Vedma Vedma komentáře u knih

Faja Faja Petra Stehlíková

Ako som písala už pri prvom diele (Naslouchač), po dlhom čase ma nejaká kniha skutočne nadchla. Okolnosťami som bola donútená k tomu, najprv prečítať druhý diel (Faja) a až potom prvý (Naslouchač), ale napriek tomu po prečítaní základnej anotácie nebol problém sa zorientovať, príbeh ma chytil a už nepustil. A keď som si potom konečne prečítala Naslouchača a k Faja sa vrátila, bola som nadšená ešte viac, pretože mi samozrejme niektoré veci dávali už úplne iný význam. Jediná moja pripomienka je, že kým v prvom diele som tomu, že je hlavná postava ešte dieťa, bez problémov verila, v tom druhom mi jej správanie s detským vekom úplne neladí. Chápem, že dozrieva zážitkami, ale na to, čo má za celý svoj život za sebou, je na môj vkus odrazu miestami príliš trefná, drzá a skúsená. A som veľmi, veľmi zvedavá, kam mieni spieť rovina kapitán - Ilan. Tam, kde by som ich rada videla ja, to asi vzhľadom na vek nepôjde... V každom prípade sa neviem dočkať tretieho dielu a neprestávam na túto knihu myslieť, dokonca sa mi o nej aj sníva!!!

16.01.2018 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Som nadšená, a že sa mi to už dávno nestalo! Napriek dobrým recenziám som bola opatrná, pretože môj vkus je trochu odlišný od vkusu väčšiny, ale tu súhlasím. Super vystavaný svet, veľmi uveriteľné postavy, zaujímavý príbeh, od ktorého som sa nevedela odtrhnúť. Musím povedať, že som okolnosťami bola donútená k tomu, najprv prečítať druhý diel (Faja) a až potom prvý (Naslouchač), ale napriek tomu po prečítaní základnej anotácie nebol problém sa zorientovať, príbeh ma chytil a už nepustil. Prichytila som sa pri tom, že si dokola v hlave prevaľujem slová ako "duval", "rochie", "nasterea". Prečítala som pred dvomi týždňami prvýkrát, potom druhýkrát a neprestávam na túto knihu myslieť. Som naozaj užasnutá. Neviem sa dočkať tretieho dielu.
PS: A ešte výkrik do prázdna - nemohol byť ten slovník umiestnený na začiatku knihy? Keď si pracne počas čítania ujasníte, čo ktorý pojem znamená, prelúskate sa celou knihou a potom zistíte, že na konci sú vysvetlivky, tak to je už bohužiaľ na ---- éééé --- na nič!

16.01.2018 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Táto kniha ma po veľmi dlhom čase vytrhla z letargie a z pocitu, že už ma žiadna kniha nedokáže šokovať. Skvele napísaná vec, niečo úplne iné, než som čítala predtým (a možno aj potom). Žiaľ už som ten pocit nadšenia z knihy odvtedy so žiadnou inou knihou (akokoľvek vysoko hodnotenou) nezažila.

04.01.2018 5 z 5

Strašidla na Silvrštejně Strašidla na Silvrštejně Lucie Kaletová

Táto kniha sa ku mne dostala absolútnou náhodou (ak náhody existujú) a považujem ju za jednu z najlepších kníh pre väčšie deti, aké som čítala. Páči sa mne, páči sa aj mojim deťom a podľa mňa skvele pracuje s tému "čo sa stane, keď človek zomrie". Hovorí o láske v rodine, priateľstve a s duchárskou témou zaobchádza nenútene a láskavo. Osud Rea sa mojich detí hlboko dotkol a dlho sme diskutovali o zrade, nenávisti a odpustení. Naozaj odporúčam pre deti tak 10+, ale rozhodne pohladí na duši aj dospelého.

27.08.2020 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Moja prvá kniha od tohto autora, hodnotím ju veľmi pozitívne. Aj keď sa kniha tvári ako YA (pričom ja do tejto kategórie už dlho nespadám), má v sebe množstvo hlbokých myšlienok. Ukazuje, ako človek dokáže pretvoriť čokoľvek, dokonca aj smrť, podľa svojej povahy na dobro alebo zlo.
Niektoré časti mi prišli veľmi skrátené, mrzelo ma, že sme ich len prebehli (výcvik, riešenie situácie s hlavným záporákom), ale ani chvíľu som sa nenudila. Niektorí čitatelia považujú tému knihy za zvrátenú a morbídnu, ale podľa mňa k životu patrí a nápad bol mimoriadne zaujímavý. Páčilo sa mi, ako autor vykreslil odlišnosti jednotlivých smrtiek, ako každá mala jedinečný "rituál" a prístup.
Knihu rozhodne budem odporúčať priateľom.

01.09.2018 5 z 5

Dračí město Dračí město Petra Machová

Bohužiaľ sklamanie. Príbeh ma nezaujal, aj keď Jašterov vnímam ako pomerne sľubný materiál. Nemám nič proti menám Jana a Ondrej, ale keď vzduchom poletuje mýtická bytosť s elfským menom a pritom pokrikuje "Jani! Ondro!", chce sa mi plakať a smiať súčasne.
Časť, ktorá popisuje, ako sa Jašteri dôsledne schovávajú pred ľuďmi, aby ich svet nebol odhalený, a potom v Brne (!) na streche bytového domu pristanú Jašteri a vo vnútri sa strhne súboj nadprirodzených bytostí vrátane revu, vyvrátených dverí na celom poschodí a zápachu skazených vajec, ma už vyslovene pobavila.
Nie som cieľový čitateľ, ale mám rada dobrú YA knihu. Ochotne si prečítam aj prvoplánovú romantiku, aj trošíčku za vlasy pritiahnuté fantasy, ak ma dej a postavy zaujmú. Tu po prečítaní zostal pocit sklamania a prázdna zmiešaný s pocitom, že som omylom čítala paródiu. Je mi to ľúto, rada by som autorku povzbudila do ďalších diel, ale táto kniha bola pre mňa krok vedľa. Škoda.

03.01.2019 2 z 5

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Som nadšená autorkiným štýlom písania. Hlavnú hrdinku chápete, aj keď nekoná práve správne. Popisy krajiny sú nádherné, pritom ľahké, plné nezvyklých prirovnaní. Toho, že sa príbeh odohráva v minulosti som sa bála, ale nakoniec to bolo podľa mňa originálne a hlavne dávam veľké plus za to, s akou ľahkosťou autorka zapracovala do príbehu zmienky o vtedajšom oblečení, doprave, ktoré dotvárali príbeh a dokresľovali jeho reálnosť. Príbeh je zaujímavý, chcela som vedieť, ako to dopadne, záver ma nesklamal. Nie je to práve kniha, ku ktorej sa budem neustále vracať, ale som rada, že som si ju prečítala. Rozhodne patrí k tým lepším, ktoré som v poslednej dobe čítala.

31.12.2017 4 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Veľmi príjemné ľahké čítanie, od ktorého sa vďaka svižnému deju len ťažko odtŕha. Nie som už dávno cieľová kategória, ale bavila som sa veľmi dobre.

08.05.2022 4 z 5

Sněhurka jablka nebaští Sněhurka jablka nebaští Petra Stehlíková

Autorka ma zaujala sériou Naslouchač a chvíľu som váhala, či sa pustiť do Sněhurky, ktorá je evidentne predsa len z iného súdka. Keď som ale na webe našla krátku "ochutnávku", okamžite som vedela, že sa mi Sněhurka zapáči a šla som do nej. Sněhurka je vtipne napísaná oddychovka, pri ktorej som sa často nahlas smiala. Po prečítaní som chvíľu mala pocit, že druhá polovica nebola tak dobrá, ako prvá. Potom som ale musela uznať, že si za to môžem sama, pretože som bola tak zvedavá na ďalšie "pikantno-vtipné" scény, že som druhú polovicu pomerne odflákla a niečo aj preskakovala. Keď som si druhú polovicu prečítala ešte raz, tentokrát poriadne, bolo to rovnako dobré ako prvá polovica. Aj keď musím uznať, že stretnutia hlavnej hrdinky s Debilom Debilovičom ma rozhodne zaujímali viac, než napríklad stretnutie s Kravčicou. A poznámka na záver: podľa mňa sú v knihe veľmi dobre zvládnuté "intímne" scény, za mňa škoda, že ich v knihe nebolo viac :-D Suma sumárum, skvelá oddychovka pre ženy.

03.04.2018 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

bezzink: mám stromy veľmi rada, vnímam ich symboliku, takže práve táto pasáž ma zaujala :-)

22.02.2018 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Zaujímavá kniha. Netradičné pozadie ruských bájí, príjemný príbeh, postavy veľmi uveriteľné. Ako čitateľku ma zaujali časti nenútene popisujúce postavenie žien v danej spoločnosti. Teším sa na ďalší diel a s čistým svedomím odporúčam.

31.01.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Príjemné prekvapenie. Vlastne záporných hrdinov si obľúbite a asi každý si medzi nimi (vďaka ich odlišnosti) nájde toho "svojho". Nie som cieľová skupina, tak ma kniha úplne nenadchla a nie som v stave, že by som nad ňou ešte dlho premýšľala, ale čítala sa mi dobre a som istým spôsobom zvedavá, aký bude druhý diel. Skláňam sa pred vizuálnym pojatím obalu a čiernej oriezky, vyzerá to neskutočne dobre.

13.04.2018 4 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Uverila som recenziám a opatrne som sa pustila do čítania - opatrne preto, že nepozerám horory (nezvládam to), a čítala som ju sama doma, v noci. Na niečo medzi nebom a zemou verím, a tak som mala obavu, že ma kniha vydesí natoľko, že sa budem báť zhasnúť. Nekonalo sa.
Kniha je napísaná pekne, plynule, ale pre mňa neobsahovala nič zásadné ani extra desivé. Rozhodne mi nevstávali vlasy dupkom, ani ma nedesil akýkoľvek zvuk v mojom okolí. Postáv mi bolo skôr ľúto, než aby ma strašili. Niektoré nelogické veci v deji mi vadili. Celkovo moje myšlienky oslovilo viac to, akými hroznými vecami si hlavné postavy v minulosti prešli, než to, čo v knihe reálne "strašilo".

12.12.2017 3 z 5

Pohádky o princeznách Pohádky o princeznách kolektiv autorů

Krátke rozprávky o princeznách s morálnym ponaučením (rieši sa rozmaznanosť, delenie sa o hračky so súrodencami, prvý deň v novej škole apod), žiadne presladené príšernosti. Vďačné čítanie na dobrú noc pre dievčatká tak vo veku 4-6 rokov.

09.12.2017 4 z 5