Věčná válka

Věčná válka

Druhé, podstatně přepracované vydání klasické science fiction z prostředí galaktického konfliktu. Autor o něm napsal: „Toto je definitivní verze Věčné války. Existují dvě jiné verze, avšak kniha, jíž držíte v rukou, je ta, která byla napsána původně, než mne vydavatelé donutili celou jednu její část přepsat..." Vojín William Mandella nechtěl jít do války. Ale jelikož patřil spolu s ostatními z jeho skupiny k pozemské elitě, byl zatažen do válečného konfliktu vesmírného rozsahu. Dokázal si poradit s krvelačnými Tauřany... Dokázal se vypořádat s hypnostudiem, v jehož průběhu mu do mozku nalili celou válečnou historii Země... Dokázal se přenést i přes to, že mu výbuch utrhl nohu a on musel čekat, až mu znovu naroste... Dokázal žít ve světě lesbiček a gayů, kteří ho považovali za zvrhlíka... Ale když ho oddělili od ženy, kterou miloval, a poslali ji na misi do úplně jiné doby, začal major Mandella uvažovat, za co vlastně bojuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21804/vecna-valka-21804.jpg 4.2128

Věčná válka (1.)

The Forever War (1974)

Romány, Válečné, Sci-fi
Vydáno:, Polaris

thorir

Známá a slavná kniha, mnohými považována, spolu s Hvězdnou pěchotou R. A. Heinleina, za knihu definující a zakládající žánr military sf. Závratná reputace, přesto mi kniha dlouhá leta ležela v knihovně. Rozporuplné komentáře udělali své, nedokázal jsem se rozhodnout, zda chci číst military sf, které je vlastně svým celkovým vyzněním antimilitaristické, což jsem vždy považoval tak trochu za protimluv. Knihu jsem nakonec přečetl. Co si tedy odnáším?
Kniha má své skvělé i vyloženě špatné momenty. K těm skvělým patří zajímavý příběh a ještě zajímavější způsob války vedené s uvažováním relativistických efektů. Autorovy dále nelze upřít schopnost vytvořit místy hodně intenzivní atmosféru, takovou, jakou by jeden právě od military sf čekal. Souhlasím s tím, že přibližně první polovina je výrazně čtivější než druhá, nicméně neplatí to obecně. Spíš jde o to, že ve druhé polovině již naplno vyplave na povrch antimilitarismus.
Zde je možná na místě poznamenat, že autor sám prošel válkou ve Vietnamu, kde byl zraněn, za což obdržel Purpurové srdce. Přenesl autor část svých traumat z války ve Vietnamu do Věčné války?
Antimilitarismus je v příběhu patrný již od samého začátku, nejprve náznaky (elitní odvody, vojáci plní nesmyslné úkoly, vojáci cvičí neužitečné techniky). V druhé polovině je zmar a zbytečnost zřejmá v téměř každém odstavci. Zejména posledních několik stran je vyloženě zoufalství, žádné zadostiučinění, žádný smysl. Pokud tím autor chtěl popsat pocity vojáků vracejících se z války ve Vietnamu, rozhodně jim tedy nebylo co závidět. Toto, z mého pohledu, snad nejvíce přispívá k nižší popularitě druhé poloviny a celkové ambivalenci hodnocení.
Zaslouží si kniha své místo v síni slávy SF? Na to neumím odpovědět. Avšak již jen tím, že ovlivnila mnoho dalších děl, by rozhodně neměla být zapomenuta a založena. Možná nenaplňuje kritéria zábavnosti dnešních „moderních“ military sf, přesto bych ji doporučil přečíst každému fandovi tohoto sub-žánru.

olle3
03.11.2017

Ze začátku mě to opravdu bavilo a liboval jsem si, že jsem našel další z kvalitních scífek. Přesvědčilo mě o tom pár dobrých myšlenek a ucházející styl psaní.

Jenže čím déle jsem četl, tím to bylo horší. Místo aby se (když už, tak alespoň u hlavní postavy) charakter rozvíjel a postavu jsem postupně poznával, zůstala plochá a nezáživná.

Celkově se mohl autor víc snažit. Všimněte si například, kolik dialogů končí trojtečkou. Pohodlný způsob jak jej ukončit bez nutnosti ho domýšlet. Jenže na kvalitě je to potom znát.

Klesající tendence mi vadila čím dál víc, protože reálie, které autor nastínil, skrývaly veliký potenciál. Někdo jiný (lepší) by z něj dokázal vykouzlit neobyčejné dílo.

A na úplném konci jsem si říkal, jestli už si ze mě dotyčný nedělá srandu. Nejlepším způsobem, jak vymazat všem v okolí osobnosti, je používat množné číslo v běžných činnostech. Jako nějak takhle:

...při posledním střetu jsme ztratili 88 procent lidí...
...na zpáteční cestě jsme se bavili a četli si...
...byli jsme unavení... ale zadostiučinění jsme necítili...

Sice by někdo mohl namítnout, že vojáci, kteří byli celé roky vychovávání a byli jim vymazávány mozky, už ztratili svoji individualitu, ale já tomu prostě nevěřím. Podle mě to autor prostě odflákl.
Škoda!

Hodnocení: 3/5

Více recenzí na: Sekerkatomas.cz

Melic
19.09.2017

Ze začátku jsem si myslel, že půjde o čistě akční sci-fi. Ale po návratu na Zem mě překvapilo pojetí realistické budoucnosti, až jsem si říkal, jestli není prorocké. Od poslední fáze knihy jsem si sliboval trochu více, autor mohl více rozvinout směr vývoje lidstva a uvrhnout nás do nějaké bezvýchodné orwellovské reality.

Minagon
11.06.2017

Úchvatné, geniální. Přečteno jedním dechem.

Dinosaur
20.01.2016

(8/10) Při čtení mě provázel jakýsi ubíjející pocit marnosti a nesmyslnosti toho všeho, což se vlastně nakonec ukázalo jako účel. Zajímavý byl nápad s dilatací času, ale Haldemanova vize budoucnosti mi přišla dost děsivá (což mě přivádí na myšlenku, že bych se někdy docela rád dostal ke sci-fi, kde by byl svět, co by se mi líbil). Na to, že je kniha tak opěvovaná, z ní nejsem až tak unešen, ale zajímavá rozhodně je a k rozšíření obzorů můžu jen doporučit. Zkusím i pokračování.

Lubakus
20.10.2015

In your face Mrs. Heinlein. Maso na špejli servírované s mezihvězdnou marinádou. Ač je vize J. Haldemana co se budoucnosti lidstva týče velice depresivní, nadšeně jsem vrněl blahem nad touto protiválečnou "již nějakou dobu" sci-fi klasikou.

Rawen616
31.07.2015

Nejen komiks ale i tato jeho předloha je vynikající záležitost. Čtivá military scifi plná nápadů a s jasným poselstvím o nesmyslnosti války. Nejvíc oceňuji celou tu myšlenku rozdílného plynutí času při cestování vesmírem, kterou rozvedl už Einstein. Zde je ale dovedena k dokonalosti. Vojáci vyráží hyperprostorem na misi, na které stráví pár měsíců a na Zemi mezitím uplyne několik desetiletí. Následná dezoriantace navrátilců z bitev skvěle odpovídá autorovým vlastním zážitkům kdy se američtí vojáci vraceli z Vietnamu a nacházeli po mnoha letech šílených bojů uplně jinou Ameriku než jakou si pamatovali.

mitko
25.06.2015

Nebyť dosť rozvláčnejšieho stredu bolo by to za 5*. Kniha by sa dala rozdeliť na 2 časti. V tej prvej je zaujímavý výcvik vojakov, pokračuje prvým stretnutím s Tauranmi a končí príbehom na Zemi. Je písaná hlavne ako militari scifi, hodnotím ju ako tú slabšiu, keďže sa ničím nelíšila od ostatných kníh a začínal som mať trocha obavu, že je to zasa len prehnaná klasika. Ale druhá časť knihy oveľa inakšia, autor sa tu zameriava skorej na dôsledky vojny z hľadiska dilatácie času a to bola pre mňa novinka. Prežíval som z hlavným hrdinom neľútostné odlúčenie od lásky, kvôli boju v tejto nezmyselnej vojne a hlavne dobe, kedy je heterosexualita považovaná za úchylku. A koniec je len taká čerešnička, keď sa dozvieme príčinu vojny a hlavne vývoj ľudstva.

zimela
23.02.2015

Naprosto famozní výcvik astrosoldátů se roztříštil v časově rozseté úseky služebních turnusů alá Vietnam a já byl celkem zklamán. Asi nejnudnější a krutihlavná odbočka, kdy se vykulený hlavní hrdina vrací na opušťák domů, nezafungovala skoro vůbec. Nicméně kniha ve mě nějak zůstala, a já se, už obrněn znalostí, pustil do jejího děje podruhé. Tentokráte jsem se bavil o poznání více. Holdemanovi se prostě musí jistá výpravnost nechat. Navíc emzáci, jejich stavby a celkové vedení bojů o planety na mě dýchly správně starcraftovskou atmosféru. Láska nakonec zvítězí a suma sumárum zvedám hodnocení na průměrné 4****

Ladys
15.01.2015

Tak tohle mě zklamalo. Ale přesně nevysvětlím, proč. Zajímavé nápady, dobrý příběh, ale celé se to četlo tak nějak divně. Pořád jsem čekal, kdy mě to strhne a nic. Přečíst se to dalo, ale nechytlo mě to.

PierRe Vesper
13.09.2014

Na to, jak je kniha vychvalována, tak mě nijak neoslnila. Nevím, čím to je. Zkusím tomu dát třeba druhý pokus.

Pindrushee
15.04.2014

Tak vojenská, válečná a plná násilí a přitom tak lidská. Jedna z nejlepších sci-fi co jsem kdy četla...

Miš
07.02.2014

Moje první válečná knížka. Měla jsem ze začátku obavy, že mě to nechytne a nebude bavit. Opak byl však pravdou! Od začátku do konce jsem se od knihy nemohla odtrhnout, nebyla tam žádná hluchá nebo nudná místa.

GOD-Complex
24.01.2014

Cistokrevne militantni sc-fi. Famozni nastup v prvni tretine, v porovnani s nim sileny sesup dolu a nuda uprostred a posledni tretina opet naprosty masakr pridavajici navic epicky feeling diky casovym posunum. The Forever War by byl vyborny film, uz roky si na nej brousi zuby Ridley Scott, tak to snad dopadne dustojne. 8/10

Arcisit
26.10.2013

Kniha měla svoje slabé i nudné stránky, ale konec vše zachránil

kosmi
07.09.2013

Tahle kniha má hodně co říct, je to především zpověď veterána, hodně o pocitech. Skvělé ale smutné. úžasný román který je třeba pochopit. pro mě to není o válce ale o duši. zpočátku se to tváří jako obyčejná válečná sci-fi ale pak to začalo nabírat úplně jiný směr, byl jsem zmatený z těch časových posunů, pak mi došlo o čem to vlastně celé je. chce to dávku empatie vcítit se do pocitů hlavního hrdiny a pochopit co se spisovatel snaží sdělit. trochu bych to přirovnal k filmu "Narozen 4. července" za mě 100%
** perfektní komentář má messi@h **

Reithe
08.04.2013

Ačkoli tato kniha patří do žánru military sci-fi, rozhodně to není žádná akční nakládačka. Přesto (nebo právě proto?) jsem se u ní dobře bavil a přečetl jsem ji velmi rychle. Abych lépe pochopil teoretické základy, na nichž je vystavěna celá kniha, našel jsem si o nich podrobnější informace. Je samozřejmě možné prostě autorovi věřit, ale nikdy není na škodu se trochu poučit. :-) O tomto druhém vydání sám autor řekl, že je to „definitivní verze Věčné války. ... [Tato kniha] je ta, která byla npsána původně, než mne vydavatelé donutili celou jednu její část přepsat...“. Nevím, jak vypadala původní verze knihy, ale tahle je ponurá, byť ne vyloženě pesimistická. Určitě si rád přečtu i další knihy Věčný mír a Věčná svoboda.

učtese
27.12.2012

Od Věčné války nečekejte akční řežbu. S nepřítelem se tu setkáme ve dvou bitvách. Na začátku s hlavním hrdinou jako s vojínem a na konci jako s velitelem.Poselstvím Věčné války je ukázat nesmyslnost válečných konfliktů a problematický návrat veteránů zpět k normálnímu životu. Kdybych v předmluvě nečetl. že jde o paralelu vietnamské války tak bych na to sám nepřišel.V době vydání byl zřejmě tento konflikt velmi aktuální, ale dnes je jasné,že platí univerzálně pro každou válku.
Válka s Tauřany začne jen kvůli neschopnosti se dorozumět, přesto trvá sedm století. Vojákům trvá jedna mise několik let, ale díky relativistckému pohybu vesmírem zjištují při návratu na zemi, že zde uběhlo století a tudíž vše co znali je pryč.

KitFisto
04.11.2012

Jednoduše skvělé. Za vrchol považuji část, jak Haldeman vyjádřil odcizení-nepochopení budoucího stavu Země...

Hudis
03.11.2012

Velice čtivé. Příběh jsem hltal a nedokázal se od knihy odtrhnout. Právem patří mezi nejlepší scifi všech dob

vic11
27.08.2011

Tato kniha ve mě vyvolala velmi rozporuplné pocity, byla čtivá a poutavě napsaná. Nelíbilo se mi však jak autor líčí armádu a instituci státu jako takovou. Neříkám že všechna pravidla v armádách mají své opodstatnění (některá jsou pěkně hloupá) ale důležité je že jsou taková bez nichž by se neobešli. Osobně mi přímo nesedí ani Heinleinův model ale je mi bližší.
Rozhodně doporučuji přečíst.

Metal Messiah
31.01.2011

"Žánr science fiction má tu výhodu, že může vytvářet paraboly, vyprávět příběh natolik vzdálený realitě, že je možné popisovat v něm skutečný svět, aniž by se od něj lidé oddělovali zdí."
jak píše John Scalzi v předmluvě nového vydání Věčné války z roku 2009. Málokde to platí tolik, jako v tomto případě. V době prvního vydání románu se zdálo že jde o sci-fi o Vietnamu. Až desetiletí ukázala, že jde o knihu o jakékoli válce. O válce z pohledu zdravého člověka, který ve své dutině lebeční nemusí celý svůj život vláčet jakousi zelenou břečku, ale má v ní mozek. Už jen tento pohled a jeho mistrné podání je dostatečným důvodem k přečtení Věčné války. Není ale důvodem jediným. Můžu zmínit čtivost, napětí, nebo dobrodružství které zažijete, ale rozhodně nesmím zapomenout zmínit budoucnost. Budoucnost kniha představuje poutavě, romanticky (Nebe) ale především hutně a depresivně (Země 21. století, Člověčenstvo 32. století). Rozhodně musím doporučit a bez nejmenší výhrady i uznat právo této knihy na veškerá ocenění v čele s Hugo, Locus a Nebula Award.
A ještě závěrem: Vůbec mi nevadil Heinleinův zelený pohled ve Hvězdné pěchotě, užil jsem si jí, přesto je Věčná válka o třídu lepší kniha!

messi@h

Tenhle román bych zařadil mezi nejlepší válečné knížky, které jsem kdy četl (a že jsem jich četl hodně). Joe Haldeman prošel válkou ve Vietnamu a na knize je to hodně znát. Není to opěvování války zeleným mozkem, jak to předvedl ve Hvězdné pěchotě Heinlein (který mimochodem nebyl odveden ze zdravotních důvodů), ale naopak studie působení války na lidskou psychiku a varování před nesmyslnou mašinérií války od člověka, který válku zažil na vlastní kůži. To, že je kniha napsaná jako SF, její hodnotě nijak neubližuje, naopak Haldeman tento žánr mistrně použil k ještě většímu zdůraznění syndromu poznamenání válkou, vytržení vojáka z běžného života (posuny v čase kvůli časové dilataci).
Co se týká jednotivých vydání Hvězdné války u nás, dávám přednost tomu z roku 1996, které vyšlo také u nakladatelství Polaris (bohužel se mi ho nepodařilo přidat do databáze). I když v předmluvě k novému vydání sám Haldeman píše, že teprve nyní může vydat knihu tak, jak ji původně napsal, myslím si, že v tomhle případě byly zásahy nakladatelů přínosem a vybrousily tohle dílo k dokonalosti. Hodnotím tedy následovně:
Věčná válka (Polaris 1996) - 100 %
Věčná válka (Polaris 2009) - 80 %