veruptackova veruptackova komentáře u knih

Nebudeme si nic nalhávat. Zcela oprávněně mohou někteří k této knize přistupovat s jistou skepsí. Ne každý herec, který je výborný na stříbrném plátně nebo divadelních prknech, má také talent napsat skvělou knihu. Tom Felton však podle mě rozhodně patří k těm nadaným. Kapitoly jsou velmi dobře rozděleny a samotný příběh jeho života je neskutečně čtivý, takže se jako čtenář prostě nemáte šanci nudit.

Pokud bych měla napsat jedno slovo, které knihu podle mě vystihuje, je to pokora. Tom totiž příběh vypráví s až neuvěřitelnou pokorou, kterou byste možná od světoznámého herce nečekali.

Já jsem na Harry Potterovi vyrůstala a většinu mého náctiletého věku na mě konkrétně Tom koukal z několika plakátů na zdi i pod sklem psacího stolu. Má očekávání od knihy tedy byla opravdu vysoká, ale samotný výsledek je naprosto předčil. Bylo to naprosto úžasné čtení, při kterém jsem se mnohokrát zasmála a párkrát mi i ukápla slza, což u knih rozhodně nedělám běžně. Zkrátka nemám knize (snad až na pár překlepů) co vytknout.

S kouzelnickou hůlkou se jednoznačně zařadila ke klenotům v mém knihovně a já jsem si naprosto jistá, že ji přečtu několikrát znovu, abych se nejen vrátila zpět do oblíbeného světa Harryho Pottera, ale také abych si připomněla ty důležité věci v životě.

07.12.2022 5 z 5

Prokletí hrobky Prokletí hrobky Gill Paul

Prokletí hrobky je z řady beletrizovaných životopisů z metafory, kterou mám opravdu ráda a dalo by se říci, že je i sbírám. Tento je navíc od autorky Gill Paul, které loni právě v Metafoře vyšla výborná kniha Jackie a Maria. Příběh Evelyn měl ze začátku našlápnuto v mých očích dokonce trumfnout předchozí knihu. Prokletí hrobky mě totiž okamžitě pohltilo. Dlouho se mi nestalo, abych byla tak napnutá u knihy, která není thriller. Život Evelyn mě opravdu zajímal a fascinovala mě i dvacátá léta minulého století, ve kterých se část příběhu odehrávala. Druhá linka, která prolínala vzpomínky z let dvacátých, byla z roku 1972, kdy se Evelyn probírá v nemocnici po mrtvici. Jak už jsem zmiňovala výše, většinu knihy pro mě byl příběh neuvěřitelně čtivý a já si opravdu dohledávala spoustu informací. Paradoxně část, která se věnovala samotnému prokletí, pro mě trochu ztratila na předešlém tempu příběhu. Autorku tuto pro mě trochu nudnější část vyvážila skvělým koncem, který vás donutí zapřemýšlet, jak to skutečně bylo. Co mi však chybělo, je poznámka autorky na konci, na kterou jsem zvyklá z knih jiných autorů. Opravdu by mě zajímalo, co vše byla skutečnost, kde se autorka historií jen inspirovala a co bylo vyloženě smyšleno. Přesto vám knihu opravdu doporučuji, rozhodně se zařadila k nejlepším beletrizovaným životopisům, které jsem četla.

02.12.2022 4 z 5

Jménem mojí sestry Jménem mojí sestry Barbora Linke

Upřímně jsem očekávala, že tato kniha bude klasický historický román, ve kterém se budou střídat dvě časové linky. Střídání linek je tu však zcela minimální a většina děje se odehrává v minulosti, ve které sledujeme vztah dvojčat Ester a Soni, jejichž dospívání v době Protektorátu rozhodně nebylo jednoduché. Právě toto časově období je pro mě vítaným osvěžením, protože moc čtivých příběhů z protektorátní Prahy jsem zatím nečetla a autorka se do děje snažila přidat spoustu detailů, díky kterým jsem měla pocit, že čtu skutečný příběh. Na druhou stranu musím přiznat, že na můj vkus bylo v příběhu až moc zajímavých linek, které nebyly více rozvinuty. Možná se však dočkáme několika volných pokračování? To ví jen autorka. Asi v polovině knihy jsem začala mít strach, že dle mě ten největší potenciál originální zápletky autorka nevyužije. Naštěstí byly mé obavy zbytečné a poslední třetina mě naprosto dostala.

02.12.2022 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Tato série od robertabryndzy mě před lety přivedla ke čtení detektivních thrillerů. Erika Fosterová patří jednoznačně k mým nejoblíbenějším vyšetřovatelům a já Smrtící tajnosti dlouho odkládala, protože jsem se s oblíbenou vyšetřovatelkou nechtělaloučit. Nedávno však po dlouhém čekání vyšel další díl Osudné svědectví a já setak s nadšením pustila do šestého dílu.  Tentokrát jsem zvolila audioknihu,protože mi poslední dobou detektivní příběhy sedí více v audioverzi a rozhodněto byla dobrá volba. Načetl ji totiž Martin Stránský, který zcela právem patřík nejoblíbenějším interpretům audioknih.  Případ samotný je prostě skvělý.Rozhodně se zařadil k mým nejoblíbenějším, protože má propracovanou zápletku,kterou neodhalí každý a motiv vraždy byl pro mě třešničkou na dortuskvělé detektivky. Navíc mi přišlo osvěžující, že autor zasadil děj právě dopředvánočního času a já tak po knize sáhla v tu správnou dobu.  Pokud hledáte knihu na předvánočníčas, ale neholdujete romantice, rozhodně sáhněte po Smrtících tajnostech.

02.12.2022 5 z 5

V příboji pochyb V příboji pochyb Lindsay Marcott

V příboji pochyb pro mě byla kniha plná rozporů. Vždy je pro mě mínusem, pokud nechápu jednání hlavního hrdiny a přiznám se, že v tomto případě jsem si několikrát řekla: "Jane vážně? Proč?" Díky retrospektivním kapitolám Beatrice mi k srdci nepřirostla ani ona ani záhadný Roschester.

Na druhou stranu však kniha měla velmi povedenou až tajemnou atmosféru a opravdu jsem byla zvědavá, jak to tedy je a co si pro nás autorka připravila na konci. Líbilo se mi i zasazení klasického příběhu do moderního světa.

Tohle je prostě kniha, která čtenářům dává spoustu podnětů k diskuzi. Pokud jste členy nějakého čtenářského klubu, navrhněte tuhle knihu k přečtení, protože k ní rozhodně budete mít co říct. Jestli se autorce povedlo či nepovedlo převyprávět příběh Jane Eyrové si udělejte názor sami, protože si myslím, že fanoušci nesmrtelné klasiky budou V přípoji pochyb buď milovat nebo nenávidět.

02.12.2022 3 z 5

Mňam Česko! Mňam Česko! Petra Mejsnar Slušňáková

MŇAM ČESKO! je dokonale ilustrovaný průvodce kraji naší republiky, ve kterém načerpáte inspiraci na 196 výletů vhodných zejména pro rodiny. Tipy na výlety jsou popsány stručně, ale jako inspirace naprosto postačí.

Kniha je rozdělená do 14 kapitol dle krajů České republiky a na začátku každé z kapitol najdete přehlednou mapku, dále tipy na výlety, regionální zajímavosti a na jejím konci dva regionální recepty, které jsou v některých případech doplněny i o QR kód s videopostupem. Já osobně se nemůžu dočkat až o adventu vyzkoušíme recept na pardubický perník, protože už několik let hledám ten správný recept na perníčky.

Co se týká tipů na výlety - nejvíce mě překvapilo, že v knize nenajdete ta nejprofláklejší místa (nebo minimálně v rámci Jihomoravského kraje, ze kterého pocházím tomu tak je), ale opravdu zajímavosti vztahující se převážně k folkloru a tradicím. To vše je doplněno opravdu dokonalými ilustracemi, které celou publikaci posouvají ještě o stupeň výš. Rozhodně si myslím, že by kniha mohla být opravdu skvělým dárkem nejen pod stromeček.

05.11.2022 5 z 5

Vějíř lady Windermerové Vějíř lady Windermerové Oscar Wilde

Vějíř lady Windermerové je pro mě bezesporu audioknižní překvapení roku. Vůbec jsem si tuto audioknihu neplánovala poslechnout. Celkem náhodně mě zaujala mezi novinkami v Audiotékaklubu a já si zkusila zapnout ukázku, která si mě okamžitě získala.

Divadelní hra Oscara Wilda má jen něco málo přes hodinu a půl, takže jsem ji odposlouchala na jeden zátah a neskutečně mě bavila. Interpretace je totiž tak dokonalá, že se mi příběh odehrával opravdu přímo před očima.

Nechte se také vtáhnout do života britské smetánky konce 19. století, věřím, že nebudete litovat.

Autora nemám načteného, kdysi jsem četla Obraz Doriana Graye a budu se muset pustit do něco dalšího, abych zjistila, jestli mě tak baví Oscar Wilde anebo audioknižní verze přivedla Vějíř lady Windermerové k dokonalosti.

05.11.2022 5 z 5

Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Martin Vopěnka

Václav Havel - mocný bezmocný ve 20. století je podle mě přesně ta kniha, kterou by si měl přečíst každý. Dozvíte se v ní nejen o životě jedné z nejvýraznějších osobností naší země, ale celkově o dějinách v Evropě ve 20. století. Vše je podáno jasně, stručně a naprosto výstižně, takže je vhodná i pro mladší čtenáře (od 2. stupně ZŠ). Na tak útlou knihu toho čtenáři předá opravdu hodně, a navíc je text doplněn překrásnými ilustracemi Evy Bartošové, díky kterým si poznatky ještě lépe zapamatujete.

Musím se přiznat, že si nevybavuji knihu, která by ve mě vyvolala emoce už jen úvodním slovem a podnítila můj zájem o evropskou historii druhé poloviny 20. století. Přes krátký rozsah jsem se dozvěděla spoustu nového a doplnila si mezery. Troufám si totiž tvrdit, že většina z nás zná pojmy jako Pražské jaro, Charta 77 nebo Sametová revoluce, ale jen část už dokáže tyto a další pojmy vysvětlit v souvislostech.

Věřím, že knihu ocení zejména ti z vás, kteří stejně jako já o této části našich dějin ve škole moc neslyšeli. Navíc si myslím, že díky grafickému zpracování by mohla být opravdu hezkým dárkem pod stromeček.

05.11.2022 4 z 5

Proč nepožádali Evanse? Proč nepožádali Evanse? Agatha Christie

Je to už pár let, co jsem propadla detektivkám Královny zločinu a vracím se k nim vždy, když chci mít jistotu skvělého příběhu. Poprvé jsem se pustila do takového, ve kterém nevystupují nejznámnější hrdinové Agathy Christie a musím přiznat, že jsem si Frankie a Bobbyho oblíbila snad víc než Hercule Poirota nebo slečnu Marplovou. A to je opravdu co říct.
Audiokniha má skvělou atmosféru díky vhodně zvoleným hudebním přechodům a je i velmi dobře interpretovaná panem Bambasem. Ale samozřejmě to nejdůležitější je skvělá zápletka. Tentokrát mě totiž autorka opravdu dostala, když mi v závěru zrekapitulovala, co vše nesedělo a kdy už jsem vlastně mohla pachatele mohla odhalit. Prostě skvělé.

29.10.2022

Vyděšená k smrti Vyděšená k smrti Rachel Amphlett

Začátek knihy mě zaujal a úvodní kapitoly, ve kterých se rodiče snaží zachránit dceru, mi přišly zajímavé a nabité akcí. Rozhodně jsem chtěla vědět víc, ale postupně se napětí vytratilo. Kniha má znaky dobrého krimi - zajímavý případ, brutálního vraha a vyšetřovatelku, která to v životě rozhodně nemá jednoduché. Takto to vypadá vše velmi slibně, ale bohužel musím přiznat, že jsem neměla problém knihu odložit. Chybělo mi napětí a celkově autorka neudržela moji zvědavost, jak kniha dopadne. Tajemno kolem potenciálního komplice totiž na mě mělo naprosto opačný efekt než bylo patrně zamýšleno. Minulost vyšetřovatelky byla také vysvětlovaná útržkovitě a neseděla mi do celkového příběhu. Kniha měla pár povedených zvratů a v závěru si u mě hodnocení vylepšila. Své čtenáře si rozhodně najde, protože podobné dojmy jsem měla např. z druhé série Roberta Bryndzy (s vyšetřovatelkou Kate Marshallovou).

29.10.2022 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Třetí případ Roberta Huntera je opět brutální, detailně popsaný a skvěle zpracovaný. Ne tohle není hezké čtení a pokud opravdu některé pasáže nebudou pro slabší povahy. Na druhou stranu musím smeknout před Chrisem Carterem a jeho schopností vystavět perfektní zápletku a vyvést vás z omylu, když už si myslíte, že něco nějak dopadne. Autor mi totiž zatím v každém díle připravil minimálně jedno takové překvapení. Tentokrát však nehodnotím plným počtem, protože už jsem si zkrátka zvykla na jistou úroveň Carterovým knih a také osobně preferuji případy, kdy mohu postupně odhalit vraha na základě stop. Rozhodně však budu v této detektivní sérii pokračovat, protože patří mezi ty nejlepší, které v současné době vychází.

Já jsem Nočního lovce poslouchala jako audioknihu, protože jsem interpretaci Jakuba Saice podlehla a i když tuhle sérii mám doma v knižní podobě, vždy raději sáhnu po audioverzi.

29.10.2022 4 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Tohle je už pátý případ detektiva Josie Quinnové a já se nemůžu zbavit dojmu, že Denton je takový americký Midsomer. Vražd a jiných zločinů se tam děje poměrně dost a velká část z nich, se nějakým způsobem osobně týká právě hlavní hrdinky Josie. Ta tak neřeší pouze zločin, ale musí se potýkat i s osobními problémy, které se k tomu vážou. Což je jedna z věcí, kterou se tahle detektivní série odlišuje od ostatních. Navíc se opravdu skvěle čte, má totiž přesně ty znaky, které chcete, aby dobrý thriller měl - krátké kapitoly a cliffhangery na jejich koncích, kvůli kterým prostě potřebujete přečíst ještě jednu stránku.

29.10.2022 4 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Historickou detektivku jsem zatím nečetla a byla jsem hodně zvědavá. Z počátku jsem byla celkem nadšená, bavila mě doba, do které je příběh zasazen, politikaření v druhé polovině roku 1918 a zaujal mě i zločin, který se v knize stal. Musím však přiznat, že tohle je jedna z těch knih, které by prospělo proškrtání. Někde za půlkou totiž pro mě příběh ztratil šmrnc a hlavně mě hrozně štvalo chování hlavní postavy závodčího Kališe k Malíkové.

20.10.2022 3 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Upřímně jsem to nečekala. Na autorku jsem sice slyšela samou chválu, ale většinou takové "vztahové knihy" nejsou můj šálek kávy. Budu opakovat to, co už jsem o autorce slyšela ze všech stran - pandi kralovna prostě umí psát. Neskutečně čtivě a s citem napsaný příběh. Nejvíce se mi líbily retrospektivní kapitoly, které byly do příběhu vsazeny v ten pravý čas. Jednu z posledních kapitol pro mě nebylo lehké číst, protože se mě dotkla na hodně citlivém místě a celá kniha mi dala spoustu podnětů k zamyšlení.

4,5*

20.10.2022 5 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Haka za lilii je romantické čtení, kde najdete i kapku erotiky a rozhodně se nebudete nudit. Nejvíc totiž na knihách mladé české autorky oceňuji, že jsou vtipné a čtou se v podstatě samy. A ano, v tomto žánru se nějakým klišé čtenář nevyhne, ale upřímně mi to absolutně nevadilo. Začátek mě chytl neskutečně. Lily jsem si okamžitě oblíbila, jejího přítele ihned nenáviděla a rozhodně bych chtěla mít v okolí tak skvělé přátele jako Lily. A ano, i když uznávám, že ke konci už to na mě byla trochu nereálná pohádka pro dospělé, rozhodně oceňuji, jakým způsobem do příběhu autorka zakomponovala nepříliš známou vadu. A přestože nefandím knihám ze sportovního prostředí a trochu jsem se toho rugby bála, byly obavy naprosto zbytečné. Haku za lilii i přes pár výhrad rozhodně doporučuju. Je to skvělý tahák ze čtecí krize!

08.10.2022 4 z 5

Říše Říše Izabela Michlian Straková

Příběh Elišky působí až děsivě reálně. Opravdu jsem uvěřila, že by tahle alternativní realita mohla nastat, pokud by druhá světová válka dopadla jinak. Co mě na příběhu trochu štvalo byla naivita hlavní hrdinky, která však byla naprosto adekvátní vzhledem k jejímu věku. Příběh se četl lehce a svižně, i když byly v knize pasáže, které bych vůbec nepotřebovala číst, na druhou stranu věřím, že pro jiného čtenáře by byly naopak zajímavým zpestřením příběhu. Za největší klad považuji závěr, který není takový, jaký by asi většina čtenářů očekávala, ale naopak umí překvapit a dle mě více odpovídá historii a o to reálněji působí.

Pokud rádi čtete příběhy takové ty příběhy "co by kdyby", dejte šanci i této mladé české autorce. Myslím si, že je velká škoda, že kniha není více vidět, protože zejména mladším čtenářům, kteří by se mohli lépe ztotožnit s hlavní hrdinkou, toho může hodně předat.

27.09.2022 4 z 5

Byt nad Seinou Byt nad Seinou Kelly Bowen

Byt nad Seinou je neskutečně čtivý historický román, který je vyprávěn z pohledu několika osob. Střídá se minulost a současnost, děj skvěle navazuje, příběh se umí dotknout na citlivých místech a je zpestřen i o náhled do života špiónů.

Knihu rozhodně doporučuji nejen fanouškům Natashy Lester, ale všem milovníkům čtivých historických románů, které umí vzít za srdce a podnítit zájem pro hledání dalších souvislostí.

26.09.2022 5 z 5

Pohlednice z Paříže Pohlednice z Paříže Alex Brown

Přiznám se, že jsem podle anotacečekala klasické prolínání dvou časových linek. Ano, kniha nás zavede i doválečné Paříže, nicméně tento příběh je spíše okrajový a většina děje seodehrává v současnosti. Což je podle mě velká škoda, protože příběh Beatrice měl velký potenciál a věřím, že by z něj byl srdceryvný historický román ve stylu knih Natashy Lester. Na druhou stranu to možná byla pouze má milná očekávání a preference. Věřím totiž, že spousta čtenářek bude touto knihou nadšena. Hlavní linka a příběh Annie, která hledá sama sebe, není vůbec špatný.

Pohlednice z Paříže není klasický historický román, ale příběh o nových začátcích, síle rodiny a přátelství, který je obestřen záhadou z minulosti. To vše v prostředí úchvatné Paříže, která je popsána takovým způsobem, že pokud jste ji ještě nenavštívili, po přečtení knihy určitě budete chtít.

05.09.2022 3 z 5

Štvanice Štvanice Nicolas Lebel

Říkali jste si někdy, jaké by to bylo, kdyby Dan Brown napsal detektivku? Tak přesně takhle na mě působil začátek thrilleru Štvanice.

Kniha mě vtáhla do děje od prvních stran a napětí s každou další přečtenou stranou jen eskalovalo. Lebel chytře zvolil osvědčený typ dvojice vyšetřovatelů – neomalenou Chenovou, která má však silný cit pro spravedlnost a zlidšťující prvek v podobě komisaře Starskiho. Hlavním kladem celého příběhu je originální zápletka, jejíž potenciál autor zvládl využít na 100 %.

Kniha nemá hluchá místa, a i když se v jedné části může zdát, že zbytečně odbíhá od případu, ukáže se opak a vše do sebe perfektně zapadne. Vymyká se i samotným závěrem, protože si myslím, že většina čtenářů nebude věřit, že tohle je skutečně konec příběhu.

Přidanou hodnotou je až děsivá reálnost s ohledem na situaci posledních měsíců. Pokud je Štvanice debutem Nicolase Lebela v rámci žánru napětí, už se nemohu dočkat, co napíše příště.

Knih s názvem Štvanice se prodává opravdu hodně, ale tahle ŠTVANICE rozhodně stojí za pozornost všech milovníků napětí!
Jednoznačně nejlepší thriller, který jsem letos četla!

01.09.2022 5 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Upřímně nechápu, jak je možné, že tato kniha není více vidět. Bylo to totiž perfektní čtení!
Někdo by možná Třetí polovičku označil za přitaženou za vlasy a možná trochu překombinovanou, já však nejsem fanda jednoduchých thrillerů a naopak miluju, když je příběh složitější, mohu sledovat nějaké náznaky autora a vše do sebe nakonec skvěle zapadne. A přesně taková Třetí polovička je!
Kapitoly jsou rozdělené z pohledů tří postav (Skye, Burkea a jeho ženy Heather). Čtenáři jsou poskytnuty tři verze pravdy. Co musím vyzdvihnout je psychologie postav, kterou autorka zvládla na jedničku. Navíc čtenáři připravila nejeden šok a ukázala, že každý v životě může dělat chyby a nic není jen černé nebo bílé. To vše v jednom neodložitelném příběhu! Tleskám! Takhle nadšená ze vztahového thrilleru/psychothrilleru jsem byla naposledy u Poslední paní Parrishové a to už bude nějaký pátek.

28.08.2022 5 z 5