Verča@ Verča@ komentáře u knih

Skrýš v lese Skrýš v lese Maureen Johnson

Volné pokračování detektivní série Křiváci, kterou tolik zbožňuji? Sem s tím!

Úplně jsem zapomněla, jak mi ta parta z Ellinghamu chyběla. Bylo hezké zase se Stevie postupovat po stopách zločinu, nechat se inspirovat Janellinou kreativitou a zažívat s Natem jeho spisovatelskou krizi. David se v téhle knize objevuje až někde v polovině a já se obávala, že mě příběh nebude tolik bavit. Teď zpětně jsem ale ráda, že tam nebyl celou dobu, a že se objevil přesně ve chvíli, kdy to do příběhu zapadalo.
Co se týče kapitol z minulosti, bavily mě mnohem více než kapitoly z minulosti na Ellinghamu. Pravděpodobně to bylo tím, že byly vyprávěny z pohledu teenagera, nikoli dospělého člověka. Celkově jsem případ Skrýše v lese pochopila lépe, dával mi smysl a neplavala jsem v tom.
A ten konec...bože! To bylo dokonalý! Posledních pár kapitol jsem četla se zatajeným dechem a to rozuzlení? Absolutně geniální, čekala jsem všechno, ale tohle fakt ne.

Nedokážu říct, jestli byla tahle kniha lepší než Křiváci, to po mě nemůžete chtít. Každopádně všechny čtyři knihy moc doporučuji a dávám za ně ruku do ohně. Jednoznačně 5/5*

11.09.2022 5 z 5

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

Skvělá knížka plná hate-to-love romantiky, moře, surfování, Beatles a roztomilých tuleňů. Tuhle letní oddychovku od jedné z mých nejoblíbenějších autorek vám můžu z celého srdce doporučit. 4,5/5*

12.08.2022 4 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Dojemný příběh plný magie a víry. Příběh o lásce, utrpení a ztrátách které museli Alina s Malem společně překonat. Příběh o Temnyjovi, muži který se zřekl svého jména, o nejlepším záporákovi, kterého jsem měla tu čest poznat. I přes to všechno, co udělal ho mám stejně stokrát radši než třeba Mala nebo dokonce i Nikolaje. (Vážně, může mi někdo vysvětlit jak můžu mít ráda takového maniaka posedlého mocí?) Temnyj je postava, které jsem věřila každou emoci nebo myšlenku. A je mi ho vlastně docela líto. On Ravku miloval a chtěl aby ona taky milovala jeho. Jenže byl příliš chamtivý a hrdý, a jak už jsem psala, zřekl se svého jména a vydal se svou vlastní cesotu do temnoty.
Všechny postavy si prošly obrovským vývojem, ať už to byla Alina nebo Zoya. Celá parta v čele s Alinou se krásně doplňovala a byli ochotni si navzájem pomoct.
První polovina knihy mě moc nebavila, ale pak najednou - zvrat. Než jsem se nadála, jako pěst mě udeřilo další nečekané rozuzlení. V podobném duchu se nesla finální čast knihy, plná boje, odhodlání ale i zármutku a zoufalství.
Tahle série mi zatřásla s emocemi jako žádná jiná. Dokonce musím přiznat, že jsem na chvíli uvažovala, jestli to nebylo lepší než Vrány. Nakonec jsem ale zhodnotila, že obě série mají velice podobnou, i když Griša o trochu menší kvalitu.
Určitě nelituji, že jsem se do série pustila, a už se nemůžu dočkat na seriálové zpracování druhého a třetího dílu. Celou sérii doporučuji! Už jenom kvůli Temnyjovi to prostě chcete číst! 4,5/5⭐

10.06.2022 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Podle všech negativních recenzí jsem čekala že to bude horší. O hodně horší. Mě se to naopak líbilo, ale zase na Vrány to nemá! Dřív než jsem četla knihu, jsem viděla seriál Shadow & Bone, který skončil docela otevřeně a já nutně potřebovala vědět, jak to dopadne. (Btw. seriál je boží! Skvělý soundtrack, herci i natáčecí lokace. Doporučuji!) No a jelikož na druhou řadu si nějakou dobu počkáme, rozhodla jsem se, že si přečtu celou sérii, která byla předlohou pro seriál. I když jsem z něj už věděla, co přesně se stane, čtení jsem si po většinu času užívala. Hlavní hrdinka Alina byla občas na pár facek a Mal mě taky někdy štval, ale naopak postavu Temnyje jsem si velmi oblíbila. Celková promyšlenost tohoto universa je snad legendární a pořád se divím, jak dokonale tenhle svět funguje. I přes drobné nedostatky moc doporučuji. 4,5⭐

29.03.2022 4 z 5

Město duší Město duší Martina Čekalová

Hodně mě zaujal originální námět a převážně kvůli tomu jsem se do knihy pustila. Čte se rychle, to nepopírám. Má to sympatické postavy, i když jejich chování jsem taky občas nechápala. Tak kvůli čemu ubírám 1,5*? Občas v tom byl hrozný zmatek a ze začátku jsem v ději jen tápala. Konec mě sice překvapil, ale nijak zásadně mě nezasáhl. Ani další díl jsem nepotřebovala číst (ale číst ho budu...někdy) a dala jsem přednost jiným titulům. Takže abych to shrnula, originální námět, fajn postavy, rychle se to čte, ale občas hrozný zmatek. 3,5/5⭐

05.03.2022 4 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Mám novou vánoční tradici! Tohle budu číst každý rok a zaručeně mi to vždy zlepší náladu. S hlavní hrdinkou jsme si sedly, ale trochu jsem se bála, že se budu ztrácet ve všech těch rodinných příslušnících. Musím říct že na prvních stránkách tomu tak bylo (a chvilku jsem si myslela, že si začnu dělat i rodokmen). Jenže během následujících pár kapitol z toho autorka bravurně vybruslila a pak už jsem přesně věděla, kdo je kdo. A nešlo jinak než si celou rodinu oblíbit. Byla to moc hezká, vtipná vánoční oddechovka, ke které se budu moc ráda vracet. 5/5⭐

05.03.2022 5 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

První třetina byla neskutečná nuda. Nic se tam nedělo a kdyby byla celá kniha stejná jako tahle část, tak ji čtu ještě příští rok. Naštěstí jsem se prokousala do další třetiny a tam už se začalo něco dít. No a když jsem se dostala do té finální třetiny, to už jsem absolutně nevnímala svět kolem a jen četla a četla. A to už je jako konec?! Ten byl napínavý a o postavy jsem se bála jako ještě nikdy. 4/5⭐

Všechny postavy jsem si svým způsobem zamilovala (teda až na Levanu a její poskoky) a moc mě bavilo sledovat jejich vývoj během celé série. Každý charakter postavy byl úplně jiný a naše devítičlenná skupinka se skvěle doplňovala. Celá série z vesmírného universa mi přirostla k srdci a Marissa Meyer mi zase dokázala, že je prostě YA špičkou a umí napsat opravdu všechno. Přes fungující svět a postavy až po akci a neskutečně vtipné konverzace. Čtení knih jsem si po většinu času užívala a autorka mi nabídla překrásný čtenářský prožitek, u kterého jsem zažívala emoce, které se nezapomínají.

Moc děkuji autorce!

01.01.2022 4 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

Kasie West prostě nezklame. Už jsem od ní četla tři knihy a tahle by se umístila přesně uprostřed biť ne dokonce úplně nahoře. Hlavní hrdinka Charlie mi byla sympatická a její charakter byl jiný než jsme u hlavních hrdinek Kasie West zvyklí. (I když občas jsem s jejím chováním nesouhlasila.) Co bych na knize ocenila, je vztah Charlie a jejích bratrů. Všechny jsem si je zamilovala a užívala si zábavné konverzace s nimi. Také jsem se zasmála, když se jí táta snažil vysvětlit a pomoct s holčičími věcmi. Zkrátka kniha byla vtipná, roztomilá a jedno velké doporučení! 5/5⭐

12.12.2021 5 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Musím se přiznat, že tenhle díl jsem četla poměrně dlouho. V první polovině se nic moc nedělo a já knihu pořád odkládala. Ale když se tou první půlkou prokoušete, zbytek knihy je nabitý akcí a nečekanými zvraty. Posledních sto stránek jsem doslova zhltla najednou a i slzička ukápla. Moc jsem si užila skvělé konverzace a vtipné momenty. Bylo to krásné, dojemné a dokazovalo to, že (nejen) lidé jsou pro přátelství a lásku ochotni zajít kamkoli. I když bych tento díl zatím označila za nejslabší, přesto celou sérii moc doporučuji. 4/5⭐

07.12.2021 4 z 5

Pravidla pro holky Pravidla pro holky Candace Bushnell

Pokud vás zajímají témata, která tahle kniha předává, určitě to zkuste, protože tahle kniha poměrně důležitá témata zpracovává lehce a čtivě. Ale neočekávejte od toho žádný zázrak. Na hlavní hrdinku Marin mám takový rozporuplný názor. Na jednu stranu je silná a odvážná, ale na druhou stranu se občas chovala tak, že mě to dokázalo pořádně naštvat, a když taková situace nastala, neměla pro svoje chování žádný rozumný důvod. Dalším mínusem knihy je podle mě, malý počet stran. Ano, kniha samotná je poměrně krátká záležitost a nikdo nemáme rád, když se kniha zbytečně táhne, ale popisy v knize snad musí být, ne? Tady vážně nenajdete jediný popis postavy. Hlavní hrdinku jsem se snažila představit si z obálky, ale z té jsem taky nic nevyčetla, no a o vedlejších postavách vím maximálně to, jak se jmenují a sem tam se dozvím nějaký koníček. Ale abych nekončila negativně, článek s pravidly, který napsala Marin je fakt boží! Zkrátka čtěte tuhle knihu s tím, že si chcete přečíst něco o tématech, která kniha zpracovává, ale nečekejte od toho žádný literární zázrak. 3,5/5⭐

07.11.2021 3 z 5

Malý princ / The Little Prince Malý princ / The Little Prince Dana Olšovská

Příběh Malého prince je jistě všem známý. Do rukou se mi dostala dvojjazyčná anglicko-česká verze. Kniha je psaná jednoduchou angličtinou, a proto je určena převážně pro začátečníky. A i kdybyste si nebyli jistí, zda všemu rozumíte správně, na druhé straně je text vždy přeložen do češtiny. Mně osobně tento formát nesmírně vyhovuje, takže takovéto knihy budu dál vyhledávat. Z knihy si odnesete nejen nová anglická slovíčka, ale také moc pěkné myšlenky. Ty vás pobídnou k přemýšlení nad otázkami dobra a zla, přátelství a té jedinečné opravdové krásy. 5/5 ⭐

„It´s only with the heart that one can see rightly. Essential things are invisible to the eye.“

10.10.2021 5 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Wow! Tak o druhém svazku Měsíčních kronik se rozhodně nedá říct, že by to byl vycpávkový díl. Naopak. Ještě lepší než ten první! Ze začátku mě moc nebavila dějová linka Scarlet, ale jakmile se tam objevil Vlk a začala konečně ta pořádná akce, užívala jsem si ji mnohem víc. No a dějová linka Cinder a Thorneho mě bavila neustále. Nějaká místa byla občas slabší, ale i tak jsem se pořád smála Thorneho vtipným poznámkám. I když byla Scarlet trochu lepší, bez znalostí z Cinder by to prostě nešlo. Takže mohu doporučit všechny dosud přečtené díly Měsíčních kronik. Dost se těším na Cress, protože tam bude jako hlavní hrdina Thorne! 5/5⭐

09.10.2021 5 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Do rukou se mi dostala další kniha z pera mé oblíbené autorky. Musím říct, že po Renegátech nastavila Marissa laďku vysoko. Sice první svazek Měsíčních Kronik nedosáhl úplné kvality superhrdinské série, vůbec to však nevadí, ještě mě čekají další 3 díly a k tomu další doplňkové knihy, tak ještě uvidíme... I když Cinder byla moc fajn, nebylo tam tolik akce. Spíš politikaření, intriky a tajemství. To však nic neznamená, Marissa Meyer dokázala, že umí napsat nejen akci, ale také skvěle vymyslet svět a postavy. Navíc tahle kniha mi pomohla v této době (koronaviru) si uvědomit, že na tom nejsme zase tak špatně. Kolik toho hlavní hrdinové ztratili a pořád museli být silní. Popravdě konec byl docela otevřený, takže jsem napjatá, co se s našimi postavami stane dál. Tak hurá na druhý svazek Měsíčních Kronik!
Rozhodně stojí za přečtení. 4,5/5⭐

04.10.2021 4 z 5

Časodějná kniha: Velký průvodce světem Časodějů Časodějná kniha: Velký průvodce světem Časodějů Natalja Ščerba

To. Je. Boží! Já tuhle sérii miluju, takže si ani nedokážete představit, jakou radost jsem asi měla, když jsem se dozvěděla, že vyjde bonusová kniha k mé tolik zbožňované sérii! A samozřejmě, knížka má teď čestné místo v mé knihovničce, hned vedle Časodějů. Neodolala jsem a knihu zhltla najednou. Sice obálka moc neladí k samotné sérii (já vím, jsem hrozný puntičkář!), ale uvnitř je to hotový poklad. Informace o postavách, legendy, a najdete tu i dodatkové kapitoly! Uvnitř se ukrývají recepty na jídla, ze kterých se mi už jen podle popisu sbíhají sliny. Určitě si všechny recepty vyzkouším! Celá kniha je úžasně graficky zpracovaná a i obsah je výborně zvládnutý. Prostě pro mě, jakožto největšího fanouška, naprostý poklad!

05.09.2021 5 z 5

Klub knihomolských srdcí Klub knihomolských srdcí Lucy Powrie

Od knihy jsem měla poměrně velká očekávání a nezklamala. Dostala jsem přesně to, co jsem chtěla a dokonce i něco víc. U knihy jsem se mnohokrát pořádně zasmála a z klubu, do kterého se Tabby připojila, se stala super parta úžasných lidí se skvělými charaktery. Každý z nich byl svým způsobem jiný, ale všichni měli něco společného...milovali knihy. Do takového klubu bych chtěla patřit taky! Můžu s klidným srdcem jen DOPORUČIT!
Více v mé recenzi → https://vsudesknihou.webnode.cz/l/klub-knihomolskych-srdci/

22.08.2021 5 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Již druhá knížka od autorky a tímto se pro mě stala vyprošťovákem ze čtecí krize. Kasie West má schopnost ovlivnit mě po dočtení ještě na celý den tím, že se pořád culím od ucha k uchu a mám skvělou náladu. Ale ke knize, byla moc fajn, i když PS je o krapet lepší. To co mi na knize malinko vadilo nebyla ani hlavní hrdinka, ani děj. Poprvé v životě mi vadila romantická linka. Milostný troúhlelník, ve kterém jsem nevěděla, komu mám fandit a i kdyby se hlavní hrdinka rozhodla jakkoli, stejně bych s jejím rozhodnutím nebyla úplně spokojená. Oba hrdinové by si ji zasloužili a byli moc fajn. I když nějak zásadně mi k srdci nepřirostli. Zato hlavní hrdinku Autumn jsem si oblíbila a soucítila s ní ve většině situací.

Pokud čtete Kasie West už nějakou dobu, pak si tuto knížku určitě přečtěte. Ale pokud jste autorku teprve nově objevili, spíš bych vám mohla doporučit její další knížku PS Líbíš se mi. Přesto tato knížka nebyla zklamáním, ale zároveň to nebyl ani žádný nový objev. 4/5⭐

18.08.2021 4 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Těšila jsem se na nějakou slaďárnu, po které se budu culit ještě celý den, bohužel jsem to dostala jen částečně. V knize se vyskytovalo pár scén, které podle mě do YA nepatří a autorka někdy zabíhala až moc do detailů. Možná kdybych po knize sáhla v jiné době, líbila by se mi víc. Jinak jsou zde moc nádherné popisy kalifornské divočiny, a hlavní hrdinové mají velice originální a neokoukané zájmy a koníčky. 3,5/5✨

18.07.2021 3 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Tak to bylo super! Ač je kniha celkem bichlička, pořád se tam něco děje, je napěchovaná akcí a nečekanými zvraty. No a stránky vám jen lítají pod rukama. Kniha má taky moc sympatické postavy, ale hlavní důvod, proč jsem po téhle sci-fi sáhla, je její grafické zpracování. To je naprostá bomba! Chaty, e-maily, vojenské zprávy, plánky a přepisy z kamerových záznamů. To je originalita a čtivost sama!

Jsem moc ráda, že jsem po této knize sáhla, protože jsem chtěla vyzkoušet něco neobvyklého a originálního, a tahle kniha to naprosto splňuje. 4,5/5

23.06.2021 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Z celé duologie jsem nadšená! Těsně po dočtení jsem si říkala, jako že super, na pět hvězdiček to má, ale nic, co by mi tak strašně učarovalo. Postupem času ale na tuto sérii začínám víc a víc myslet a pomalu přehodnocuji svůj názor. No jo, Kaze a jeho partu si prostě nejde nezamilovat! A navíc svět, který autorka pro děj svých knih vytvořila, je tak reálný a dokonalý. No a korunu tomu nasadil závěr, který mě emočně rozložil. Teď nechápu, jak jsem si mohla myslet, že se tato kniha nezařadí k těm nejlepším. Možná proto, že jsem se ze začátku nemohla zorientovat ve světě a co mi trošku vadilo byly delší kapitoly. A pak taky, to samozřejmě není vina autorky, trochu větší formát knihy. Každopádně postavy, prostředí a pocity, které jsem u knihy zažívala, jsou nezapomenutelné. A všechno dohromady tvoří to, co se řadí k mým top sériím.

19.05.2021 5 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Za mě jednoznačně lepší než první díl. Hlavní hrdinka Ava byla skvělá už v Navždycky a o to víc jsem byla nadšená z pokračování. Ava je stejně střelená a ulítlá milovnice knih jako já a proto jsem se s ní mohla velice snadno ztotožnit. Tuto skvělou odpočinkovou knihu doplňovalo chatování mezi hlavními hrdiny a nový, originální prvek - playlisty, které tak akorát dokreslují celé prostředí, atmosféru a Aviny pocity.

Více v mé recenzi → https://vsudesknihou.webnode.cz/l/miluju-te-ja-vim/

16.05.2021 4 z 5