twigxi twigxi komentáře u knih

Paci, paci, pacičky... Paci, paci, pacičky... Václav Bauman (p)

Horkosladka komedie. Spis horka, nez sladka. Opravdu to trochu pripominalo Pelisky, ale zrejme proste tou dobou. Moc rada jsem si ji precetla.

24.11.2020 3 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Sice uz davno nejsem pubertak, ale kniha se mi libila. Petra Soukupova ma zvlastni dar videt svet detskyma ocima, ale tema opravdovyma, neprikraslene. Nebo mozna ocima podobneho ditete, jakym jsem byla i ja, proto je mi to svym zpusobem blizke.

Tento vylet jsem si uzila.

24.11.2020 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Zacatek se mi moc libil, kratke kapitoly se cetly dobre a svizne. Ale od druhe poloviny, kdy dej prechazi z detektivky do hororu jsem se do cteni musela nutit. Ne ze bych nemela rada hororovy zanr, prave naopak! Tady to ale vubec nebyl muj salek caje. Pripadalo mi to prilis prvoplanove. Vlastne jsem takovy dej cekala uz pri pohledu na obalku.
S. King je urcite velice dobry spisovatel se skvelym vypravecskym nadanim a rozhodne nechci shazovat jeho talent, jen to zrejme neni autor pro me.

24.11.2020 2 z 5

Proč muži nenosí podvazky Proč muži nenosí podvazky Jana Javorská

Uz podle obalky mi bylo tak trochu jasne do ceho se poustim a necekala jsem nic extra. Nektere povidky prumerne, nektere velmi podprumerne.

30.09.2020 2 z 5

Bubny Berberů aneb Proč bychom se nesušili Bubny Berberů aneb Proč bychom se nesušili Zdeněk Šmíd

Knihy pana Smida mam obecne velice rada, hlavne serii "Proc bychom se...". Tady jsem se ale nejak nemohla zacist. Nepripadala mi ani moc vtipna.

30.09.2020 2 z 5

Slzy predaných dievčat Slzy predaných dievčat Monika Wurm

Prilis predvidatelne, prilis neverohodne a kycovite. Zacatek me bavil, ale po velmi kratke dobe jsem se u ni zacala nudit.

30.09.2020 1 z 5

Buzíčci Buzíčci Jan Folný (p)

LGBT tematiku mam rada, takze kdyz se tady objevila tato e-kniha zdarma, precetla jsem ji okamzite a jednim dechem.
Je to prijemna, nenarocna oddechovka. Libilo se mi, jak se jednotlive pribehy lehce prolinaji a bavilo me rozklicovavat postavy. Doporucuji nezatracovat knihu po prvni povidce. Pribehy jsou totiz psany kazdy trochu jinak a z jinych pohledu.

30.09.2020 4 z 5

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

Nadherna kniha ke ktere se rada vracim kdyz je mi smutno.
Da se cist i na preskacku podle toho, jake tema zrovna clovek v zivote resi.

29.09.2020 5 z 5

Mam soucit s lidmi, kteri spadnou do drog. Ale cist tohle bylo utrpeni.

Po literarni strance zadna slava. Skace se z tematu do tematu, skace se v case, je tezke se v tom orientovat. Casto neni vysvetleno o kom se mluvi. Navic se Christiane hodne opakuje a spoluautorka neodvedla s textem moc dobrou praci. Od novinarky by clovek cekal vic.

Obsahove byla kniha plna omacky a v konecnem dusledku toho zajimaveho by se veslo na jednu dve stranky. Hodne sebelitosti a touhy po prijeti. Videla jsem snahu byt uprimna sama k sobe, ale neslo to moc do hloubky. Snaha vykreslit Christiane jako inteligentni zenu. Ale hned naslednymi vyroky pusobila jako dite.
Hodne me zklamala epizoda se synem. Z knihy na me casto pusobila jako dobra matka s docela rozumnym pohledem na vychovu. Ale mezi radky prosvitalo, ze to az tak ruzove zdaleka nebylo a ze kdyz doslo na lamani chleba, byla pro ni droga prece jen na prvnim miste.

Nemuzu si pomoct, ale po kapitole, kde mluvi o paranoidnich predstavach jsem zacala premyslet kolik procent knihy je vlastne realne zalozeno na pravde a kolik jen nejaky jeji "trip" o kterem se jen domniva, ze byl realitou.

27.09.2020 2 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Je to opravdu velice ctive, originalni a vtipne. Na me osobne az moc akcni, ale pro milovniky akce a skveleho cerneho humoru muzu vrele doporucit!

20.09.2020 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Skvela detektivka, nemohla jsem se odtrhnout. Uz se tesim na dalsi dily!

18.09.2020 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Cekala jsem, ze se detektivni zapletkou vydava Trestikova konecne trochu jinym (novym) smerem, ale kniha byla vpodstate stejna jako jeji ostatni knihy a utvrdila me v tom, ze jako spisovatelka je velice plocha.
Nelibilo se mi zmatene preskakovani v deji. Zklamal me podivny konec a to, jak se postavam bez vetsiho vysvetleni najednou menily charaktery. O nekterych jsme si precetli spoustu omacky a nakonec jsme se ani nedozvedeli jak to s nimi dopadlo, nebo nejake hlubsi pozadi jejich cinu. Trochu lituji ztraceneho casu i kdyz musim uznat, ze kniha byla ctiva. Nicmene dalsi z tech, ktere me nicim neobohatily, maximalne tak o pocit deprese.

14.09.2020 2 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Zacatek se mi moc libil, melo to atmosferu na kterou jsem presne mela naladu. Krasne vykreslene prostredi lesa me vtahlo. Ale dej byl bohuzel predvidatelny, postavy se casto chovaly nelogicky, neverohodne a prilis cernobile. Konec se mi nelibil, ten uz byl opravdu prekombinovany. Za ten bohuzel strhavam body. Jinak jsem si ale cteni i pres ty vyhrady docela uzila.

10.09.2020 2 z 5

Lázeňská kúra Lázeňská kúra Ivanka Devátá

Velice prijemna oddechovka. Ivancin laskavy a inteligentni humor mam moc rada. Smala jsem se nahlas a urcite si Lazenskou kuru jeste nekdy zopakuju.

06.09.2020 5 z 5

A to si pak můžeš řikat, co chceš A to si pak můžeš řikat, co chceš Pavel Novotný

Pan Novotny odvedl opravdu skvelou praci a predal nam velice zajimavy, znepokojivy obraz. Nekteri ctenari knihu mozna uplne nepochopili (soude podle komentaru). Doporucuji precist i doslov a poznamku autora. Libi se mi s jakou empatii a citem autor k vypovedi pristoupil.

31.08.2020 4 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Velke zklamani! Porad mi vrtalo hlavou, proc se mi to zda tak povedome, az jsem si precetla komentar od Eremites (ktera naprosto vystihla i me pocity z knihy). Hodne se to podoba filmu Podivny experiment, ktery jsem uz kdysi videla a nijak uchvacena jsem z nej nebyla. Z knihy taky ne. Je totiz napsana velice jednoduchym jazykem, neustale se opakuji ta sama vetna spojeni a pusobi to tak, ze autorka neni prilis slohove vyzrala. Kniha je take plna preslazeneho kyce, klise a nejzajimavejsi mi na ni prisel nazev a obalka. Nebo takto - obalka a nazev me ocekavani naladily na uplne jiny zazitek. Toto bych (hlavne kvuli lince s Izzy) oznacila jako young adult literaturu - a byt v tom danem zanru, hodnotila bych jinak.

28.08.2020 2 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Jazyk se mi moc libil, nareci byla opravdu povedena, ale jinak si z toho odnasim jen depresi a smutek.
Tolik zloby, lhostejnosti a krivd. A to bohuzel bez toho, aby to bylo vyvazeno necim pozitivnim a bez nejakeho charakteroveho posunu. Porad jsem taky marne cekala na nejakou hlubsi myslenku. Ano, charaktery jsou vykreslene opravdu vyborne, ale ja cim jsem starsi, tim vic nerada neco tak bezutesne depresivniho ctu.
Mozna bych hodnotila jinak, kdyby nebyla kniha oznacena jako "lehce humorny pribeh". A kdybych to byvala vedela, asi bych se do ni ani nepustila. Sve ctenare si ale urcite najde a nemuzu ani rict, ze by byla vylozene spatna.

17.08.2020 3 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Tato kniha je opravdu mistrovske dilo.
Prestoze se v utle knize naoko prilis nedeje, barvity a nadherne poeticky popis me unasel od jedne scenerie ke druhe. Mela jsem pocit, jako bych si prohlizela obrazy v galerii, ktere jeden po druhem utvari dechberouci celek.
Jsem moc rada, ze mohu konstatovat, ze kniha neutrpela prekladem. I v ceske verzi si tak muzeme uzivat nadherny jazyk a souveti vybrousena k dokonalosti.

14.08.2020 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Velice smutny, dojemny pribeh, ktery me pri cteni nekolikrat rozplakal. Zadna kniha me takto hluboko nezasahla. A to jsem jich o ruznych hruzach precetla uz hodne. Kdyz nad tim tak premyslim, nepamatuju si, ze by me vlastne nejaka kniha kdy vylozene rozplakala. A tady to bylo hned nekolikrat. Doslova jsem jeji strasny pribeh obrecela.
Je totiz vypraven od uplneho zacatku. Predvalecnemu obdobi je zde dan dost velky prostor. Laskavou Violku, jeji krasnou rodinu a pratele (kde se lide maji jeste ve vzajemne ucte) pozname velice zblizka a nasledny kontrast valky na ctenare pak o to silneji dolehne.

Hrozne ovsem je, ze ani po valce pani Viola a jeji rodina nemela na ruzich ustlano. Na internetu lze dohledat, ze manzela komunisti zavreli do vezeni (nevim, na jak dlouho). Starsi dcera pro to nemohla jit ani na studia. Pani Viola musela drit do umoru v praci, kde ji nadavali do starych zidu a po nocich jeste sila, aby uzivila rodinu.
Moc si preju, ze i pres to se naslo hodne stastnych chvil s detmi, s manzelem, ktery byl, jak se zda, opravdu velice vyjimecny muz.

Co vic napsat? Snad uz jen... cest Violcine pamatce, rytiri Jurajovi a vsem odvaznym lidem, kteri si i v takovych hroznych casech zachovali lidskost.
Maji moji hlubokou uctu a respekt.

05.08.2020 5 z 5

V melounovém cukru V melounovém cukru Richard Brautigan