10 minut 38 vteřin

Co když v okamžiku smrti lidská mysl ještě několik převzácných minut pracuje? Přesně řečeno, deset minut třicet osm vteřin… Každá posmrtná minuta Leile přináší intenzivní smyslovou vzpomínku: chuť kořeněného guláše z kozy, kterou její otec obětoval na oslavu narození dlouho očekávaného syna; chuť směsi cukru s citronem, jíž si ženy depilují nohy, zatímco muži navštěvují mešitu; vůni kávy s kardamomem, kterou Leila pije s pohledným studentem v bordelu, kde je zaměstnaná. A všechny tyto vzpomínky jí také připomínají věrné přátele, s nimiž se sblížila v klíčových momentech svého života – přátele, kteří se ji nyní zoufale snaží najít…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434182/big_10-minut-a-38-vterin-4rt-434182.jpg 4.645

Vydáno: , Odeon

10 Minutes 38 Seconds in this Strange World, 2019

Kniha 10 minut 38 vteřin

katasokolov

Téma příběhu samo o sobě bylo velmi silné. Bohužel jsem se ale nebyla schopna do děje více vžít, to samé platí i pro jeho postavy.
Kniha vypráví život lidí na okraji společnosti ve městě, které stojí jednou nohou na asijské půdě a jednou zase v Evropě. Autorka poukazuje na kontrasty této metropole, která v sobě skrývá jak perlu, kterou rádi navštěvují turisté z celého světa, ale také osoby, které se sem uchýlily v touze a domění lepšího života. Tyto osoby opustily své malé zapadlé vesničky a hledaly únik ve velkoměstě, které se ale ve své podstatě od těch původních rodišť našich hlavních hrdinů moc nelišilo.
Kniha poukazuje na mnohá témata, která rezonují společností již po mnoho let. Autorka se zaměřuje na náboženství, rodinné a přátelské vazby, ideologii, gender, tradice (některé popisuje dost podrobně ..), sexualitu, společnost, kriminalitu, politiku, prostituci, sexuální násilí- i v rodině, fyzické anomálie, migraci, sebevraždy, sebepoškozování a další….
Nicméně pojetí knihy je vážně neotřelé, nic podobného jsem nikdy nečetla. Hlavní postava Leila je mrtvá, přesto ale její mysl ještě po nějakou dobu pracuje a přivolává zpět vzpomínky napříč celým jejím životem. Retrospektivně se o této postavě dozvídáme víc a víc. Jedna část knihy se tak zaměřuje na mysl a druhá na tělo L., o které se chtějí á la styl Antigona postarat její přátelé (ty jsou postupně odkrýváni v L. vzpomínkách - ani oni neměli na růžích ustláno a jsou jakýmisi, jak sama autorka řekla, “kulturními malomocnými”.
Tato kniha mě zanechává dost rozpolcenou, přičemž námět knihy je skvělý, ale zpracování šlo tak nějak mimo mě…..Jednalo se, z mého pohledu, o slabší kousek z nakladatelství Odeon.

MartinaP

Moc se mi líbilo prostředí Istanbulu, spojnice mezi Evropou a Asií. Ta směsice národů, chutí a vůní. Leilu si každý musel oblíbit a držet jí palce. Život neměla jednoduchý, ale ta partička svérázných kamarádů byla výhra. Posledních 40 stran knihy bylo trošku divokých, ale úplný závěr knihy (u moře) mi to vynahradil. Všem doporučuji k přečtení.

Audrina
17.11.2021

"Zármutek je vlaštovka" pronesl stařec. "Jednoho dne se probudíte a máte dojem, že je pryč, jenomže ona jen přeletěla někam jinam trochu si vyhřát při. Dříve či později se vrátí a znovu se vám uhnízdí v srdci"

Velice silný příběh, který bravurně ukazuje na odvrácenou tvář Istanbulu a popisuje osudy lidí, kteří nezapadají do tradičních škatulek, vlastně žijí na okraji společnosti, která je sama vyčlenila a zároveň jim jejich jinakost neustále dává najevo. Autorce se podařilo skvěle vystihnout tuto tvář města

julanka
03.11.2021

Zpočátku jsem byla velmi nadšená, jak netradičním námětem, stylem psaní a zajímavými reáliemi. První část knihy je opravdu skvost, jak tady již ostatní píší. Druhá část se mi ale četla o poznání hůře, zejména proto, že se mi pletly postavy kamarádů a děj jakoby najednou úplně ztratil na zajímavosti. Škoda.

lenka2557
30.10.2021

Krásná nevšední kniha, určitě jsem ji nečetla naposledy. Všechny dojmy se těžko dávají do slov, autorka těch témat představuje spoustu, ale jedna myšlenka mě provázela celým průběhem čtení.
"Přátelé jsou rodina, kterou si vybíráme sami."

tanuki
28.09.2021

Tequila Leila umírá. Nečekaně a bohužel násilným způsobem. Její tělo začíná pomalu vychladat, ale její mozek ještě jede na plné obrátky. Než to úplně vzdá, provede Leilu po křivolakých cestách jejího života. Říká se, že se lidem v okamžiku smrti před očima odehraje celý jejich život a Leila to může jen potvrdit. Sledujeme ji od narození v provinčním tureckém městečku, kde se potýká s neobvyklým rodinným zázemím. Dětství svázané islámem a touha vymanit se od rodičů nalinkovanému životu. Kdo se vzepře, stane se vyvrhelem. Leila se do této skupiny lidí hrdě zařadí a najde si zde přátele na celý život. Společností opomíjené, utlačované a šikanované, ale přitom ryze lidské.

Jestliže v první části knihy Leila líčí svůj život, v druhé už aktivně figurují jen její přátelé a zajímavost příběhu začíná upadat. Některé kapitoly se zdají uměle natahované, ale i tak nás dovedou k uspokojivému konci, i když cesta by to klidně mohla být o trochu kratší.

sharik
21.09.2021

10 minut a 38 vteřin. Tak dlouho ve světě románu britské autorky tureckého původu Elif Shafak trvá, než odumře mozek po smrti těla. Od počátku sledujeme právě zemřelou prostitutku pohozenou v popelnici, která (zdánlivě nahodile) vzpomíná na epizody ze svého života a při tom odhaluje odvrácenou tvář Istanbulu, kde se mísí snaha stát se moderním městem s neochotou vzdát se starých mýtů a pověr, často opřených o náboženské tradice. Text, který stylem může místy připomínat Salmana Rushdieho, obsahuje mnohé symbolické prvky, ty zde ovšem nemá smysl vypisovat. Nechť si na ně čtenář přijde sám. Musím ovšem říct, že tato kniha (s prvky typickými pro magický realismus, přestože sama magickým realismem rozhodně není), si určitě zaslouží pozornost a neměla by vás minout, zejména pokud vás zajímají aktuálně často akcentovaná a důležitá témata, lidé z okraje společnosti nebo kontrast stálosti velkých dějin a zapomenutelnosti „malých“ osudů jednotlivců, bez nichž by však nějaké velké dějiny těžko kdy byly. 10 minut a 38 vteřin je výborná záležitost, které se i u nás určitě dostane zasloužené pozornosti, a to i přes skutečnost, že druhá část knihy za první poněkud pokulhává (a dala by se bez větších obtíží vypustit, nebo alespoň značně zredukovat). První část je zcela brilantní, druhá knihu vysloveně nekazí, ale trochu ubírá na výsledném dojmu a účinu. Přesto zakončím své krátké ohlédnutí lakonickým: Tohle si prostě přečtěte.

Tirisa
17.09.2021

Zase jsem po dlouhé době sáhla po knížce, kterou bych normálně nevyhledávala a jsem za to ráda. První polovina knihy mě bavila o něco víc než druhá a byly zde chvíle, kdy jsem se přistihla, že nedávám úplně pozor, ale i přesto to byl většinou příběh, který mě bavil hodně, takže čtení určitě nelituji.