Prorok

od:


KoupitKoupit eknihu

Libanonský spisovatel Chalíl Džibrán (1883 - 1931) prožil větší část života v USA. V prvním období své tvorby psal arabsky, později anglicky. Jeho nejúspěšnější knihou je básnická próza Prorok (The Prophet, 1923), k níž se stále vracejí nové generace čtenářů na celém světě. Titulní hrdina promlouvá k obyvatelům města Orfalu o lásce a manželství, o přátelství, o zločinu a trestu, o radosti a žalu, o svobodě a dalších základních tématech lidské existence......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27801/prorok-27801.jpg 4.5154
Orig. název:

The Prophet (1923)

Žánr:
Literatura světová, Poezie
Vydáno:, Academia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Přidat komentář
Lessana
19.10.2018

Nádherné, nadčasové básne v próze, ku ktorým sa stojí za to občas vrátiť a pripomenúť si, čo všetci vieme či tušíme, no v každodennosti máme (občas) tendenciu na to zabúdať...

katerinn
08.09.2018

Knížka, ke které mě přivedla herečka Květa Fialová. Nečte se jednoduše, ale myšlenky a náhled na život, lásku, děti jsou tak hluboké a pravdivé, že se k ní čas od času vracím a znovu listuju a pročítám. A vždy mě znovu potěší a vždy tam najdu to, co potřebuji.

O LÁSCE

Pak Almitra řekla, promluv k nám o lásce.
A on pozdvihl hlavu a pronesl:

Když vám dá láska znamení, následujte ji, přestože její cesty jsou nesnadné a příkré.
A když vás její křídla obestřou, nebraňte se jim, přestože meč skrytý v jejich perutích vás možná poraní.
A když k vám promlouvá, důvěřujte jí,
přestože její hlas možná roztříští vaše sny tak, jako severní vítr mění zahradu v pustinu.

I když vás láska bude korunovat, zároveň vás i ukřižuje. I když je vaším růstem, zároveň je i omezením. I když vás vynese do výšin a s něhou opatruje nejkřehčí výhonky chvějící se v slunci, zároveň sestoupí k
vašim kořenům a zacloumá jejich úponky zapuštěnými v zemi.

Sváže vás k sobě jako snopy obilí.
Vymlátí vás až na holé zrno.
Prosije vás, abyste se zbavili slupek. Semele vás do běla.
To vše s vámi láska udělá, abyste odhalili tajemství svého srdce, a tímto poznáním se stanete částí srdce života.

Budete-li však ve strachu hledat jen klid a rozkoše lásky,
pak je pro vás lepší, abyste zakryli svou nahotu a odešli od mlatu lásky
do světa bez ročních období, kde se budete smát, ale nebude to všechen váš smích, kde budete plakat, ale nebudou to všechny vaše slzy.

Láska nedává nic než jen sebe a nebere nic, co sama nemá.
Lásce nic nepatří, ale ani ona nikomu nepatří.
Lásce totiž zcela stačí samotná láska.

A nemyslete si, že lásce můžete určovat směr, protože láska, pokud jí stojíte za to, určí směr vám.

Rozplynout se a být jako zurčící potok, jenž zpívá svou melodii do noci.
Poznat bolest přílišné něhy..

Spajdy
16.06.2018

Pravdy psané srdcem, ke kterým stojí za to se vracet.

marieke
25.11.2017

Za mě zatím 4*, protože jsem ji teď četla poprvé, určitě je to kniha ke které se třeba vracet častěji.
A co se týče toho proklamovaného náboženství, o kterém tu někteří mluví, nevím, jaké máte na mysli, ale Gibran byl křesťan.

LogoloG
12.09.2017

Když jsem četl Proroka, Prorok četl mne.

Norea
20.09.2016

Táto kniha sa mi akoby vždy dostala do cesty, keď som došla za kamarátkou do kníhkupectva a tak ma zaujala. Kamarátka mi ju nedávno požičala a teraz som ju dočítala. Kniha sa mi veľmi páči. Páčia sa mi postavy, názory, rozdelenie tématík. Čítala sa rýchlo a ľahko. Dá rozum do pohybu a dušu na správne miesto :) Odporúčam si ju prečítať.

rossx
03.08.2016

Kniha není špatná, ale četli jste Gitándžali Rabíndranátha Thákura? Prorok je dost přeceňovaná kniha, což patrně souvisí s mohutnou propagací jistého náboženství. Pro nás obyčejné čtenáře, mučené vlastním hladem a žízní, tam je až příliš mnoho Moudrosti a Dobra, i když se to občas ředí Zlem, které je vlastně Dobrem. Přečtěte si Gitándžali a obě díla srovnejte...

DickBach
20.04.2016

Hluboké myšlenky, které by měly být tesány do žuly a vrývány do srdcí.

gleti
20.01.2016

Proroka jsem si zvolila v rámci letošní knižní výzvy. Jeho délka slibovalo, že knihu s přehledem přečtu za jediný den (bod 14) a opravdu jsem to splnila. Nebylo to však tak jednoduché, jak jsem si představovala. Autorovy hluboké myšlenky mi neumožnily ani chvilkový oddych, plně jsem se musela soustředit na vše, co chce slovy svého hrdiny sdělit čtenářům. Prorok zkrátka není knížkou jednoho dne, ale celého života.

Shui-Xian
02.11.2015

Kdo hledá, jistě najde v knize moudrost, která jej povzbudí, postrčí k duchovnímu směřování, Kdo nehledá, možná bude zbožností, duchovností a hloubavostí knihy otráven. Mně osobně nepřišla ani záživná, ani zajímavá, ale třeba se s jejími myšlenkami ještě potkám časem. Prozatím si uchovávám dojem z legendárního citátu:
"O Dobru v tobě mohu mluvit, ale o Zlu ne. Vždyť co jiného je Zlo než Dobro, mučené vlastním hladem a žízní? Když má Dobro hlad, hledá potravu dokonce i v temných jeskyních, a když má žízeň, pije i z mrtvých vod." ...

Szevcza
24.03.2015

Škoda, že maximum hvězdiček je pět...
Mimo jiné inspirace pro píseň River of deceit - https://www.youtube.com/watch?v=Fm72DPJCX58 .

Pawlisman
02.09.2014

Legendární kniha s mnohými silnými myšlenkami. Malinko mi filozofickým pojetím a nadčasovostí připomíná myšlenky Exupéryho. Krásné rozdělení dle témat. Je třeba si dávkovat po malých částech a vracet se k těm, které vás zaujmou.

růža
07.11.2012

Kniha, která ke mně hodně promluvila a ovlivnila mne. Skvělé čtení na přemýšlení.

Pilgrim
01.10.2012

Moje oblíbená knížečka, která má i v dnešní době co říci.

swamp

Kniha si až moc bere z náboženství, které je sic celosvětově proklamováno, ale o jehož smyslu jsem ochoten polemizovat. Vyslovuje již mnohokrát vyřčené pravdy - ve své době možná byla aktuální, dnes mi takto nepřijde.