TomHr TomHr komentáře u knih

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Vcelku zábavný, byť relativně prostý a předvídatelný příběh, kazí postava hlavního hrdiny. Lars má nejdrsnější jméno, největší svaly, nejhezčí kérky, nejvymakanější hodinky a poslouchá nejvytuněnější muziku (haha!). Přitom popisy ostatních postav jsou sympaticky podané. Kdo má rád tyhle cool týpky a cool jazyk, knížku si užije, nechybí jí napětí a špetka humoru. Chybí však jedna zásadní věc, a to konec.

11.05.2023 2 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Skotský autor v sérii se skotským vyšetřovatelem postupně představuje čtenáři typické atributy francouzského života. Enzo Macleod už dříve zavítal do vinařství, Zpětný ráz je zase díl gastronomický. Odehrává se v luxusní restauraci venkovské auberge, kam se Enzo vypravil za další záhadnou vraždou. Obětí je michelinský šéfkuchař a majitel restaurace v jedné osobě, přičemž tento případ skýtá snad nejméně vodítek ze všech popsaných v Raffinově knize. Záhy se ukazuje hned několik možných motivů a směrů vyšetřování. Kromě inteligentní detektivní zápletky je nutno ocenit, jak dokáže autor zprostředkovat kulinářské zážitky. A především navodit atmosféru místa knihy Petera Maye mě často donutí najít si popisované místo na mapě a zaznamenat si ho do kolonky chci navštívit.

11.05.2023 5 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Další případy sympatického podrychtáře Václava se odehrávají roku 1399. Požár Staroměstské radnice, přepadení církevních hodnostářů, staré pochybné dlužní úpisy, řádění lapkovského bratrstva jurátů, to všechno se Václavovi hromadí na stole. Navíc musí umravňovat protřelého magistra Šebka a snášet plísnění ctihodných měšťanů i své dobré ženy Kateřiny. Knížka je to zábavná, skvěle načtená. Nelze se zbavit dojmu, že ony ty středověké postavičky, urozené i stavu nízkého, se velice podobají dnešní vrchnosti a poddaným.

17.03.2023 5 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

(SPOILER) Příběh se odehrává na pozadí řádné porce politiky: od sporů královských bratří přes změny u pražského dvora až po pletichy na Staroměstské radnici. Král Václav je unesen do Vídně, zemí táhnou Zikmundovi Kumáni. Neklidná doba nesvědčí podrychtáři Václavovi, který je zbaven svého úřadu, ovšem časté přepady kupců a formanů nesvědčí ani obchodu. Kramář Kříž vkládá naděje na obnovení přísunu zboží a financí do pokusu o osvobození krále Václava a v jeho návratu do Prahy. Kdo jiný by se úkolu měl zhostit než Václav už-ne-podrychtář? A tak sledujeme výsadek hrdinů na nepřátelské území a špionážnědiverzní akci, kořeněnou notnou dávkou humoru.
Václav se nakonec dočká a za své zásluhy je znovu potvrzen v úřadu podrychtáře, přestože podle své dobré ženy Kateřiny by měl pomýšlet na mnohem vyšší postavení, dokonce snad u královského dvora. Jenomže když ono je výnosných úřadů tak málo a zájemců o prebendy nepočítaně!

17.03.2023 4 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Příjemný únik do alternativní reality, ve které vládne Československu spravedlivý pan král a armádě statečná generalita, chrabré československé námořnictvo mazaně poráží silnější protivníky a dobře chrání své spojence a zámořské državy. Postavy jsou sympatické, tedy pokud stojí na té správné, rozuměj československé, straně. Příběh je svižný a přímočarý, konec poměrně předvídatelný, ale tak to u pohádek chodí.

15.03.2023 3 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Larsové Kaplerové v dalším pokračování dobrodružství statečného Joony Linny vystavěli prvoplánově efektní příběh, který ale postrádá emoce a je málo uvěřitelný. Je to jako moderní architektura: barák na první pohled ohromí, ale člověk se ve sterilních místnostech necítí dobře a některé stropy už teď praskají vlastní vahou. Bydlet byste tam nechtěli. Stejně tak s přibývajícími písmenky má člověk pocit, že čte čím dál tím větší kravinu, ale zároveň je vtažen do precizně vyprojektovaného děje, ze kterého se nedá jen tak vystoupit. Malým oživením jsou osobní příběhy Joony a Sagy, i když u prvně jmenovaného je to furt dokola. Když pak ve finále Joona volá šéfovi KGB a on i Saga hravě najdou to, co před nimi přehlédly rojnice policajtů, celá pracně budovaná stavba se řítí a pod troskami zmírají poslední zbytky logiky a naděje na skutečně dobrou detektivku.

15.03.2023 2 z 5

Weberova romantická cesta Weberova romantická cesta Hans Watzlik

Úsměvně romantická a pohádkově strašidlácká knížka, plná velkých slov a velkých citů. Napsaná pěkným jazykem a coby audiokniha byla velmi dobře načtená, či spíše zdramatizovaná. Překvapivě zábavná, přestože daný žánr není zrovna můj šálek čaje.

16.02.2023 3 z 5

Parazit Parazit David Koepp

Tzv. thriller plný naprostých nesmyslů a podezřelých náhod. Člověk nemusí být kovaný přírodovědec, aby tušil, co všechno je v příběhu špatně. Jenomže! Pokud odhlédneme od takzvaně vědeckých vysvětlení a budeme se pohybovat spíše v žánru fantasy než sci-fi, pak nelze knize upřít dávku napětí a zábavnosti. Příběh je přímočarý bez překvapivých zvratů, ale gradace a střídání dějových linií prozrazuje zvládnuté spisovatelské řemeslo i to, že je autor také úspěšným scénáristou. Prostředí, atmosféra a jednotlivé postavy jsou solidně vykreslené a tak knížka splnila hlavní účel: pobavit.

16.02.2023 3 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Jaká úleva po všech těch rádobytemných skandinávských thrillerech! Takové "normální" zločiny s vcelku normálními motivy, které vyšetřují lidé bez superschopností, lidé z masa a kostí. Jeden je na ženské, druhý na jídlo, třetí se rozhodl stát se šachovým velmistrem. Sympatičtí detektivové, kteří jdou za svým cílem a darebákům nic nedarují, přitom postupují logicky a uvěřitelně. Autentický popis vyšetřovacích metod a ohledání místa činu byl vždy silnou stránkou knih Dominika Dána, ale hlavně všechny ty vtípky a hlášky dělají Dánovky tak zábavnými. A nakonec ani nevadí, že detektivům občas pomůže náhoda, štěstí totiž přeje připraveným.

16.02.2023 4 z 5

Bourneova totožnost Bourneova totožnost Robert Ludlum

Eště že se ten fajny film moc nedrži tetok knihy. Bo pulka kina by usnula a druha pulka šla do ři… teda do bufeta. Chvilema se tam střila a dava do držky, ale hlavně se furt kajsik sedi a dřista! Same zbytečne plky, kere děj nikam neposunuji a ze kerych by jednoho jeblo, to je furt same „drahoušku drahoušku“ a „ó bože“ jak v nějake te červene knihovně. Deprem, tak přece nigdo nemluvi, ani na vyletě v Praglu sem žadneho cypa neslyšel tak dřistat! Děj je otravně překombynovany a k čemu se tam furt objevuji dalši a dalši zbytečne postavy, no ni? Kurnik šopa ani tu atmosferu to nima. To radši chlapum u nas v čtenařskem kružku doporučim teho le Carre, dyž by měl někdo slinu na špionsku knižku s trochu psychologyje. S celym Ludlumem by mě jebli po pale!

09.01.2023

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Další případ přivádí Steina do rodné Plzně, kam tou obou přesídlil císařský dvůr kvůli obavám z morové nákazy. Po klidnějším, politikou protkaném úvodu se rychle rozjede na plné obrátky napínavý příběh, ve kterém nechybí vraždy, souboje, mučení, obscénní divadlo, ale ani humor. Autor velmi dobře dávkuje napětí, umí vypointovat příběh a atmosféru tajemna, ostatně jak jsme zvyklí z předchozích Steinových případů. Z Barbariče se pomalu stává neohrožený hrdina, kapitán Stein je opět k zulíbání, jenom Jaroš to má nahnuté. Setkáme se také s oblíbenými záporáky Wolfgangem Rumpfem a Paulem Sixtem Trautsonem. Celkově autor neopouští zavedené koleje, ale možná je to tak dobře – kniha je prostě zábavná, a o to tady jde především.

09.01.2023 5 z 5

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Zasvěcený a vynikající vhled do světa pro nás obtížně uchopitelného. Do světa, kde se dívka sedící před domem nesmí dívat do ulice, ale vražda je naprosto legitimním řešením sporů. Do světa extrémních kontrastů, neuvěřitelné chudoby i obrovského bohatství. Do světa, kde je čest nade vše, ale lež a zrada je normou chování. Puzo literárně zpracoval (a asi poněkud zidealizoval) příběh známého sicilského bandity Salvatore Giuliana. Ale nejde jen o dobrodružství zbojníka, jeho promyšlené a troufalé činy. Jde o podhoubí, ze kterého se rodí sicilští bandité. Pokřivené prostředí, vyždímané mafií ve spolupráci s italskou vládou, pocit nespravedlnosti a bezpráví, které zažene vesnické synky do hor. Giulianův příběh je okrajově propojen se světem Puzova Kmotra dona Corleona a končí příznačně – zradou. Kniha z pro nás exotického prostředí je koktejlem venkovských dramat, mafiánských zločinů, vojenských akcí, romantiky a vysoké politiky. Koktejlem velice chutným!

22.12.2022 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Tahle kniha začíná tak dobře! Mladý Servaz, poměry na kriminálce, zajímavý případ, vypadá to na povedený detektivní příběh bez superhrdinů, kosmických programů a transplantací jater. Záhy se děj přenese do současnosti, je čím dál méně uvěřitelný a končí Servazovou smrtí mozku, protože jinak si závěr neumím vysvětlit. A jako by nestačilo, že je druhá polovina knihy takový blábol, ještě do ní autor vetknul filozofické úvahy a své enviromentální názory, tedy nudu a klišé. Vyzkoušel jsem tento díl detektivní série s tím, že se třeba autorovi podařilo posunout Servaze do realističtější a „civilnější“ polohy. Nepodařilo. A už to zkoušet nebudu.

22.12.2022 2 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Měl-li bych někomu zcela neznalému vysvětlit, proč byla komunistická vláda lůzy tak strašná, v čem spočívala devastace země, krajiny a lidí za tzv. socialismu, s klidným svědomím doporučím Mlýn. Autor nás provází životními osudy neokázale statečných bratrů mlynářů a lidí v jejich okolí. Kniha je však mnohem více o tom, jak se spodina společnosti, gauneři a psychopati rádi ujali moci. Jaký teror rozpoutali a jak nevýslovné utrpení tahle komunistická sběř dokázala připravit lidem čestným, lidem, kteří si dokázali stát za odlišným názorem, příslušníkům církve nebo nešťastníkům, kteří prostě jen měli nějaký majetek, byť nevelký. Není to příjemné čtení, styl je navíc místy těžkopádný. Přestože Mlýn bych nezařadil mezi knihy, od kterých se nelze odtrhnout. Příběh je natolik působivý a silné osobnosti tak dobře popsané, že je člověku až líto, že už je konec.
Text osvěžují dobové novinové titulky (dvacet let novoročních projevů soudruha Husáka) a sem tam budovatelská báseň. Také je z knihy zřejmé, proč se stále tisícům lidí stýská po době před rokem 1989. Ono se vlastně lidem žilo dobře, měli domky, i když hnusné, měli auta, i když šunty. Co kdo potřeboval, ukradl si ve fabrice nebo v družstvu. Neschopní impotenti si snadno léčili komplexy na šikovných a pracovitých, stačilo říkat ta správná hesla a stát se třeba předsedou závodního výboru KSČ. Smutná doba. A smutná společnost, která jako dnes tíhne ke snadným řešením a silným vůdcům slibujícím vyřešit za nás všechny problémy a rozdat všechno všem. No jo no, koho dneska zajímá nějaký Leopoldov, Jáchymov, Příbram. Ostatně i ve škole se čtyřikrát za školní docházku probírá prvobytně pospolná společnost a osmkrát se provede rozbor třeba plytkého spisku B. Němcové. Ale jak to doopravdy vypadalo v táborech Svornost nebo Nikolaj, které konkrétní zrůdy a které zrůdné ideologie stály za devastací Československa od poloviny 20. století, na to ve školních osnovách nezbývá prostoru. Složité to téma, pojďme si, děti, radši udělat rozbor Babičky!

09.12.2022 5 z 5

Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Karel Tichý

V předmluvě autor předesílá, že není spisovatel. Na knize je to znát. Autorovy paměti jsou studnicí zajímavých, až neuvěřitelných příběhů. Ty jsou ale vyprávěny strohým reportážním stylem, přitom by byly výborným námětem na detektivku, na napínavý román. Jen menší část uváděných kauz se stala předlohou knih, filmů a seriálů.
Málokde najdeme tak autentický a zasvěcený vhled do největších politických a ekonomických kauz porevolučních dvaceti let. Tichý otevřeně jmenuje politiky, mafiány, novináře a ekonomické šíbry, uvádí jejich vztahy, zájmy, střety a mocenské boje. Kniha vrhá světlo na mnoho známých figur, takže kdo sledoval polistopadový vývoj víceméně odkázán na sdělovací prostředky, ten si knihu opravdu užije, i přes jistou roztříštěnost vyprávění. Asi dnes už nikdo nemá valné iluze stran všech těch Íček, Káček a dalších ksindlů, přesto stále překvapuje hloubka bahna, do kterého naše dětsky kapitalistická společnost zabředla. Přes veškerou snahu ta špína nakonec semele samotného autora. Neodbytně se vkrádá otázka: v čem je dnes situace lepší oproti divokým devadesátkám?

07.12.2022 4 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

„Děti patří mezi obnovitelné zdroje.“
Nulorožec se sice tváří jako detektivka, ale pro ortodoxní příznivce kriminálního žánru tahle knížka není. Spíše je potřeba naskočit na vlnu a nechat se zmítat divokým vírem Stančíkových vymyšleností. Bezbřehá fantazie autorova sahá od architektury přes historii a botaniku až po iluminátské spiknutí. S nenucenou samozřejmostí jsou uvedeny dosud neznámé druhy, rody a čeledi, nové chemické látky i historické skutečnosti, přitom hranice mezi faktem a fabulací je u Stančíka krásně nezřetelná. Samozřejmě nechybí humor, slovní hříčky, novotvary, četné erotické pokrmy a kulinářské orgie, konečně se mimo jiné dozvídáme pravý význam pojmu gastroporno. Kam autor na ty nápady chodí? Jako třeba cvičný hřbitov s kašírovanými hroby?
Tenhle zdánlivý bezuzdný cirkus ovšem drží pohromadě, knížka dává smysl, pokud tedy přistoupíme na Stančíkovu hru. Nosorožčí záhada je nakonec vyřešena a pachatel odhalen. Knížka má jen jednu vadu. Je moc krátká.

07.12.2022 5 z 5

Nepriateľ štátu Nepriateľ štátu Jozef Karika

Nepriateľ štátu se žánrově poněkud vymyká z trilogie V tieni mafie. Nevím, zda bylo záměrem napsat něco na způsob amerických špionážních thrillerů. Inspirace byla možná podvědomá, je však z knihy zřetelná. Z Michala Harvana je superhrdina, část trojpísmenkových tentokrát patří mezi kladné postavy a rozbíhá se hon na nepohodlné osoby po celém Slovensku. Samotný děj i církevní spiknutí je spíše úsměvné než uvěřitelné, ale děj má spád a kniha baví. Úsměv na rtech tuhne při vědomí, že mafiánské praktiky a zákulisní mocenské boje různých frakcí nemusí být daleko od skutečnosti. A vítězem bohužel bývá ta nejpatologičtější osobnost.

04.12.2022 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Nutno ocenit, že se jedná více o detektivku než o thriller. Také pár světlých okamžiků – dramatických zvratů se najde, nějaké to napětíčko. Postavy jsou popsány vcelku uvěřitelně, místy se podaří vykreslit solidní atmosféru. Příběh funguje stejně jako překvapivý závěr. Přesto je celkový dojem nějak rozpačitý a za dva dny jsem měl velký problém vzpomenout si, o co v knize šlo. Jasně, jsou i horší knížky, ale další pokračování série si asi nechám ujít.

25.11.2022 3 z 5

Adam ze Zbraslavi a případ královského levobočka Adam ze Zbraslavi a případ královského levobočka Hana Whitton (p)

Dramatický začátek navnadí čtenáře, ale pak už má vyprávění jen sestupnou tendenci. Když už se v postavách jakž takž vyznáme, autorka uvede na scénu přehršel dalších jmen, přitom většina z nich nemá pro příběh žádný význam. Stejně tak putování hlavního hrdiny, ten jezdí sem a tam často bez vnitřní logiky. Nelze se ubránit dojmu, že některá jména, fakta a motivy jsou do knihy vpašovány jen proto, aby autorka ukázala, jak se vyzná v historii a v přírodopisu. Což o to, asi se vyzná, ale spisovatelské řemeslo pokulhává. A tak když kostrbatý (a často nudný) příběh dokulhá k dosti pochybnému finále, je to vlastně úleva. Takže klasická cimrmanovská frustrační kompozice, bohužel převažuje prvek zklamání.

25.11.2022 2 z 5

V tieni mafie II - Čas dravcov V tieni mafie II - Čas dravcov Jozef Karika

Michal Harvan přežil svůj konec, fyzicky a jak se ukazuje, také politicky. Jeho osobnost se postupně zbavuje rysů, které dělají člověka člověkem. S chladnokrevností stroje se škrábe zpět do pater, kam dle vlastního mínění patří, a míří ještě výš. Autor si dal záležet na psychologii postav, ovšem některé pasáže působí prvoplánově a zkratkovitě, prostě jako z pera psychologa–amatéra. Z tohoto pohledu bylo vrcholem utrpení a rozpad osobnosti první a vlastně jediné lásky Michala Harvana, jak se odehrál v předchozím díle. Kniha není špatná, jen nějak méně uvěřitelná. Není nouze o dramatické okamžiky a napětí, kvituji pokus o thrillerovou linku sériového vraha Zubáča.

07.11.2022 4 z 5