Vakalik Vakalik komentáře u knih

Mapa a území Mapa a území Michel Houellebecq

Na Michella Houellebecqa jsem přišla díky Lucce Zelinkové, která ho řadí mezi své nejoblíbenější autory. Mapa a území není dílo vystihující jeho typickou tvorbu, kterou kritici popisují jako šokující a plnou sexu. V knize je tak nějak od všeho trochu. Trochu lásky, trochu násilí, trochu stereotypu, trochu krimi. Až do krimi fáze se mi kniha i docela líbila. Poté už mi přijde, jak když autor chtěl do díla nacpat všechno a taky tak udělal. Dám Houellebecqovi ještě další šanci, Mapa a území mě za srdce moc nechytla.

08.05.2020 2 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Málokdo si umí představit, kolik dřiny, bolesti a utrpení za sebou mají ty krásné, štíhlé a elegantní tanečnice s lehkostí poskakující po pódiu. Baletky na mě působí, jako by se autorka potřebovala vypovídat z traumat, která jí balet přinesl. Neustálý hlad, bolest, nohy rozedřené do krve, strach z konkurence, šikana od baletních mistrů. Na druhé straně 90.léta, přinášející svobodu a nové možnosti. Zajímavé čtení, sama jsem knihu přečetla za dva večery.

08.05.2020 3 z 5

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Zezačátku jsem měla sto chutí knihu odložit. Hned na prvních pár stránkách autorka zbytečně představí několik postav a byla jsem z toho akorát zmatená. Matoucí je i třeba pojmenování dvou postav stejným jménem - jedna je sice poměrně hlavní a jedna se objeví v ději max. 5x, ale stejně jsem dlouho nevěděla, zda to spolu souvisí nebo proč to autorka tak udělala. Jelikož nejde o žádnou kvalitní literaturu, hlubší pointa v tom není (alespoň ne v prvním díle). Zhruba od jedné třetiny se mi začala kniha líbit a byla napínavá. Jde o primitivní jazyk a žádnou velkou literaturu v tom nehledejte. Příběh je taktéž poměrně nereálný a spousta situací by se tak, jak jsou popsány nestala, ale přesto kniha přitáhla mou pozornost a druhý díl číst určitě budu.

14.04.2020 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Kniha je zaměřená na jednu hlavní postavu. Chirurg středního věku pracuje v maloměstské nemocnici, svou rozjetou kariéru mezi elitou musel opustit (nebudu spoilerovat). Kniha je psaná ich formou, vypráví určité období z chirurgova života a zaměřuje se na jeho pocity. Knihu jsem nečetla v tištěné podobě, ale poslouchala jako audioknihu a musím říct, že to byla výhra. Kniha je nádherně namluvená a myslím, že v psané formě nemůže tolik vyznít, jelikož hlasem se podařilo napodobit spoustu pocitů a emocí. Ne že by mě kniha nudila, ale čekala jsem od ní trochu víc. Je to takové plynutí děje, sem tam se něco stane stejně jako v běžném životě, ale žádný hlubší výkyv nebo pointu nečekejte.

14.04.2020 3 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Dle mého názoru hodně záleží, v jakém období člověk Rupi čte. Mně sedla v tu chvíli jako p*del na hrnec. Verše jsou výstižné, pravdivé a já se v knize našla. Poezie podle mě nemusí být jen pravidelný rým oslavující přírodu. Moderní pojetí jak ji chápe Rupi se mi zamlouvá.

14.04.2020 5 z 5

Mrtvý muž Mrtvý muž Bianca Bellová

Mladá žena a její posedlost jedním mužem. Bellová a její typický poutavý styl - příběh bez příkras a psychologická studie. Děj nic moc, ale já mám Bellovou za její syrovost ráda.

14.04.2020 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Boss Babiš je kvalitní kniha. Chtěla jsem se dozvědět něco o pozadí AB, jeho počátcích, působení, chování, podnikání i motivaci pro do politiky. Kniha je čtivá, ale co se týče postav a událostí, mám pocit, že se v tom plně bude orientovat jen člověk, který se o politiku hodně zajímá.

14.04.2020 4 z 5

Jak se u nás žilo ve středověku Jak se u nás žilo ve středověku Kateřina Hrbková

Tahle kniha se povedla. Je nádherně ilustrovaná a provází čtenáře životem jak šlechty, tak obyčejných lidí. Co lidé jedli, jak se chovali, bydleli... Zajímavé pro děti i dospělé.

14.04.2020 5 z 5

Co tohle mělo být? Souhrn autorových názorů, návod na pozitivní myšlení nebo touha za každou cenu napsat knihu a výsledek mít u prdele? Za mě nečtivá, zbytečná kniha. Neříkám, že některé myšlenky nebyly dobré. Opět jsem se nechala nalákat na tipy knižních Instagramů.

02.03.2020 2 z 5

Veronika v Dubaji Veronika v Dubaji Veronika Klesnilová

Která holka nechtěla být jako malá letuškou? Veronika chytila šanci za pačesy a odcestovala do Dubaje. Vyprávění začíná popisem přijímacího řízení a pokračuje zážitky během kariéry. Trochu mi vadil styl vyprávění. Také se mi nelíbilo, že občas Veronika mluví o cestujících neuctivě. Myslet si může co chce, ale psát tyhle věci do knihy? Spousta lidí třeba letí letadlem poprvé nebo jsou v cizí zemi, neumí jazyk atd. Její některé názory na cestující mi přišly až urážlivé a z knihy bych je vymazala. Líbily se mi fotky a popis destinací a zajímavosti. Trochu mi vadilo, že má kniha otevřený konec. Není tam žádné zakončení. Chvíli jsem si myslela, jestli někdo nevytrhl další stránky.

02.03.2020 3 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Ke knize Gabriely Koukalové jsem se dostala až letos, ačkoliv jsem ji měla v hledáčku už od samotného vydání. Trochu jsem se jí bála, protože recenze nejsou moc pozitivní. Byla jsem ale mile překvapena. Kniha se mi četla hezky, Gabriela hezky a napínavě vypravuje třeba o závodech. Co se týče špíny na ostatní lidi, nic hrozného tam není. A že si s Veronikou nesedly je asi fakt, který potvrdí obě strany. Co se týče trenérů, Gabriela všude upozorňuje, že píše tak, jak to cítila a viděla ona. Jde o subjektivní zpověď. Přemýšlela jsem o recenzích a myslím, že si spousta lidí plete recenzi knihy s názorem na Gabrielu samotnou. Kniha se mi líbila moc. Co se týče Gabriely, mám na ní po přečtení autobiografie svůj názor. Jestli se třeba jen občas chovala tak, jak někdy popisuje různé situace, tak se nedivím, že nebyla oblíbená v kolektivu. Potvrdila jsem se také v dojmu na jejího muže. Stačilo si přečíst třeba to, že ho Gábina párkrát žádala, jestli svatbu neodloží, že to je na ni brzo. Ale Petr nechtěl ani slyšet A přijde mi, že tak trochu manipulátor ski vysvětlil gabi ně, že si vzít mají hned. Ale jak říkám, osobnost Gabriely není předmětem recenze. Za mě 5 hvězdiček za knihu.

02.03.2020 5 z 5

Má léta u Diora Má léta u Diora Suzanne Luling

Od této knihy jsem čekala, že se dozvím nějaké zajímavosti s módního byznysu. Kniha mě poměrně zklamala. Jde o jaké si úryvky z deníku, údajně psané na zrovna dostupný kus papíru. I podle toho dílo vypadá. Trochu zmatené a název předchází obsah.

02.03.2020 2 z 5

Můj život: Od kolébky ke slávě Můj život: Od kolébky ke slávě Jan Palička

Kniha začala hezky, kapitolu po kapitole popisujíc život malého Petra. Pak se vyprávění proměnilo v jakési deníkové zápisky, nic moc nenavazovalo, Petr přeskakoval v tématech. Zklamalo mě, že vyprávění končí ještě před přestupem do Chelsea. Hezké počtení s ilustracemi.

29.02.2020 3 z 5

Francesco Tirelli a jeho zmrzlinářství Francesco Tirelli a jeho zmrzlinářství Tamar Meir

Knížka pro děti, vyprávějící o 2. světové válce. Kniha je nádherně ilustrovaná.

29.02.2020 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Příběh služebnice na mě čekal ve čtečce dlouho. Po přečtení mám dojem, že kdyby ještě čekal, nic by se nestalo. Celou knihu jsem čekala, kdy se něco stane, kdy nastane nějaká akce. Nedočkala jsem se vlastně vůbec. Podívám se na seriál, ten má lepší hodnocení.

Mona Mona Bianca Bellová

Není známá doba ani místo děje. Bellová je fantastická, co se týče vykreslení atmosféry. Naturalistické, drsné, depresivní vyprávění.

29.02.2020 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Krátký příběh o lásce, který asi nic nepřekoná. Občas atmosféru kazí jazyk - nevím, jestli to není jen překlad. Člověk v díle nesmí hledat realitu - aby se člověk během pár minut zamiloval na celý život a i za X let bolestně vzpomínal se asi nestane.

No a já No a já Delphine de Vigan

Na autorku jsem přišla díky Lucce Zelinkové, která jí má velice ráda. Autorka si vždy vezme za své nějaké tabu téma ze života a napíše o něm knihu. No a já je krátký příběh o světě drog a životě na ulici. Třináctiletá Lou jednou natrefí na mladou bezdomovkyni No a seznámí se s ní. Kniha je vyprávěním jejich příběhu. Lou přesvědčí rodiče a vezmou si No pod ochranu. Víc nebudu prozrazovat.

29.02.2020 4 z 5

Bratrstvo Bratrstvo Oliver Bowden (p)

Pokračování Asasinů. Postupně chci přečíst celou sérii. Knihy jsou prakticky pořád stejně, pořád se o něco bojuje, Asasíni chtějí zničit templáře. Na knize se mi líbí středověká atmosféra a to je vlastně i důvod, proč sérii čtu. Mám historické příběhy ráda.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

První kniha, kterou jsem od Patrika Hartla četla. Ráda čtu knihy postupně, abych viděla vývoj autorovy tvorby. A dílo mě velice překvapilo. Nic jsem od ní prakticky nečekala. Obyčejné vyprávění obyčejných chlapů. Nikdo z nich nemá všechno, každý má nějaké trápení. Jednoho podvádí žena, druhý žádnou ženu nemá, další má kariéru. Ráda čtu tyhle příběhy obyčejných lidí.

29.02.2020 4 z 5