Vec1980

EmisarEmisarJóko Tawada

Zajímavé čtení v nemilé době roku 2020. Příliš mnoha paralel. Uzavřené Japonsko v důsledku rozhodnutí mocných, obyvatelé bojící se porušení pravidel, která vlastně nechápou a která jsou jiná každých pár dní. Než riskovat zatčení a trest, tak raději nakonec raději nedělají témeř nic. Stará generace je vlastně ta která pracuje a každá mladší a mladší je více a více zasažena degradací těla i prostředí v důsledku minulého znečištění životního prostředí.
Už tak specifické prostředí Japonska je úplně izolováno pro podporu všeho domácího, včetně vyloučení jakéhokoliv cizího slova z aktivního jazyka.
Prakticky jediné dvě postavy je pradědeček Joširó a jeho vnuk Mumei. Mumei je prakticky nový evoluční druh člověka. Bylo by více než zajímavé jak by knihu převedl do svého světa Hayao Miyazaki...

28.12.2020

Ďáblův sadĎáblův sadAlain Gerber

Nejmenovaná latinskoamerická země (pro mne nevím proč jednoduše Mexiko). Celý děj se odehrává v rozmezí středy 7 a soboty 24. Hlavní postava don Ernesto Ramos se stále potácí mezi vzpomínkou na otce, který jako majitel půdy představoval vládu. A vzpomínkou na svého mrtvého syna Hectora představujícího odboj. Profesor don Ernesto se snaží vzepřít diktatuře představované kapitánem Mendozou, pouze však v myšlenkách a představách. Potácí se mezi letargií, nenávistí k vrahům svého syna, nenávistí ke svému otci ... když se rozhodne k činu, vše se obrátí a ....
"Ach ano, znám ji, tu tvoji skvostnou morálku nestrannosti! K čertu! Ale nikdy by mně nenapadlo, že ji budeš uplatňovat na úkor vlastního syna!"

18.12.2020

KvásekKvásekRobin Sloan

Pohodová knížka na podzimní podvečery (ne úplně nutně moc večerů, stačí několik). Stylově se přibližuje Nonstop knihkupectví, ale to mám přece jen o kus raději. Kombinace IT programátorky a magického kvásku a jejího vtažení do reálného světa je vděčné téma pro IT dobu. Dostanete možná chuť na kváskový chleba (ne péct se ho nechystám) a přemýšlíte, kde sehnat dvojitou ostrou polévku. Pokusíte se najít zda existuje kultura Mazgů a nebo ne.
Nakonec až narazíte na kapitolu Ostrov Mazgů (strana 217) tak si možná zpětně řeknete, že tohle měla být Vaše poslední strana ...

03.12.2020

Granátové jámy VerdunskéGranátové jámy VerdunskéGeorges Gaudy

Neybývá než k popisu přidat alespoň kousek z knihy. 1. světová válka a bitva u Verdunu. Doba plná dělostřelectva, chlupáčů, plynových útoků a kamarádů které nebylo možno odnést a o jejich přesun nebo roztrhání se postarali právě granáty dělostřelectva.

.. K večeru šel zákopem běžec velitele pluku a zastavil se ukázat Filochardovi jeden z oněch papírků spadlých z nebe, který cestou sebral.
- je to francouzsky! řekl Filochard.
A přečetl nahlas tato slova: Šťastni, kdo uvidí svítání osmého máje!
... A mrtvý, který se zdál naslouchati, mlčel stále ve svém zledovělém postoji. Zazdálo se mi, že se jeho oči ještě více rozevřely.

08.06.2019

Cesta zpátkyCesta zpátkyErich Maria Remarque

Nemá smysl cokoliv komentovat. Meziválečná klasika poražené a vykořeněné generace ztracené v prostoru. Raději čtěte knihu než jakékoliv komentáře.

03.11.2018

Na mušce lovceNa mušce lovceAlbrecht Wacker

Válka v čisté podobě. Ideologie bez možnosti jiného pohledu. Msta za bezpráví, moře krve za řeku krve. Rozkazy proti rozumu na cestě od útoku do hluboké obrany.... :-(

19.08.2018

Mých tisíc životůMých tisíc životůJean-Paul Belmondo

První kniha kterou jsem byl nucen číst s mobilem po boku. Většinou mi to nedalo a podíval jsem na web o kterém kolegovi nebo kolgyni píše ... a taky jsem to četl hodně dlouho.
Pro toho kdo má rád docela zajímavé čtení ... IL BRUTO ...

27.02.2018

Nájemníci pana MoonbloomaNájemníci pana MoonbloomaEdward Lewis Wallant

Zajímavost sama. Příběh jakoby z jiného světa. Ze začátku člověk nechápe, postupně je zvědavý a nakonec zase nechápe. Ach ta zeď, ta zeď je dokonalost sama.
Není to zrovna jednoduché čtení, ani zábavné, ani nudné, ani pomalé, ani rychlé .... je to jako poprvé, musí se to zažít.

06.10.2017

PoliciePolicieJo Nesbø

Četl jsem shodou okolností po Keplerovi (Lovec králíků) a jsem rád, že Policie zase opravila můj pozitivní názor na severskou krimi.
Policie dokázala překvapovat kapitolu za kapitolou. Dějově více než dokonalé a překvapivé, málokdy máte od poloviny co kapitolu jiného favorita na téměř dokonalého vraha.
Jediné co je vhodné vědět, že byť nic nebrání tomu číst díly náhodně, je podle mého mnohem vhodnější nepřeskakovat s sérii žádného Harryho. Zatím všichni stáli za přečtení a příběh se stále posouvá kupředu a neupadá.

13.09.2017

Lovec králíkůLovec králíkůLars Kepler

Ne vždy je vše jak bychom čekali. Předpoklad dokonalého vyšetřovatele a dokonalého vraha nemusí nutně skončit dokonalým příběhem. Po dlouhé době jsem se na konec těšil (ať už je tu), čekal happy end a ten vlastně taky dostal. Vrah (s pokrývkou akčního hrdiny, zázemím batmana a patřičným dětstvím) se kterým se celou dobu vlastně dějem proplétá i jeho omluva je zvláštní a dalo by se říct, že by mi ani nevadilo tentokráte pochovat Joonu .....

10.08.2017

Fin Mika WaltariFin Mika WaltariMarkéta Hejkalová

Zajímavá knížka, možná až příliš. Pokud hledáte, sice útlou ale možná až moc obsáhlou knihu, o jednom finském autorovi, je to tahle. Na mne až příliš obsahů Waltariho děl, příliš mnoho konstatování jeho života, možná až se strojovým popisem.
Škoda jen, že i navzdory snaze o mnoho detailů životních i cestopisných chybí občas alespoň nějaká základní mapa, určitě by nevadila. Helsinky zase tak velké nejsou.

Pokud ale hledáte náhled do Waltariho života, raději doporučím přímo Čtyři západy slunce (Román o románu) 1976, M. Waltari.

09.08.2017

9. tanková divize 1939 - 19459. tanková divize 1939 - 1945Carl Hans Hermann

Pro někoho se zájmem o historii velmi zajímavá foto-knížečka. Nic se nesnaží podsouvat, pouze stručné komentáře k jednotlivým fotkám jsou ku prospěchu.
Obrazový náhled do válečného nasazení .... určitě nehledejte politické souvislosti, jakákoliv obvinění nebo omluvy.

21.07.2017

Hledá se levá nohaHledá se levá nohaJan de Hartog

Ke knize jsem se dostal spíše omylem než cíleně jako bonus k jedné kupované knížce ze zdějšího bazaru. Paradoxně tu jsem ještě nečetl :-).
Žánr je daný, nerad bych porovnával s mou předchozí četbou ve stylu moderního detektivního románu (Nesbo, Kepler) ale jinak to napsat neumím.
Kniha jako celek se podle mého pohledu blíží typově k Sherlockovi. Byť detektiv není génius, ani dokonalý obraz všeho. Příběh se dokázal zamotat a bylo příjemné, že pachatele neznáte hned. Určitě tahle knížka u mne zůstane a pokud ji potkáte, věnujte ji 2 dny. Romantický popis Holandského přístavu..... jenom škoda že detektiv už nemá pokračování .... tak se musímm podívat po námořníkovi.

02.06.2017

Čtyři západy slunce (Román o románu)Čtyři západy slunce (Román o románu)Mika Waltari

Milá knížka na pomezí reality a fantazie. Přechody mezi tím nejsou až tak podstatné pokud přijmete autora takového jaký je. Byť chvílemi uvažujete jestli přebral, jestli mluví o tom o čem si myslíte že mluví a nebo že je z podivem, že vůbec experiment přežil ....
Pokud Váš výtisk obsahuje Nezbytné poznámky tak prosím považujte je za zcela a úplně zbytné :-)

21.03.2017

DraculaDraculaBram Stoker

Z počátku mi forma denikovych záznamů přišla zvláštní. Chvíli jsem uvažoval, že knihu odložim.
Nakonec mne stejně vtáhnul děj a příběh postupoval jednotlivými deníky i osudy. Rozhodně úplně jinde než filmová adaptace. Když dracula tak v knize...

22.02.2017

Dlouhý návratDlouhý návratAndrew Krivak

" .. kteří se pohybovali na okrajích hodnostní hierarchie a plukovních pozic ve válce, kterou sice označovali za moderní, ale stejně jako každá jiná s sebou nesla naši smrtelnost."
Myslím že už citát z knihy odhalí její podstatu. Hlavní hrdina má na rozdíl od svého okolí luxus odstupu od smrti ve formě plnění rozkazů ostřelovací puškou, měnící velící na straně protivníka.
Více než zajímavý je pohled na historii .... naši školou hojně uctívaní a oslavovaní utečenci na stranu protivníka a jejich začlenění do odporu proti Rakousku-uhersku a jejich přeměna v novou československou armádu jsou z pohledu střelce Vinicha pouzí dezertéři (což je z obecného pohledu pravda) a ty je možné pouze nechat jít a nebo zastřelit, asi si dosadíte co je preferovaným řešením.
Velmi dobrá kniha provádějící osudem jednoho obyčejného horala (nebo neobyčejného?).

10.09.2016

Antonius a CleopatraAntonius a CleopatraWilliam Shakespeare

Klasický příběh s klasickým vyvrcholením ve stylu římské tragédie. Ne nadarmo se říká, že muž má hlavu (Markus Antonius jako jeden z triumvirátu), ale tou otáčí žena (Cleopatra královna egyptská). Příbeh směřující od bezstarostného nicnedělání v lůně egyptském až k válce s Octaviem Caesarem, vítězné i ztracené bitvě .... a hořkému konci hodném tragédie.

18.08.2016

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

na dovolenou ideální. Náhodně jsem vybral podle popisu a dokonalá volba. Ove jako takový více než sympatický a přístupem k životu dokonalý. Byť nemám Saab tak se budu držet alespoň benzínové pumpy jejiž kartičku mám v peněžence ;-). Takhle to funguje a takhle to končí ....

28.07.2016

Mlýn na mumieMlýn na mumiePetr Stančík

Všechno se dá říct nečekané. Dějinami protknuté a osobnostmi podtržené a to ať už
z dávné historie a nebo hrfinově současnosti (Maxmilián I. Mexický, Jan Neruda, Prusko-rakouská válka ...). Děj mimo realitu zasazený do ponuré Prahy, Paříže nebo Mexika druhé poloviny 19.století.
Težkou soudit. Pokud z pohledu ON tak 5* (květnatý popis pražských bordelů a policejních konzultací v nich). Pokud z pohledu ONA tak 3* se stejným odůvodněním :-)

17.07.2016

Knihovna dušíKnihovna dušíRansom Riggs

Pro děti a mládež. Tohle je podle mého první díl, který to potvrzuje. Jako relax fajn, zakončení důstojné. Tedy myslím to první zakončení. Natáhnutí o pár stránek se zakončením číslo 2 právě odsouvá celou sérii přímo do světa dětí a dokonalých konců ....

07.07.2016

Pražské pověsti a legendyPražské pověsti a legendyJosef Svátek

Zajímavé čtení na zkrácení dlouhé chvíle. Sympatické co do délky jednotlivých legend i co do velikosti kapesního vydání. Na jednu stranu je to pouze soupis polopravd a mýtů .. na druhou však jsou to Pověsti a legendy a takové mají být. Až jsem byl překvapen kolik duchů je v Praze a podle textu už na vždy (neb se v čase ztratil způsob jejich vysvobození).

23.06.2016

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJonas Jonasson

Vtipné až na půdu by se dalo říct. Ironické a plné neskutečných náhod, padajících soch, oficiálně neexistujících lidí, stejně jako izraelských agentů nebo králů zabíjejících slepice. Genialita Nombeko proti hlouposti téměř všech ostatních. Na cesty knížka jako dělaná (e-kniha myšleno).

18.06.2016

PřízrakPřízrakJo Nesbø

Tenhle díl určitě nezařadím mezi Doporučenou četbu komukoliv. Kombinace drogové scény, politiky, nesmrtelného záporného policajta (nemyslím teď HH). Bohužel tahle rovina, kdy vražda je vlastně jenom nutnost resp. prostředek pro všechny ostatní zločiny spojené s drogovou scénou Osla a nakonec vlastně až tak podstatná není ....

22.04.2016

GaligaiGaligaiFrançois Mauriac

Těžké popsat nebo i jen hodnotit. Něco z příběhu Romea a Julie, ale lehce posunuté k realitě. Něco z příběhu chudého mladíka, který nedojde lásky milovaného přítele stejně tak jako není pohlcen láskou ženy, která mu je odporná a cizí. Galigai ... Agáta ... silná žená schopná prorazit svou vůli vše, obětovat své city a potřeby, sražená na kolena a jako Fénix opět obrozená s vidinou nové role, která bude mít sílu a postavení oplatit všem způsobené příkoří.

31.03.2016

Vítězný obloukVítězný obloukErich Maria Remarque

Už všechno o knize určitě najdete níže a nebo výše. Kniha s ne příliš složitým dějem (který se ani nehodí), ne příliš mnoho postavami (které ani nikdo nečeká) a s ne příliš šťastným koncem (který ani není možný). Celou dobu jsem měl chuť na Calvados z Normandie, večeři s výhledem na Vítězný oblouk a zažít déšť na bulváru Paříže. Calvados pořeším v nejbližší době a snad se potkáme s Ravikem :-) v Paříži - určitě jich tam je pořád spousta...

15.03.2016

Neznámí hrdinové : o české statečnostiNeznámí hrdinové : o české statečnostiAdam Drda

Tak třeba zrovna kvůli tomuto má u mne ČT pozitivní bod. Nejsem ji zrovna jistý, zda se jedná o příběhy obyčejných lidí.
Každého jednotlivého z nich si osud vybral a udělal z něj člověka s neobyčejně zákeřným a pohnutým osudem. Ať už se jednalo vliv událostí po roce 1939, po roce 1945, po roce 1948 nebo do roku 1968. Stejně tak ať byl hlavním původcem režim protektorátu nebo režim komunismu, Geheime Staatspolizei nebo Státní bezpečnost. Neobyčejní lidé v rukou mocných a bezcitných té doby.

07.02.2016

Bohem zapomenutí lidéBohem zapomenutí lidéAlbert Cossery

Knížku jsem si nechal pořídit cíleně na základě pár vět popisu, určitě jsem tomu ale rád.
V dnešní době zaměřené na finance jsou příběhy v knize nasprosto zv jiné reality. Není podstatný konec povídky, není podstatný ani začátek ... podstatný je pocit, v mém případě asi husí kůže :-( .
"Copak mi to neseš, chlapče? To je pro beránka, tatínku. Jakého beránka? Svátečního beránka, tatínku. Postaral jsem se mu o jetel. Teď už ti zbývá jen koupit beránka. Svátek není pro nás, synku, řekl. Jsme chudí."
... podstatný je pocit, v mém případě asi husí kůže :-( .

31.01.2016

Islámskému státu na dostřelIslámskému státu na dostřelLenka Klicperová

Jsem rád že jsem knížku dostal a že jsem ji hned taky přečetl. Byť se jedná o velice rychlý fotografický průlet konfliktem doplněný krátkým komentářem, konfliktem který nejsme schopni pochopit a který podle všeho nemá řešení, je hodně lidí kteří by knize tu chvíli věnovat měli. O co jsou fotografije dokonalejší, o to jsou děsivější.
S ohledem na situaci jaká v Sýrii jako takové panuje tak upoutávka "Města, jež se stalo Stalingradem Blízkého východu" je lehce mimo (zoufalá obrana bez podpory "vlády" vs. zoufalá obrana na základě rozkazu a uzavření města na Volze) ale nic to neubírá na hodnotě knihy.
Díky za její vydání.

Na upoutávce na knihu by spíše měla být ukázka arogance světa vůči dění ve válečné zóně blízkého východu :-(
"Píše se 25.červen 2015 a celý svět sleduje dění v Tunisku, kde mladý islamista napojený na IS postřílel čtyři desítky turistů, zejména Britů. A přesně v ten samý den povraždili bojovníci IS v Kobaní a okolí 320 lidí, z toho téměř 300 civilistů. Ale na to svět tak trochu zapomněl."

31.12.2015

Z deníku ajťákaZ deníku ajťákaLukáš Pavlásek

Určitě má kniha potenciál, bohužel mám dojem že ten je právě v osobním podání na prknech právě přímo Tydýtem :-).

27.12.2015

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

"Dnes ty, zejtra já. Ale dostanu-li se odtud, kamaráde, chci bojovat proti tomu, co nás oba rozbilo: tobě život - a mně - ? Taky život. Slibuji ti to, kamaráde. Nesmí se to už nikdy stát."
.. chápu proč by kniha měla být na seznamu četby pro maturanty (je předpokládána určitá míra inteligence, byť se to mnozí snaží popřít) a také proč jsem se k ní po nekolika letech vrátil.
Pohled ze strany vojáka poražené strany, národa který ztratil víru ve své vedení a jehož mladá generace vykrvácela na bojišti prakticky první moderní války s masivním použitím těžkého dělostřelectva nebo bojových plynů :-(. Velmi hrozivým výsledkem byl neskutečný rozvoj všech možných protéz :-(
Docela výrazný rozdíl něco takového číst na pozadí černo bílých snímků kde všechno vypadá tak strašně dávno a neskutečně. https://www.youtube.com/watch?v=Y0Vu-NzNmVk
Vydání z roku 1929 určitě v mé knihovně zůstane aneb proč číst nový překlad.

11.12.2015