Duna

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh Duny se odehrává v daleké budoucnosti v mezihvězdném impériu, kterému vládne padišáh imperátor Shaddam IV. z rodu Corrino, jemuž jsou podřízené všechny velkorody. Mladý Paul Atreides – dědic a následovník rodu Atreidů – odlétá se svým otcem vévodou Letem a matkou Jessikou na Arrakis, pouštní planetu, jež je jediným zdrojem výjimečného koření, nejdůležitější a nejcennější látky ve vesmíru s podivuhodnými vlastnostmi. Rod Atreidů má planetu spravovat poté, co ji opustili jejich odvěcí nepřátelé, Harkonnenové. A v tu chvíli se rozbíhá mnohovrstvá interakce složitého světa politiky, náboženství, ekologie, technologie a lidských emocí, to vše ve snaze ovládnout Arrakis, protože ten, kdo ovládá Arrakis, ovládá i koření......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478345/big_duna-filmova-obalka-0fd-478345.jpg 4.52371
Série:

Duna 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet
Originální název:

Dune, 1965


více info...
Nahrávám...

Komentáře (354)

Kniha Duna

meluzena
24. ledna

Naprostá paráda! Dokonale promyšlený vzdálený svět včetně vztahů, způsobu života a pravidel přežití, slovníku... který vás nadchne, vcucne a nepustí. První kapitola se vás snaží uvést do toho všeho v takové hustotě, že jsem ji skoro odložila. Ale přemohla jsem se a postupně pochopila, proč tuhle knihu čte tolik lidí a proč ji hodnotí tak vysoko. Ona totiž má všechno (navíc ve správném poměru): přátelství, intriky, lásku, zradu, napětí, ekologii, pochopení, moudrost a naprosto do detailu promyšlenou fabulaci, že si až říkáte, že to snad nemůže být fabulace... Je to velkolepé dílo typu Pána prstenů či Harryho Pottera, kdy Dobro svádí skoro marný boj se Zlem a vy si může palce umačkat jak mu fandíte. Nemohu neodoporučit.
---
„Měla by existovat věda o nespokojenosti. Lidé musí žít v krutých dobách, aby si vypěstovali psychické svaly.“
---
„Můj syn zdědil atreidskou upřímnost. Je v něm ta nezměrná, skoro naivní čestnost - a jaká obrovská síla to skutečně je.“
---
„Správný vůdce je jednou částí toho, co odlišuje lid od davu. Udržuje úroveň individualit. Příliš málo individualit a z lidu se stane opět dav.“
---
„Jestliže se spoléháš na zrak, oslabuješ si ostatní smysly.“

morienhithwen
24. ledna

Nemůžu vyloženě říct, že by se mi to nelíbilo, ale zároveň nemůžu ani říct, že by se mi na tom cokoliv líbilo. Žádná z postav mi není sympatická, možná Gurney Halleck, ale je tam tak málo, že to je sotva základ, abych ho nazvala "oblíbenou postavou", a možná Chani, ale ta má paradoxně taky velmi málo prostoru a vlastně o ní skoro vůbec nic nevím. Budu hodně dlouho kontemplovat, jestli mi vůbec stojí za to pouštět se do pokračování. Možná si jenom přečtu na Wiki, jak se to vyvíjelo dál.


mataj
22. ledna

Jsem nadšena. Vynikající sci-fi plné podlých intrik, politických machinací a mocenských bojů mezi rody. A to všechno ve snaze ovládnout důležitou planetu Arrakis neboli Dunu, která má velice cenné bohatství - vzácné koření. Dokonale propracovaný svět, promyšlený děj a sympatické hlavní postavy s výjimečnými psychickými schopnostmi a odvahou. Velmi se mi to líbilo a už se těším na vzhlédnutí filmu.

BrooksWasHere
21. ledna

Duna je vynikajúca, postavy sú mimoriadne prepracované, príbeh je vymyslený fantasticky. Čítalo sa mi to veľmi dobre, aj keď jediné, čo by som vytkol je príliš rýchly koniec, ale to nevadí :)
Som veľmi rád, že som si tento unikát prečítal.
Taktiež som zvedavý na filmové pokračovanie, v ktorom bude Paul zachytený aj so všetkými svojimi mentálnymi schopnosťami, čo bolo v knihe neuveriteľne zaujímavé čítanie. Odporúčam úplne každému, nielen sci-fi a fantasy fanúšikom.

Aby som to zhrnul, Duna je jedna z najlepších kníh aké som v živote čítal. Za mňa 11/10 :)

bo_okista
20. ledna

Duna je spešl, to asi není pro nikoho novinka. Hrozně dlouho se mi řadila na seznam „knih, o kterých si nalhávám, že je jednou určitě přečtu, ale někde v hloubi duše je mi jasný, že se k nim nikdy nedostanu“. A pak, tradičně, došla Alžbět s tím, že jestli si na podcast nedáme adaptaci Duny. A že by teda bylo fajn si přečíst předlohu, žejo. No, a tak jsme se dostali do situace, kde mi na poličce leží Dune Messiah a já už se nemůžu dočkat, až po něm sáhnu.
Ve světě futuristického feudalismu Duny sledujete jeden z velkých rodů přebírající kontrolu nad planetou, na níž se těží stěžejní zdroj všeho podstatného, co se ve vesmíru děje – koření, melanž. Už z toho je jasné, že základní složkou knihy je politika, mocenské machinace a plány v plánech. Není to ale jediné, s čím se v knize potkáte a byla by škoda jenom tohle vyzdvihnout.
Řekla bych, že takovým triptychem Duny jsou politika, ekologie a Paul a jeho osud vyvoleného. Ten pro mě byl největším překvapením, vyvolený totiž představuje trope, kterou jsem viděla tolikrát, že už bych skoro propadla představě, jak mě nemůže překvapit - mýlila jsem se šeredně, Paul budiž mou nejoblíbenější reprezentací "vyvoleného"

p.stranska
19. ledna

Kdybych knihu četla, odložila bych ji po několika málo stránkách. Protože jsem ji poslouchala, vydržela jsem o něco déle. Ale v tom zmatku postav a jejich hodností a zařazení ve společnosti (a v které vlastně společnosti) jsem se tak ztrácela, že mě to přestalo bavit. Asi nejsem ta správná cílová skupina.

withoutchild
19. ledna

Ze začátku těžší orientace kdo je kdo a jaké jsou tam v tom jejich světě vztahy, takže jsem v prvních fázích knihy netušil, která bije (a to jsem viděl obě verze filmu). Jakmile to ale čtenář překoná, tak se dočká poutavého příběhu, který nenudí i přes svoji délku a občasnou složitost.

sf1
18. lednaodpad!

Tak především tohle není sci-fi ale fantasy. A to navíc nesnesitelně nudná a blbá. Stále mám pocit, že bych měl za dočtení této slátaniny dostat nějaké ocenění.

1 ...