tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Afrika Afrika Zdeněk Svěrák

Miluju, miluju, prostě miluju tuhle inteligentní srandu, s tím se nedá nic dělat:-)))

16.11.2022 5 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Tentokrát to samci a samice z Kraksny rozjeli ve velkém, neboří jen sídla či vesmírné stanice, když už tak už:-))) Přehršle nápadů, jak se dostat do průšvihů a zase z nich vybruslit za pomoci předem promyšlených záchranných akcí, se valí proudem stejně jako lavina hlášek a zábavných odhalení. Je to nepřetržitá jízda a jedu s nimi hledat ztracené členky posádky... Vždycky Most! - teda pardón- Nic než petragun!

12.07.2022 5 z 5

Dívej se, jak umírají Dívej se, jak umírají Ed McBain

Tomu se říká sisyfovská práce, honit jednoho zločince za vysokou cenu a za zády dorůstají další adepti péče 87. revíru. Autor se na malém prostoru dotknul mnoha témat, která zdaleka nejsou minulostí, jak by se snad zdálo.

26.10.2020 4 z 5

Těžký prachy Těžký prachy Ed McBain

Prachy nebo život, známé pořekadlo lupičů. Detektivové to mají bez těch dnešních komunikačních prostředků těžké a ještě aby přiučovali občanstvo etice. A vděk žádný. Mají alespoň můj obdiv, jestli je to utěší :-)))

15.10.2020 5 z 5

Vražda předem ohlášená Vražda předem ohlášená Ed McBain

Trochu jsem musela vášeň pro hochy z 87. revíru zchladit, ale ne vlastní vinou! Člověk musí přece jen, bohužel, občas i pracovat. :-))) Ale přesto jsem vyšetřila po večerech alespoň chviličku, abych tam zaskočila na kafe a poptala se, co nového...

11.10.2020 5 z 5

Katalánec Katalánec Noah Gordon

Josepův příběh, podaný mým oblíbeným vypravěčem, mne chytil za srdce. Jít za svým snem neznamená jen snít. Znamená to tvrdou dřinu a odříkání po dlouhou dobu, i když se někdy zdá, že se to prostě už dál nedá vydržet. Znamená to věřit ve svůj cíl a nenechat se srážet lenochy a závistníky. Znamená to nevymlouvat se na cokoliv. Dělat chyby, ale umět se z nich poučit. Možná padat, ale zase se zvedat. Pak vytvoříte vynikající víno, postavíte dům, vystudujete milovaný obor, vybudujete vlastní firmičku... cokoliv...s láskou a pro lásku...

23.10.2019 5 z 5

Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Christopher Monger

Když poslouchám tenhle bezva příběh prostřednictvím vlídného hlasu pana Čecha, jeho nedostižného a kultivovaného přednesu, dávajícího tušit i jeho smysl pro tento druh humoru, cítím, jak mne opouští nenálada, chmury balí kufry, všechna tíha ze mne padá a já se ocitám na vrcholku hory? kopce? ve Walesu. Čekám, co domorodci vymyslí za další kulišárnu, držím jim palce a užuž hledám motyčku, lopatu a zahradní kolečko, abych jim vyrazila na pomoc s jejich problémem.

22.07.2019 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Chvílemi trochu nudné (přece jen už je to od vzniku knihy nějaký pátek a vývoj vědy pokročil), občas malinko nelogické, ale celkově dobré. Jestli však nechcete mít noční můry, nečtěte to, pokud na vás zaútočily chřipkové viry. Mohlo by se vám zdát, jako mně, že se rozpadáte na molekuly a díváte se na to elektronovým mikroskopem. :-)))

20.11.2018 4 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Příběh se hezky rozbíhá do otáček. Z vojáka Ondřeje, jelikož mu Pánbůh nadělil kromě zdatnosti tělesné i fištróna a neochvějné morální zásady, se stává dobrý hradní pán, hospodář a podnikatel v železe. Doufám, že své královstvíčko dokáže ochránit před chamtivci a závistníky.

10.11.2022 4 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Hezká pocta předkům. Sice viníky pro sebe odhalíte hned na začátku, ale čtete dál, protože je to napsané dobře, napínavě a barvitě. Jenom nevím, proč se dílko jmenuje Katova dcera, když by se mělo jmenovat Kat. :-))

08.09.2022 4 z 5

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Zařazeno ( i audiokniha, velice zdařilá interpretace manželů Dykových, i film v podání nezapomenutelných manželů Abrhámových) k Panu Kaplanovi a Saturninovi. Spolehlivý lék na splín a jiné emoční nemoci.

11.07.2022 5 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Pana Havlíčka (pouze tohoto - Karla Borovského!, blahé paměti,) se zvyšujícím se číslem v kolonce věk, shledávám vtipnějším a vtipnějším.

01.06.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Spasitel není špatný. Ale je takový, pro mne, "bez šťávy". Nějak mi pořád chyběl Watneyho švih a humor. A taky by klidně mohl být o třetinu kratší, o ten balast.

27.04.2022 4 z 5

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Yuval Noah Harari

Jestli se směsici vybraných faktů, dohadů a zbožných přání určité ideologie říká historie, to teda nevím. Občas jsem se musela smát jeho vývodům, jindy mě autor svým neotřelým pohledem na věc přinutil k přemýšlení. A to poslední oceňuji na téhle rozvernosti asi nejvíc.

12.11.2021 3 z 5

Udělal jsem to já! Udělal jsem to já! Ed McBain

Další sympaťák z revíru 87, kterému jeho zaměstnání nepřineslo jen potěšení a uspokojení, ale i trápení. Minutu ticha za jeho lásku.

27.10.2020 5 z 5

Provokatér Provokatér Ed McBain

Někdy i mlsný jazýček přispěje k objasnění zločinu! Toho se pánové z 87. revíru nenadáli. A já se pobavila. Tu dobrotu, co mi voní pod nos u kávy, posílám Stevovi, aby se dřív uzdravil, ještě víc mu to pálilo a já u knih o něm a jeho kolezích nepřibrala :-))

22.10.2020 5 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Je hezké, když přelouskáte knihu od psychiatra a zjistíte, že i přesto, že žijete v blázinci, jste naprosto v pořádku:-))))

01.06.2020 5 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Často slýchám, že dnešní doba i lidé jsou hrozní. Tahle kniha byla napsána v roce 1854. Z textů vyplývá, že tehdy se většina lidí honila za iluzemi a majetkem. K životu jim stačila jedna naroubovaná myšlenka, ke šťastné plavbě životem jeden vůdce, kterého by mohli zarytě následovat, i kdyby je šidil sebevíc. A lidé, kteří byli požehnáni ( i když často pochybuji, že to požehnání je:-))) špetkou toho rozumu a občas se zamysleli, by nejraději od toho všeho lidského bláznění utekli do hlubokých lesů. Takže - změnilo se vůbec něco? :-))))

29.05.2020 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Skvělé. Všichni úžasní, ale trpaslíci, trpaslíci vedou :-)))) Recept na jejich kyselicu mě dokáže rozesmát i o půlnoci. A nemalou vinu na tom mají pan překladatel a pan Finger :-)))

25.05.2020 5 z 5

Opatova protivenství Opatova protivenství Pavel Hrdlička

Příjemná procházka světovým i lokálním děním na konci 12. století. V létě se vypravím obhlédnout Milevsko. Jedna hvězda za překrásné ilustrace přesně vystihující atmosféru v příběhu popsanou.

15.05.2020 5 z 5