Prorok

Libanonský spisovatel Chalíl Džibrán (1883 - 1931) prožil větší část života v USA. V prvním období své tvorby psal arabsky, později anglicky. Jeho nejúspěšnější knihou je básnická próza Prorok (The Prophet, 1923), k níž se stále vracejí nové generace čtenářů na celém světě. Titulní hrdina promlouvá k obyvatelům města Orfalu o lásce a manželství, o přátelství, o zločinu a trestu, o radosti a žalu, o svobodě a dalších základních tématech lidské existence......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27801/big_prorok-d8G-27801.jpg 4.4225
Literatura světová, Poezie, Duchovní literatura

Vydáno: , Academia

The Prophet, 1923

Kniha Prorok

JP

Takové to tradiční mesiášské mudrování, jen přístupnější, než je u obdobných textů obvyklé. Idealismus, který celkem prosviští hlavou... ale:

"Když vám dá láska znamení, následujte ji, přestože její cesty jsou nesnadné a příkré.
A když vás její křídla obestřou, nebraňte se jim, přestože meč skrytý v jejich perutích vás možná poraní.
A když k vám promlouvá, důvěřujte jí, přestože její hlas možná roztříští vaše sny tak, jako severní vítr mění zahradu v pustinu.

I když vás láska bude korunovat, zároveň vás i ukřižuje. I když je vaším růstem, zároveň je i omezením.

I když vás vynese do výšin a s něhou opatruje nejkřehčí výhonky chvějící se v slunci, zároveň sestoupí k vašim kořenům a zacloumá jejich úponky zapuštěnými v zemi.

Sváže vás k sobě jako snopy obilí.
Vymlátí vás až na holé zrno.
Prosije vás, abyste se zbavili slupek.
Semele vás do běla.
Bude vás hníst, dokud nebudete poddajní;
a pak vás předloží svému obětnímu ohni, aby se z vás stal posvátný chléb k posvátnému hodu božímu.

To vše s vámi láska udělá, abyste odhalili tajemství svého srdce, a tímto poznáním se stanete částí srdce Života.

Budete-li však ve strachu hledat jen klid lásky a rozkoše lásky, pak je pro vás lepší, abyste zakryli svou nahotu a odešli od mlatu lásky."

"Když se odloučíte od svého přítele, netruchlíte; neboť to, co na něm nejvíce milujete, se může jasněji projevit v jeho nepřítomnosti, stejně jako horolezec lépe vidí z roviny vzdálenou horu."

"Častokrát potlačujete svou touhu po rozkoši, ale vaše touha se tím jen hromadí v skrytých koutech vašeho bytí.
Kdo ví, že to, co je dnes opomíjeno, na vás čeká zítra?
I vaše tělo zná své dědictví a své oprávněné potřeby a nechce být podváděno.
A vaše tělo je harfou vaší duše."

Dada077
29.11.2021

Taký Coelho v inom kabátiku.
Jednému čitateľovi čosi dá, inému vezme.
Ale neľutujem, že som prečítala.
"Len vtedy budete naozaj spievať, ak sa napijete z rieky ticha."
"Nie ste zavretí vo svojich telách, ani pripútaní k domom a poliam. To, čo ste, sídli nad horami a hájmi a túla sa spolu s vetrom. Ste slobodní, ste duch, čo obklopuje zem a hýbe sa éterom."

BigJosa
06.12.2020

Tento komentář je speciálně pro uživatele LAVASH

Akceptuji Váš názor, bohužel jste nepochopil autorovy myšlenkové pochody a proto jste napsal takovýto blábol, čímž právě Vy ovlivňujete potencionální čtenáře. Divím se, že v bibli jste to našel.

Kniha není o potřebě číst slova a díky ním se cítit lépe. Tato kniha a text v ní, mají podnítit k zamyšlení o svém životě. Rozhodně to není kniha životních receptů. Každý z nás žije pouze svůj život a má pouze své vlastní zkušenosti. Cizí zkušenost v jakékoliv podobě patří jen a pouze svému autorovi. Váš "bratranec slov" je jediná možná cesta k sobě samému, na tom se shodneme. Ale proč podsouváte názor, že se čtenář stane obětí slov? Asi nejspíš Vaše zkušenost. Bible je v důsledku naprosto stejně psaný text, akorát rozsáhlejší a z mého pohledu pro drtivou většinu čtenářů a věřících je pouze self-help bez vhledu za slova. Autor zde píše své úvahy nad různými životními situacemi a je jen na čtenáři, zdali si vezme k srdci jen ty slova, nebo se bude zabývat obsahem za slovy.

Za mě tato kniha má velikou hloubku a nabízí zajímavý pohled na dané téma, který čtenáři zrcadlí zkušenosti vlastního života.

lavash
25.11.2020

nemám rád tyhle self-help knížky. jestli potřebuješ slova, aby ses cejtil líp, tak budeš do konce života obětí těch slov. ironický co? life experience je to, co hledáš (bratrance slov).

pro frajera přijede loď, všichni sou smutný, ptají se ho na věci, a on jim poetickým způsobem odpovídá.

přečti si bibli, ti dá víc

anja3710
29.10.2020

Od Kahlila Gibrana jsem tuto knihu četla před pár lety a dodnes patří mezi mé absolutní favority. Čistá poezie s plným srdcem na dlani a moudrostí, jež bere dech.

twigxi
29.09.2020

Nadherna kniha ke ktere se rada vracim kdyz je mi smutno.
Da se cist i na preskacku podle toho, jake tema zrovna clovek v zivote resi.

Plague
30.07.2020

"Říkali vám, že jako řetěz jste i vy tak slabí jako je slabý váš nejslabší článek. To je však jen poloviční pravda. Jste také tak silní, jako je váš nejsilnější článek."

Prorok nabízí způsob, jak se zbavit předsudků a rozšířit (možná i trochu změnit) vnímání běžných a obyčejných věcí v našem životě. Přijmete nebo odmítnete? ...... záleží jen na vás. Já osobně jsem si odnesl víc, než jsem na začátku (po pár stránkách) čekal. Nebudu lhát a machrovat, že jsem pochopil 100% všeho co jsem přečetl, ani náhodou. Byly pasáže které mi nedotekli ještě teď (a Bůhví jestli někdy). Na druhou stranu byly pasáže, které ano ... a o ty jde. O ten pocit, když se osvobodíte od předsudku který vás svazoval tak dlouho. Těch momentů jsem zažil několik a už jenom kvůli nim to za to stálo.

Doporučuji

Rilian
21.06.2020

Krásně poeticky psaná filosofická úvaha nad základními hodnotami lidstva. Jednotlivé promluvy proroka směřují k jednomu společnému jmenovateli - k rovnováze. Bez ní nemůže život existovat. "Vyrovnanost – radost a žal – ničeho není více. Nelze je od sebe oddělovat. – Společně přicházejí, a když si jeden z nich sedne s vámi ke stolu, pak si buďte vědomi toho, že druhý spí pod vaší postelí. Skutečně se pohybujete jako váhy mezi svým žalem a svou radostí." Stejně tak i všechno na světě má dvojí podstatu. Např. láska, která nás bude korunovat a zároveň ukřižovat, a i když je naším růstem, zároveň je i naším omezením." V manželství bychom zase měli "stát při sobě, ale ne příliš blízko, neboť pilíře chrámu mají mezi sebou rozestup a dub a cypřiš nerostou ve stínu toho druhého." Autor původem maronita se ve svém díle snaží spojovat různé prvky náboženství Blízkého východu. Např. zmíněná rovnováha dobra a zla vycházející z Persie nebo křesťanský a islámský důraz na štědrost vůči potřebným. Na druhou stranu v kapitole o jídle zase hovoří o nutnosti žít s přírodou v souladu. "Když zabíjíte zvíře, promluvte k němu ve svém srdci takto: Stejnou silou, jaká zabíjí tebe, jsem zabíjen i já, a také já budu pozřen. Neboť zákon, jenž mi svěřuje tebe do mých rukou, svěří mě i do rukou mocnějších." Samotný autor byl ostatně silně ovlivněn vírou Bahá’í jejíž vyznavači se snaží spojit všechna abrahámovská náboženství. Při četbě jsem měl neustále pocit, že Džibrán už v roce 1923 předvídá dějiny své země. Libanon je země, jejíž existence stojí a padá na rovnováze (maronité, sunnité, šiíté). Když se naposledy tato rovnováha porušila, upadla země do krvavé občanské války. Současné protesty snad zemi přinesou mír a konečně se její lid sjednotí pod jednou vlajkou bez ohledu na náboženství.

PS: Jako učitel oceňuji krásnou pasáž o učení. "Učitel, jenž kráčí ve stínu chrámu mezi svými následovníky, nerozdává ze své moudrosti, ale spíše ze své víry a laskavé péče. Je-li opravdu moudrý, pak vás nezve, abyste vstoupili do domu jeho moudrosti, ale raději vás vede k prahu vaší vlastní mysli."