veverkaVv veverkaVv komentáře u knih

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Kniha se čte dobře. Velmi mě bude zajímat, jak se bude vyvíjet osud hlavního hrdiny-alkoholika. Je to poměrně rozporuplná postava, ale tím se i stává více lidskou.

02.04.2023 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Na knížku jsem se moc těšila, neboť jsem ji četla již kdysi dávno. Jazyk obohacený historií, někdy překvapivými obraty, ale i tak velmi srozumitelný. Prostě klasika, která nezevšední.

10.06.2021 4 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Skvělá četba. Zpočátku trošku rozvleklejší, ale s narůstajícím počtem stránek narůstá i napětí a snaha se dozvědět rozuzlení. Kniha je poměrně dlouhá, střídají se zpočátku dějové linie, které se v závěru spojí. Studenti, profesoři a atmosféra měst dokreslují celkový obrázek, který za mě - výborný.

10.06.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Na tuto knihu jsem se těšila, neboť jsem asi před půlrokem četla první knihu od jmenované spisovatelky. Vždy ale záleží také na tom, v jakém rozpoložení člověk knihu čte. Já musím přiznat, že první se mi líbila víc. Tady jsem zpočátku trošku tápala nad souvislostmi a jednotlivými postavami, ale pak se to zlepšilo. Prostředí je trošku pro nás cizí, ale příroda je pěkně popsána a barvitě vylíčena. Tuto přednost nelze spisovatelce upřít. Také zápletka je celkem solidní, ale pro mě průměr.

06.11.2022 3 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Odpočinková knížka plná popisů práce a života na slepičí farmě. Krajina zřejmě, podle popisu, úžasná, ale při představě samoty a obrovských vzdáleností k lidem do civilizace se mi ježí vlasy. Pobavila, ale moje přání není takto žít. Povaha a myšlenkové pochody jejího manžela bych nesnesla.

15.10.2022 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Delší rodinná sága, ve které poznáváme všechny členy rodiny a jejich trampoty v životě při práci i v lásce. A vlastně láska se prolíná všemi stránkami knihy. Láska mateřská, láska k přírodě, láska naplněná i nenaplněná, láska tajná, otevřená, milenecká i vášnivá ve všech podobách, smířlivá, zakázaná a odpovědná. Tak jsem toto čtení vnímala já. Nelituji, každý si na těchto stránkách může najít něco pro sebe a ztotožnit se s hrdiny.

03.07.2022 4 z 5

Díky letošní čtenářské výzvě jsem se znovu po letech dostala k této knize a vůbec nelituji. Někdy je problém číst knihy opakovaně, ale u této musím říct, že v různém čase a věku čtenáře se i jinak vnímá děj. Určitě jsem si více užila barvité líčení krajiny, zvyků i lidských osudů. Už jsem na noční stolek umístila i druhý díl. Doporučuji i při váze knihy.

18.04.2022 5 z 5

Skála Skála Peter May

Moc se mi první díl série líbil. Sice trošku se to vleklo v prostřední části, ale nevadilo mi to. Spisovatel má cit pro popis okolí, krás nevšedního prostředí i vykreslení hlavních postav.

01.04.2024 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Tato úžasná kniha známého spisovatele a citát na počátku z básně "Staří blázni" od Philipa Larkina, přesně vystihuje děj. Je to ten druh četby, kterou nelze odložit, kterou zkoumáte, ztotožňujete se s hrdinou a vlastně toužíte sám/a/ odhalit nevyhnutelné rozluštění. Dokonce vám není vůbec vzdálen způsob jednání, vyšetřování i pocitů, které jsou popsány. Popisy krajiny neruší, problémem ve vnímání nejsou ani různé dějové linie.

13.01.2024 3 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Kniha je působivá, doslova chytá člověka za srdce a nutí ho přemýšlet o životě tak, jak si to nikdy nebyl schopen představit. Doporučuji k četbě, ale ne v době, kdy se zrovna necítíte dobře, nebo máte starosti zdravotního charakteru. Jinak hrdinku obdivuji v jejím konání, nákupu šatů a snahu si ještě užít života a nevěnovat se pouze negativním myšlenkám.

25.09.2022 3 z 5

Robinsoni a donkichoti Robinsoni a donkichoti Aleš Palán

Pokud je člověk spokojený se svým životem je úplně jedno jak a kde žije a co je náplní jeho myšlenek a činů. Nesmí však být přítěží pro okolí a pro společnost. Tak bych já definovala svůj postoj k lidem, kteří jsou v této knize odhalováni. Jedná se o šest mužů a jednu ženu. Jejich příběhy jsou rozdílné, jiné jsou i důvody současného stavu. Je velmi zajímavé se do jednotlivých osudů vcítit a snad i pochopit jejich postoj. Muži Gavin a Šimon mě zaujali nejvíce. Určitě získat důvěru těchto osob není lehká záležitost. Proto si pan Palán i fotograf Cudlín zaslouží můj obdiv.

05.02.2024 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Několikrát jsem viděla zpracování díla v TV, jak film, tak divadelní hru. Poprvé jsem si však knihu vychutnala přímo v ruce. Nejsem zklamaná, spíše naopak. Milé čtení bez surových částí. Blbost je věčná...

30.10.2023 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Kniha se opravdu čte jedním dechem a ani jsem neměla potíže s orientací mezi postavami. Výborné, ještě určitě po něčem podobném sáhnu. Hlavního hrdinu jako životního partnera bych nikdy nechtěla, ale jako postavu, se kterou trávím večery a noci, klidně.

17.05.2023 4 z 5

Řeka Bohů II Řeka Bohů II Wilbur Smith

K této knize jsem se vrátila po velmi dlouhé době, asi 20 let. Loni jsem ve čtenářské výzvě četla první díl a řekla jsem si, že co nejdříve si opět obstarám díl druhý. Druhý díl je svižný, napínavý i poučný. Řeší opět problematiku, život i odkrývání tajemství faraona, zmíněném v prvním díle. Hezké, napínavé čtení a vřele doporučuji.

28.01.2023 5 z 5

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karel May

Návrat do dětství, to jsou jednoznačně knihy od tohoto spisovatele. Je zajímavé, že to, co čtenář hltá v mladším věku, je trošku jiné od toho co ho vtáhne ve starším věku. Dříve to byl krásný příběh dobra a zla, sympatie k mladým a udatným bojovníkům za spravedlnost, za svobodu. Teď jsem si více vychutnala popisy krásné krajiny a vylíčení povahových vlastností hrdinů. Děkuji, pěkný návrat..

10.07.2022 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Před tím, než jsem knihu začala číst jsem o ní ani o spisovatelce nic nevěděla. Nechtěla jsem se nechat ničím ovlivnit. První část "dětství" je milá, uvěřitelná, čtivá - jen zpočátku údiv nad jednoduchými větami, které mi připomínaly strohá fakta. Nutno říct, že na tento styl bez přímé řeči jsem si docela rychle zvykla a posunoval děj rychle vpřed. Druhá část "dospívání" pro mě úžasná. Tady se nejlépe projevily rozdíly jednotlivých postav, vnímání světa, ale i silné a určující vlivy rodinného prostředí hlavních hrdinů. Třetí část "dospělost" velmi silná na zážitky a popisy hrůzností, které tady asi byly na místě. Trošku jsem byla zklamaná z ukončení příběhu - nečekala jsem samozřejmě, že vše dobře dopadne, ale takový konec příliš teatrální, hrůzný, málo uvěřitelný. Ale knihu ke čtení doporučuji všem věkovým kategoriím.

17.03.2021 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Poslední díl trilogie jsem si přečetla s očekáváním. Zajímalo mě, jak bude osud hrdiny i jeho dávných přátel pokračovat. Tento díl je více krvavý, plný ponuré minulosti, pomsty. Jsem ale spokojená, že byl konec jasný a nevyzněl do ztracena.
Popisy drsné krajiny a života lidí v této odlehlé oblasti jsou velmi přesné a čtenáře přesvědčuje o křehkosti života a o malichernosti nás, žijících v civilizaci a přepychu, které si mnohdy nevážíme.

05.04.2024 5 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Zajímavá kniha, ke které bych se určitě bez výzvy vůbec nedostala. Pro mě to není četba na dovolenou ani v době rozjitřených emocí a nestability čtenáře. Má v sobě hodně pokory, lásky, důraz klade na vztahy, ale hlavně na umění vcítit se do problémů jiných, příliš je nezatěžovat svými potížemi. Cesta hrdiny s toulavým kocourem přes velkou část Japonska je i inspirací pro cestovatele. I vyprávění zážitků a pocitů přímo kocourem je moc mile napsané. Nelituji, že jsem četla, naopak.

07.03.2024 5 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Tato kniha je již třetí v řadě, kterou jsem přečetla. Spisovatelka sama opět nezklamala a svým umem a znalostí historických událostí mě vtáhla do děje. Hrdinka Jana je v mých očích vlastně chudák-vždy pod vlivem někoho silnějšího, téměř vydírána rodinným klanem, okolnostmi a velmi přemýšlivou a laskavou povahou. O svých rozhodnutích pochybuje, nechce nikoho urazit, nechce se stát předmětem sporu. Vůbec to nemá ve své době lehké. Vlastně se do historické doby moc nehodí. Škoda, že tak brzy zemřela, zajímalo by mě, jak by se sama v roli královny vyvíjela. K pochopení historického kontextu je nutné přečíst i "Poznámky autorky", které napomáhají k ukotvení událostí i k zlepšení představy o práci autorky.

03.03.2024 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Perfektní knížka velmi dobře a svižně napsaná. Velmi mě pobavilo, že hlavní hrdina je téměř neznámý mladík, syn známého policisty. Děj je psán přehledně, je tu obsažena láska a velké odpovědnost zmíněné dvojice. Neotřelé, čtivé. Tajemství, které je odhaleno v závěru je mírně překvapivé, ale při pečlivém čtení očekávatelné. Agatha je mistr.

30.10.2023 5 z 5