Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Haló, haló, paní Kočko! Haló, haló, paní Kočko! Ľuboslav Paľo

Tak me jako dospelou to teda zrovna neuchvatilo. Ilustrovane mysi jsou hezke, kocka je celkem skareda a ten jezek teda taky vyzaduje dost fantazie. ALE diteti se kniha moc libi. Mysi porad nekam zdrhaj a rvou u toho, ma to kriklave barvy...takze hodnotim za syna, ze kniha mela uspech. A to je to hlavni - jinou tematicky hodnotnejsi knihu mi hned hodil o zed, takze vi, co chce.

18.07.2023 4 z 5

Velká knižní záhada Velká knižní záhada Pavel Čech

Je to rozhodne kniha se zajimavym nametem a skvelou kvalitou papiru i zarivych ilustraci. Ovsem na predcitani je to trosku horsi. Svym stylem psani i vyrazy by se hodila pro starsi deti, ale pro ty tam zase bude malo textu a pribeh bude moc simplisticky. Na meho maleho synka je to ale zase trochu moc - clovek uplne vidi, jak rychle vypina pozornost, protoze takova slova mu hlavinka jeste nebere. Jestli ono to nebude spise pro fajnsmekry z oblasti ilustrace.

15.07.2023 4 z 5

Jak krtek uzdravil myšku Jak krtek uzdravil myšku Hana Doskočilová

Hezké ilustrace a příběh také není špatný, ale jak už psali jini: je to málo textu na moc obrazového materiálu. Zatím jsem pokaždé musela domýšlet, aby vyprávění drželo krok s obrázky. Také těch 88 stran je fakt už moc. Rodič se ulistuje k spánku dřív než usne dítě. Určitě bych ocenila rozdělení příběhu na části s nějakým epizodnim koncem. Takže kdepak, na krtkovi modré kalhotky to nemá.

10.07.2023 4 z 5

Kniholap Kniholap Helen Docherty

Kniha se nám moc líbí. Příběh je smysluplný, ilustrace krásné, versovani ujde. Je to vhodné už pro malé děti a tématem se vysloveně hodí ke čtení před spaním.

03.07.2023 5 z 5

Nauč mě mluvit - 500 slov, říkadla, pohádky Nauč mě mluvit - 500 slov, říkadla, pohádky Luboš Huml

Ilustrace možná nebudou vkus každého, ale obsahově je kniha skvělá. Syn se ve 2 a půl naučil abecedu. Jsou tu i říkanky, písničky, dvě rymovane pohádky, počítání do 10 a části těla. Celkově je to velice smysluplný objekt pro všechny malé děti.

03.07.2023 5 z 5

Hádej, jak moc tě mám rád! Hádej, jak moc tě mám rád! Sam McBratney

Ilustrace nádherné a příběh se synovi také líbil. Je to určeno pro úplně malé děti, které ještě nevydrží moc textu. Jako přechod z leporel na velké knížky je to super.

24.06.2023 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Tak na mě kniha také nefunguje a fakt nevím proč. Fantazii příběhu oceňuji, knihy jednoho z autorů mám velmi ráda a ze seriálu jsem byla nadšená, tak proč jsem se do čtení musela nutit?
Nepamatuji se, že bych se smála. Jsou tam sice dobré formulace, ale i blbosti a poznámky pod čarou většinou nestaly za to. Seriál pro mě zvládl několik věcí lépe: zredukoval nudné pasáže, přidal vtip a vyladil postavy a přátelství Crawleyho a Aziraphela. Má oblíbená scéna záměny těl v knize není, stejně jako scéna z kostela, scéna po vyhoření antikvariátu a další detaily. To co je v knize navíc, akorát zpomaluje děj.

Po knize jsem sáhla jako po odpočinkové, která mě bude stopro bavit, ale že to byl takový boj je pro mě fakt zklamání.

22.06.2023 2 z 5

Proč umějí kachny tak dobře plavat? Děti se ptají, zvířátka odpovídají Proč umějí kachny tak dobře plavat? Děti se ptají, zvířátka odpovídají neznámý - neuveden

Můj syn má knížku rád - je v ní opravdu hodně zvířátek, celostrankove barevné obrázky, jemu se to moc líbí. Já s ní mám ten problém, že v ní jsou přírodovědné chyby. Tak prosím opravte si pro své děti následující, ať je to neučíte blbě: mládě od srnek je srneček a nikoliv koloušek (kolouch je od jelena). Bílo-černo-červený pták, co tam je namalovany na stromech, je strakapoud nikoliv datel (ten je celý černý s červenou čepičkou).
Snad už více nedostatků neobjevíme...

11.06.2023 3 z 5

Ještě jsem to já Ještě jsem to já Lisa Genova

Je to dobře napsané a ke konci kupodivu i dost napínavé, i když se od příběhu nedají očekávat žádné zvraty. Také příběh vyznívá pozitivněji než film, hlavně svým koncem.

27.04.2023 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Je to teprve moje třetí Brownova kniha, ale už teď mě omilani toho samého receptu nebavilo. Langdon je z nevysvetlitelnych důvodu starý, přitažlivý a samotář zároveň, vždycky dostane jako společníci nějakou úchvatnou mladou kost a vrazdici zaporak je vždycky náboženský fanatik s pohnutym osudem. Rešerši má sice dobrou, ale kapitoly jsou velmi krátké a vždycky to roztříští celý příběh. Třeba je tu samostatná kapitola o tom, jak postava prochází chodbou o 3 stránkách a pak v další kapitole je zas jiná postava a její úhel pohledu. Symbolika je v tomto díle slabší a Winstonuv vývoj byl předvídatelný. Co se tajemství týká, tak jeho společenský dopad byl trochu přehnaný.

Celkové hodnocení tedy je, že kniha mě neurazila, ale ani nenadchla.

19.04.2023 3 z 5

Moře potkalo oblohu Moře potkalo oblohu Eric Fan

Syn po knize okamžitě sáhl a chtěl ji číst, to samotné už je doporučení. Vybrala jsem ji právě proto, že je v ní málo textu, takže moje malé dítě udrží pozornost. Např pro 5lete dítě už by to bylo málo příběhu, ale zas nadruhou stranu kniha přímo vyzývá ke spontánnímu vyprávění. Holt rodič musí sám aktivovat mozkové závity a fantasii a pak to jde samo.

25.03.2023 5 z 5

Krtek a čísla Krtek a čísla Jiří Žáček

Syn má rád krtka i počítání, takže v knize se našel asi tak do 5 vteřin. Tak se mi to líbí.

25.03.2023 5 z 5

Medvěd a šeptání větru Medvěd a šeptání větru Marianne Dubuc

Za mě je toto slabší knížka. Osobně mi ilustrace připadají moc bledé a hranaté, příběh je i pro mě jako dospělou slabý až nic neříkající. Jediné plus je málo textu na stránku, ale syn zvládá i více textu i jiných knih, tuhle si neoblibil.

23.03.2023 2 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Kniha mě opravdu bavila a to navzdory tomu, že je přecpana realiemi o jazzu a historie Londýna. Někdy je to až komické, že autor přeruší napínavou policejní honicku, aby nám povypravel o historii budovy, do které podezřelý právě vběhl. V sérii budu rozhodně pokračovat, jen doufám, že Peter trochu pokroci ve svých magických schopnostech, protože tímhle tempem bude v poslední knize série umět místo dvou forem pět.

22.03.2023 5 z 5

Hádej, jak moc tě mám rád! Budeš můj kamarád? Hádej, jak moc tě mám rád! Budeš můj kamarád? Sam McBratney

Ilustrace jsou opravdu nadherne a pribeh je obstojny. Celkove to neni nase nejoblibenejsi knizka, ale je to kazdopadne velice esteticky darek pro rodiny s detmi.

15.03.2023 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

(SPOILER) Skvěle vymyšlený originální svět, ale špatně napsaný, to mě neustále napadalo při čtení a přetrpěni Dune. Jak už to bývá, partner je fanoušek, rok mě přemlouval k četbě a na zfilmovani se podívám ráda - myslím, že odlehčená filmová verze s krásným hercem v hlavní roli bude super.

Zpátky ke knize: bože to bylo plné rádoby prorockych keců, které se tvarily metafyzicky. Vadilo mě ohaneni se vymyslenymi pojmy, kterých prostě bylo zbytečné moc, vadilo mě šifrování řeči, kdy všechno, co se řeklo, znamenalo něco jiného. Jak u Abercrombieho chválím, že v jeho knihách jsou přesně ty scény, po kterých jako čtenář toužím, tak tady je to naopak. Scény mezi Chani a Paulem téměř nejsou, dítě je pokaždé jen zmíněné a tudíž i má emocionální odezva byla minimální. Zato některé zmatené úvahy o ničem, zdrogovane blouzněni či hrabání se v pisku, toho je tu dost.

Poslední 3 kapitoly byly hodně badass a konečně jsem knihu nemohla odložit, ale to se bavíme až o posledních 100 stránkách téhle bichle. Další díly už vysloveně číst nechci, hlavně proto, že už je mi předem jasné, jak autor zametá se svými postavami a navíc se to blbě čte.

15.03.2023 3 z 5

Ortel Ortel Franz Kafka

Toz super, ze se Kafka v tomto delirium vyhrocenych a paradoxnich emoci behem jedine noci nasel, ale me si tim neziskal. Pry jde v nemecky mluvicich zemich o Kafkovo nejvice interpretovane dilo. A pritom takova blbost, co... To s tim broukem se mi libilo vice.

13.02.2023 2 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Opravdu krasne a dojemne pribehy a to rikam jako nekdo, loho rybareni nezajima a uz vubec bych neschvalovala zabijeni takovych kvanta ryb. V knize jsou zmineny i hrozna temata koncentracnich taboru a utiskovani Zidu, ale presto se to cte s lehkosti a to je skutecne mistrovske dilo, na kterem ma spoluautorstvi sam zivot.

11.02.2023 5 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

(SPOILER) Mě kniha mile překvapila. Milostné scény jsou realisticky a vkusně popsané, je jich tak akorat, navíc nádherné popisy přírody a komplikované charaktery postav doplňuji příběh. Vztah milenců je o něco méně romantizovany než čím nás krmí Hollywood, takže to někoho může zklamat: Například to, že muž hned nepíše básně a nevykřikuje miluji tě, že žena se nejdřív musí naučit užít si sex a uvolnit se, často vedou těžké rozhovory apod. Těším se na porovnání s nejnovějším zfilmovanim od Netflixu a značně pochybuji, že v něm bude milenec o 10 let starší než lady Chatterley, ženatý a snažící se o rozvod či mít dítě z prvního manželství. To jsou právě ty neesteticke věci každodennosti, kterým se Hollywood vyhýbá.

Co se feminismu týká, tak záleží na tom, co čtenář pod tímhle pojmem chápe. Pokud je to takzvaná samostatnost ženy, která chlapa nepotřebuje a maximálně ho využije pro svoje uspokojení, tak to lady Chatterley fakt není, možná tak její sestra Hilda, ta vidí ve všech chlapech blbce a ač má děti, tak nikdy nejsou s ní. Pokud je feminismus chápán jako svobodná volba ženy, jaký život bude žít a s kým, tedy i to, že se někomu oddá a chce s ním mít dítě bez ohledu na jeho původ, věk a společenské předsudky, a to že se odváží uvědomit si vlastní sexualitu, tak je to feministicke dílo.

Konkrétně ta společenská kritika v díle se někdy blbě čte - kritizuje se industrializace, kapitalismus, absolutní a pokrytecke puritanstvi, které z lidí dělá hlupáky (např. zděšení, že krásná žena taky s*ere). Myslím, že Lawrence viděl ideál společnosti a naději pro budoucnost právě ve společné lásce a sexuálním spojení, takový návrat do lůna přírody a k podstatě věcí, tzn. Vztahy na základě lásky a ne společenského postavení /závazků a práce zaměřena na zajištění živobytí (např farmarstvi, kovářství aj řemesla) a ne na konzum (cela industrializace).

09.02.2023 5 z 5

O štěňátku ze statku - Veselé obrázky O štěňátku ze statku - Veselé obrázky neznámý - neuveden

Tak je jasné, že největším přínosem této knížky není příběh nebo realistické ilustrace, ale 3D efekt obrázků. Syna baví knížka prohlížet, co si víc přát.

31.01.2023 4 z 5