Věčná válka

Druhé, podstatně přepracované vydání klasické science fiction z prostředí galaktického konfliktu. Autor o něm napsal: „Toto je definitivní verze Věčné války. Existují dvě jiné verze, avšak kniha, jíž držíte v rukou, je ta, která byla napsána původně, než mne vydavatelé donutili celou jednu její část přepsat..." Vojín William Mandella nechtěl jít do války. Ale jelikož patřil spolu s ostatními z jeho skupiny k pozemské elitě, byl zatažen do válečného konfliktu vesmírného rozsahu. Dokázal si poradit s krvelačnými Tauřany... Dokázal se vypořádat s hypnostudiem, v jehož průběhu mu do mozku nalili celou válečnou historii Země... Dokázal se přenést i přes to, že mu výbuch utrhl nohu a on musel čekat, až mu znovu naroste... Dokázal žít ve světě lesbiček a gayů, kteří ho považovali za zvrhlíka... Ale když ho oddělili od ženy, kterou miloval, a poslali ji na misi do úplně jiné doby, začal major Mandella uvažovat, za co vlastně bojuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21804/vecna-valka-eM2-21804.jpg 4.3164

Věčná válka 1.

Romány, Válečné, Sci-fi
Vydáno, Polaris

The Forever War, 1974

Kniha Věčná válka

Django
27.12.2020

Musím říci, že kniha mě mile překvapila. Jako člověk, co se pohybuje ve vojenském prostředí jsem v tom kolikrát viděl absurdní situace, které jsou v armádě viditelné do určitého měřítka i dnes. Dílo rozhodně plní svou úlohu, i když myslím, že by šlo i trochu více přitlačit na pilu. Určité části (jako vyobrazení života na zemi v pokročilých fázích a homosexualita) mi přišly již méně zdařilé, ale celkový dojem zůstal vysoce pozitivní.

Hadati
04.08.2020

Stylem mi to hodně připomenulo Heinleinovu Hvězdnou pěchotu. I tady mi přišlo, že děj knihy je podružný a autor se více zabývá problematikou vedení vesmírné války na dlouhé vzdálenosti a vývojem společnosti v budoucnosti. Je vidět, že auto nad tím značně přemýšlel a jeho pohled na budoucnost je velmi zajímavý a často jsem se ve čtení knihy zastavoval, abych se nad jeho myšlenkami sám zamyslel. Je však také znát, že kniha a některé její myšlenky jsou v tuto dobu již zastaralé. Velmi úsměvné mi pak také přišlo řešení otázky přelidnění Země. Zajímalo by mě, nakolik autor považoval tuto tezi v době napsání knihy za pravděpodobnou.

Radous
27.02.2020

Zpravidla mi nějakou dobu trvá, než se dokopu k zhodnocení knížky, tady mi to ale nějak nedá. Přestože se považuju za fanouška sci-fi, moc knih s touto tématikou doma nemám, ani jsem jich příliš mnoho nepřečetl. Těch pár, které mi v knihovně za ta dlouhá léta uvázly, však stojí za to, to se musí nechat. A velmi rád se k nim vracím. Tato je jednou z nich . Vůbec není divu, že s ní autor tolik prorazil. Dost nestandardní je použití Ich formy, s tím jsem se již velmi dlouho nesetkal. Dále parádní nápad s kompozicí knihy (ve smyslu vlastního děje je to takové poměrně minimalistické, a když to člověk porovná s celkovým časem, jenž v románu uběhne…). Úžasné na té knize jsou i vnitřní monology (a mudrování) a jejich přechody do dialogů. Navíc, překlad verze z roku 1996 je skutečně geniální (přestože jsem originál nikdy neviděl). Je to vtipné, inteligentní, někde na pomezí střední a hard sci-fi. Byť to není zas až tak krátké, přelouskal jsem to za tři večery.
Dodatečně podle komentářů zjišťuji, že je i verze z roku 2009 (a podle autorových slov definitivní?)... no třeba se na to taky někdy podívám. To porovnání by mě zajímalo. Zatím tedy platí, že tohle první vydání mě dostalo.

sebikus
04.12.2019

Zajímavé čtení, ale stačilo by to v klidu stáhnout na polovinu. Četl jsem první komix a na tuhle knížku jsem v podstatě narazil náhodou. Myslím, že ten komix byl dostačující.
Na military sci-fi je to pro mě trochu slabé, málo akční. O tom jak se Země a lidé na ni mění díky dilataci času je úsměvný pohled.
I přesto se to dobře četlo jako jednohubka.

zimela
09.08.2019

Když vietnamský veterán s kombinovaným bakalářem astronomie/fyzika napíše scífo obtěžkané Hugem, Nebulou i Locusem, očekávám tachyonovou bombu. A taky že jo. Je sice trochu jinačí, věcnější, ale jo; Věčná válka nás nejdřív za ručičku provede pustinami smrtícího Cháronského příjímače a pak už se vesele skáčou žabky po chřtánech černých děr, štve se světlo, o desetimilióno-kilometrový vlásek se uniká nepřátelským výpadům, přičemž se zhusta časově dilatuje.
Je tu ale jedno ale; a sice mezihra návratu domů, které by, i když letmo nastiňuje některá, nejen na svou dobu, neokoukaná témata (arkologie, kalorická měna) mocinky moc prospěla tak třetinová délka. Naprosto směšné „řešení“ přelidnění, které se pak bohužel vleče i dál, jí taky zrovna nepomáhá.

Suma sumárum, hlavně kvůli onomu návratu, jdu za 4,31407 ****

B4LU
17.10.2018

Docela zajímavé, avšak rozporuplné (proti)válečné SF.
Bitevní pasáže mě moc neberou, ale na těch kniha ani moc nestaví. Kniha výborně pracuje s časovou relativitou, kdy let k nepřátelské planetě trvá celé roky, zatímco členům výsadku to připadá jako pár dní - a ve výsledku se celá válka rozprostírá v měřítku celých staletí. Co mě naopak příliš nenadchlo byly poněkud bizarní a zjevně nereálné vize lidské společnosti v těchto dobách (otázka homosexuality).
Celkově dobré, ale nic výrazného.

SalvorHardin
29.08.2018

Večná vojna je kniha podprahovo kritizujúca vojnu vo Vietname, kniha, ktorá zlučuje military, hard a soft sci-fi a space operu dokopy. Je o vojakoch a vojne, o úžasných a desivých technológiách, o cestovaní na odľahlé svety a je o človeku a jeho mieste v spoločnosti, ktorá sa mu odcudzila, lebo prešla búrlivou a preň nepochopiteľnou transformáciou.

Ládja
18.07.2018

Pro mě: kam se hrabe Hvězdná pěchota. Skutečně jedna z nejlepších knih v žánru. A ani mi to nějak nepřipomíná Válku starého muže, jak je zmíněno v úvodu. Snad pořádně poprvé zde spatřuji "hrátky" s časem, nebo bych měl napsat jak si čas hraje s lidmi. Za mě 4,5* a mohu jen doporučit