Ortel

Brilantní povídka zachycující tragické vyrovnání s tíživou, zdánlivě harmonickou skutečností. Povídka vyšla ještě za autorova života a je spolu s Proměnou, s níž je spjata i námětově, významným mezníkem v Kafkově uměleckém vývoji.

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36782/big_ortel-WBc-36782.jpg 4218
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Vyšehrad

Das Urteil, 1913

Kniha Ortel

Percabethka
15.07.2021

*čteno v originále*
Ať už čtenář v díle vidí popis stařecké demence, odkaz na Kafkova všemocného otce, nebo jen psychologický text o člověku žijícím ve stínu někoho, kdo ho ovládá a zároveň rozumí jeho vztahům a myšlenkám lépe než on sám... je tahle knížečka výborná!

Munchkin451
30.06.2021

Zanechalo to ve mně mrazivý pocit... jako všechno od Franze Kafky.

Kopta
10.02.2021

Krátké a úderné. Silné. Věc, která je sice spletitá, ale krátká, takže netrvá příliš dlouho na to si ji dát znova je z žánru mých oblíbených. Kafka napoprvé potvrzuje pro mě v celku příjemný a čtivý styl. Ale bude hodně záležet na délce. Ortel je v tomto trochu jedinečný.

Česneksmedem
09.02.2021

Povídka je to neveselá jako kasematy špilberské.
U Kafky si dovolím konstatovat, že v rámci zachování duševního rovnováhy (dle mého subjektivního názoru) stačí když kape a neprší. Takže povídka je svým rozsahem tak akorát.

majdazee
28.10.2020

Lehce zvláštní a temná povídka, která by neměla chybět ve sbírce žádného fanouška Kafky. Není tak známá jako Proces nebo Proměna, zato je ale krátká a přečtenou ji máte za chviličku :)

iz67
27.11.2019

Nadherna věc. Tak krátká a tak úžasná. Co jsme? To, co si myslíme my nebo ti druzí? A je naše bezpečné okolí a prostředí vubec bezpečným? A máme tu vůbec šanci?

StephenKingje
27.11.2018

Velice zvláštní, ale skvělá povídka, která sice nepatří mezi úplně ty nejlepší příběhy z pera Franke Kafky, avšak i tak by neměl tato krátká povídka o obvinění z otcové strany upadnou do zapomnění. Pro ty, které mají rádi absurdní příběhy Franke Kafky, je Ortel povinnost.

HODNOCENÍ: 9/10

Ellen16
17.11.2018

Strašně zvláštní povídka, vůbec nevím, co si o ní mám myslet. Čtenář má o životě postav, které jednají velmi zvláštně a naprosto nečekaně velmi málo informací a konec je ještě více nepochopitelný, než předchozí děj.