vekune vekune komentáře u knih

Malinka Malinka Dita Táborská

Já jsem se na Malinku moc těšila, vzhledem k recenzím všude možně, ale byla jsem zklamaná. Ze začátku mi byla i sympatická, ale ten její projev Její jazyk rozhodně neseděl k dvacetileté kočce, spíš šlo odoktorandku filozofie. Nikdo jí to snad nemohl věřit. Strašně šroubované věty, někdy jsem to musela číst i několikrát, abych to pochopila. V průběhu se to zlepšilo, ale zase příběh se stal děsně rozvláčný. POZOR, budu spoilerovat. Řešit celou dobu těhotenství, budu s tím, anebo s tím, anebo sama, no nevím. V polovině knihy se autorka rozhodla, že se k tomu všemu Malka ještě bude sebepoškozovat. Super. A taky si v polovině knihy autorka přečetla Jana Němce, Dějiny světla, že se rozhodla přejít k druhému pádu? Jako ten druhej pád je super, ale tady do tohoto příběhu, kdy do děje vstupuje několik postav se svým vyprávěním a jen část je v druhé osobě, tak sem to nesedí.

06.03.2018 3 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Za mě hodně slabé, detektivní příběh nikde, linka s Rose utahaná a nemastná a neslaná. Příběh o referentce a když známe vraha, přišlo mi to dost umělé a děsně nezábavné. ani ten Carl už není tak protivný jak býval, což ale oceňuji, už to není to šovinistické prase jako na začátku. Za to dvě hvězdy

25.02.2018 2 z 5

Sen o olympiádě Sen o olympiádě Reinhard Kleist

Skvělá kniha, úchvatné zpracování. Silný příběh. Chtělo se mi plakat.

23.11.2017 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Únavný, to je to slovo, které naprosto vystihuje tuto knihu. Je prostě uondaná, rozvláčná, nezáživná a únavná. Ze začátku docela dobrý, ale pak jen popis postav, děje.. mělo to vlastně děj? Zápletka nikde - jestli ta vražda měla být středobodem knihy, tak potěš. Někteří níže se tu zmiňují o historii, ale teda zmínit rok 1968 a 1989 to je snad málo, ne? Nějaká hlubší sonda jak do historie, tak do postav, tak ta rozhodně chyběla.

03.11.2017 2 z 5

Rus je ten, kdo miluje břízy Rus je ten, kdo miluje břízy Olga Grjasnowa

Za mě teda dost dobrá knížka. Vyprávění skáče, ale jen v jednotlivých epizodách, jinak si kniha udržuje souvislý a přehledný děj. Epizody ohledně Azerbajdžanu, Arménie a Náhorního Karabachu byly supr, uvítala bych i větší část děje zasazenou tam. Taky oceňuji skvělé popsané pocity občanů Německa (druhé generace emigrantů). V současnosti víc než aktuální.

30.10.2017 4 z 5

Angela Merkel Angela Merkel Matthew Qvortrup

JAť už má kdokoliv na paní Merkel názor jakýkoliv, je potřeba hodnotit knihu a ne toho, o kom autor píše. Takhle bychom mohli všem knihám o Hitlerovi
dát rovnou rovnou hodnocení: „odpad“. Obdivuju, jakou práci si dal autor se studiem života kancléřky. Nejedná se o žádné romantické čtivo o jejím mládí,
ale o ucelený soubor faktů jak z jejího života, tak z politiky. Zvláště ta politická část je výborně
zpracovaná, předkládá statistiky, volební průzkumy, výsledky, s kým kde a jak Angela Merkel jednal a podrobně rozepisuje, jak se stavěla k různým krizím a jak je řešila. Snad bych jen vytkla, že z několika náznaků bylo patrné, že ji autor trochu straní, resp. obhajuje. Nejedná se tedy o stoprocentně objektivní biografii, ale tak na 99 % jo :)

29.08.2017 5 z 5

Smrt v rodině Smrt v rodině Karl Ove Knausgård

Nějak se mi tomu těžko věřilo. To si opravdu pamatuje kdo kdy okolo něj procházel, aby to musel v knize rozvlekle popisovat? Popisy osob a míst mě děsně nudily. Samotýho děje tam bylo poskrovnu a dočetla jsem to tak tak. Autor je mi nesympatický a nějak tomu "příběhu" prostě nemůžu věřit; mám pocit, že polovina věcí, je tam nasazena čistě pro čtenáře. Taky mě trochu iritovalo neustále značkování: "Koupil jsem si tyčinku Bounty." "Koupil jsem mycí prostředek Cif."

09.08.2017 2 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Už je toho moc. Musím přestat číst kdejakou kravinu, kteou uvidím v knihkupectví. Ta mateřská je děs, nutí mě číst kdeco:) Jo,d vě hvězdy jsou za to, že si tu situací v současnosti dovedu živě představit. Ale ten dektiv tam byl na co? Aby nám na závěr řekl, že si to tak myslel a vůbec to nemyslel tak, jak tvrdil celou knihu? A ten závěr, ááá k čemu a proč. Bylo to nutný?

08.08.2017 2 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Asi budu trochu spoilerovat. Toto pravidlo ohledně vypravěče porušila už Agatha Christie. Ale tenkrát mi přišlo, že to mělo hlavu a patu. toto moc ne. Celá ta kniha se tedy dá považovat za fabulaci. Víceméně vše, co bylo předloženo, nic není pravda. Jak se to autor na konci snažil vysvětlit a a asi i zachránit, tak v tom vznikl děsnej bordel. Jak se teda oběť dostala z trajektu, kde ji zabil? Jak unikl kamerám? Jak a kde zabil její matku? Jak to, že se tak změnil ve svém sebeovládání, poté, co se přestěhovali? Jak to že jeho matky nepojaly podezření a nikde nic nehlásily? Vše co jeho matky tedy řekly nebyla pravda, protože to vyprávěl on? No prostě zmatek nad zmatek.

29.06.2017 2 z 5

Migrace - Historie a současnost Migrace - Historie a současnost Zdeněk Uherek

Stručná historie a současnost migrace. Za mě trochu plytké, nedodělané. Otázky azylu opsané ze zákona, čekala jsem trochu hlubší vhled do problematiky, ale zřejmě to nebylo účelem knihy. Pro základní přehled však stačí.

25.06.2017 3 z 5

Můj syn terorista Můj syn terorista Tomáš Lindner

Jelikož je Ondřej Kundra můj oblíbený novinář a mám přečtené již dvě jeho knihy, při koupi třetí, kterou sepsal s kolegou z Respektu, jsem neváhala. A stálo to opět za to! Hlubší ohled do aktuální tématu je k nezaplacení. Autoři na několika případech ilustrují, jak se mohou radikalizovat džihádisté, zároveň představují různé možnost deradikalizace. Krátce se zastavují i v historii vzniku ISIS a ve válce v Sýrii. Ta je tu ale řešena jen zběžně pro delší rozbor už nebylo místo. Za mě obohacující čtení a doporučji k seznamu povinné literatury na střední školy.

23.06.2017 4 z 5

Nová Odysea - Příběh evropské uprchlické krize Nová Odysea - Příběh evropské uprchlické krize Patrick Kingsley

Za mě úplně super. Jde vidět, že autor s uprchlíky strávil nějaký čas a ví o čem mluví. Příběhy i fakta jsou psány poutavě. S některými závěry nesouhlasím, ale jinak doporučuji všem, co se jen trochu zajímají o dění okolo.

03.06.2017 4 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Tak z prvního dílu jsem byla nadšená a proto jsem začala hned druhým, což byla asi velká chyba. Pozor budu spoilerovat!! Nejen, že se autor opakuje po Mlčení jehňátek a Hanibalovi- geniální psychiatr v cele a plány jeho vražd, ale i to, že vraha odhalí hned na začátku, v polovině odhalí motiv a kdo má pak čekat do konce, jak to dopadne, když je to jasný. Sebastian se tady chová jako naprostej magor, pro vyšetřování neudělal vůbec nic, mám pocit, že ho tam autor vložil jen, ay to bylo zajímavější a ta jeho záverečná záchrana? No comment. Vanja je zase neuvěřitelně protivná ženská (abych nebyla sprostá), aniž by pořádně kdokoliv tušil proč a v závěru knihy se z ní stane anděl. Vedoucí týmu je tam teď snad jen do počtu a jediný, kdo to zachraňuje je Billy, který se trochu vyvíjí, tak snad mu to zůstane. Taky mi tam chyběla nějaká ta detektivní práce, na co vlastně přišli? Vraha a motiv jsme se dozvěděli v druhé dějové linii? A policii to jméno sdělil geniální psychiatr. Jo a aby byl někdo taková trubka jako ředitel věznice, to je až absurdum. Už jste někdy někdo viděl, že by ředitel věznice nosil vězni dvě sklinky, ať už čehokoliv, když tím může minimálně někoho pořezat. To mě vážně naštvalo.

27.05.2017 2 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Začíná mi u něj trochu vadit, že je to takové nedořešené a násilné. Jak se nakonec vysvětlilo zablokování kreditek? Na začátku nám představil vraha, jeho příběh. Nic moc nevysvětleno, co ho vedlo ke kariéře nájemního vraha, ale motiv, na ten člověk celou knihu, aby se dozvěděl, že se ho nedozví. ¨takže takové nijaké, spíš rodinné drama než detektivka.

18.05.2017 2 z 5

Norma Norma Sofi Oksanen

Mně Sofi Oksanen zase nezklamala. Mám její díla moc ráda. Norma je trošku jiná než všechny její ostatní knihy a chvíli mi trvalo než jsem se zorientovala, ale za mě super čtení. Možná to bude i tím, že chvilku předtím jsem dočetla Maslowskou a to je teprv experimentální literatura.

17.05.2017 4 z 5

Jarní mrtví Jarní mrtví Mons Kallentoft

Tak já nevím, třetinu knihy Malin řeší sebe a svůj chlast, druhou sebe, dceru a rodiče a ve zbytku se tak nějak věnuje vyšetřování. Do poloviny na nic nenarazí, a pak najednou do sebe začne vše zapadat. Kniha zbytečně dlouhá, natahována, monology jednotlivých postav až nereálné. Trochu si zaspoileruju, tak kdo nečetl, dál nečtěte. Je nutný, aby ty dvě mrtvý 6letý holčičky (když už musí do všeho kecat) mluvily tak, jako kdyby vystudovaly každý dvě vysoký školy? Je nutný nám ústy sociální pracovnice sdělit příběh rodiny, a pak pro jistotu, kdyby někdo nepochopil ještě jednou ústy jednoho z bratrů? WTF? Dva vyšetřovatele se spolu opijou a my tam čteme věty typu: "Jeho dech voněl whisky" Zbytečný natahování děje, aby kniha měla víc stránek.

14.05.2017 1 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Naprosto skvělý! Stejně jako Do tmy, nemohla jsem se dočkat, až to dočtu a zároveň jsem vůbec nechtěla, aby to skončilo. Podle mě píše prostě skvěle!

09.05.2017 5 z 5

Ať vejde ten pravý Ať vejde ten pravý John Ajvide Lindqvist

Byla jsem dost zklamaná, ani detektivka ani upírská. Mám pocit, že se autor potýkal od ničeho k ničemu, přidávál vypravěče, aby vysvětlil celý ten příběh a přitom zůstala jen pachuť rozleptaného masa. Za mě zbytečně nechutný, a najít vyšší smysl se mi v tom taky nepodařilo.

07.05.2017 1 z 5

Straka v říši entropie Straka v říši entropie Markéta Baňková

Bajky byly úplně super! Když vidím fyziku nebo matiku, tak mi mozek nějak začne vynechávat, ale v tomto případě jsem pochopila aspoň něco. Navíc byly psané skvělou a zabavnou formou.

02.05.2017 4 z 5

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Souhlas s ostatními, je to síla. Další kniha, co bych doporučovala do povinné středoškolské literatury..

01.05.2017 5 z 5