vera5841 vera5841 komentáře u knih

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Jsou velké lži, malé lži, nevinné lži, polopravdy a nebo pravda upravená pro dětské uši. Tato kniha je o tom, jak tyto nepravdy rostou, mizí, vyvíjí se a mění podobu. Kdo bude zabit a proč? a jak se se vším ostatní vyrovnají?
Nečekané a místy až šokující zvraty

28.08.2022 4 z 5

Polibek jako dezert Polibek jako dezert Poppy J. Anderson

Romantická linka příjemná a nenáročná. Stejně jako v předchozím díle příběh protkaný jídlem, což je vždy plus. Trochu mi vadilo, že některé slovní obraty se často opakovaly. Co mi ale vadilo hodně byl Nickův problém - ve skutečnosti tato nemoc není natolik vážná a dá se s ní pracovat. Naopak nechápu, jak by se Nick dostal tak daleko, aniž by si někdo všiml. V této části jsem měla opravdu chuť přestat číst. Ale nakonec jsem se překonala a v duchu si řekla, že autorka problém jen špatně pojmenovala

23.08.2022 4 z 5

Jelikož také pracuji mezi lidmi, často jsem v těchto hláškách viděla i naše zákazníky (a to nepracuji s knihami). Je podivně osvobozující vědět, že takové zvláštnosti jsou lidé schopní říct všude ve světě a v jakémkoli oboru.

09.08.2022 4 z 5

Hon na knížete Draculu Hon na knížete Draculu Kerri Maniscalco

Já půjdu trochu proti proudu, prví díl mě bavil trochu víc.
Předně chválím prostředí - děsivý hrad v Karpatech uprostřed zimy.
Trošku mě tedy zarazilo, že sedmnáctiletí studenti jedou na příjímací měsíční pobyt do školy v prosinci a ještě ani nevědí, že je to jen přijímací řízení.
Příběh samotný se trochu táhne. Audrey běhá po hradě nebo pochoduje po svém pokoji a snaží se vše vyřešit sama (co Thomas?) a neustále řeší svá traumata z prvního dílu.
Co se musí nechat, tak viník byl opravdové překvapení a do poslední chvíle jsem ho neuhodla.
Velmi se mi líbí jiskření mezi Audrey a Thomasem, takové to laškování tvářící se, že je z konce 19. století. Ale bohužel to se odehrává spíše jen v závěrečné části knihy.
V souhrnu se mi kniha líbila, ale po prvním dílu jsem od ní čekala trochu více.

08.08.2022 4 z 5

Ztracená naděje Ztracená naděje Colleen Hoover

Jako většina knih od Colleen i tato mě vtáhla do děje a nepustila, dokud jsem neměla dočteno. Příběh je od samého začátku až do konce protkán nešťastnými událostmi a přesto je velmi čtivý. Konec je plný naděje.
Až po dočtení jsem zjistila, že je to druhý díl série. První díl jsem si tedy hned doobjednala a snad to nebude mít vliv na můj čtenářský zážitek.

02.08.2022 5 z 5

Léto v Paříži Léto v Paříži Sarah Morgan

Co se stane, když se seznámí dvě na pohled rozdílné ženy v naprosto cizí zemi? Příběh o přátelství, rodině a hledání sebe sama. Velmi milá kniha. Jediné co mě trošku mrzí je, že příběh Mimi není napsán více do hloubky.

27.07.2022 4 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Ted Bundy je jedním z nejznámějších sériových vrahů a už jen to předpovídá, že tato kniha není lehké čtení.
Ovšem na této knize je nejzajímavější autorka - Ann Rule - rozvedená matka čtyř dětí, která se pohybovala (na ženu v té době trochu netypicky) v kriminalistických kruzích. Když se seznámila s mladým, sympatickým Tedem, rozhodně netušila jak moc jí tohle přátelství ovlivní život.
Ann se věnovala trestným činům neustále a věřila, že by "zrůdu" ve své blízkosti poznala. Nepoznala...
Jako žena zvládla poměrně dobře popsat naprosto otřesné činy s jakýmsi citem a velkým respektem k obětem. Zároveň jako Tedova kamarádka nám přiblíží i to, jak jej vnímala po celou dobu a přináší jeho příběh doslova z první ruky, včetně opisů částí dopisů, které si vyměňovali.
Líbilo se mi, že autorka do knihy zakomponovala i zajímavosti o kriminalistech, advokátech, soudcích...
Kniha vyšla poprvé v roce 1980 a od té doby ji autorka ještě čtyřikrát aktualizovala. Kromě aktualizací k případu je to také zajímavý pohled na vývoj emocí a názorů samotné Ann. Dále v těchto doslovech odpovídá na časté otázky čtenářů a zveřejňuje další případy čtenářek.
Díky této kombinaci je kniha naprostý unikát a rozhodně stojí za přečtení

27.07.2022 5 z 5

Někdo jiný Někdo jiný Laura Kneidl

V tomto dílu se víceméně nic nestane a ani závěr není nijak překvapivý, ale... Ten příběh je tak milý, něžný a romantický! Četlo se to velmi snadno a celou dobu jsem jim držela pěsti, aby konečně otevřeli oči. Bylo milé číst i to jak pokračuje vztah Mikey a Juliana.

21.07.2022 5 z 5

Žhavé léto: Hříšné povídky Žhavé léto: Hříšné povídky * antologie

Soubor povídek od polských autorek, které spojuje především téma erotiky. Ale také se často odehrávají právě na dovolené.
Jak už to tak u povídkových souborů bývá - některé jsou povedenější, než jiné. U některých je toho erotična až příliš (Moje velké řecké dobrodružství), jiné jsou spíše romantické s lehkou erotikou (Neúplní) a jiné trochu překvapivé (Turistka).
Kniha je plná klišé a jednoduchých příběhů, ale pokud jste fanoušci lehké erotiky, tak si tuhle knihu k vodě klidně přibalte.

21.07.2022 3 z 5

Soumrak mužů Soumrak mužů Christina Sweeney-Baird

Ze začátku se příběh až děsivě podobá skutečné vlně pandemie a je až těžko uvěřitelné, že autorka knihu napsala ještě před jejím vypuknutím.

Naštěstí pro nás, skutečnost není tak děsivá jako představy autorky. V této knize umírají muži a ženy jsou "jen" přenašečkami. Pokud jste muž, téměř s jistotou zemřete. Myslíte si, že pokud jste žena máte vyhráno? Naopak, dle mého ženy potká osud mnohem těžší - musí se koukat jak jim umírají kolegové, kamarádi, ale i otcové, manželé a synové a zároveň udržet svět v chodu s vědomím, že nemoc nejspíše přenáší.

Na první pohled by se mohlo zdát, že je kniha oslavou feminismu, ale opak je pravdou. Kniha poměrně detailně ukazuje psychologii ženy, která přišla o celou rodinu. Psychologii toho, co pro ženy znamená soužití s mužem. Jaké to je pro společnost ztratit muže a to nejen kvůli rozmnožování. A také to, jak jsou všichni lidé pro společnost důležití (znáte to - ten dělá to a ten zas to a dohromady...)

Závěr je plný optimismu a naděje, což je možná zároveň i něco, co bych trošku vytkla.

Řekla bych, že je to celkem povedená kniha, která zaujme především ženy (kvůli psychologii vztahů) a pandemie C19 dává knize další rozměr

15.07.2022 5 z 5

Co je nového, kotě? Co je nového, kotě? Alexandra Potter

Hlavní hrdinka mi na začátku přišla na svůj věk hrozně naivní, poté naivní a hloupá a na konci už jen hloupá. Většina zápletek byla nesmyslná a nereálná. Jediné co knihu zachránilo byli scény se Samem, které byly velmi milé.

15.07.2022 3 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Po děsivém, akčním a velmi dobrodružném třetím dílu přichází taková pohodová Americká road trip, na níž se toho mnoho neděje. Poznáváme nové podivné a americké smyčky, které již nemají mnoho z britské pohádkovosti a jde z nich spíše úzkost. Na konci dílu je více otázek, než odpovědí, ale tak je to nejspíše správně - musíme mít nějaký důvod přečíst si další díl. Co mě trochu mrzí je, že fotek je méně, jsou méně zajímavé a do příběhu jsou často napasovány silou. Chápu autorovu snahu udržet koncept, ale jsem moc zvědavá na další díl a doufám, že se bude podobat spíše třetímu dílu, než tomuto.
PS: Millarda mám raději a raději

03.07.2022 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

S každým dalším přečteným dílem od Čapka víc a víc chápu, proč jej moje češtinářka na gymplu tolik milovala
Tohle drama není nikterak komplikované, ale je neskutečně nadčasové. Pořád jsem si musela připomínat dobu, ve které bylo napsáno. Říkám si, jak tato hra musela tehdy působit na lidi v době, kdy technologie byla ještě v plenkách a "umělá inteligence" něco nepředstavitelného.
Pan Čapek byl vizionář, který předběhl svou dobu a ještě stále nám může být velkou inspirací s ohledem na to, jak živé poslání knihy stále je.

03.07.2022 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Tato kniha ve mě vyvolává velmi rozporuplné pocity.
Dle názvu můžeme soudit, že se jedná o lehce hororovou kriminálku. Ano, krve, částí těl a nechutností je v knize až až. Ovšem o tom, že postavy hledají vraha se především mluví a za celou dobu nemají pořádnou stopu (a pokud ano, tak po ní příliš nejdou) a vraha najdou tak trochu omylem.
Kniha také spadá do kategorie YA a tomu také odpovídá hlavní hrdinka - je to ještě emočně nestálá puberťačka, ale budiž ji ke cti, že si to sama uvědomuje.
Ovšem velmi se mi líbilo vykreslení doby - čajové dýchánky, šaty, rozdělení společnosti na třídy atd. Ačkoliv sama Audrey často rebeluje a chová se jinak, než se od ní očekává. Líbilo se mi, že přitom autorka myslela i na takové detaily, jakože si Audrey chce ze zvyku vykasat sukni a v tom si uvědomí, že má kalhoty.
Co se týká vraha, tak mě příliš nešokoval, měla jsem od začátku dva podezřelé a indicie mi to celou dobu jen potvrzovaly. Pravda je, že motiv činu je šokující a závěr knihy poněkud temný.
A docela mě mrzí, že některé věci byli nakousnuty, ale nakonec nevysvětleny. Většinu jsem si domyslela, ale jedna otázka mi stále zůstává.

Závěrem bych řekla, že příběh byl jiný, než jsem původně očekávala a konec byl předvídatelný. Přesto mě příběh bavil a našla jsem si v něm to své. Druhý díl mě velmi láká

18.06.2022 4 z 5

Tajná přísada láska Tajná přísada láska Poppy J. Anderson

Začátek knihy mě příliš nebavil, ale jakmile začalo hašteření mezi hlavními hrdiny, začala jsem si i já příběh užívat. Příjemným bonusem bylo prostředí kuchyně a nahlédnutí pod pokličku přípravě jídel. Příjemný romantický oddech, už se těším na druhý díl.

18.06.2022 4 z 5

Až na vrchol Až na vrchol Jiří Hanibal

Pěkně napsaný příběh o málo známém Lucemburkovi. V knize je mnoho postav se spletitými příbuzenskými vztahy a to natolik, že se místy ztrácí i autor sám. Přesto je to zajímavá část našich dějin a líbí se mi sledovat především jeho rodinnou cestu. Dostane se Jošt ke svému životnímu snu? A pokud ano, tak za jakou cenu?
Toto je má třetí kniha od tohoto autora a obdivuji na něm, že dokáže napsat historický příběh z různých období.

18.06.2022 3 z 5

Tajemství v nás Tajemství v nás Anna Savas

Tohle je taková pohádka pro velké holky. O tom jaks si chudé traumatizované děvče udělá kariéru v Hollywoodu a nakonec si i přes své velké tajemství vybuduje normální přátelství a potká lásku (paradoxně novináře). A proč ne? Proto přeci čteme romantiku - abychom četli o pohádkových koncích i když někdy těžko uvěřitelných. Jediné, co mě trochu mrzí je malinká detektivní zápletka, která nebyla dořešena. Stejně tak bych ocenila, kdyby byl epilog po delší době - jak hrdinka dokázala skloubit tajemství, kariéru a vztah.

04.06.2022 4 z 5

Já a ty, navždy Já a ty, navždy Jo Watson

V knize se prolínaly dva příběhy - nádherný příběh zakázané lásky z minulosti, který poznáváme ze stránek dopisů. A hlavně příběh současné tak trochu praštěné spisovatelky, která se snaží najít svůj bestsellerový příběh. Tato linka je bláznivá a plná neuvěřitelných náhod a na jejím konci Becca najde mnohem víc, než původně hledala. Kniha je psaná velmi lehce.

04.06.2022 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Kniha se mi líbila, byla trochu jiná, než ostatní knihy od Colleen a zároveň to neslo její jasný rukopis. Bylo to napínavé a přiznám se, že mě nejvíce zajímala Verity kniha, ačkoli spousta věcí v ní byla opravdu strašná, až se mi dělalo zle, že na tohle vůbec kdo pomyslí. Zbytek bylo spoustu sexu, ale všimla jsem si, že jím Colleen "vycpává" některé své knihy. Konec je kapku přitažený za vlasy, ale poselství je jasné - Kdo ví, co je skutečná pravda?

28.05.2022 5 z 5

Pytlácké povídky Pytlácké povídky Aleš Dostál

Mám ráda tohle myslivecké vyprávění, ačkoliv tohle bylo spíš z té druhé strany - z pohledu pytláka. Moc se mi líbil styl vyprávění, povídky se čtou lehce. Popisy nejsou přehnané a celé je to pojato tak nějak lidsky. Mysliveckého žargonu je tak akorát, takže jistě potěší i "nemyslivce". Jediné co se mi moc nelíbilo bylo časté rozebírání politiky. Knihy s touto tématikou čtu především proto, abych před světem utekla do přírody.

16.05.2022 4 z 5