TomHr TomHr komentáře u knih

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Příběh z Trutnova a okolí, z krkonošských lesů. Správně nabroušený Stein a nevyzpytatelný Jaroš si tentokrát musí poradit bez notáře Barbariče – a dostanou se do pěkné šlamastyky. Stein v úvodu trochu roztaje na svém hrádku na Stříbrné skále, ale nakonec se i jeho rodina dostává do spárů zločinců. Stein s Jarošem mají několikrát co dělat, aby si zachránili život, a dlužno říci, že sem tam pomůže nějaká ta náhodička, případně i mýtický Rýbrcoul. Propletený příběh, kořeněný napínavými a strašidelnými scénami, je nakonec zdárně rozmotán a škoda, je tu konec knihy. Nevadí, na obzoru je další dobrodrůžo, tentokrát v Plzni; třeba se tam Jaroš zbaví halucinací a bolestí hlavy?

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Šest knih v jednom – no nekupte to!
Skutečně se jedná o šest svébytných příběhů, více či méně propojených, přestože jsou odděleny desítkami let či dokonce staletími. Jednotlivé novely jsou odlišeny nejen dobou a místem, ale i jazykem a jazykovými prostředky – sarkasmem a černým humorem protkané vyprávění Timothyho Cavendishe je tolik nepodobné projevu robotky ze vzdálené budoucnosti. Nosnou linkou je svoboda, která nabývá zcela konkrétních významů v jednotlivých příbězích. Jednou sledujeme čirý rasismus, jindy „věznění“ v domově důchodců.
Každá část velmi dobře funguje sama o sobě, vyprávění mají spád, atmosféru, gradaci. Ovšem děj bez varování končí a ocitáme se na jiném místě a v jiném čase. Ano, dočkáme se rozuzlení každého z příběhů, ovšem někdy dá trochu práci vzpomenout si na jednotlivé postavy a o co vlastně šlo. Přispěl ten roztrhaný způsob vyprávění k působivosti knihy? Nebo by bylo stejně dobré přečíst si jednotlivé díly vcelku? Nedokážu se rozhodnout. Co ale vím, že se jedná o skvělou knihu a nezapomenutelný zážitek.

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Touha po moci a penězích, závist a hloupost, to jsou hlavní motivace lidského počínání, ve středověké Praze stejně jako dnes. Přesto pan Hrdlička pohlížel na člověka shovívavě, s laskavým humorem. Boží mlýny pracují, vše se nakonec v dobré obrátí a skutečné zlo nezůstane nepotrestáno. A to i díky lidem čestným, se smyslem pro pravdu a zodpovědnost. A takovým člověkem je třeba právě podrychtář Václav, skvěle vykreslená a sympatická hlavní postava.
Děj je svižný, zápletka funguje, jazyk je příjemný a srozumitelný, dobová atmosféra navozená množstvím středověkých reálií a výrazů. Ale především se jedná o skutečně dobrou zábavu. Škoda jen, že je série s podrychtářem Václavem u konce. Takže díky, pane Hrdličko!

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Jiří Březina opět dokazuje, že ne nadarmo je laureátem detektivkářských cen. V Nalezení jakoby mimoděk rozehrává detektivní příběh, svižný a logický děj, kdy leitmotivem jsou ztracené děti. Dobře pracuje s časovými liniemi a přesně dávkuje napětí. Současně autor umně vykreslí atmosféru horkých letních dnů v městečku a jako bonus poznáváme hlavní postavu, Tomáše Volfa, coby puberťáka. Zkrátka knížka prostě chytne a nepustí a baví – až do dramatického závěru.

Temnota Temnota Klára Janečková

Na první dobrou zajímavá knížka, rozjezd příběhu je napsán zajímavě. Pak se ale děj nějak rozplizne, přibývá postav čím dál méně sympatických a k závěru se člověk tak nějak doplácá. Upřímně, po pár dnech jsem marně vzpomínal, o čem to vlastně bylo. K zážitku z knihy taky nepřispěl styl psaní, místy až naivní, rádoby dramatický. Průměr.

15.11.2023 3 z 5

I staré dámy umí vraždit I staré dámy umí vraždit Ladislav Beran

Taková oldschool oddechovka, napsaná s detailní znalostí prostředí – nejen prostředí policie a kriminálky, ale i Písku a okolí včetně místní galerky. Autenticita je velkou devízou knížky, kriminalistické postupy, také sympatické postavy. Koneckonců je sympatická i povaha případů. Jsou to takové ty běžné kauzy ze života, žádné šíleně vykonstruované výplody chorých mozků, bez kterých se dneska neobejde žádný řádný thriller aspirující na slušná čísla prodejnosti.

15.11.2023 4 z 5

Odplata Odplata Alex Drescher

Těžko hodnotit Odplatu jako samostatnou knihu; Destrukce ani Odplata samostatně nefungují. Opět ten protivný supercool styl, opět se střílí na všecky strany, opět postavy zběsile putují mezi světy... Ukazuje se, že ne vše je tak, jak se zdálo; ovšem s přibývajícími nápady začíná lehce kulhat logika. Nakonec, jak jinak, hrdina všechny postřílí a zvítězí.

14.11.2023 3 z 5

Destrukce Destrukce Alex Drescher

Namlsán zábavným Kloppem Yggreddem jsem sáhnul po Tvůrcích světů – a dostavilo se zklamání. Zábava byla, to jo, taky spád, napětí, nápady. Ale hlavní postava je na mě tak nějak příliš cool, nabušená a namachrovaná. Pseudovtipné hlášky v každé druhé větě, neuvěřitelně vykonstruované metafory, zkrátka způsob vyprávění, který mi nesedí. Navíc: Destrukce a Odplata je v podstatě jeden román, který je v půlce násilně rozdělen do dvou knih. Proč? Jo aha.

14.11.2023 3 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Rozsahem nevelká, ale informacemi nabitá knížka napsaná s láskou přírodě a k lesu. Všechny informace asi nejsou úplně vědecky podložené, některé prezentované výzkumy působí až úsměvně, jenomže – co my víme! Možná stále jen kloužeme po povrchu a vůbec netušíme, jak bohatý je život stromu a lesa, skrytý lidským smyslům. No nic, dost psaní, jdu do lesa. Dívat se jinýma očima.

14.11.2023 5 z 5

Reminiscencie Reminiscencie Dominik Dán

Opět zajímavě odvyprávěný příběh v několika dějových liniích, opět staří známí výtečníci. Tentokrát trochu jiný námět. Přestože hranice svobodného světa na řece Moravě a hned za Bratislavou se v předchozích knihách okrajově objevilo, nutno ocenit, že Dominik Dán přichází s novými nápady a nevykrádá sám sebe.

27.09.2023 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Rakouské pomezí, Sudety Březina se v Promlčení dotýká bolavých míst naší historie. Neotevírá polemiky ohledně válečných a poválečných křivd, je spíše nezúčastněným pozorovatelem. Přesto příběh nepostrádá autenticitu, díky retrospektivám a zapojením několika vypravěčů. Knížka je čtivá, autor dokáže rychle zaujmout a příběh vygradovat; detektivka je to netradiční, ale vážně dobrá.

27.09.2023 5 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Další osudy Ondřeje z Rohatce sledujeme na pozadí změn v nejvyšší politice: v roce 1341 Jan Lucemburský oficiálně potvrzuje nástupnictví svého syna na český trůn. V česky psané literatuře je Karel IV. zásadně moudrým a spravedlivým panovníkem. Nejinak je tomu v Železné rukavici: ještě coby markrabě moravský Karel nezapomíná na prokázané služby a pomáhá Ondřejovi vyrovnat účty s proradným křivoklátským purkrabím a jeho přisluhovači. A pak byla svatba a jestli neumřeli, žijí tam dodnes! Ano, je to pohádka, tedy pohádka pro dospělé občas krev stříká a nechybí ani techtle ani mechtle. Ale především je to příběh a zábava, a o to tady jde především.

23.06.2023 5 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Varování 1: Z téhle knížky se nedozvíte, jak doopravdy skončil první díl Larse.
Varování 2: Hrdina je stále tak dokonalý borec, že to u disponovaných jedinců může vyvolat alergickou reakci.
Alespoň knížka měla nějakou zápletku, takže byla konzumovatelná. Ale dost bylo Larse.

23.06.2023 2 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

František Niedl uvádí na scénu dalšího neochvějně nebojácného a až za hrob poctivého hrdinu. Řízením osudu, ale také díky osobní odvaze se Ondřej z Rohatce stává majitelem nevelkého hrádku. Opouští italské tažení markraběte a budoucího krále Karla IV. a po strastiplné cestě přes Alpy se ujímá svých statků. Zvelebuje hrádek a podhradí, začíná se dařit, i přes protivenství ze strany mocného souseda, křivoklátského purkrabího. Poddaní Ondřeje ctí a vše se jeví zalité sluncem Ano, tento scénář je dost podobný námětu jiných knih z pera pana Niedla. A vůbec mi to nevadí! Ostatně v knize vystupuje Čeněk z Vřesova a na moment se objeví i jeho bratr Beneš. Přímočarý příběh svižně odsýpá a jak jsme u autora zvyklí, se smyslem pro detail zručně navodí atmosféru a načrtne prostředí. Knížka zkrátka vtáhne do děje a nepustí, na konci se člověk těší na další díl.

23.06.2023 5 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Autor v sobě nezapře příznivce čínské cesty k blahobytu: projekty jsou zásadně celoplanetární, katastrofy epických rozměrů, lidstvo jako celek vymírá nebo se spojuje a bojuje za přežití jako jeden muž. Náboženství a vyšší principy mizí, zůstává jedno měřítko profitabilita, moc peněz. Naštěstí na několika místech z nepříliš optimistických vizí budoucnosti vykoukne jednotlivec, konkrétní hrdina. Pak vidíme, že autor dokáže zajímavě popsat charakter postavy. Kvalita povídek kolísá, některé jsou nápadité, příběhy bývají (jak je u autora zvykem) kořeněny technickými detaily, jinde se jedná o nezáživné kraviny. Knížka není špatná, ale kvalit Vzpomínek na Zemi nedosahuje.

02.06.2023 3 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Od začátku správně temné, tak jak to Červenák umí. Příběh je spletitý, uprostřed možná až zdlouhavý, ale na konci nabere zase správné otáčky. Nechybí samozřejmě Steinovo brblání ani Barbaričovy milostné pletky, také Jarošovy speciální vlohy přijdou vhod. Někteří z pachatelů jsou známí hned na začátku, stále však není jasné, kdo další je zapleten do obchodu s mladými dívkami. A tak vyšetřovatelé sledují stopy od osob snížených přes měšťanstvo a úřednictvo až po šlechtu a zločinci jsou v dramatickém a překvapivém finále vypátráni.

02.06.2023 5 z 5

Kritik Kritik Peter May

Výborně vystavěný příběh z vinařského kraje a z vinařského prostředí. Zápletka je správně šťavnatá, zamotaná, nechybí napětí, protože na několika místech jde Enzovi o život někdy doopravdy, někdy jen kvalitní víno poněkud rozostří vnímání. Peter May opět potvrzuje své vypravěčské vlohy, dokáže čtenáře vtáhnout do děje a do kraje, ve kterém se příběh odehrává.

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Podrychtář Václav už nikdy nebude jako dřív! Má představa usedlého pantáty a jeho panímámy vzala za své. Časově tato knížka uvozuje všechny další ze série, takže sledujeme chudého studenta Václava po návratu z ciziny jak se srovnává s rodinnou tragédií, jak se vlastně dostává k práci pro radnici Starého Města pražského velikého, jak se seznamuje s krásnou dívkou, svou budoucí dobrou ženou Kateřinou. Nechybí notná dávka humoru, vyšetřování zločinů a soudní pře, intriky na vysokém učení, svérázný magister praeconum Šebek ani úžasné středověké slovní obraty a termíny.

Medzi nebom a zemou Medzi nebom a zemou Václav Neuer

Svižně ubíhající detektivka, tentokrát okořeněná duchařským motivem. Opět se dočkáme zasvěceného vhledu do fungování některých složek policie. Příběh i přes zdánlivě nadpřirozené jevy působí uvěřitelně, navíc motivy současného zločinu jsou propojeny se skutečnou vraždou faráře, která se v městečku odehrála před půlstoletím. Jenom samotné finální odhalení pachatele trochu pokulhává, přesto bych knížku zařadil k těm lepším ze série s inspektorem Ledeckým.

Na seznamu smrti Na seznamu smrti Jack Carr

Jak autor uvádí hned v předmluvě, nepovažuje se za spisovatele. Na textu je to trochu znát, o to je snad kniha autentičtější. Často vyplave na povrch vojenský slang, zápletka je snad trochu krkolomná, příběh jednoduchý a jednání postav místy nelogické, ale knížka je zábavná, nepostrádá napětí a správnou míru patosu a sentimentu. Zábava pro military nadšence.

11.05.2023 4 z 5