Vějíř lady Windermerové

Vějíř lady Windermerové https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220282/mid_vejir-lady-windermerove-220282.jpg 4 188 26

Často divadly uváděná hra britského klasika, podobně jako další autorovy hry, je plná jiskřivého anglického humoru a společenských bonmotů. Na pozadí morálky a způsobu života britské smetánky z konce 19. století se zároveň kriticky zabývá postavením ženy v tehdejší společnosti v příběhu, na jehož počátku stojí jedno velké tajemství. Vychází v překladu Milana Lukeše jako 116. svazek edice D.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Lady Windermeres Fan , 1892

lilites
31.10.2023 4 z 5

Velice pěkně vymyšlený příběh se zápletkou..

Lady Windermereová se domnívá, že ji je manžel nevěrný, s jednou starší ženou, ba co víc, myslí si to všichni..ale skutečnost je jiná.. paní Erlynneová není totiž milenkou jejího manžela, ale její matkou, která jí opustila jako miminko, kvůli svému milenci.

Udělá lady Windermereová stejnou chybu jako její matka před lety, nebo ne? A co jí v tom zabrání? A jakou roli v příběhu hraje vějíř lady W.? ...

Po přečtení této hry, jsem si ji pustila i v audioverzi a tedy... skvělý poslech, výborné herecké obsazení, opravdu skvost, a skutečně jsem si tuto hru dopřála a užila dvakrát po sobě a nelituji, ba přímo vřele každému doporučuji..

katerina3368
08.08.2023 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Velmi svižný a příjemný poslech, určitě doporučuji!

radimch
22.05.2023 5 z 5

"Cynik zná cenu všeho a hodnu ničeho"
Velmi velmi důmyslně vymyšlené.

Doubravka1975
16.02.2023 5 z 5

Je jen jeden svět, společný nám všem a dobro a zlo, nevinnost a hřích jdou v něm ruku v ruce. Zavírat oči před jednou polovinou, abychom žili v bezpečí je jako zavázat si oči, aby cesta mezi roklinami a srázy byla jistější.
Posloucháno audio a perfektní

Lovana
19.01.2023 4 z 5

V rámci Audioteka klubu jsem si poslechla audioknižní verzi této hry a musím říct, že mě to velmi bavilo. Celá hra má lehce přes hodinu a půl a tak jsem si zvládla prakticky na jeden zátah a na konci už bych ji nevypla ani náhodou, jak mě to bavilo.
Otázkou tak jen zůstává, zda mě tolik bavilo samotné dílo pana Wildeho nebo audioknižní pojetí...

veruptackova
05.11.2022 5 z 5

Vějíř lady Windermerové je pro mě bezesporu audioknižní překvapení roku. Vůbec jsem si tuto audioknihu neplánovala poslechnout. Celkem náhodně mě zaujala mezi novinkami v Audiotékaklubu a já si zkusila zapnout ukázku, která si mě okamžitě získala.

Divadelní hra Oscara Wilda má jen něco málo přes hodinu a půl, takže jsem ji odposlouchala na jeden zátah a neskutečně mě bavila. Interpretace je totiž tak dokonalá, že se mi příběh odehrával opravdu přímo před očima.

Nechte se také vtáhnout do života britské smetánky konce 19. století, věřím, že nebudete litovat.

Autora nemám načteného, kdysi jsem četla Obraz Doriana Graye a budu se muset pustit do něco dalšího, abych zjistila, jestli mě tak baví Oscar Wilde anebo audioknižní verze přivedla Vějíř lady Windermerové k dokonalosti.

Vesmich
05.11.2022 5 z 5

Lezli mi všichni tak na nervy, až to bylo přitažlivé! Obzvláště děsivý byl pan manžel, který se jevil býti naprostým blbem, zato velice ušlechtilým...po ránu a když to na něj přišlo... Dámy ve společnosti byly fantastické! Všechny ty drby, jak ze staré ruské klasiky!

Isew
16.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Wilde je můj oblíbenec. Mám ráda jeho humor. Vějíř lady Windermerové mě ale příliš nenadchl. Přemýšlela jsem proč a došlo mi, že nechápu jednání lorda Windermera. Před svou ženou obhajuje paní Erlynnovou, a říká že lady jí křivdí a že je do dobrá a slušná žena. V závěru se dovídáme, že ho už pár měsíců vydírá a obírá o peníze. No nevím, asi bych se o vyděračce nevyjadřovala jako o slušné ženě. Neurazí, nenadchne.

soukroma
28.05.2021 5 z 5

Zase jiný Wilde (já už z obdivu k němu, tedy prostřednictvím jeho díla, asi nevyjdu). Hru jsem neznala a velmi mne překvapila. O slušné ženě - čekala jsem, čeho se naději, ale tohle jsem tedy nečekala.
Skvělé!
A to i při četbě (hry si raději shlédnu, v dobré interpretaci, číst je moc neumím, bývá to fuška).
A to i s vážným obsahem a málo cíleně vtipnými glosami - zde mi utkvěly pouze dvě, z toho jedna je superznámá, ale dobrá. S Filipem, mým oblíbencem, bych tuhle hru rozhodně nesrovnávala. Ale přesto, či právě proto, prostě bravo!

boticelli

Ta elegance!
Aplaus!

Elevant
09.08.2020 4 z 5

Typicky Wildeovská komedie stavící naproti sobě postavy konverzující v bonmotech, chytlavou zápletku a neduchy typické pro společnost pozdních let 19. století (nebo jejich satyrizaci). Doporučuji těm, kteří mají přečteného (shlédnitého) Filipa a chtějí zažít něco podobného.

morienhithwen
10.04.2020 5 z 5

Klasický Oscar, napůl štiplavost, napůl depres.

RemiBlack
17.02.2019 4 z 5

2019/10
Wilda obecně já prostě můžu. :) Líbí se mi jeho popis společnosti, ten sarkasticko-cynický humor. Filip a Ideální manžel mě bavili trochu víc, ale stejně je to výborné čtení.

boxas
02.01.2019 5 z 5

Ve své době provokativní a (promiňte mi to) i poněkud poťouchlé. Ale i dnešnímu čtenáři či divákovi má jistě co říct.

DendousSKS
16.09.2018 3 z 5

„Je jenom jeden svět, společný nám všem, a dobro a zlo, hřích a nevinnost, jdou v něm ruku v ruce. Zavírat oči před jednou polovinou, abychom žili v bezpečí, je jako zavírat si oči, aby cesta mezi roklinami a srázy byla jistější."

Devil-Ivet
25.12.2017 5 z 5

Toto dílo mě chytlo za srdce. Budu se k němu ráda vracet, když si budu chtít dodat síly a rozveselit :)

MinaHawke
28.09.2017 5 z 5

Skvělá hra se skvělou zápletkou.

Michalka98
03.01.2017 4 z 5

Skvělá knížka, která mě moc zaujala.

z1631984
18.08.2016 5 z 5

Skvělá zápletka, další z Wildových dobrých děl.

Manyna
18.03.2016 4 z 5

Ta zápletka je brilatní :) a já prostě na Oscara nedám dopustit :)