Sapiens - Od zvířete k božskému jedinci

Sapiens – Od zvířete k božskému jedinci sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/183405/sapiens-183405.jpg 4.6203
Literatura faktu, Filozofie, Historie
Vydáno:, Leda

Sapiens: A Brief History of Humankind (2011)

Kniha Sapiens - Od zvířete k božskému jedinci

iva23

Jsem si přečetla především ta horší hodnocení, co jako se komu nelíbilo, a jsou to věci, které by neměly případné čtenáře odradit. No, asi to celé není fakticky podložené a těžko poznat co je názor autora a co je dokázané, ale člověk, který tuto knížku bude číst, nebude pravděpodobně žádný blbec, ale někdo, koho prostě zajímá lidstvo. A bude-li ho po přečtení zajímat ještě víc, zamyslí-li se nad minulostí a nad budoucností, a možná začne pár věcí dělat jinak, tak přece kniha splnila svůj cíl. Bude nadšený i ten, kdo čte hodně (a rád).

Yaromil

Velice poutavě a čtivě napsaný pohled na vývoj člověka. Nečekejte však podrobnou historii, autor se zabývá především hlavními milníky našeho evolučního vývoje a to od zrodu kognitivního myšlení až po (nemilosrdné) ovládnutí světa. Mnohdy na nás jako druh a naší minulost není zrovna "pěkné" ohlédnutí, ale cesta jakou za posledních pár tisíc let urazil Homo sapiens je každopádně neuvěřitelná. Kniha měla za následek mimo jiné to, že bych si rád v tomto směru ještě rozšířil obzory.

kktnk

Ze zacatku trocha evolucni biologie, pak uz se to zabyva spise evoluci kulturni, nakonec se to rozplyva v takove sice zajimave ale uz jen vypraveni, ze ktereho neni moc jasne, jestli jde o nejake autorovy domenky, nebo necim podlozena tvrzeni. Cekal jsem asi vic vedy, nez jsem nakonec dostal.

roso.mak

Kniha má v sobě spoustu skvělých postřehů. Vyčítá se jí nedostatek faktografie, ale vzhledem k tomu, že většinu věcí stejně nedokážeme prokázat... A ty, co dokážeme - vyhubení neandrtálců je stále bráno jako fakt, i když už dlouho máme důkazy, že pravda nebyla tak jednoduchá. Jak ale můžeme dokázat fakta okolo zemědělské revoluce? A to, zda bude kapitalismus průšvihem stejně ukáže jen čas. Takže s chudí do této velmi populární a méně naučné, za to velmi čtivé knihy.

Eldar80

Kniha je neuvěřitelně čtivá, ale za oběť padla jak historická, tak faktická přesnost. Spousta tvrzení v knize není nijak doložená. Nelze se tak orientovat v tom, co má Harari podložené fakty a kde pouze říká své názory.
Nedávno jsem četl Příběh lidského těla, který se také věnuje evoluci člověka a vzniku zemědělství. Má poznámky na 80 stranách. Sapiens je mnohem delší a věnuje se ještě jiným tématům. Jenže má poznámky jen na 12 stránkách. To jen pro představu, pokud to někdo považuje za důležité. (Rejstřík v knize není.)
Jinak je to tak dobře napsané, že čtivost je na úrovni beletrie. Proto má asi tak vysoké hodnocení. Kniha je vlastně historický kompilát rozdělený na několik esejů. Výklad sahá od vzniku člověka až do dnešní doby.
Jenže do jakého žánru knihu zařadit? Zábavná naučná literatura? Nebo literatura „non-fiction“? Nevím. Hlavně v první třetině Harari spoustu věcí relativizuje. Někoho to může bavit, ale já očekávám spíš fakta než poukazování na různé zdánlivé nelogičnosti. Postupně mě to čím dál víc štvalo.
Kapitola o náboženství byla povrchní a dost slabá. O tuhle problematiku se zajímám dlouho a tak mám asi jiné nároky. Jenže když vidím její úroveň, tak jaká je asi úroveň věcí, ve kterých se nevyznám?
Čím knihu úplně zabil, tak názorovou podbízivostí. Po otravném relativizování se začne trefovat do náboženství. Sem tam nějaká blbost nebo osobní názor, hlavně aby se to ateistům líbilo. Evoluce boha od Wrighta se mi nelíbila kvůli politické korektnosti a úplně zcestnému závěru. Jenže má vysokou úroveň. Tohle ne.
Co mě dál zarazilo, tak podobnost knihy s Civilizací od Fergusona. Ta podoba mi přijde trochu podezřelá a vyvolává ve mně dojem, že se Harari až moc inspiroval. Jenže obě knihy vyšly ve stejný rok… S Civilizací se však Sapiens nedá vůbec srovnávat. Civilizace totiž neměla ambice shrnout úplně všechno. Ferguson začíná až koncem 15. století a může tak jít mnohem víc do hloubky.
Podle mě Sapiens není vůbec fér. Kdo čte málo bude nadšený. Harari totiž říká co někteří lidé chtějí slyšet. Spousta lidí nemá náboženství rádo a ještě když jim polechtáte ego, hned máte 5 hvězdiček. S těmito lidmi jsem se často bavil a debata na téma náboženství je často nemožná. A ještě je v tom podporovat? To vážně ne. Kdyby aspoň autor upozorňoval na své názory, pak bych to možná nebral tak přísně. Ke čtení spíš nedoporučuju. Je jasné proč je tahle kniha fenomén. 75%

France

Provokativní, zajímavé, ale nezdokumentované.

ZaS

Zajímavá kniha. Autor rozebírá klíčové fáze lidského vývoje a díky nim nahlíží na lidstvo ne úplně tradičním způsobem. Ačkoliv s ním v některých detailech nesouhlasím, knihu doporučuji. Nečte se lehce, ale většina témat stojí za zamyšlení.

Kurt_Teplice

Velmi čtivé shrnutí vývoje lidstva přinášející často neobvyklý (pro někoho možná až kontroverzní) pohled na věc a na závěr i vcelku znepokojující předpovědi. Vřele doporučuji!