tlllk tlllk komentáře u knih

Probuzená šelma Probuzená šelma František Niedl

Poznáte ten pocit keď odchádzate z dovolenky ako posledný, alebo ešte na pionierskom tábore ste ostali ako posledné dieťa ? Všetko je to dôverné známe, ale predsa máte pocit že tam už nepatríte. Tu som to mal polku knihy, prišlo mi to ako poznámky ktoré vlastne ani nemali byť vydané, ale keď sa to tak dobre predáva...... To vysvetlenie o jeho sledovaní, ktoré spája inak nesúvisiace franforce deja, nedáva veľký zmysle.

05.02.2024 3 z 5

Plavba do nenávratna Plavba do nenávratna František Niedl

Tento krát sa išlo na istotu, Prepadnutie v Pacifiku , Smrtonosná pasce (má Dabér vlastne vlasy ?) a alfa samec alla James Bond, ale ešte pôvodná verzia pred Craigom, kde sa krásne ženy konzumovali spolu s kaviárom a šampanským. K tomu pár Islamských teroristov a máme tu kokteil po ktorom príde zabudnutie a ráno riadna kocovina. Nič pre romantikov a milovníkov krásnej literatúry. Ako audio to bolo fajn.

05.02.2024 4 z 5

Kapitán Kapitán Miroslav Žamboch

Spočiatku trochu sklamanie, dej zacúva, presunie sa do inej lokácie a trvá celkom dosť kým sa veci zažnú znovu zmysluplne hýbať. V podstate nič zásadne sa tu nedeje, skôr taký vankúš pred posledným dielom. Ako audio to ale celkom ujde.

01.02.2024 4 z 5

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Pre mňa najlepší diel série, úprimne som to trochu pokašľal keď som začal posledným dielom a dosť dlho som sa nevedel chytiť ale potom to išlo. Max sa stým nepára, rieši problémy spôsobom príznačným pre tento žáner, po pokračovaní som siahol takmer okamžite. Ako audio te nemá chybu.

01.02.2024 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Príbeh, zápletka, napätie aj stotožnenie s hlavnou postavou, to všetko tam bolo. Trochu mi nedávali zmysel tie čiastky za výplaty, ale na to som si pri amerických autoroch už zvykol, akoby mali strach, že im svet bude závidieť tak sumy úmyselne skresľujú. Ako audio to bolo fajn.

01.02.2024 4 z 5

3001: Poslední vesmírná odysea 3001: Poslední vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Ešte že posledná. Myslím že nadčasovosť prvým dielom dávala práve šikovnosť autora vyhnúť sa detailným popisom techniky budúcnosti. Posledné dva diely už postrádajú TÚ originalitu a viac menej vykrádajú prvé dva diely . Podobajú sa skôr futurologickému elaborátu, kde sa autor predvádza v úlohe hádača budúcnosti. Aj to má svoje čaro ak uvážim rok vzniku, ale spadá to skôr do sci-fi príbehov Julesa Verna .

20.01.2024 4 z 5

Krev pro divoženku Krev pro divoženku Kristýna Sněgoňová

Tak neviem, možno ako samec nedokážem oceniť túto autorkinu fixácia na ženský nadprirodzený svet, a nerozumiem čo ju núti pokračovať v tomto nefungujúcom vesmíre, čo najviac pripomína zdivočené zvieratká v Zootropolis. Príbeh nie je zlý, ale tá spoločnosť nemá budúcnosť ani hlbší zmysel. I keď možno producent Barbie by z toho niečo vykresal.

20.01.2024 3 z 5

Proluky Proluky Bohumil Hrabal

Už som vedel do čoho idem, myslím že tento krát sa tu črtala aj jasnejšia dejová línia s ktorou sa viem stotožniť. Len stále rozmýšľam či skutočne bola jeho žena taká tolerantná k jeho alkoholovým eskapádam ako nám to tu pán laureát vykresľuje.

11.01.2024 4 z 5

Svatby v domě Svatby v domě Bohumil Hrabal

Životopis podaný spôsobom, čo by som chcel aby si o mne myslela moja manželka, má svoju charizmu, a celej knihe sa nedá uprieť génius loci, ale ako tu bolo viac krát spomenuté, postráda zmysluplnú dejovú líniu. Nie som sklamaný, skôr iba neohúrený.

11.01.2024 3 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Je úsmevné ako sa autori nechajú strhnúť trendami, skutočne taký český Robert Langdon. Trochu prekombinovaný scenár, a komparz má silnejší Urbanovský charakter. Príbeh neočarí ani neurazí, kto sa vyžíva v konšpiráciách si príde na svoje.

03.01.2024 3 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Nevedel som sa chytiť, ten dej plynul a ja som stále čakal, kedy sa napojím na prvý diel. Stále mi uniká ta pointa s protomolekulou, ani v tomto diely som sa nepriblížil k pochopeniu širšieho plánu. Tak snáď v ďalšom diely, lebo na počúvanie to celkom ujde.

03.01.2024 3 z 5

Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Svetozár Olovrant

V princípe nevidím rozdiel medzi týmto a b-čkovým pornom. Zobrať si na mušku Symbol, chce trochu chochmesu. Toto bolo miestami primitívne ako filmy s Fantozzim. Na druhej strane rozumiem, prečo sa autor schováva pod pseudonymom, i mne sa miestami otvárala vo vrecku rybička a po prevalení identity by to mal v šenku ťažšie ako Kotleta na východnom Slovensku.

27.12.2023 3 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Konečne prvý diel, kde sa stierali rozdiely medzi autormi, klobúk dole za ten pokrok. Až teda na jeden detail. Aj Vám vŕta v hlave prečo boli nakoniec takí odolní, keď vlastne pochádzali zo ..... ?

26.12.2023 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Pri tomto mene som očakával niečo iné, ale vlastne mi malo trknúť, že tu bude dôvod na odloženie alter ega. Je to ako keď sa napijete zlatavej tekutiny a namiesto piva ucítite na jazyku radler. Najskôr Vás to prekvapí, ale nakoniec si zvyknete. Na detektívku to vôbec nebolo zlé, ale telo som mal naladené na niečo iné. Možno pri druhom pokuse to už bude iné.

21.12.2023 4 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Po obsahovej stránke, po preškrkaní duplicít, by sa to zmestilo na repolero, niektoré časti sa dokonca opakujú viac krát, ale pointa je zaujímavá a dáva mi hlavu a pätu a rozhodol som sa ju vyskúšať na vlastne koži ,

16.12.2023 4 z 5

Měsíc mého života Měsíc mého života Ondřej Neff

Po skúsenostiach z posledných troch dielov som teraz skúsil prvý, ale mám pocit že som v inom vlaku, čo vlaku v inom dopravnom prostriedku, namiesto vtipných poviedok plných sarkastických hlášok som narazil na depresívnu sci-fi verziu 1984. Možno to bude tým rokom vzniku, alebo nevypísanou rukou, ale toto ma moc nebavilo.

16.12.2023 3 z 5

Věčná válka Věčná válka Joe Haldeman

Keď som sa započúval do úvodných kapitol, pomyslel som si, že sa mi dostala do rúk x-tá derivácia "vesmírnej pechoty". Trochu som ostal sklamaný, keď sa polovica deju odohrávala na zemi. Trochu ma zaskočil popis mobilného telefónu, alebo veta o kupovaní strojového času, kým som si nepozrel rok vydania, z tohto uhlu pohľadu klobúk dole. A čo sa týka prognózy našej sexuálnej orientácie, obavám sa nepotešil ani jeden tábor, väčšina sa zdesí a menšinu asi nepoteší že by mali byť iba odpoveďou prírody na preľudnenosť planéty.

11.12.2023 4 z 5

Umělohmotný třípokoj Umělohmotný třípokoj Petra Hůlová

Pár prirovananí ktoré celkom trefne vykresluju návštevníkovn takýchto miest, ale nedávajú veľký priestor na zmysluplný príbeh alebo skutočný rozbor emócii.

09.12.2023 3 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Prišlo mi to ako odľahčená verzia "muža menom Ove", príbeh je jednoduchší , postavy jednofarebné ich motivácie predvídateľnejšie. Nedá sa tomu uprieť určitá melanchólia a okatá snaha ukázať že pri každej šlamastike existuje svetlo na konci tunela. Ten pozitívny podtón necháva také teplo, ale to možno robia tie Vianoce, ako audio hlavne v tomto čase ale môžem odporučiť.

09.12.2023 4 z 5

Stín Stín Adam Przechrzta

Táto séria, bola veľmi príjemným prekvapením. Dej sa nám pekne uzatvára, aj keď niektoré línie, na to ako postupne gradovali, na môj vkus pomerne rýchlo. Príbeh sa nám postupne "rozmělňuje" ale ten záver tomu dáva punc celistvosti. Dúfam že sa ešte stretneme aspoň s Luciou v samostatnej sérii.

09.12.2023 5 z 5