rozepsána psychologie postav a mě se kniha přece jen líbila o něco víc. Uvěřitelný příběh (tu uvěřitelnost na Kingovi žeru) o zlu a dobru a o věcech mezi nebem a zemí. Jediné co vím je, že bych se nikdy nechtěla v žádné roli ocitnout na Zelené míli!!!

15.07.2014 5 z 5