Veju007 Veju007 komentáře u knih

Kyselé bonbony Kyselé bonbony Kealan Patrick Burke

Kyselé bonbony jsou kratičkou novelou o Philovi, který se omylem nachomýtne k záhadám přesahujícím jeho chápání.

Phil žije spokojeným životem, když v obchodě potká ukřičené zvláštní dítě, které mu nabídne kyselý bonbon a on přijme. Dítě se následně objeví u něj doma, tvrdí, že je jeho synem a jediné, co od té doby Phil pozře jsou právě ty kyselé bonbony, jakékoliv jiné jídlo okamžitě vyzvrací. Je si však jistý, že žádné dítě nemá. Ztratil paměť? Zbláznil se?

Příběh je opravdu krátký, 94 stránek máte za chvilku přečtených a bude vás štvát, že nedostanete víc. Já naštvaná určitě byla, protože jsem chtěla blíž prozkoumat mytologii a chtěla jsem věřit, že to dobře dopadne. Proto prostě nemám povídky a novely ráda.

Zajímavé čtení, ale nedostačující. Rozhodně se ovšem po přečtení vyhnete jak kyselým bonbonům, tak vřeštícím dětem v obchoďácích.

06.01.2023 3 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Je to tady, první přečtená kniha 2023 a rovnou jsme odstartovali fakt pořádným, 800stránkovým dělobuchem!

Takže. Vracíme se k Bryce a Huntovi, kteří se snaží žít normálním partnerským životem po šílených událostech z první knížky, ale dlouho jim to překvapivě nevydrží. Povstalci proti Asteri zbrojí a Bryce je spolu se svými přáteli opět vtažena do mocenských bojů. A tentokrát půjde opravdu o život.

Nejprve řeknu, že druhý díl se mi četl mnohem lépe, než první. Svět i postavy už jsou mi známé, a tak jsem se dokázala mnohem lépe orientovat. Hunt mě úplně nebavil, za to Ruhn! Zbožňuju. Nikoho nepřekvapí, že knížka je plná zvratů a já nečekala ani jeden. A v jednu chvíli jsem fakt hodně zaslzela.
Čtenářský deník mám popsaný milionem poznámek, tak snad, až se dočkáme dalšího dílu, si budu ještě něco pamatovat.

Letošní rok bude rokem SJM, minimálně celé Dvory rozhodně padnou! Teď už musí!

05.01.2023 5 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Wow. Prostě wow. Posmrtný život Holly Chaseové mě naprosto dostal do kolen a všichni by si ji měli přečíst.

Knížka je retellingem Vánoční koledy, respektive se o ní v 99% plně opírá, takže neznalost klasiky není úplně vítaná, ale zvládnete to i bez toho. Ale kdo by Vánoční koledu v nějaké podobě neznal?
Holly Chaseové se před 5 lety zjevili Duchové Vánoc, ale ona se odmítla napravit a zemřela. Nyní ona sama pracuje jako Duch minulých Vánoc a snaží se pomoci změnit se dalším sobeckým lidem, jako byla ona sama. A letošním Vydřigrošem je mladý Ethan, takže můžete jen hádat, jak se do toho asi Holly zamotá, ale ten konec neuhodnete. Mně se to tedy rozhodně nepovedlo a že jsem měla pár zajímavých teorií.

Jedinou výtku bych směřovala na překlad knihy. Vadilo mi, že hlavní postavy z Vánoční koledy nebyly přeložené, a tak místo Vodrala máme Marleyho, místo pana Čepičky Fezziwika a Ebenezer Vydřigroš je Skruž. Přitom třeba pan Škrábek je česky. Vánoční koledu mám doma s překladem z roku 1958 a tam je již Scrooge jako Vydřigroš, tak nevím, jestli je v jiných překladech také jako Skruž, ale to slovo mi evokuje tak maximálně skruž betonovou.

Nicméně to na příběhu ničemu neubírá, stránky vám prolítnou rukama jako nic, ta lehkost autorčina psaní je úžasná. A tak jsem knihu přečetla za den a půl a na konci si neuvěřitelně pobrečela.

Tímto s vánočními příběhy končím, protože tohle nic nepřekoná! Dokonalost!
A já se jdu podívat po dalších autorčiných knížkách.

21.12.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční koleda je klasika od Charlese Dickense, kterou jsem letos četla poprvé,a bych si navodila vánoční atmošku. Příběh znám, animovanou verzi zbožňuju.

Krátká, 100 stránková povídka vypráví o Ebenezeru Vydřigrošovi, jehož životní láskou jsou peníze. Škudlí, nedopřeje si, radost ani lásku u něj nehledejte. V předvečer Božího hodu ho navštíví 3 duchové Vánoc - těch minulých, přítomných a budoucích a snaží se ho vrátit na správnou cestu laskavosti a lidskosti. Povede se jim to?

Tohle byla nádhera. Přesto, že jsem věděla, co bude následovat, jsem se na každou stránku těšila. Líbí se mi, že se filmová verze téměř neliší od své knižní předlohy. Má to své kouzlo a vánoční atmosféra na vás dýchá z každé stránky, čemuž velmi napomáhají nádherné ilustrace.

Vánoční koledu zařazuji mezi své vánoční topky, respektive k animované přidávám i tu knižní.

21.12.2022 5 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Jenom nestvůra je zajímavé fantasy a hlavním tématem je cestování časem. Nestvůry totiž dokáží smrtelníkům brát minuty, hodiny či klidně celé roky života.

Hlavní hrdinka Joan je napůl člověk napůl nestvůra. Zajímá se o historii a proto pracuje v muzeu, kde potká Nicka a pomalu se do něj zamilovává. Má to ale háček, Nick je totiž lovec nestvůr. Joan je v boji za záchranu života nejen své rodiny nucena spojit síly s Aaronem, dědicem dalšího rodu nestvůr, který je arogantní a já ho zbožňovala. S Joan měli skvělou chemii, kterou jsem u Nicka bohužel postrádala.

První přiznání: knížku jsem koupila proto, že jsem viděla nádhernou obálku druhého dílu. Ano, i to se stává.
Druhé přiznání: často jsem měla při čtení pocit, že autorka viděla Lokiho a nechala se jím hodně inspirovat co se týče “pravé” časové osy.

Příběh je zajímavý, knížka se čte krásně lehce. Máme tu 12 rodů nestvůr, každá kromě cestování časem ovládá vždy ještě speciální druh magie. Nejzajímavější mi pak přišli historické pasáže, ale jinak mi příběh přišel jako lepší příměr.
Nicméně druhý díl určitě číst budu, už jenom kvůli té obálce.

21.12.2022 3 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Znič to jméno okouzlí nádhernou obálkou a překvapí fantastickým vnitřkem.

Kniha vypráví příběh pěti žen - dvou sester Kláry a Ely, kamarádky z dětství Majdy, nové partnerky Terezy Klářina bývalého přítele a první manželky otce sester, Milady. Po smrti otce se Klára vrací do maloměsta zařídit záležitosti kolem pohřbu, ale v domě se dějí zvláštní věci - otevřené dveře, tajemné vzkazy. Někdo očividně není šťastný, že se Klára vrátila domů a někdo jí chce vidět mrtvou.

Kniha je čtivá, každá z hlavních postav má svoji vlastní přezdívku, ke kterým jsem si že začátku musela napsat tahák, abych se orientovala. Ale dějí to vůbec neubližuje a společně tak odkrýváme jednotlivá tajemství každé ženy, která se nebezpečně prolínají v nejedno velké rodinné drama.

Je škoda, že kniha není téměř vidět, protože si to opravdu zaslouží a já jsem s každou další kapitolou chtěla vědět víc. Jen konec mi přišel lehce uspěchaný a dalších pár stránek navíc by mu neuškodilo.

07.12.2022 4 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Lynette Noni

Panebože, Lynette Noniová to dokázala! Zlatá klec je naprosto dokonalým a plnohodnotným pokračováním Ranhojičky a já nemůžu být nadšenější. Tedy mohla bych, kdyby nám rovnou nakladatelství Fragment řeklo, kdy bude třetí díl.

Kiva po úroku ze Zalindova míří přímo do královského paláce, aby se mohla spojit se svými sourozenci a pomoci jim svrhnout rodinu Valentisů a vzít si zpět trůn, který jim po právu patří. Nebo ne?

Kiva v průběhu knihy bojuje se svojí loajalitou k sourozencům a roustoucím citům k celé královské rodině, která jí chtě nechtě pomalu přirůstá k srdci. Objevují se tu nové postavy, Caldon a Rhess jsou naprosto boží a sice je stále jasná romantická linka mezi Kivou a Jarenem, tak za Caldona bych se já osobně teda rozhodně nezlobila.
Autorka v průběhu celé knihy pomalu přisypává informace o obou rodinách, odhaluje důležitá tajemství, nenechá vás vydechnout a očividně si libuje v šokujících cliffhangerech.

Od knihy se prostě NEDÁ odtrhnout a NUTNĚ potřebuju třetí díl a rozuzlení!

02.12.2022 5 z 5

Greenwich Park Greenwich Park Katherine Faulkner

Tohle bolelo. A to hodně. Poslední dobou mám na thrillery špatnou ruku a tady se tedy zadařilo doslova královsky.

Anotace toho prozradí docela dost, ale ne to nejdůležitější - je to nudný, dlouhý, nelogický a prostě fakt špatný. Kapitoly nenavazují, když už se začne něco dít, další kapitola vás posune třeba o týden dopředu bez vysvětlení konfrontace, která přišla na konci kapitoly předchozí. A tohle je tam několikrát!
Ani jedna postava nedává vůbec žádný smysl a já odmítám ztrácet čas vysvětlováním.

Prostě takhle fakt nee, napětí samozřejmě nula a jen za poslední část poslední kapitoly tomu nakonec dávám 2 hvězdy.

01.12.2022 2 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Ach, má milovaná V. E. Schwab, já jí prostě zbožňuju a Gallant tak byla jasná volba!

Olivia Priorová žije 16 let v sirotčinci a jednoho dne dostane dopis od svého strýce, který ji dlouhé roky hledal a zve ji do svého domu, na Gallant a přesně tam se Olivia okamžitě vydává. Poznává svého bratrance, Matthew, který její nadšení z nalezené rodiny nesdílí a dozvídá se, že strýc ne mrtvý. Olivia začne prozkoumávat záhadné panství, které stráží vchod do jiné říše, do říše přízraků. Této říši vládne muž, který není muž a sídlí v Gallantu, který není Gallant.

Olivia je němá a proto v knížce převládají popisy pocitů a myšlenek, a s přímou řeči se kolikrát několik stránek vůbec nesetkáte. Knížku to tak dělá ojedinělou a trpíte s Olivií, když jí není věnována pozornost a nejsou zodpovídány její dotazy. Grafická podoba knihy pak krásně dokresluje celý melancholický a poutavý příběh.

Už jsem říkala, že V. E. Schwab zbožňuju? A všechno se to stalo letos. Nejprve Addie LaRue, následně duchařská série s Cassidy Blakeovou a nyní Gallant, který mi často Cassidy připomínal.

18.11.2022 5 z 5

Výměna Výměna Robyn Harding

Ve Výměně sledujeme dva manželské páry a puberťačku, která je posedlá jednou z manželek. Páry si na jednu noc dohodnou “výměnu” partnerů, kterou ovšem ne všichni dokážou zpracovat. Ke všemu zmatku jedna z manželek po této noci otěhotní…

No, to možná zní i vcelku zajímavě, ale opak je pravdou. Všichni se chovají nelogicky, pitomě a nedospěle. Když už si myslíte, že se někdo konečně začne chovat normálně, okamžitě provede nějakou strašnou číčovinu a já v těch pěti hlavních postavách marně hledám někoho rozumného.

Celou dobu jsem byla ochotná tomu dát průměrné 3 hvězdy, ale korunu všemu nasadil pitomej a stupidní konec to stahuje na 2.

Ugh, jsem vytočená. Jo a thriller to fakt není, i když vlasů si pár vyrvete - ale spíš nervama, než napětím.

17.11.2022 2 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Divoká říše je naprosto famózní a epická fantasy dystopie!

Hlavní hrdinkou je Brexley, lidská dívka, která celý život strávila mezi elitou, ale nedopatřením se dostane do obávaného vězení, ze kterého není úniku. A hra o její život doslova začíná…

Tady je úplně všechno. Jasně stanovená hierarchie lidí a kouzelných bytostí - jsou tu víly, démoni, druid, skříněk a rarach (a ty jsem teda zbožňovala), měniči i kříženci. A samozřejmě nesmí chybět záhadný Vlk, Warwick Farkas, tajemstvími opředená legenda.

Je to skvěle napsané - zábavné, vulgární, surové, kruté a sexy. Vedlejší postavy, které se objeví ve vězení, jsou perfektní a fandíte úplně všem.

Zbožňovala jsem každou stránku a bylo to naprosto neskutečná jízda! S přirovnáním k Maasové mixnuté Kristoffem se dá jedině souhlasit. A ta dokonalá obálka. Potřebuji víc a nejlépe okamžitě!

12.11.2022 5 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Iluze v průběhu jara a léta ovládla bookstagram, byla vidět všude a já samozřejmě neodolala. A teď na tento napínavý thriller přišel ten správný čas.

Iluzionista Vincent je přizván k záhadného vyšetřování vraždy, která se velmi podobá nepovedenému kouzelnickém triku. Společně s vyšetřováním týmem se pustí do pátrání po psychopatovi, který jim jako drobečky nechává různé indicie na těle ch mrtvých, případ začíná být čím dal zamotanější a všem začíná být jasné, že Vincent bude pro vyšetřování naprosto zásadní. A času do další vraždy moc nezbývá…

Knížka je se svými 576 stranami už docela bichle, díky čemuž se můžou autoři naplno věnovat veškerým detailům příběhu. Důležitým i těm nedůležitým. Některé scény proto mohou působit zdlouhavě, ale dohromady to podtrhuje celou atmosféru knihy. Co mě velmi pozitivně překvapilo, byla rychlost vyšetřování. Týdny čekáme na výsledky laboratoří, nic není okamžitě a fakt, že případ nebyl vyřešený za 3 dny tak působí velmi realisticky.

Postavy jsou napsané opravdu zajímavě, Minu a Vincenta jsem si velmi oblíbila, brutálně popisované scény nepůsobí nuceně a obzvlášť jedna kapitola se mi vryla do paměti.
Iluzi doporučuji všem, kteří mají rádi poradně propracovaný detektivní thriller, který má sice pomalejší tempo, ale rozhodně dostanete to, co od pořádného thrilleru očekáváte. Na další díl si tedy rozhodně počíhám. A odhadla jsem, kdo je vrah! Po hodně dlouhé době.

12.11.2022 4 z 5

Poslední opuštěná dívka Poslední opuštěná dívka Lisa Unger

Poslední opuštěná dívka o nástrahách online seznamek. Taky v tom slyšíte Opravdové zločiny?

Knížka vypráví o Wren, dívce s velmi pohnutou minulostí, kterou kamarádka donutí přihlásit se na online seznamku Torch. S Adamem má shodu, čeká je první rande, Wren brzy podlehne a vypadá to na happyend. Po Adamovi se ale po třech měsících slehne zem a u dveří místo něj ťuká soukromý detektiv, který po Adamovi pátrá, protože několik jeho bývalých přítelkyň zmizelo beze stopy. Bude Wren tou další? Podaří se najít zbylé dívky? A jak se vším souvisí Wrenina temná minulost?

Kniha nese označení thriller, ale čekejte od toho spíše psychologické drama s thrillerovými prvky. Tempo je pomalejší, postupně odhalujeme celou Wreninu minulost v prepperské rodině a získáváme drobné nápovědy k odhalení pravdy. Kniha je psaná téměř výhradně ichformou, kdy Wren k Adamovi často promlouvá a ten styl jen podtrhuje poutavost celého příběhu.

Tohle bylo naprosto úchvatné čtení o bolesti, pocitech viny, vyrovnání se se svou minulostí, ale také o dobru, přátelství a lásce. A já si to maximálně užila.

08.11.2022 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Kostičas je první díl fantasy série, jejíž autorka letos míří na #Humbookfest a to byl přesně ten důvod, proč jsem po knížce sáhla.

Příběh vypráví o Paige, jasnovidce s ojedinělou schopností, čehož využívá šéf jejího gangu, ale tohoto daru se chce zmocnit i někdo jiný. Je odvedena do “převýchovného tábora”, kterému vládnou Refájci, rasa podobná lidem, která brání svět před Emejci, tvory toužící po lidském mase. A je toho mnohem víc…

Zda se vám to složité? Pak věřte, že příběh je ještě zamotanější. Já většinou nemám problém s vytvořeným světem, novými názvy a výrazy, ale zorientovat se v tomto příběhu mi dělalo problém téměř po celou dobu. Autorka píše zajímavě a především postavy Paige a Strážce jsou napsané skvěle, ponechávají si svá tajemství fandíte jim, ale to nestačí.

Jsem v rozpacích. Kniha je zajímavá, ale bohužel asi ne natolik, abych sáhla i po pokračování.

08.11.2022 3 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Mé první setkání s Pavlem Renčínem dopadlo naprosto famózně a Vězněná oficiálně vyhrála nejvíc #spooky říjnovou knížku!

Marie a Martin. Dvě hlavní a stěžejní postavy tohoto hororového příběhu. Střídání kapitol z minulosti a přítomnosti, abychom mohli pomalu sledovat prolnutí těchto dvou postav. Marie, dívenka, která za minulého režimu jela na prázdniny na Šumavu a Martin, učitel trpící výpadky paměti a halucinacemi. Nepopsatelný příběh.

Naprosto strhující a dusivá atmosféra šumavských lesů, roky nepředstavitelného utrpení, příběh, který vás chytne a nepustí, toho pocitu stísněnosti a bezmoci se jen tak nezbavíte. Nebudu lhát, necítila jsem se při čtení příjemně, ale přesně tohle jsem od knihy chtěla, aniž bych to tušila. Za něco takového by se rozhodně nestyděl ani Stephen King. Bravo! A já jdu vyhlížet další autorovu knihu!

31.10.2022 5 z 5

Temná kněžka Temná kněžka Margaret Rogerson

Vespertina je další knihou od Margaret Rogersonové, po které jsem sáhla v rámci přípravy na letošní Humbookfest a byl to lepší zážitek, než jsem očekávala. A je to další případ, kdy anotace nedělá knížce službu, protože jsem jí nikdy nedočetla, jak mi to přišlo nezáživné. Ale opak je pravdou!

Potkáváme Artemisii, která je tak trochu jako správný knihomol nejradši sama a chce pomáhat s přípravou mrtvých v klášteře, aby se z nich nestali duchové. Všechno se to ale zamotává, klášter je napaden posedlými vojáky, Artemisie tak trošku omylem skončí s jedním přízrakem na krku a společnými silami se nakonec snaží o záchranu říše, nebo minimálně o to, aby se navzájem nezradili, protože přízrakům přece nemůžete věřit.

Rozhovory Artemisie a přízraku patřily k nejlepším častém knihy, přízrak totiž je správně kousavý a ironický. Líbil se mi jejich prohlubující se vztah, vznikl díky tomu příběh dvou duší, které nejsou zvyklé, že se o ně někdo stará.
A potěšila mě i v podstatě chybějící milostná linka, jde to i bez toho a bylo to krásně osvěžující. Plus má pak i další vedlejší postava Margarety, která měla krásný vývoj.

Takže ano, knížka stojí rozhodně za přečtení a já chápu, proč v jednu chvíli naprosto ovládla instagram. Vespertina se mi líbila více, než Kouzla rodu Thornů a těším se na pokračování.

22.10.2022 4 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Držte si klobouky, tohle je vážně šílená jízda!

Třetí (a možná finální) díl naprosto úchvatné trilogie vyšetřovatelů Marteena S. Sneijdera a Sabiny Nemezové se veze na vlně falešných stop, vrah působí, jako by byl na více místech naráz, kapitoly střídají různé časové linky a vy nebudete vědět, kde vám hlava stojí, to vám zaručuju!

Andreas Gruber rozhodně patří k thrillerové špičce, bude si s vámi pohrávat a vy se sice budete snažit autora někde nachytat, ale nepovede se vám to! Má to fakt promyšlené do posledního detailu, bravo!

19.10.2022 5 z 5

Mrtvé hlasy Mrtvé hlasy Katherine Arden

(Neposlouchejte) Mrtvé hlasy je druhý díl série Malá místa od Katherine Arden a tohle je opravdu nářez. Tam, kde první díl byl vcelku pohádkový, tak tady autorka dost přitvrdila!

Stejná parta přátel se tentokrát s rodiči vydává na hory, do nově zrekonstruované lyžařské chaty a strašidelné dobrodružství je na spadnutí - sněhová vánice, vycpaná zvířata měnící pozice, objevující se přízraky nebo děsivé sny o zmrzlých dívkách.
Berte to jako takové Osvícení pro děti.

Druhý díl je jednoznačně lepší, napínavější, strašidelnější. Je tam vše, co chcete od dobrého hororového příběhu, byť stále podáno lehkým dětským způsobem.
Ve finále mi tahle série hodně připomíná příběhy s Cassidy Blakeovou od V. E. Schwab.

16.10.2022 4 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Zrádné mlhy jsou hororovým příběhem pro děti, u kterého věřím, že se opravdu mohou bát!

Tajemná kniha, školní výlet, duchové, strašáci, milé a jednoduše napsané postavy a co jsme ochotni obětovat za své nehlubší přání. Ale kdo nakonec bude záporákem jsem opravdu netušila.

Krásný dětský příběh a já se rovnou vrhám na druhý díl série.

15.10.2022 3 z 5

Najdi mě Najdi mě Anne Frasier (p)

Anne Frasierovou můžete znát díky sérii Nejsem…, která je mou oblíbenou a opravdu vyšperkovanou. Proto jsem si nemohla nechat ujít ani nově začínající sérii a no…hmm.

Reni je bývalou konzultantkou FBI a taky čistě náhodou dcerou sériového vraha, který se chce konečně přiznat, kam pohřbil všechny své oběti a chce u toho mít i svou dceru. Tato cesta znovu odstartovává hledání dávné pravdy a co se bude odhalovat, se nemusí někomu líbit…

Knížka má příjemných 280 stránek a čte se to lehce. Nicméně mám pocit, že autorce se úplně nepovedlo vyždímat maximum, občas se trošku točí v kruhu a série s Jude Fontaineovou je prostě lepší.
Pokud vyjde další díl, a já doufám, že ano, i tak po něm sáhnu, protože mě zajímá, jestli se v dalším pokračování znovu autorka vytáhne s něčím zajímavým.

14.10.2022 3 z 5