Toffee Toffee komentáře u knih

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Nějak Hájíčkovi nemůžu přijít na chuť. Téma si vybral skvělé, kvůli němu jsem se na knížku těšila, ale hodně mě zklamala. Způsob zpracování se mi zdál zmatený a tak nějak povrchní, situace a některé dialogy nevěrohodné. Hvězdy tedy dávám za námět.

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Z čiré nostalgie jsem si knížku znovu přečetla. Je to pořád milé a zábavné.

O prospěšnosti alkoholismu O prospěšnosti alkoholismu Michail Bulgakov

I když sťatej, přece svatej.
Čaj není vodka, nedá se pít na litry!

Tyhle povídky jsou krásně zábavné a tak ruské! Miluju Bulgakova! Průběžně se ke knížce vracím a pořád nemá chybu. Ruská povaha a společnost jsou v Bulgakovově nadsázce a ironii vykresleny naprosto geniálně.

Deník Otty Wolfa 1942-1945 Deník Otty Wolfa 1942-1945 Otto Wolf

Zajímavý pohled nejen na každodenní život skrývajících se židů, ale i těch, kdo jim pomáhali. Vůbec si nedovedu představit, že to vydrželi. Jsem ráda, že jsem to četla.

30.12.2016 4 z 5

Zikmund Lucemburský - Tajné vzpomínky Zikmund Lucemburský - Tajné vzpomínky Josef Bernard Prokop

Neurazí, ale nenadchne. Poměrně pomalá, popisná, nijak objevná (to, že Zikmund nebyl jen "liška ryšavá", co nám upálila Mistra Jana, už se snad obecně ví :-)

Čtyřcestí Čtyřcestí Tommi Kinnunen

Skvělá! Příběh o osamělosti a mlčení. Příběh tří žen tří generací a jednoho muže je působivý i jednoduchým až stručným stylem vyprávění. Žádná romantika, nevyřčené city a emoce probublávající uvnitř lidí neschopných o nich mluvit. Jedna z knížek, na které nezapomenu.

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

Krásné povídky, tak křehké a poetické, přitom pojednávající i tak všedních, každodenních věcech. Naprosto mě okouzlily.

Město Město Clifford D. Simak

Až po přečtení jsem zjistila, že je ta knížka z 50. let! Vůbec na to nevypadá.
Smutná a temná, nutící k přemýšlení, jak i zdánlivě epizodické situace nebo rozhodnutí jednotlivců mohou ve výsledku ovlivnit osud lidstva.

Farma v údolí Farma v údolí Tilly Bagshawe

Velmi, ale velmi nenáročná oddechovka. Vlastně harlekýnka, která se tváří, že je něco víc. Dost mě štvalo neustálé uvádění značek všeho (dostávají spisovatelé peníze za reklamu?) - když si postava po běhu nesundává tepláky, ale "tepláky XY", sedačka v pokoji je značky XY a je na ní potah firmy XY, protože ten je nejlepší..... A samozřejmě spoustu klišé - všichni muži jsou krásní, charismatičtí a velmi sexy, ženy jsou také atraktivní a vesměs i elegantní (až na jednu výjimku, co nemá vkus). Prostě knížka, která se dá rychle přečíst, není třeba zapojit hlavu, projde vámi a zmizí. To se taky někdy hodí.

30.12.2016 2 z 5

Jak neuloupit smaragd Jak neuloupit smaragd Donald E. Westlake

Po mnoha letech jsem si tuhle knížku zopakovala a skvěle jsem se bavila. Je naprosto dokonalá, co postava, to unikát. Je to perla humoristické literatury.

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Japonsko jinak než v Šogunovi. Přitom i tady je jádrem příběh o nešťastné lásce. Pohltí spíš atmosférou než akčním dějem. Už jen to, jak je celá psaná v přítomném čase z knížky dělalo čtenářskou lahůdku.

Austerlitz Austerlitz Winfried Georg Sebald

Velice komorní a melancholický příběh. Zvláštní atmosféra a měnící se tempo vyprávění z toho dělají netuctovou knížku, která se nedá zhltnout za večer.

30.12.2016 5 z 5

Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Alena Wagnerová

Sidonie mě už léta přitahovala a tahle knížka o ní mě rozhodně nezklamala. Je to pohled nejen na ni, ale jejím prostřednictvím i na události, které změnily celý svět.

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Příliš moudra a romantického idealizování kočovníků. Po všech těch oslavných komentářích mě knížka docela zklamala. Téma dobré, ale tak trochu zmarněné.

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Do prvních stránek jsem se nemohla začíst a říkala jsem si, jestli ten humbuk kolem knížky není jen marketingovou bublinou. Není. Je čtivá, příběh je zajímavý a překvapivý, postavy tak prokreslené a věrohodné, velice barvitý a působivý pohled na život ve viktoriánské Anglii. Nevadila ani délka, rozhodně nešlo o zbytečné natahování. Jen konec mě trochu zklamal - po tak tlusté knížce dojít k otevřenému konci mi připadá nefér.

Měšťanský dům Měšťanský dům Zdeněk Pluhař

Zajímá mě (nejen) Brno a vzpomínky na život v něm. Toho se mi dostalo, i když knížka zrovna dvakrát čtivá není, místy je i nudná.

30.12.2016 2 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Úžasné, dojemné i trochu zneklidňující.

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Téma dobré, ale zpracování trochu těžkopádné. Číst se to ale dá a příběh je hezký.

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Je zajímavé, jak se názory na knížku můžou lišit. Já ji prostě nedala, i když jsem se opravdu snažila. Připadalo mi to jako děsně dlouhý popis nějaké počítačové adventury - vždycky se nějak jde, trochu se bojuje a zase se jde. Postavy ploché a nezajímavé, nešlo to některou si alespoň trochu oblíbit. Po čtvrtině už jsem měla knížky plné zuby, ale dala jsem jí šanci a odlistovala kus dopředu, jestli to nebude lepší. Nebylo. Nakonec jsem takhle postupně dolistovala až na konec :-(

30.12.2016 1 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Krásné. Trochu jsem si musela zvykat na změny v čase a scénách, ale bylo v tom něco magického - jít za hlasem amatérského vysílání. Nebo provázanost osudů lidí na různých stranách barikády. Rozhodně žádný prvoplánový doják s přímočarým dějem, naštěstí žádné velké příběhy a velká hrdinství. V tom je právě poetika této knížky.