Tirisa - Příspěvky

Vánoce nebudou!Vánoce nebudou!J. Grisham

Neurazí, nenadchne.

Vážka v jantaruVážka v jantaruD. Gabaldon

Příběh se mi líbí a jsem zvědavá, jak bude pokračovat. Bohužel ale i u tohoto dílu mi vadila zbytečná rozvleklost. Měla jsem pocit, jako kdyby spisovatelka natolik milovala své postavy a jejich osudy, že se rozhodla, že nikdy nepřestane psát a přidávala zbytečné pasáže a popisy jen proto, aby nikdy nemusela přestat psát. Teď mi tu leží třetí díl a když vidím jeho tloušťku, začínám se trochu bát.

CizinkaCizinkaD. Gabaldon

Krásně jsem si početla, jediné, co bych vytkla je, že se kniha místy vlekla a kdyby byla o třetinu zkrácena, na ději by to neubralo.

ŽízeňŽízeňJ. Nesbø

Jen bych se opakovala, takže prostě jen napíšu, že za mě opět pecka.

Žena dvou mužůŽena dvou mužůJ. Nižnánsky

Čachtická paní patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Poprvé jsem ji četla na základce a později se k ní několikrát vrátila. Mezi mé nejoblíbenější postavy patřili Eržika a Andrej a jsem nadšená, že jsem si o nich mohla zase počíst, i když první díl mě pohltil víc. Vím, že knihy pana Nižnanského bývají často v podobném duchu, kdy láska a dobří lidé zvítězí, ale i proto je mám asi tak ráda. Vím, že si u nich odpočinu, nebudu rozložená na emocionální mikrokousíčky, ale prostě si jen sednu a s kávou v ruce si příjemně počtu. Navíc mě baví to, že jsou založené na skutečných událostech jako tato kniha, kdy Petr Bakič skutečně unesl Zuzanu Forgáčovou na Plavecký zámek, vše řešil sněm, který se dlouho táhl a vyhráli až po smrti Františka Revaye.

Tess z dTess z d'UrbervillůT. Hardy

Jsem moc ráda, že pan Thomas Hardy ve své době napsal takovou knihu. Už jen to, že ji napsal muž je úžasné a jen doufám, že aspoň pár lidem své doby otevřel oči a donutil je se zamyslet. Z tohoto pohledu je to určitě nedocenitelné dílo.
A teď k tomu, proč jen tři hvězdy. Bohužel se mi nečetlo dobře. Bylo zde na mě až moc popisů pro mě nezáživných věcí. Kdyby jich polovina odpadla, byla bych šťastná a vracela bych se ke knize raději.
Ale i když jsem se vlastně těšila, až dočtu, tak mi i přesto na konci slza ukápla.

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieF. Backman

Knihu jsem před chvílí dočetla a ještě teď posmrkávám. Bylo to krásné, lidské, zábavné i smutné a prostě nezapomenutelné. Britt - Marii jsem chtěla téměř po každé přečtené stránce pevně obejmout, a to i přes její sociální nekompetentnost. Jsem plná dojmů a neumím je úplně vyjádřit (chvíli jsem se smála, za chvíli jsem zase brečela a tak pořád dokola), takže vám prostě jen doporučím, abyste si knihu sami přečetli.
Pro mě to byla první Backmanova kniha a už teď je mi jasné, že rozhodně nebyla poslední.

Jana EyrováJana EyrováC. Brontë

Začátek knihy se mi zdál trošku pomalejší, i když i tak dost zajímavý s popisem poměrů v rodině Reedových a posléze i života v Lowoodské škole. Jany mi bylo často líto. Ve chvíli, kdy se ale dostala na Thornfield, už jsem se od čtení nemohla odtrhnout a teď koukám, že už mám i stažený film. Knihy i filmy z této doby mě prostě zatím ještě nikdy nezklamaly, takže vřele doporučuji.

30.12.2017

PoliciePolicieJ. Nesbø

Právě jsem dočetla a ani nevím, kde začít s hodnocením. Musím říct, že jsem ráda, že jsem se rozhodla přečíst si celou sérii tak, jak jde za sebou. Je pravda, že jednotlivé případy se vždy vyřeší v té dané knize, ale jsou tu i další linie, především ty z osobního života Harryho (a nejen jeho), které konečně plynuly tak jak měly a nemátly mě. Ne tak jako když jsem si kdysi přečetla Sněhuláka, potom po nějaké době Nemesis a po pár letech zase Levharta. Konečně to všechno šlo jako po másle.
Je pravda, že člověk tak nějak tuší, kterým směrem se soustředit, když si chce tipnout vraha, ale ani tentokrát mi to nevadilo, protože jsem stejně byla napjatá od začátku až do konce.
Každopádně už mám v knihovně zarezervovaný zatím poslední díl a těším se na něj stejně jako na všechny předchozí.

05.12.2017

PřízrakPřízrakJ. Nesbø

Mám pocit, že kdyby mi teď někdo ukázal fotku Harryho Holeho, nenašla bych na jeho kůži jediné nezjizvené místo, ten chlap prostě jede jako mašina, ať už z něho teče krev jak chce. Ale i tak dávám 5 hvězd a jsem spokojená. Byla to prostě znovu "zábava" od začátku až do konce. Závěr knihy u mě vypadal asi takto: takhle ne, takhle ne, takhle ne....prosíííííím...sakra...kde mám další díl? Prostě pro mě osobně stále detektivní série na prvním místě mého detektivního žebříčku.

27.11.2017

Pes baskervillský / The Hound of the BaskervillesPes baskervillský / The Hound of the BaskervillesA. C. Doyle

Dodnes si přesně pamatuji, jak jsem knihu četla. Bylo to v deváté třídě na výletu do Holandska, kde jsme všichni přespávali v různých školách v tělocvičnách. Jako dnes vidím, jak kolem mě všichni řádí a já ležím ve spacáku a čtu a čtu a čtu. Nemohla jsme se odpoutat, byla jsem naprosto pohlcená. Nevím, jaký čtenářský zážitek by to byl dnes, to bohužel nemohu posoudit, ale věřím, že by byl stejně skvělý.

23.11.2017

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJ. Moyes

Nebudu lhát, byla to depka, brečela jsem a brečela, ale i tak se těším na další díl a jsem zvědavá, jak Louisa nakonec dopadne. Vřele doporučuji!

19.11.2017

LevhartLevhartJ. Nesbø

Celou sérii s Harry Holem miluji, teď ji také konečně čtu pěkně popořadě. Jak už tu bylo napsáno níže, jsou tu vzorce, které se opakují, mně to ale nějak vůbec nevadí. Už proto, že je to vždy aspoň v něčem trochu jinak a klobouk dolů, u každé knihy jsem stále znovu napjatá a hltám každé slovo. Nechápu, jak to autor dělá, ale pro mě osobně vytvořil nejlepší detektivní sérii, jakou jsem doposud četla a věřím tomu, že ani u 11. dílu se nebudu nudit a budu doufat, že přijde díl 12.

16.11.2017

Hrozivý bůh CaligulaHrozivý bůh CaligulaS. Obermeier

Knihu jsem dostala od kamarádky, která si třídila knihovnu a nějakou chvíli mi trvalo, než jsem se do ní pustila. Z nějakého důvodu to tak s historickými knihami mám...dlouho se přemlouvám, abych je otevřela a pak jsem většinou nadšená. I v tomhle případě musím říct, že mě kniha překvapila a pohltila a mohu ji tudíž jen vřele doporučit.

11.11.2017

Deníček moderního fotraDeníček moderního fotraD. Landsman

Knihu jsem četla v těhotenství a doteď si pamatuji pasáže, u kterých jsem se smála tak, že se po mně otáčeli všichni v MHD, takže za mě vše v pořádku. Kniha měla pobavit a u mě se to naprosto podařilo.

09.11.2017

Černý obeliskČerný obeliskE. M. Remarque

Remarqueovy knihy miluji. Nejvíc jsem ho četla v době gymnázia a vždy mě jeho vyprávění naprosto pohltilo. Jiskra života a Tři kamarádi podle mě patří k tomu nejlepšímu, co světová literatura nabízí. Do Černého obelisku jsem se prostě ale nedokázala začíst a asi úplně neumím říct proč. Jelikož je ale Remarque skvělý spisovatel, hledám spíš chybu v sobě a věřím, že někdy později, při lepší konstelaci hvězd, se ke knize znovu vrátím a svoje hodnocení změním. Nyní ale jen musím napsat, že jsem se nedokázala začíst a plně ponořit do jeho knihy, tak jako tomu bývalo dřív.

09.11.2017

PřechodPřechodJ. Cronin

Tohle je série, která určitě stojí za to. I když se jedná o téma, které bylo zdánlivě napsané už tisíckrát, musím říct, že tady to na mě vše působilo tak nějak nově. Byla jsem napjatá a často překvapená vývojem, který děj přinášel, za což jsem velmi ráda, protože u dystopických knih už člověk většinou dokáže předvídat, kam povedou. A jak už uvedli mnozí přede mnou, ani přeskakování v časových liniích mě nijak nerušilo a naopak knize dodalo šmrnc.

07.11.2017

KouřKouřD. Vyleta

Ach jo, po přečtení obsahu jsem byla opravdu nadšená a natěšená. Jsem na 162. straně a končím. Možná bych jindy vydržela a dala knize šanci, ale celou dobu četby, kdy se neustále musím vracet zpět, protože každou chvíli myšlenkami utíkám někam jinam, většinou ke knihám, které na mě čekají v knihovně, nejsem prostě schopná se do děje aspoň trochu ponořit. Je to opravdu škoda, téma mě upoutalo a určitě se z něj dalo vyrazit mnohem víc...

06.11.2017

HostitelHostitelS. Meyer

I když už nějaký ten pátek nejsem teenagerem a Stephenie Meyerová je považovaná spíš za autorku pro náctileté slečny, nestydím se přiznat, že její knihy miluji. Její způsob psaní a popisu událostí je nenásilný, vždy mě naprosto vtáhne do děje a také pravidelně potěší romantičku skrytou kdesi uvnitř mě.
U Hostitele jsem navíc našla i skrytější význam, který jsem ocenila, protože sama věřím, že nic není jen černobílé, nebo jen dobré a zlé.
Knihu jsem četla už 3x a ještě ani jednou mě nenudila.

Bez šanceBez šanceN. Shusterman

Dystopie miluji (těžko říct, co to o mně vypovídá). Námět této knihy mě nadchnul a moc jsem se na ni těšila. Po samotném přečtení jsem ale byla zklamaná. Nejspíš jde jen o to, že dystopických knih jsem už přečetla tolik, že ve srovnání s jinými jsem si ji prostě zařadila na nižší příčku mého osobního žebříčku. Jsem si bohužel jistá, že v sérii dál pokračovat nebudu, už teď si vlastně pořádně nevybavuji, co a jak se stalo a v knihovně na mě čeká mnoho jiných knih, kterým věnuji svůj čas raději.

03.11.2017

Kladivo na čarodějniceKladivo na čarodějniceV. Kaplický

Ani nevím, jestli je u této knihy možné dát míň než 5 hvězdiček. Je to klasika, kultovní kniha, člověku z ní až mrazí. U mě po přečtení došlo k tomu, že jsem se sbalila a vyrazila na výlet do Velkých Losin a nechala na sebe atmosféru dýchnout ještě o něco víc...a atmosféra to byla tíživá. Člověku je až fyzicky špatně, když si uvědomí, kolik zla dokáže napáchat jeden jediný člověk...navíc když za ně ani není dohnán před jakýkoliv soud (i když nejsem věřící, tak v tomto případě doufám, že něco jako boží soud existuje a že pan Boblig dostal, co si zasloužil alespoň po smrti).

Dokonalý párDokonalý párA. Condie

První díl série se mi velmi líbil a těšila jsem se na pokračování. To už pro mě ale bylo spíš zklamáním.

03.11.2017

My děti ze stanice ZOOMy děti ze stanice ZOOC. V. Felscherinow

Knihu bych doporučila jako povinnou četbu všem puberťákům. U mě v tomto životním období zafungovala dokonale.

Hunger Games – kompletHunger Games – kompletS. Collins

Kniha mě opravdu chytla. I když nemám vyhraněný nebo oblíbený žánr, k dystopickým knihám se uchyluji nejčastěji a tuto sérii jsem přečetla jedním dechem. Při jejím čtení jsem většinu času cítila úzkost, ale to jen dokazuje, jak moc mě spisovatelka dokázala vtáhnout do děje.

VypravěčkaVypravěčkaJ. Picoult

Než jsem knihu začala číst, nevěděla jsem, co čekat a musím říct, že se začtením se jsem neměla sebemenší problém. Příběh mě vtáhnul a musím přiznat, že několikrát i srazil na kolena, jelikož jsem ho četla v době, kdy jsem doma měla čerstvě miminko. I přesto jsem ale knihu půjčila všem svým příbuzným i kamarádkám, které si přišly postěžovat, že nemají co číst a nenašla se jediná, které by se nelíbila.

02.11.2017

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJ. Austen

Knihy Jane Austenové patří k mým srdcovkám a Pýcha a předsudek naprosto vede můj osobní žebříček. Vřele doporučuji všem ženám, které si chtějí jen tak sednout a potěšit svoji duši, uvolnit se a na nic nemyslet.
Nutno říct, že mě nezklamalo ani filmové zpracování a vždy, když se potřebuji trochu potěšit a začít se usmívat, je pro mě kniha i film jasná volba.

Harry Potter a Relikvie smrtiHarry Potter a Relikvie smrtiJ. K. Rowling

Sérii s Harry Potterem miluji. Přečtené mám všechny díly a ani filmy mě nezklamaly. Kouzelnický svět a Bradavice patří mezi mé nejmilejší fantasy světy.
K závěrečné knize této série můžu říct jen tolik, že pro mě byla dechberoucí a musím přiznat, že posledních cca 40 stran jsem nepřetržitě brečela...ani nedokážu říct, jestli smutkem nebo štěstím...prostě emoce mě v tomto případě dohnaly.

1 2