Granátové jámy Verdunské

Granátové jámy Verdunské https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275275/bmid_granatove-jamy-verdunske-HiS-275275.jpg 4 3 1

Původní vydání vyšlo v Paříži roku 1922 jako první svazek trilogie „Vzpomínky chlupáče 57. pěšího pluku“. Autorství bylo připsáno majoru francouzské armádz jménem Jean Hanoteau. Hlavní postava a současně vypravěč nás zavede do období 1. světové války, konkrétně do roku 1916 (únor – srpen). Vše se tedy odehrává časově i místně v období krvavé bitvy u Verdunu (21.února 1916 – 18. preosince 1916) při které německá a francouzská strana přisly o přibližně 300.000 mužů. Do povědomí se bitva dostala jako Verdunský mlýnek na maso. Chlupáč pěšího pluku se na frontovou linii dostal v nejhorší možnou dobu války. Postupně zažil mnohahodinové bombardování, útok plynem a stále opakující se kopání zákopů a střídání jednotek v první linii. Dostanete se do tvrzi Vaux, trvzi Tavannes nebo do lesa Fumin. Všechny tyto místa jsou místem smrti ticíců mužů bojů 1. světové války.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Svaz čs. rotmistrů

Les trous d'obus de Verdun , 1922

Vec1980
Vec1980
08.06.2019 5 z 5

Neybývá než k popisu přidat alespoň kousek z knihy. 1. světová válka a bitva u Verdunu. Doba plná dělostřelectva, chlupáčů, plynových útoků a kamarádů které nebylo možno odnést a o jejich přesun nebo roztrhání se postarali právě granáty dělostřelectva.

.. K večeru šel zákopem běžec velitele pluku a zastavil se ukázat Filochardovi jeden z oněch papírků spadlých z nebe, který cestou sebral.
- je to francouzsky! řekl Filochard.
A přečetl nahlas tato slova: Šťastni, kdo uvidí svítání osmého máje!
... A mrtvý, který se zdál naslouchati, mlčel stále ve svém zledovělém postoji. Zazdálo se mi, že se jeho oči ještě více rozevřely.

první světová válka (1914–1918) Francie pevnosti, opevnění bitva u Verdunu (1916)

Georges Gaudy
1895 - 1987