Vakalik Vakalik komentáře u knih

Milostné dopisy slavných mužů 1 Milostné dopisy slavných mužů 1 kolektiv autorů

Nádherná kniha. Udělala jsem tu chybu, že jsem se pokoušela knihu přečíst najednou. Pouhých 130 stránek v malém formátu k tomu vyzývá. Nicméně asi na 20. stránce jsem zjistila, že nejsem schopná text vnímat. Ke knize jsem se vrátila a četla ji naněkolikrát a vždy jen po pár stránkách. První polovina je věnovaná milostným dopisu. Je krásné číst vyznání od srdce. Dopisy jsou krátké, ale vystižené. Napadá mě, kde se v mužích brali takové nápady, taková přirovnání. Druhá polovina je věnována básničkám. To se mi osobně líbilo méně, ale do kontextu knihy to zapadlo. Za mne nádherná kniha, ke které se ještě určitě někdy vrátím.

12.03.2019 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Velice silná kniha. Autorka vypráví stroze a surově, nemazlí se s obalováním reality do příjemných slov. Některé momenty byly hodně silné, především několikeré vyprávění o dětech, porodech a tak dále. Ztrácela jsem se v množství postav, ke konci knihy už jsem přemýšlela i nad hlavníma postavama, kdo to vlastně je. Nelíbilo se mi vložení útržků příběhu z celého světa do první třetiny knihy. Přišlo mi, že je celá kniha rozvleklá a soustředí se na příliš mnoho postav a ne důležitou část příběhu. Tomu hlavnímu o co vlastně jde, a to je odložení syna a odsuny, se věnuje autorka až na posledních pár stránkách. Jen kvůli těmto věcem dávám 4 hvězdičky z 5. Po dočtení si musím dát nějakou lehkou knihu, opravdu mě děj dostal.

09.03.2019 4 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Dívka, která spadla z nebe je pro mě první kniha, kterou od Simona Mawera čtu. V první polovině knihy jsem hodně bojovala s hlavní postavou. Alice – vybrala jsem si pro recenzi z těch mnoha jmen toto – je mi od začátku nesympatická. Pro mě je to malý, nevycválaný rozmazlený fracek, který výcvikem dostane akorát sebevědomí a podle toho se chová. Dle dialogů, které v knize vede s ostatníma lidma lidma nechápu, že by si opravdu organizace pro takový úkol někoho takového vybrala. Ale je to vážně jen kniha. Alice je mi nesympatická celou dobu, ale ke konci děj aspoň nabírá grády. Posledních asi 50 strany hodně napínavých a ty jsem přečetla jedním dechem. Jestli se pustím do druhého dílu ještě nevím. Konec první knihy k tomu zve, ale recenze jsou ještě horší než u této knihy.

05.03.2019 3 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Jak píše Hosseini už vím z první knihy, kterou jsem od něj četla. Tady nepřekvapil. Přijde mi to podobný příběh. Nic nového, nic nápaditého. Četla jsem tuto knihu poměrně dlouho. Neurazí, nenadchne.

05.03.2019 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

První kniha, kterou jsem od autorky četla, byl kočár do neznáma. Po téhle jednoduché slaďárně Jsem se dlouho zdráhala číst něco dalšího. Heřmánkové údolí ale mělo výborné recenze a tak jsem se do knihy pustila. Přečetla jí jedním dechem. Moc se mi líbilo vyprávění o poválečném životě a o životě za komunismu. Hlavní postava pro mě byla neuvěřitelně statečná. Za mě jedna z lepších knih, co jsem v poslední době četla

05.03.2019 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

V poslední době se na světě vyskytlo hrozně moc moderních thrilleru, kde hrají hlavní roli ženy. Kniha se mi líbila, ale nenadchla. Ve své kategorii Je pro mě takovým průměrem.

05.03.2019 3 z 5

Život zn.: Hygge Život zn.: Hygge Rosie Blake

Pokud pominu, že je děj velice nereálný (žena přenechá cizí ženě svůj byt a obchod po jednom setkání, atd)... Kniha mě celkem zklamala. Přijde mi, jako by chtěla na současné módě "hygge" vyrejzovat. Hygge tam není skoro nic, jen autorka tam násilně při každé příležitosti cpe, jak honem všichni zapalovali svíčky, chumlali se do huňatých dek atd... Konec knihy jasný už od začátku. Ale nebylo špatné si přečíst jednoduchou,oddychovou knihu.

09.02.2019 2 z 5

Hezká a čtivá kniha. Já mám Murakamiho ráda. Tohle bylo možná až moc románové, ale i tak mě dej vtahl a čekala jsem, jak kniha dopadne. Líbí se mi Murakamiho jednoduché vyprávění.

Humans of Prague Humans of Prague Tomáš Princ

Velice příjemná a čtivá kniha. Člověk by nevěřil, kolik může potkat při procházce Prahou zajímavých lidí. Líbí se mi, že se autor nezameril jen na jednu část lidí, ale ptal se bez ohledu na věk, barvu pleti, pohlaví... Určitě doporučuji všem.

09.02.2019 5 z 5

Tohle je pecka. Přečteno za hodinu,litovala jsem,že je kniha tak krátká. Krásné ilustrace a výborné přiblížení Zatopkova života v tehdejší době. Neměl to snadné.

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Moje druhá kniha od Moriarty. Líbí se mi,jak si autorka hraje se vztahy a jak je zdánlivě nesouvisející děj vlastně provazany. Bylo pro mě však snadné hádat,kde bude zakopaný pes, protože autorka píše originálně,ale hlavní téma se neustále opakuje.

09.02.2019 4 z 5

Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Jana Raila Hlavsová

Trochu jsem se tématu bála. Ono vžít se do role národních hrdinů a vyprávět, co se jim asi honilo hlavou je poměrně odvážný čin. Ale kniha mě mile překvapila. Je to čtivé a působí to reálně. Autorka přiblížila kus historie z lidského pohledu lidem, kteří se o historii až tak nezajímají.

09.02.2019 4 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Velké zklamání. Moje první kniha od Rudiše a modlila jsem se každou stránkou, ať už je konec. Líbí se mi,jak si autor hraje s jazykem,ale to je asi jediné. Děj by byl zajímavý, ale to podání... Evidentně nejsem správná cílovka nebo generace, ale za mě hrůza.

09.02.2019 1 z 5

S duší Japonky S duší Japonky Denisa Ogino

Úplně zbytečná kniha. Autorka nelogicky preskakuje v časech, na začátku vysvětluje zbytečně pomalu celou první knihu znovu. Působí to na mě jako snaha pouze vydělat další peníze knihou.

01.01.2019 1 z 5

Cesta vojáka Cesta vojáka Michal Černý

Výborná kniha, která běžnému čtenáři přibližuje život vojáka. To, že se michal nezaobírá příliš detail je pochopitelné, jsou i věci, o kterých mluvit nemůže a nechce. Přečetla jsem ji na jeden zátah za jeden večer. A jako bonus to, že část výdělku jde na vojenský fond solidarity.

25.12.2018 5 z 5

Škoda, že jsem ztratila papírek, kde jsem si v průběhu knihy psala věci, které mě zaujaly. Byla jich spousta a vesměs asi žádná v pozitivním stylu. Některé rady jsou opravdu úplně mimo realitu. Se zděšením jsem zjistila, že autorka napsala i pokračování.

25.12.2018 odpad!

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Takový román jsem teda od autorky Harryho Pottera nečekala. Ale byl to velice příjemný čas strávený četbou. Na databázi knih nemá Prázdné místo extra dobré hodnocení. Řekla bych,že je to způsobeno očekáváním, ale HP se málo co vyrovná a především jde o jiný žánr.
Mně se kniha moc líbila. Je čtivá, odpočinková. Líbí se mi vykreslení charakteru postav a vztahů na maloměstě. Postupem času děj nabírá obrátky a dramatičnosti.

25.12.2018 5 z 5

Lovevole Lovevole Annazbrna (p)

Surové, šokující, trefné a vtipné

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Sirotčinec jsem měla na seznamu už pár let,ale ke čtení jsem se dostala až nedávno. Mám ráda strašidelné příběhy a podle popisku to tahle kniha splňovala. Když jsem jí poprvé otevřela,byla jsem nadšená z tajemných fotek.
Zklamání ale přišlo hned na prvních stránkách. Jak může mladý puberťák s hodně uvolněným slovníkem hrát hlavní roli ve strašidelném příběhu? Nakonec jsem se knihou prokousávala horko těžko. Příběh se mi nelíbil,ani jedna postava mi není sympatická. Připadá mi to všechno šité hodně horkou jehlou a jak kdyby byla kniha psána s cílem "napsat nějaký bestseller,který hodně zpropagujeme". Slovo "ymbryna" mi lezlo krkem celou dobu. Neseděl mi ani fakt,že postavy z "jiné doby" jsou nazývány dětmi,ale mezi hlavními postavami se rozvine vztah. Pořád jsem si musela připomínat,že to žádné děti až na pár výjimek věkově nejsou.
I kdybych neměla od knihy očekávání,byla bych zklamaná. Nechápu,co je na příběhu za senzaci,ani pro koho je psán. Tváří se jako dětský příběh,ale slovník je občas dost nevybíravý.
Vše je jen můj pocit a názor a kniha má miliony fanoušků :)
Nejvíce z knihy mě zaujaly fotky. Škoda,že autor v knize nevynechal ten text...

25.12.2018 1 z 5

Znamení osudu Znamení osudu Laura Walden

SPOILER
Mladá Němka přijede na Nový Zéland a během pár dnů sbalí 3 chlapy. Všichni ji hrozně milují a se všema se hned líbá. Dočetla jsem to jen proto, že mě zajímalo, jak se spojí dvě hlavní dějové linie. Musím dát aspoň jednu hvězdičku…

25.12.2018 1 z 5