Angela Merkel

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nejvlivnější evropský politik. V pravý čas vychází nová biografie Angely Merkelové, plná exkluzivních nových zdrojů. Sepsána jedním z předních odborníků na evropskou politiku a založena na dosud nezveřejněném archivním bádání, stává se zásadním čtivem pro každého, kdo se zajímá o politiku a osud Evropy, ale také o život výjimečné ženy, která vystoupala z ničeho na pozici jednoho z nejmocnějších lidí světa. Angela Merkelová transformovala německou a evropskou politiku. Její úspěchy doma i v cizině jí opakovaně vysloužily 1. místo na seznamu nejmocnějších žen časopisu Forbes. Prof. Qvortrup podává výklad kulturních, historických a politických vlivů, které utvářely život této neuvěřitelné ženy, a kombinuje vyprávění ze života Merkelové s živým výkladem dějin Německa po roce 1945 až do dnešních dní. Jak mohla vzděláním vědkyně bez jakékoliv politické zkušenosti uspět a stát se první ženskou lídryní německé politické strany? Jak se jí a jejímu skoro výhradně ženskému poradnímu sboru opakovaně daří přelstít staré páky v síti konzervativních mužských německých politiků? Jako jednu z architektek neblahého poselství politiky odříkání, jako garantku stability Eurozóny i jako hlavní vyjednávačku o budoucnosti východní Ukrajiny, je pro každého, koho zajímá současné dění, zásadní Merkelovou pochopit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342434/big_angela-merkel-Igy-342434.jpg 3.920
Žánr:
Biografie a memoáry, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Bourdon
Originální název:

Angela Merkel. Europe's Most Influential Leader, 2016


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Angela Merkel

8405
20.12.2021

Knihu jsem četl krátce po svém návratu z Berlína, kdy jsem byl ještě nasáklý německým duchem a zároveň v době, kdy paní Merkelové zbývaly poslední týdny na postu kancléřky.
Díky autorově schopnosti podat informace se čte poměrně snadno. Je zde popsáno velké množství událostí, které tvořily raný život této velké političky a zároveň množství událostí, které hýbaly světem v době její vlády. Musím přiznat, že bez knihy bych toho moc o životě a způsobu myšlení a jednání Angely Merkelové nevěděl. Cením si i přehledných vysvětlivek na konci, které mi pomohly zapamatovat si politické strany Německa apod. Rozhodně doporučuji všem (i jednotlivcům, kteří dali odpad, aniž by kolem této knihy prošli).

zipporah
04.12.2021

Merkelovú som začala registrovať asi ako väčšina ľudí v roku 2015, keď povolila vstup utečencom do svojej krajiny. Veď určite si mnohí z nás pamätajú reportáže s videami, v ktorých nahromadení utečenci si spravili tábor na budapeštianskej železničnej stanici. Mne ich bolo ľúto, a viem, že Slováci spolu s Rumunmi, Čechmi a Maďarmi odmietli prijať viac utečencov, píše sa to v knihe. Aj reakcie tomu zodpovedali, nikto so mnou nesúhlasil, keď som podporila rozhodnutie Merkelovej, hoci som ju nepoznala, to gesto tak či tak bolo humánne a korektné ešte z mnohých príčin. Ak by spravila čosi zlé, predsa by sa neudržala po tom pri žezle. Udržala sa. Už viem prečo. Keď už nič iného, do dejín sa kategoricky zapíše vďaka tomuto skutku, ktorý budú ďalšie generácie vnímať pozitívne. Chcela som sa trochu viac dozvedieť o tom, ale kniha je zameraná na celý jej život, takže sú tam len základné informácie. Myslím, že autor je naklonený k tejto líderke, preto možno niektoré jeho vety treba brať s rezervou. Som presýtená ruskou politikou a tá nemecká znamenala citeľnú zmenu! Toto bol asi najväčší dojem z knihy. Politika je iná, postavenie médií v Nemecku sa opäť líši, takisto úradníci a ich postavenie, sudcovia, ktorí sú apolitickí (v porovnaní s americkými), páči sa mi, že občas nemecký systém porovnal s nejakou inou krajinou. Som úplný laik, takže už mám predstavu, že človek si fantasticky skomplikoval život, v každej krajine je iná "architektúra" politického sveta, podľa ktorej vidíme len výsledok, ale nevidíme, prečo je takto postavená. My bežní ľudia sa nikdy toľko nedozvieme, aby sme pochopili, čo sa okolo nás vlastne deje, čo naznačil už Putin Oliverovi Stoneovi. Strašne som to pocítila zmenou ovzdušia, keď som si prečítala o líderke z úplne inej krajiny, s inou históriou... doteraz som nechápala, čo obnáa pojem "populistická strana", dokým som o tom neprečítala teraz, takéto strany nie sú v Nemecku, u nás áno. A to má tiež dopad na situáciu v krajine, na postavenie ľudí vo vláde... Vôbec som netušila, že prvé študentské povstania proti komunizmu začali v Pekingu na jar 1989, aká irónia! Tam, kde sa dodnes drží... To ani Zeman nepíše vo svojej knihe, zmieňuje sa iba o tom, že demonštrácie v ČSSR boli už len výsledkom reťazovej reakcie po demonštráciách v Maďarsku, Lipsku atď. (a prevažnú časť netvorili vôbec študenti).

Môj názor na Merkelovú sa nezmenil, intuícia ma nesklamala a je taký, že ju obdivujem za politickú kultúru, ktorú vniesla do Európy, posilnila imidž svojej krajiny, a samozrejme, ignorujem tie jej menej pekné skutky, ktorých sa dopustila, aby si udržala moc, alebo ju posilnila na vyšší level. To bolo pri každej významnej osobnosti, a bolo by naivné si myslieť, že je na svete politický líder čistý ako ľalia. Politika je špinavosť, v tej špine sa občas ale zjavia ľudia, ktorí sa možno trochu zašpinia, aby pomohli a podržali svoju krajinu. Merkelová a Putin sú v súčasnosti týmito hráčmi, môžeme iba závidieť.


olga8832
05.10.2021

Výjimečná žena, která může být svými morálními zásadami pro mnohé inspirací.
A samozřejmě mě potěšilo, že se řídila výrokem Václava Havla "Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl, bez ohledu na to, jak to dopadne."

konicekbily
07.06.2018

Je to nejenom o Angele, ale jsou zmiňovány široké souvislosti nejen vnitřní politiky Německa, ale i Evropy a světa - vzhledm k jejímu životu. Pro případné zájemce dobré čtení.

3497299
29.01.2018

Angela Merkel je výjimečně schopným politikem, což jí snad neupírají ani její odpůrci. Qvortrupův životopis poměrně detailně rozebírá v zásadě každý krok, jenž ji vedl od studentských let až po uprchlickou krizi. Nebrání se subjektivnímu hodnocení, ani psychologickým rozborům, které ovšem mohou interpretaci snadno svést na scestí. Celkově jde o dosti zevrubnou a slušně erudovanou biografii. Jestliže někdo, tak jako já, čeká zejména hodně detailních analýz poválečné historie německé politiky, pak knihu nejspíše ocení.

vekune
29.08.2017

JAť už má kdokoliv na paní Merkel názor jakýkoliv, je potřeba hodnotit knihu a ne toho, o kom autor píše. Takhle bychom mohli všem knihám o Hitlerovi
dát rovnou rovnou hodnocení: „odpad“. Obdivuju, jakou práci si dal autor se studiem života kancléřky. Nejedná se o žádné romantické čtivo o jejím mládí,
ale o ucelený soubor faktů jak z jejího života, tak z politiky. Zvláště ta politická část je výborně
zpracovaná, předkládá statistiky, volební průzkumy, výsledky, s kým kde a jak Angela Merkel jednal a podrobně rozepisuje, jak se stavěla k různým krizím a jak je řešila. Snad bych jen vytkla, že z několika náznaků bylo patrné, že ji autor trochu straní, resp. obhajuje. Nejedná se tedy o stoprocentně objektivní biografii, ale tak na 99 % jo :)

Doporučujeme

Boss Babiš
Boss Babiš