Všichni lžou

Už nemusíte chodit ke zpovědi — historie internetového vyhledávání postačí. Lidstvo během jediného dne internetového surfování navrší osm bilionů gigabytů dat. A toto neuvěřitelné a historicky nesrovnatelné množství informací může o lidech prozradit opravdu hodně: o obavách, touhách a návycích, které nás ženou kupředu, i o našich vědomých a nevědomých rozhodnutích. Za pár kliknutí tak lze získat nesmírně komplexní data o lidském chování a smýšlení, ať už jde o politické preference, každodenní potřeby, nebo sex. Stačí se dívat správným směrem. Kromě téměř nekonečné zásoby dat z vyhledávačů čerpá novinář a bývalý datový analytik Seth Stephens-Davidowitz také z experimentů a studií o lidském myšlení. Zkoumá hloubku digitální stopy lidstva i její potenciál: odhalení pevně zakořeněných předsudků a otázek, které máme strach si klást, ale které přitom mohou změnit naši kulturu i společnost k lepšímu. Kniha roku podle The Economist. Bestseller The New York Times....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/399693/vsichni-lzou-zTi-399693.jpg 4.116
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Host

Everybody Lies: Big Data, New Data, and What the Internet Can Tell Us About Who We Really Are (2017)

Kniha Všichni lžou

druzickaster

Za prvé, tuto knihu jsem vyhrál v soutěži s iRozhlas.cz a tímto za ni díky.
Za druhé, bigdata, velká data jsou fascinující a ze začátku člověk sedí s otevřenými ústy i k dyž je krapet od fochu.
Za třetí, po řekněme půlce knihy už ta ústa zase zvíráte, protože je to zase a pořád dokola. Sex, vztahy, nemoce, výsledky blernsballu ... dopňte si co potřebujete ... zkrátka od čeho máte moc dat, to lze analyzovat, když víte co vás zajímá.
Za čtvrté, data od google, velká část knihy a analýt je postavená na jejich datech. Zajímavé, ale co když google ví o nějakém výzkumu a podstrčí záměrně "vadná" data, na jejich "věrohodnost" výpočetní výkon určitě má, děsí mě to...
Za páté, kniha je spíše vhled a stručné seznámení, chybí mi podrobnější popis algoritmů, způsobu zpracování, potřebný výpočetní výkon...zkrátka statistiky.
Za šesté, dám plný počet *, ale spíš je to na 4.21457897888888888888 *
***** Konec *****

codeas

Při prvním prolistování jsem se bál že kniha od začátku do konce bude používat Google Trends a hledat "zajímavé" korelace. Po přečtení mohu konstatovat že se kouká na "big data" z celkového pohledu, autor zminuje Facebook, problém primingu atd. Celkově mě kniha potěšila a mohu jen doporučit

Raszkulce

Zajímavý pohled na svět skrze data. Myslím, že si knížka právem zaslouží titul bestseller. Já dobrým příkladem populárně naučné literatury. :-) Doporučuji

work

Jeden z Murphyho zakonů - pro každou teorii najdete důkaz - se vcelku na Všichni lžou hodí.
Na to, jak je knížka obsáhlá, jsou všechny trumfy vyneseny hned na začátku. Autor opakovaně vysvětluje, jak úžasné poznatky se dají získat analýzou dat, sesbíraných o nás samých Googlem, aby pak na dalších stovkách stránek nic moc úžasného nepřinesl. Zazní tam i kritika Malcolma Gladwella a jeho ´intuitivní´ teorie z Blink/Mžik, nicméně závěry, které Davidowitz získává analýzami dat, se hravě dají odvodit bez analýz pouhým selským rozumem a právě intuicí.
Ovšem je to knížka americká a tak se nedivme, že je mentální model člověka přizpůsoben průměrnému Američanu, který nevidí dál, než k fastfoodu na druhé straně ulice. Doufejme, že se za chvíli nebude chovat stejně i průměrný Čech.
Přesto je škoda, že se příklady omezují na druhořadá témata (např. Věřili byste tomu, že muži nadsazují ohledně délky svého přirození? Já myslím, že tomu věříme všichni, jen pro autora je to senzační objev na základě prosévání množství dat), a také je škoda, že Google (jakožto jeden Davidowitzových chlebodárců) je zde neustále veleben. Spíše bych se zamyslel nad riziky, které vyplývají z toho, že cokoli v online prostoru, včetně této recenze, je Googlem zanalyzováno, zatříděno a uchováno, a ve správnou chvíli použito "v rámci zlepšování služeb", ať se vám to líbí nebo ne.
Zajímá-li vás fundovanější pohled na svět na základě statistik, raději si přečtěte Roslingovu Faktomluvu.

jaroiva

Kniha nejen pro matematické nadšence, jako jsem já, ale spíš taková statistika populárně naučná.
Zjistíte, že strejda Google o vás ví víc než vy sami, a některá zjištění jsou opravdu překvapivá.
Jediné, za co strhávám tu jednu hvězdičku, je to, že je autor z amerického prostředí a tedy - celkem logicky - knížka obsahuje vyhodnocená data pouze z oblasti USA. Mně by ovšem hodně zajímalo, jak se má situace v ČR nebo aspoň v Evropě. Přece jen naivně věřím, že by snad alespoň nějaké výsledky vypadaly jinak.

buitenlander

Kniha pro široké publikum, statistikou a svojí metodikou se nijak podrobně nezaobírá, tedy není nutná žádná předchozí znalost. Z toho asi i trochu těží, já sama bych ocenila víc čísel, co se týče jeho výsledků a stejně tak mám nějaké výhrady k jejich interpretaci, ale zkusím si to dohledat v jeho článcích. Celkově mi jeho vlastní výzkum založený na práci s velkými daty a hlavně daty získanými z Googlu přišel zajímavý, minimálně aktuální díky tomu, že se ho podařilo vydat dost rychle, ale na můj vkus dělá příliš pompézní závěry.

Gaudericus

Podle anotace i toho, co jsem si vyhledal na internetu, jsem očekával víc. Na druhou stranu je to pořád poměrně čtivá kniha s velkým množstvím zajímavých informací a spoustou otázek o budoucnosti sociálních věd.

internet

Autor knihy