Vec1980

Jan CimburaJan CimburaJindřich Šimon Baar

Z mého pohledu velice poučné a zajímavé čtení o jihočeské vesnici Putim, kde se autor prostřednictvím Jana Cimbury, sedláka, koňaře, snaží přiblížit nejenom život na vesnici s pohledu vesnické střední vrstvy (sedláka) ale hlavně filozofii prostého českého muže, který je celým svým srdcem sedlákem, člověkem spravedlivých a skromným. Vše získal vlastní prací a dnešní měřítko života - peníze - nebyly pro něj nikdy důležité.
Náročnější čtení, nečekejte děj plný změn, ale klidné čtení u kterého se určitě, Ten kdo v něm bude pokračovat až do konce, bude muset zamyslet a chtě nechtě srovnávat s naši uspěchanou dobou bez cíle a mnohdy užitku.
V mnohém je i poučná. Kdo třeba ví, že meze, ne že pouze oddělovaly jednotlivá pole sedláků, ale byla určena jako místa kde mohla své zvířata pást chudina a bezzemci. V době žní obilí, které zde zasahovalo patřilo také jim.

Kniha o souladu člověka - sedláka - přírody jako takové - pěstovaných plodin - chovaných zvířat - koní a v neposlední řadě také víry.

To WEIL - přátelé i nepřátelé ... Cimbura podle mého nemá nepřátel v pravém slova smyslu

20.08.2011

Tažení v Rusku 1941-1945Tažení v Rusku 1941-1945Léon Degrelle

Určitě kontroverzní dílo o tom není sporu. Autorem je sice v Belgii odsouzený válečný zločinec Leon Degrelle, ale do určité míry lze osud vypravěče pochopit. Možná je to pouze alibi z pohledu jednoho fanatika, na druhou stranu logicky je člověk schopen pochopit postavení malinkatého národa připojeného k Tisícileté říši, odporu k bolševismu, dohodu západních spojenců se stejným nepřítelem (bolševikem), odpor civilizace proti mongolským hordám drancujícím Evropu. Polemika SS vs. Waffen SS (SS vs. Zbraně SS) je spíše okrajová, ale autor toto striktně odděluje na SS odpovědné za pracovní, vyhlazovací tábory a Zbraně SS jako bojovou jednotku bez konkurence a v první linii. Co se dělo v zázemí, různá komanda a trestné výpravy? To bylo z pohledu bojových jednotek a autora neovlivnitelné. Chytání a popravování partyzánů, v době války pochopitelné a prováděné všemi stranami. Stejně tak postavení ustupující německé armády a skutečnost, že Stalin nedodržoval Ženevskou konvenci, když ji nepodepsal a pak německé vojáky nechal vlát ve vetru bez soudu a zábran. Román o době, kdy odvaha a čest (pokud ji daným přisoudíme) měla ještě cenu a kdy boj za vlast měl odůvodnění a hlavně smysl.

16.05.2012

Mluví Černý jelenMluví Černý jelenJohn G. Neihardt

Bohužel jsem nečetl konkrétně tento výtisk, ale před rokem 1998 se mi do ruky dostal překlad právě od Jana Ulricha ještě než se podařilo vydat, předpokládám ale, že nebude velkého rozdílu.
Kniha jako taková se příliš komentovat nedá. Předpokladem je zájem o danou kulturu, v tomto případě kmene Lakota - části národa Sioux, Očhéthi Šakówiŋ nebo jakkoliv chcete.
Logicky je vypravěčem příběhu jediná osoba a to Heȟáka Sápa a jako Wičháša Wakȟáŋ - přeneseně "šaman". Vypráví příběh svého života, jako nejúžasnější je vyprávění osobní vize seslané na hranici smrti. Tímto dostává schopnost léčit a být jakýmsi duchovním vůdcem svého národa.
Jako předpokladem pro pochopení knihy bych asi uvedl přijmutí faktu, že není jediného boha, ale je obsažen ve všem. Nečekejte hrdinský epos, ale spíše pohnutý příběh kolonizace nepodrobeného národa a snahu o odstranění jeho víry předků ...

25.08.2013

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

"Dnes ty, zejtra já. Ale dostanu-li se odtud, kamaráde, chci bojovat proti tomu, co nás oba rozbilo: tobě život - a mně - ? Taky život. Slibuji ti to, kamaráde. Nesmí se to už nikdy stát."
.. chápu proč by kniha měla být na seznamu četby pro maturanty (je předpokládána určitá míra inteligence, byť se to mnozí snaží popřít) a také proč jsem se k ní po nekolika letech vrátil.
Pohled ze strany vojáka poražené strany, národa který ztratil víru ve své vedení a jehož mladá generace vykrvácela na bojišti prakticky první moderní války s masivním použitím těžkého dělostřelectva nebo bojových plynů :-(. Velmi hrozivým výsledkem byl neskutečný rozvoj všech možných protéz :-(
Docela výrazný rozdíl něco takového číst na pozadí černo bílých snímků kde všechno vypadá tak strašně dávno a neskutečně. https://www.youtube.com/watch?v=Y0Vu-NzNmVk
Vydání z roku 1929 určitě v mé knihovně zůstane aneb proč číst nový překlad.

11.12.2015

Rozmarné létoRozmarné létoVladislav Vančura

Půvadný jazyk v jednoduchém příběhu. Skoro by se hodilo přirovnání "kratochvílné čtení".

13.07.2011

Kladivo na čarodějniceKladivo na čarodějniceVáclav Kaplický

Absurdita doby, slepé víry, lidského sobectví a sebestřednosti ...

27.12.2011

Nonstop knihkupectví pana PenumbryNonstop knihkupectví pana PenumbryRobin Sloan

Ani už nevím kde jsem na knihu přišel, ale nakonec jsem ji sehnal v tištěné podobě a určitě už z mé knihovny nepůjde.
Byť se kniha může někomu zdát nevyvážená nebo místy nezajímavá. Nepropracovaný děj? Ne každý příběh má desítku dějových zvratů a ne pokaždé na to má čtenář náladu. Podle mého výborně napsaná kniha s krásně plynulým nenuceným dějem a do knihkupectví pana Penumbry bych zalezl a týden nevylezl. Už jenom kvůli popisu obchůdku stojí zato přečíst. Hodně mne potěšilo, že autor zůstal věrný knize a nenechal se přenést do roviny googlaků a zůstal se Zlomeným hřbetem (zajímavé ... ale co přečtěte si sami).
Jenom pro ty kteří nechtějí hledat a mají rádi reálné informace v textu knih. Určitě neprohloupí kdo si přečte ....

20.05.2015

Mluviti pravduMluviti pravduJosef Formánek

Ze začátku jsem měl sto chutí všechny autorovy úvahy přerušující život Bernarda Marese přeskakovat. Nakonec ale i v nich je spousta věcí k zamyšlení, ikdyž pokud bych si mohl vybrat verzi "Pouze Bernard Mares" tak bych sáhl po ní.
Jinak neskutečný život s neskutečnými kotrmelci ... po přečtení mi jenom chybí jistota,že Mares opravdu žil ......

31.07.2011

ŠógunŠógunJames Clavell

Přestože je kniha dost objemná a ze začátku možná trošku zmatená, po začtení Vás přestane zajímat skutečnost jak moc autor používá pouze svou fantazii a jak moc dané odpovídá skutečnosti dané doby a dané země.
Přestože při zpětném pohledu po přečtení vidíte všechny souvislosti a skutečnost že celý příběh je vlastně řízen samotným Toranagou, o tomto v průběhu postupného čtení si až tolik jisti nejste. Celým příběhem se táhne zprvu ne zcela zřetelná linie Toranagova plánu. Nakonec mi nezbylo nic jiného než uznat a přát si aby Andžinsan zůstal ve společnsoti které se plně přizpůsobil a už nikdy neodplul. Určitě napínavé čtení na pro nás neskutečně jiném kulturním a sociálním základě, kde jediný smysl a cenu má čest a povinnost, kde v ostrém kontrastu vnímáme naprostou bezcennost lidského života, který je zcela ovládán "majitelem" dané provincie a navazující vládnoucí strukturou. Určitě příjemné čtení. Wakarimasu?

22.03.2012

SněhulákSněhulákJo Nesbø

Drsné, klasický styl .... nezklamal. Ideální relax, na druhou stranu nic k čemu by jsem se někdy vrátil.

11.07.2014

Umřel jsem v sobotuUmřel jsem v sobotuJosef Formánek

Ještě o kousek drsnější než Mluviti pravdu. Záležitost na čtení na pár dní, ale neskutečných. Druhá kniha ze které člověka bolí hlava a prostě si musí dát na Marana panáka ... Díky autorovi za dokonalost.

27.12.2011

Atlas mrakůAtlas mrakůDavid Mitchell

Velmi podnětné čtení. Málokterá kniha Vás donutí přemýšlet nad více ději najednou (5 je opravdu extrém a přídavkem ještě jeden vrcholový příběh bez konce) a snažit se co nejdříve dostat k vrcholu, aby si lidský mozek mohl konečně některý z dějů uzavřít a trošku si oddechnout.
Přiznám se, že jsem knihu nečetl jedním dechem, ale o to to bylo zajímavější to číst po dobových kouskách. Stejně tak při čtení od začátku k polovině jsem ne zcela našel pro všechny přechody to slabé vodítko spojující dané.
Mohu jedině doporučit a jestli se podívám na film? Nevím, parvděpodobně spíše kvůli ztvárnění, ale určitě ne kvůli příběhu, ten patří jinam než na plátno či obrazovku.

31.12.2012

Důmyslná bolestDůmyslná bolestAndrew Miller

Knihu jsem cíleně hledal poté co jsem přečetl hojně recenzované následné dílo Čistý a určitě stejně jako Čistý i tato kniha zůstane fyzicky v knihovně. Pokud hledáte nějaké srovnání tak to si nejsem jistý jestli je možné. Z mého pohledu, kdyby vyšly knihy v opačném pořadí tak by recenze oslavovala třeba zrovna tuhle. Hlavní hrdinou je James Dryer přicházející na svět v roce 1739. Obyčejné dítě v obyčejné anglické vesnici v době osvícení pokud chcete. Z prostředí se vyčleňuje pouze absolutní necitelností a to nejenom k bolesti. Význam scény, kdy spadne ze stromu a bez jakéhokoliv zájmu se dívá na svou zlomenou nohu a její nápravu vesnickým "odborníkem". Možná tohle je předobrazem, proč v průběhu příběhu je postupně každým zneužíván jako pouťová atrakce ppro danou vlastnost a to až do doby kdy se na válečné lodi přehoupne do dospělosti a bez jakéhokoliv citu se postupně stává chirurgem (jako jediný schopný operuje v průběhu bitvy a po jejím skončení se zájmem pitvá amputovnou ruku - vlastně lidské tělo je jeho jediným zájmem). Autor podle mého velmi dobře postupuje v ději, stejně tak jako z příběhu ve formě dopisu tak ve formě klasiky. Kariéra, cesta do Ruska, ....... a vůbec určitě mohu jen a jen doporučit, určitě i více než Čistého.

22.02.2014

SpasitelSpasitelJo Nesbø

Povedené stejně jako předchozí. Bohužel se mi zdá že struktura mi začíná téměř vadit. Do poloviny jeden děj a jeden pochatel, potom zvrat, zamotání a pokračování k pachateli na druhé straně. Určitě ale stojí za přečtení a určitě doporučení s přísliběm napětí a ne zcela čekaného konce...

23.06.2014

Bohem zapomenutí lidéBohem zapomenutí lidéAlbert Cossery

Knížku jsem si nechal pořídit cíleně na základě pár vět popisu, určitě jsem tomu ale rád.
V dnešní době zaměřené na finance jsou příběhy v knize nasprosto zv jiné reality. Není podstatný konec povídky, není podstatný ani začátek ... podstatný je pocit, v mém případě asi husí kůže :-( .
"Copak mi to neseš, chlapče? To je pro beránka, tatínku. Jakého beránka? Svátečního beránka, tatínku. Postaral jsem se mu o jetel. Teď už ti zbývá jen koupit beránka. Svátek není pro nás, synku, řekl. Jsme chudí."
... podstatný je pocit, v mém případě asi husí kůže :-( .

31.01.2016

Islámskému státu na dostřelIslámskému státu na dostřelLenka Klicperová

Jsem rád že jsem knížku dostal a že jsem ji hned taky přečetl. Byť se jedná o velice rychlý fotografický průlet konfliktem doplněný krátkým komentářem, konfliktem který nejsme schopni pochopit a který podle všeho nemá řešení, je hodně lidí kteří by knize tu chvíli věnovat měli. O co jsou fotografije dokonalejší, o to jsou děsivější.
S ohledem na situaci jaká v Sýrii jako takové panuje tak upoutávka "Města, jež se stalo Stalingradem Blízkého východu" je lehce mimo (zoufalá obrana bez podpory "vlády" vs. zoufalá obrana na základě rozkazu a uzavření města na Volze) ale nic to neubírá na hodnotě knihy.
Díky za její vydání.

Na upoutávce na knihu by spíše měla být ukázka arogance světa vůči dění ve válečné zóně blízkého východu :-(
"Píše se 25.červen 2015 a celý svět sleduje dění v Tunisku, kde mladý islamista napojený na IS postřílel čtyři desítky turistů, zejména Britů. A přesně v ten samý den povraždili bojovníci IS v Kobaní a okolí 320 lidí, z toho téměř 300 civilistů. Ale na to svět tak trochu zapomněl."

31.12.2015

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

na dovolenou ideální. Náhodně jsem vybral podle popisu a dokonalá volba. Ove jako takový více než sympatický a přístupem k životu dokonalý. Byť nemám Saab tak se budu držet alespoň benzínové pumpy jejiž kartičku mám v peněžence ;-). Takhle to funguje a takhle to končí ....

28.07.2016

Dlouhý návratDlouhý návratAndrew Krivak

" .. kteří se pohybovali na okrajích hodnostní hierarchie a plukovních pozic ve válce, kterou sice označovali za moderní, ale stejně jako každá jiná s sebou nesla naši smrtelnost."
Myslím že už citát z knihy odhalí její podstatu. Hlavní hrdina má na rozdíl od svého okolí luxus odstupu od smrti ve formě plnění rozkazů ostřelovací puškou, měnící velící na straně protivníka.
Více než zajímavý je pohled na historii .... naši školou hojně uctívaní a oslavovaní utečenci na stranu protivníka a jejich začlenění do odporu proti Rakousku-uhersku a jejich přeměna v novou československou armádu jsou z pohledu střelce Vinicha pouzí dezertéři (což je z obecného pohledu pravda) a ty je možné pouze nechat jít a nebo zastřelit, asi si dosadíte co je preferovaným řešením.
Velmi dobrá kniha provádějící osudem jednoho obyčejného horala (nebo neobyčejného?).

10.09.2016

Mých tisíc životůMých tisíc životůJean-Paul Belmondo

První kniha kterou jsem byl nucen číst s mobilem po boku. Většinou mi to nedalo a podíval jsem na web o kterém kolegovi nebo kolgyni píše ... a taky jsem to četl hodně dlouho.
Pro toho kdo má rád docela zajímavé čtení ... IL BRUTO ...

27.02.2018

Cesta zpátkyCesta zpátkyErich Maria Remarque

Nemá smysl cokoliv komentovat. Meziválečná klasika poražené a vykořeněné generace ztracené v prostoru. Raději čtěte knihu než jakékoliv komentáře.

03.11.2018

SalamboSalamboGustave Flaubert

Těžko popsat knihu tohoto obsahu. Nejjednodušší bude asi charakteristika "Příběh 5 postav" - Hamilkar, Narr Havas, Salambo na jedné straně a Matho, Spendius na straně druhé.
Historicky si netroufám posuzovat, takže pouze jako zaujatý čtenář. Flaubert se možná pustil do krajin jemu lehce vzdálených, ale celkový obraz zápasu Kartága a žoldnéřů zprvu domáhajících se svého žoldu dovedl k dokonalosti. Mnohdy jsem se musel vracet a číst některé z pasáží ještě jednou a pomaleji. Popis pokladů, národů, vojáků, zbraní, božstev a obřadů je neskutečně detailní a mnohdy je problém si dané alespoň z malé části přenést do obrazu byť jen ve fantazii.
S označením Romantický příběh jako nosného tématu osobně nesouhlasím. Každý si najde svou linii, pro mne osobně to byl děj bojů, příprav, obětí a intrik s téměř zanedbatelnou milostnou platonickou záletkou.

Mimochodem při srovnání filmu Trója a možnosti jak by mohl být natočen tento román Salambo by Trója zůstala hodně pozadu. Naštěstí pro nás všechny je poslední pokus z roku 1960 (http://www.csfd.cz/film/93219-salambo/ ) a snad další nebude a zůstane pouze fantazie ...

Citát:
Žoldnéři chtěli vědět, zda neřekl ještě něco jiného, a Libyjec připojil: "Protože jsem zůstal před ním stát, ptal se mě, na co čekám. Odpověděl jsem: Že budu zabit! Tu odvětil: Ne odejdi! Až zítra s ostatními!.
Tato velkomyslnost barbary udivila, některé však poděsila a Matho litoval, že vyslanec nebyl zabit.

25.08.2013

Syn větru a prsatý mužSyn větru a prsatý mužJosef Formánek

Osobitý styl jak jsem doufal. Nejde zařadit ani jako román a ani jako cestopis. Bohužel o co lépe napsané o to více smutnější jako celek. Formánek má bohužel v dnešní uspěchané technické době tu smůlu, že během pár let stihl kulturu Siberutu jak objevit tak i úplně ztratit. :-( .. bohužel doba A.V.Friče, kdy ten mohl jižní Ameriku poznávat v průběhu života a nezažít úplný zánik kultur je dávno pryč.

22.02.2014

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiRansom Riggs

Každý má nějakou svou vlastnost, jenom v téhle knize je to trošku jiná úroveň. Pro někoho pohádka, pro někoho kratochvílné čtení a pro někoho fantazie v čisté formě. Proč se nepřenést do světa podivných dětí a utéct od šedé reality. Časová smyčka, zázračné děti, zlo a dobro, vládci času .....

26.08.2015

Z deníku ajťákaZ deníku ajťákaLukáš Pavlásek

Určitě má kniha potenciál, bohužel mám dojem že ten je právě v osobním podání na prknech právě přímo Tydýtem :-).

27.12.2015

Vítězný obloukVítězný obloukErich Maria Remarque

Už všechno o knize určitě najdete níže a nebo výše. Kniha s ne příliš složitým dějem (který se ani nehodí), ne příliš mnoho postavami (které ani nikdo nečeká) a s ne příliš šťastným koncem (který ani není možný). Celou dobu jsem měl chuť na Calvados z Normandie, večeři s výhledem na Vítězný oblouk a zažít déšť na bulváru Paříže. Calvados pořeším v nejbližší době a snad se potkáme s Ravikem :-) v Paříži - určitě jich tam je pořád spousta...

15.03.2016

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJonas Jonasson

Vtipné až na půdu by se dalo říct. Ironické a plné neskutečných náhod, padajících soch, oficiálně neexistujících lidí, stejně jako izraelských agentů nebo králů zabíjejících slepice. Genialita Nombeko proti hlouposti téměř všech ostatních. Na cesty knížka jako dělaná (e-kniha myšleno).

18.06.2016

Knihovna dušíKnihovna dušíRansom Riggs

Pro děti a mládež. Tohle je podle mého první díl, který to potvrzuje. Jako relax fajn, zakončení důstojné. Tedy myslím to první zakončení. Natáhnutí o pár stránek se zakončením číslo 2 právě odsouvá celou sérii přímo do světa dětí a dokonalých konců ....

07.07.2016

Hledá se levá nohaHledá se levá nohaJan de Hartog

Ke knize jsem se dostal spíše omylem než cíleně jako bonus k jedné kupované knížce ze zdějšího bazaru. Paradoxně tu jsem ještě nečetl :-).
Žánr je daný, nerad bych porovnával s mou předchozí četbou ve stylu moderního detektivního románu (Nesbo, Kepler) ale jinak to napsat neumím.
Kniha jako celek se podle mého pohledu blíží typově k Sherlockovi. Byť detektiv není génius, ani dokonalý obraz všeho. Příběh se dokázal zamotat a bylo příjemné, že pachatele neznáte hned. Určitě tahle knížka u mne zůstane a pokud ji potkáte, věnujte ji 2 dny. Romantický popis Holandského přístavu..... jenom škoda že detektiv už nemá pokračování .... tak se musímm podívat po námořníkovi.

02.06.2017

PoliciePolicieJo Nesbø

Četl jsem shodou okolností po Keplerovi (Lovec králíků) a jsem rád, že Policie zase opravila můj pozitivní názor na severskou krimi.
Policie dokázala překvapovat kapitolu za kapitolou. Dějově více než dokonalé a překvapivé, málokdy máte od poloviny co kapitolu jiného favorita na téměř dokonalého vraha.
Jediné co je vhodné vědět, že byť nic nebrání tomu číst díly náhodně, je podle mého mnohem vhodnější nepřeskakovat s sérii žádného Harryho. Zatím všichni stáli za přečtení a příběh se stále posouvá kupředu a neupadá.

13.09.2017

Poslední poklona Sherlocka HolmesePoslední poklona Sherlocka HolmeseArthur Conan Doyle

Bohužel se nejedná o vyvrcholené série, ale spíše o sesbírání mnoha povídek. Chyběla mi časová závislost děje, časté vracení se do různých časů. Tenhle díl mi trvalo přečíst nejdéle a podle mého nejméně čtivý.

13.07.2011