verense verense komentáře u knih

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Tak nám ta houbová polévka poněkud zhoustla... Do hry na vesmírném písečku se zapojili další, a o jejich skutečných (nikoli veřejně prezentovaných) úmyslech se lze jen dohadovat. Lecos se objasnilo, lecos ještě víc zkomplikovalo. Lucas se potácí mezi tím, že střídavě ví a neví co chce, žádá a odmítá pomoc, a není schopen položit jasnou otázku, aby dostal jasnou odpověď. Jeho osud rozhodně není záviděníhodný, jsem náramně zvědavá, co se z Morrisonova proměny nakonec vyklube (teorii mám, ale autorka mne umí překvapit, tak uvidíme). Dala bych 4,5 hvězdy, předchozí díly mne přeci jen strhly o kousíček více.

18.08.2018 4 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Druhý díl je oproti prvnímu skutečně o laťku výše, i když mi ze začátku opět pár kapitol trvalo, než jsem se s příběhem sžila. Ovšem pak už jsem četla ostošest, příběhy za dveřmi i před nimi mne pohltily a nemohla jsem se dočkat, jak to dopadne. King zde zapojil víc ze svého hororového repertoáru, zejména humroidi mě asi budou strašit do konce života... brrrr....

23.07.2018 4 z 5

Nejtišší trest Nejtišší trest David Lodge

Krásný suchý britský humor o nepříliš veselých věcech. Situace k zasmání, situace k zamyšlení, situace, které ve vás vyvolají smutek. Plus jako bonus něco málo z lingvistiky (i když pro mne tento obor není to pravé ořechové, ale aspoň jsem si zase o něco rozšířila obzory). Moc ráda se k autorovi ještě vrátím.

27.04.2018 5 z 5

Vyrovnaný účet Vyrovnaný účet Dick Francis (p)

Moje první detektivka z pera otce a syna Francisových, a nebyla to šťastná volba. Jednak mě problematika sázení nedokázala plně zaujmout, jednak jsem leckdy nechápala jednání hlavního hrdiny. Odhalení rodinného tajemství mi přišlo laciné, konec přeslazený. K tomu jsem "zmlsaná" překlady starších děl samotného D. Francise od Jaroslavy Moserové, se ke kterými se překlad Vyrovnaného účtu měřit nemůže. Sečteno podtrženo: velmi průměrná detektivka, kterou jsem dočetla spíše z povinnosti a úcty ke staršímu z autorů, ale hlubší dojem ve mně nezanechala. Příště si vyberu pečlivěji.

05.03.2018 2 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Historické romány, notabene české, patřily ani nevím proč vždycky na okraj mého čtenářského zájmu. A jsem ráda, že jsem se díky Čtenářské výzvě 2018 mohu své čtenářské preference poopravit minimálně o díla Nadi Horákové. Ženy na pranýři jsou psané velmi čtivě, i když ze začátku jsem se chvíli orientovala v postavách (a přiznám se, že jsem poněkud rezignovala zapamatovat si všechny ty příbuzenské propletence), a také v některých dobových výrazech. Jsem ráda, že nežiju ve 14. století a manžel si se mnou nemůže jednat, jak se mu zlíbí, neděsí mne inkvizice, nemusím se bát, že zemřu na spálu. Za chyby v textu ubírám jednu hvězdu, ale k autorce se určitě ještě vrátím, protože příběh vystavěla velmi pěkně a uvěřitelně.

24.02.2018 4 z 5

Střepy Střepy Dick Francis (p)

Dick Francis má tu schopnost vykreslit hlavního hrdinu tak, že prostě neodoláte a fandíte mu, aby padouchy poslal tam, kam patří. V tomhle příběhu se navíc dozvíte i pár věcí z umělecké tvorby skla (ve mně osobně to vzbudilo chuť jít na exkurzi do nějaké sklářské dílny...). Vzhledem k tomu, že videokazety jsou v dnešní době už passé, tak mi místy zápletka přišla trochu úsměvná, ale jinak je příběh vystavěn pěkně, s úměrnou dávkou napětí a akce (litry krve ovšem nečekejte, na to jsou jiní odborníci). Celkově hodnotím jako dobrou oddychovou detektivku, i když si troufám tvrdit, že mezi Francisovými díly jsou zajímavější kousky.

10.01.2018 4 z 5

Hon se smrtí Hon se smrtí Peter James

Čtivě napsaná kniha, navíc s tématem, které asi nikoho nenechá chladným. Byť autor uvádí, že příběh je fiktivní, ani by mne příliš neudivilo, kdyby nějaká Transplantation-Zentrale skutečně existovala, v dnešní době je za peníze možné skutečně cokoli. Superintendent Grace je sympaťák, celému jeho týmu fandíte, Caitlin i bukurešťských dětí vám bude líto, Lynn je důkazem, že zoufalé matky dělají zoufalé věci a do jejíž kůže se nikdy nebudete chtít dostat. Kniha je správná směsice napětí, emocí i akce, s potrestanými padouchy na závěr, i když ne všichni zúčastnění jsou nakonec vítězi. Máte-li rádi tento typ detektivek, tahle dozajista stojí za přečtení (a není nutné mít přečtené předchozí díly série). Až bude kdy, určtitě popátrám i po dalších dílech tohoto autora.

11.11.2017 5 z 5

Dokud světlo nepohasne Dokud světlo nepohasne Agatha Christie

Soubor povídek známé spisovatelky, dvě jsou detektivní s Poirotem, zbytek je takový romanticko-psychologický, leč i ten nese známky autorčina typického stylu. Na některých povídkách je poznat, že jde o práci z počátku její spisovatelské kariéry, kdy ještě neměla tak vytříbené vyjadřování. Celkově je to takový ne úplně sourodý soubor povídek, až mám někdy dojem, že kdyby vydavatelé usoudili, že se dá vydělat na autorčině nákupním seznamu, vytisknou i ten.

04.07.2017 3 z 5

Velká medvědí cesta Velká medvědí cesta Zbyněk Černík

Takový celkem průměrně zábavný příběh o dvou medvídcích, kteří se vydají ze své horké džungle na návštěvu do Arktidy a zažijí různá dobrodružství. Vše šmrncnuto takovým eko-multikulti podtónem, sem tam hezké slovní hříčky a některá zajímavá fakta o medvědech. Za mne průměr, který neurazí, ani nenadchne.

27.08.2021 3 z 5

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

O stupeň lepší, než první díl, ale souhlasím, že leckdy předvídatelné. NIcméně dobré počtení, máte-li v paměti Jiráskovy Staré pověsti české, Červeňák vám do nich vnese nevšední pohled...

09.10.2020 3 z 5

O mé rodině a jiných mimozemšťanech O mé rodině a jiných mimozemšťanech Kathy Lette

Veselá kniha o ne vždy veselých věcech, se kterými se potýká osamělý rodič, který vychovává autistické dítě. Máte-li rádi sarkastický humor, doporučuji.

02.08.2020 4 z 5

Tuhle knihu jsem četla někdy před dvaceti lety, když jsme na gymplu celá třída jeli na vodu. A tehdy jsem se mohla uřehtat. Teď po letech jsem ji kvůli Čtenářské výzvě vzala do ruky znovu, ale vzhledem k tomu, že se ze mne vodák nestal a ty nejlepší vtipy se mi vybavovaly dřív, než jsem k nim v knize došla, tak už toho řehtání tolik nebylo. Čímž nechci shazovat knihu či autora - jste-li vodák nebo chystáte-li se s partou na vodu, s klidem po téhle příjemné oddychovce sáhněte.

02.08.2020 3 z 5

Jak se Martínek ztratil Jak se Martínek ztratil Eduard Petiška

Moc hezká knížka, četla jsem svému čtyřleťákovi a bylo vidět, jak ho každá Martínkova příhoda zajímá a napjatě poslouchal. Pro mne je Eduard Petiška jedním z top autorů dětské literatury, jeho knížky jsou takové laskavé...

07.06.2020 5 z 5

Labyrint z kostí Labyrint z kostí James Rollins (p)

Už se mi tak nějak superduo "Greichan" začíná zajídat, a tak dávám palec nahoru za dějovou linku s Kowalskim, jehož role se v minulých dílech smrskla na pouhého vyhazovače do povětří. Ovšem ten náznak v epilogu se mi pranic nelíbí! Pěkně si autor pojistil čtení dalších dílů o Sigmě...

26.09.2019 3 z 5

Rodokmen smrti Rodokmen smrti James Rollins (p)

Po předchozích sedmi dílech jsem si od nesmrtelných agentů Sigmy dala pauzu, a na začátku osmého chvíli uvažovala, zda nebyla příliš krátká. Jenže pak se na scéně objevil Kain - a kdo by odolal? Téma knihy je opět znepokojivé, fakta a fikce jsou opět smíchány do čtivého koktejlu a oceňuji, že se konečně začínáme dobírat aspoň vzdáleně, co je zač ono tajemné Bratrstvo. Jsem zvědavá, jak dlouho bude Sigma ještě tohohle protivníka udolávat...

18.08.2019 4 z 5

Tragédie o třech jednáních Tragédie o třech jednáních Agatha Christie

Poirota je zde pohříchu málo, je potřeba třech jiných postav, které sesbírají střípky informací o zločinu. Legendární Belgičan je pak jen seskládá do mozaiky takřka dokonalého zločinu, který by nejspíš zůstal nevyřešen, jen kdyby se mu do cesty nepostavily malé šedé buňky...
Pěkná detektivka, ale znám od autorky poutavější.

05.08.2019 4 z 5

Tajemství sedmého syna Tajemství sedmého syna Glenn Cooper

Glenn Cooper vsadil na osvědčený mustr: detektiv, který si kariéru úspěšně komplikuje alkoholem a ženami, nezkušená parťačka, se kterou si zprvu nerozumí, zdánlivě nepolapitelný vrah, dávné historické tajemství, které pečlivě střeží ti nejvýše postavení v zemi.
Vzhledem k tomu, že podobných knih už mám načtenou hromadu, zas tak ohromená jsem nebyla. Pro mne takový lepší průměr, ke kterému se vracet nehodlám.

01.08.2019 3 z 5

Čítanka pro nejmenší s obrázky Josefa Lady Čítanka pro nejmenší s obrázky Josefa Lady Ludvík Středa

Soubor básniček, říkadel, hádanek a pohádek pro děti předškolního a mladšího školního věku. Osobně mi moc nesedí některé pohádky (nebo spíš příběhy) vytržené z většího díla (např. z Mikeše, Broučků apod.), kdy bez znalosti kontextu může být příběh pro dítě matoucí, a tak je třeba mu trochu ozřejmit, co a jak. Ladovy obrázky jsou jako vždy půvabné.

01.08.2019

Mechanická princezna Mechanická princezna Cassandra Clare (p)

Krásná série (i když nejsem cílová skupina, jako oddechovka to bylo super, i když občas člověk musel přimhouřit oko). Musela jsem si znovu přečíst i závěr Nástrojů smrti, kterýžto získal zase nový rozměr. Smekám před autorkou a jejím propracovaným fantazijním světem, určitě se k němu vrátím.

17.07.2019 4 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Ajaj, tak já se k chvalozpěvům rozhodně nepřipojím. Pro mne zatím nejslabší díl série, plný nelogičností, nedotažených záležitostí, nesmyslného jednání. Enzo asi stárne či co, jinak si to neumím vysvětlit. Doufám, že se v dalším díle trochu polepší...

10.02.2019 2 z 5