Vědmed Vědmed komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Oscilace mezi očekáváním nejhoršího a nadějí v záblesk světla. Světla málo, bolesti hodně. Syrový pohled do generací obyvatel žijících v prostoru uhlených podsvětí.

12.04.2022 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

To co původně vyvolávalo dojem absurdní frašky se zvolna proměňovalo v živé zrcadlo lidské společnosti, které výzývá k pochopení skrze poznání vnitřních prožitků jednotlivých postav. Co vidíme na povrchu není vždy odrazem vnitřního proudění. Kniha nás vede k rekapitualci vlastního života a ukazuje nám nové rozměry motivů lidského konání.

07.03.2022 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

První část knihy jsem s pomalu rostoucím napětím očekával nějakou zradu. Kdy se zvrhne to štěstí? Pak se to v jeden moment obrátilo a až bolestně to začalo klesat. A já se začal modlit, aby to dobře dopadlo. Plamínek naděje hořící do poslední stránky uhasl přivalem slz po přečtení závěrečného odstavce.

Duše moderního člověka Duše moderního člověka Carl Gustav Jung

Ještě nikdo ke mně nemluvil tak čistě a harmonicky. Takřka každý okamžik s těmito slovy byl v souznění s hlasem mojí duše a já žasnul nad tím, jak někdo může tak přesně vyjádřit slovy to, co uvnitř cítím, a co jsem nevěřil, že slovy vyjádřit jde. Mnohé díky za Váš kontakt s proudem, velký pane.

30.07.2022 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Některá díla nemusí být dokončena, některá dokončená díla mají zůstat nespatřena. Spolu s hrdinou vydal jsem se na cestu do hlubin a napínal se krásně.

17.06.2022 5 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Příběh o významu vzpomínek. O tom jak je důležité žít teď a tady, ale s plným vědomím toho, co bylo. Přijetí minulosti předchází skutečné přítomnosti. Ishiguro mistrně pracuje s postupným zhmotňovaním příběhu z mlhy zapomnění.

07.03.2022 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Vše, co držíš moc pevně, bude vystaveno zkoušce pádu. Ta ověří, zda jsi držel láskou, nebo sobectvím.

04.02.2023 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Zažehnutá nenávist vytváří prostor pro ničení. S křivdou se nese pocit ospravedlnění – je tu důvod, který dává možnost šířit nemoc dál. Nakonec nezáleží, na jaké straně se stojí, všichni požili stejný jed.

15.01.2023 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Stejně jako Středozem i Fantázie v sobě ukrývá hlubokou pravdu o lidství, přehlídku archetypů a možnosti uzřít své já v celé jeho plnosti. Jsem velice vděčný za tuto sondu do nitra své duše.

26.05.2022 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Často vynášíme soudy, přestože neznáme celý příběh. Přísně střežená tajemství nám mlhou zakrývají vidění a my se potácíme – skryti sami před sebou.

16.02.2023 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

I nejpevnější hradba lze překročit, ať už odděluje svět od světa, či člověka od světa. Strach ukázat světu své skutečné já pramení z nepřijetí sebe sama ve své celosti. Je útěk hon za vlastním stínem?

15.11.2022 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Děkuji za mnohá zrcadla vlastních milostných románů.

Děkuji za Ninu, byť zprostředkovaně promluvila její esence přeci a odkryla nové možnosti pochopení záležitostí minulosti i přítomnosti.

Uvědomění, že zklamání je nesouladem lásky. Ačkoliv tušíme, že se máme očekáváním vyhýbat, nemůže si pomoci. Když převáží ta nenaplněná – zklamání, ztrácí se důvěra. Bez důvěry je těžké lásku uchovat.

01.03.2024 4 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Osud je odrazem možností, který nám dává a bere sílu dokázat nemožné.

Děkuji za tvůj další insight, Galadriel.

31.12.2022 4 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Změna s sebou přináší i pohled zpět. Člověk pohlíží novým pohledem na skutečnosti, které byly až do této chvíle jeho součástí. Některé zkušenosti nás změní natolik, že není návratu zpět. I mě tato kniha změnila, pronikla do mé duše a dala mi nový pohled na skutečnost.

24.07.2022 4 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Celá kniha je postavena, jak jedna chaloupka v ní, mezi světy. Svět náš a svět, jehož bránu jsme zavřeli svoji přehnanou vírou v rozum. Mohli jsme jej zamknout na několik zapadů a zahodit klíč, ale jeho existenci jsme nezrušili, pouze my sami jsme se ponořili do mlžného oparu materialismu.

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Každý člověk má svoji cestu. Odvážní po ní jdou, ti nejodvážnejší po ní jdou, i přestože na ně jiní křičí, že jdou špatným směrem. Volí cestu srdce. Konec knihy je úžasným naplněním.

07.03.2022 4 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

V pár slovech nahlédl jsem do vlastní omezenosti svého učení. Nechť započne má cesta vědomého učení.

18.08.2022

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Mysl v tělech s myslí odkrývá tajemství, které dlouho spalo. I já se někdy cítím jako mysl v těle s myslí, když probudí se vnitřní dítě a odkrývá tajemství, která dlouho spala.

27.06.2022 4 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Naše nedokonalost nás činí tím, kým jsme. Cesta k lidství je začít přijímat své slabosti. Nebo je dokonce jako Myšák mít rád.

15.06.2023 4 z 5

Bláznova moudrost Bláznova moudrost Lion Feuchtwanger

Kniha, která mnou hnula a několikrát mne zastavila a nechala stát v hlubokém okamžiku. Dává nahlédnout, že výklad skutečnosti se může u rozličných jedinců lišit, byť nazírají zdánlivě stejný podnět. Kniha je prostoupená naplňující rovnováhou kontrastů zvoucí k širšímu pochopení své individuality.

10.07.2022 5 z 5