Tina.orl

HanaHanaAlena Mornštajnová

Velmi opěvovaná kniha, takže jsem si ji musela přečíst i já (i když po delší době). Nejprve jsem si řekla, že je dílo čtivé a zajímavé, ale neřekla bych, že až neúnosně vynikající. Ani po přečtení si to nemyslím... ALE kniha je pozoruhodná, zanechala ve mně mnoho pocitů a podle mě je skvělé napsaná. Neměla jsem nutkání knihu odložit, chtěla jsem číst dál a dál a ty emoce, no prostě paráda!

Autorka pojednává o 3 různých dobách, ale jelikož je kniha členěna do části, tak to čtenáři není na obtíž.

Určitě doporučuji, pokud si chcete mimo jiné uvědomit, co může způsobit jedna (nevinná) lež a co vše může odstartovat.

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Když byla možnost si tuto knížku vybrat k maturitě, neudělala jsem to a jsem za to ráda. Myslím si, že bych tomu asi neporozuměla na 100%.
Bajka o zlu a moci je napsána pozoruhodně. Proměna obyčejných zvířat v nadřazené vůdce je skvěle popsána. V jednotlivých krocích vidíte kroky lidí.
Co k tomu říct? Je to prostě klasika, kterou by si každý měl aspoň 1x za život přečíst.

Tři kamarádiTři kamarádiErich Maria Remarque

Když jsem knihu začala číst, nepřišla mi nijak světoborná. Žádný extra super děj, ale i tak jsem si říkala, že použitý jazyk je tak krásný, že se to čte lehce a příjemně. Cca od 2/3 se mi tajil dech, co ještě tak může přijít. Ve finále mě kniha nadchla také ukázkami toho, jak i ve špatných dnech a chvílích se dá najít alespoň drobné pozitivum. Takže jasných 5*.

25.06.2018

Nebe nezná vyvolenýchNebe nezná vyvolenýchErich Maria Remarque

První, co mě napadlo, když jsem knihu začala číst bylo, že jsem ji už četla. Dílo je námětem hodně podobné knize Tři kamarádi, což mě celkem zklamalo.

Remarque opět perfektně vylíčil pocity, prostředí a tužby hrdinů. Závěr mě trochu překvapil, za což jsem ráda, protože se tím kniha vyhnula (pro mě) předvídavosti. Já jsem se naopak zase nevyhnula po přečtení smutku.

20.12.2018

Velice povedené! Vtipné, příjemné, odpočinkové čtení, které dokáže zvednout náladu. Věřím tomu, že se jako já nebudete v žádné části knihy nudit. Určitě doporučuji!

29.10.2019

Smrt je mým řemeslemSmrt je mým řemeslemRobert Merle

Kniha je výborně napsaná. Čtenář si může sám příběh posoudit, jelikož autor dílo napsal bez svých dojmů.

Příběh je napsán čtivě a napínavě, i když vlastně víte, jak to dopadne. Určitě doporučuji.

29.11.2019

Svědectví o životě v KLDRSvědectví o životě v KLDRNina Špitálníková

Musím říct, že knihu hodnotím velmi pozitivně! Zajímalo mě každé napsané slovo, každý napsaný příběh a pohled na zemi.
Autorka zpracovala 7 rozhovorů s naprosto odlišnými lidmi, kteří uprchli z KLDR. V jednotlivých rozhovorech se zaměřuje na opravdu zajímavá témata, o kterých si myslím, že veřejnost mnoho neví. Díky tomu je čtení ještě mnohem zajímavější.
V knize je vše přehledně zpracované. Dění v Severní Koreji jsem nikdy nějak extrémně nesledovala, ale i přesto mě tato kniha velmi zaujala. Přečtení rozhodně doporučuji.

NepřítelNepřítelErich Maria Remarque

Výborné čtení, výborný překlad. Remarque opět nezklamal, když napsal povídky tak, že se čtenář velice snadno vžije do osudů postav. Velice silné a dojemné vylíčení.

06.08.2018

Miluj bližního svéhoMiluj bližního svéhoErich Maria Remarque

No... dílo na mě hodně zapůsobilo. Remarque opět psal způsobem, který člověka přenese přesně na to místo a přesně do hlavy postavy.

Z jedné strany si říkám, že jsem vlastně celých 300 stránek četla to stejné, ale zároveň to stejné nebylo. Každý den ten stejný boj. Každý den jiné plány, jak se nenechat chytit. Mnoho různých lidí, většina z nich ale se stejným problémem. Podobná přání, jiné osudy.

13.02.2019

Občas lžuObčas lžuAlice Feeney

Kniha je velice poutavá. V jednu chvíli si říkáte, že už je to všechno jasný, a že se už budete jen nudit. Pak ale příjde nový zvrat a potom zase další.

Nejprve jsem chtěla dát 4⭐, ale dílo mě nepřestávalo překvapovat. Určitě doporučuji. Nenechte se odradit začátkem.

01.02.2020

Manželé odvedleManželé odvedleShari Lapena

V knize je naštěstí pár nečekaných zvratů, také ale pár věcí, které prostě očekáváte. Neměla jsem ale nutkání, knihu odložit. Upřímně si myslím, že za měsíc už asi nebudu vědět, o čem to bylo, ale čtení této knihy rozhodně nebyla ztráta času.

Je to takové oddychové čtení, které se čte velmi lehce a příjemně. Zároveň se mi ale asi z důvodu právě té lehkostí, hůře hodnotí. Neurazí a ani příliš nenadchne. Nenašla jsem ale důvod, proč hodnotit méně než 4⭐.

27.05.2020

Černočerná tmaČernočerná tmaStephen King

Moje teprve druhá kniha od Kinga a můžu říct, že čtení to bylo teda zajímavé. O čem teda svědčí i to, že jsem si říkala, že musím příběh dočíst, abych věděla, jak to dopadne. ALE nebyla to kniha, u které mi bylo smutno, když jsem na ni neměla čas, takže asi tak.

Každopádně, příběhy jsou zajímavé, čtivé a strašidelné. Obzvlášť, když se člověk zamyslí nad tím, že třeba takový Velký řidič nebo BD nebo jiný záporák z knihy, by mohl být Pepa z vedlejšího vchodu, ulice, vesnice. V každém z nás se skrývá cizinec...

19.09.2020

Sophiina volbaSophiina volbaWilliam Styron

Tato kniha ve mně vyvolala mnoho emocí. Smutek - ten jsem prožívala nejčastěji, radost, rozčílení atd. William Styron velice zajímavě přecházel ze současného děje do minulosti. Tato kniha byla první, při které jsem brečela. Doporučuji si i přes délku knihy přečíst. Velice zajímavé a poutavé čtení!

24.11.2013

My děti ze stanice ZOOMy děti ze stanice ZOOChristiane Vera Felscherinow

Velice silný příběh! Kniha je doplněna o výpovědi matky a jiných, a to dodává ještě větší emotivitu. Nemohu uvěřit, že toto vše je skutečnost... Po tolika šancích a pokusech, které se téměř zdařily začala v roce 2008 znovu fetovat a syn ji byl odebrán...

01.02.2016

19841984G. Orwell (pseudonym)

Ukázka toho, jak lidi ovládá strach a všudypřítomná propaganda. Jeden člověk dokázal mnohé, ale je těžké bojovat sám proti davu... Určitě stojí za to si přečíst a pokud možno v originále.

08.11.2017

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Velmi těžko se kritizuje kniha, ve které je skutečné utrpení lidí. Nejprve jsem chtěla dát 4⭐, pak jsem se ale zamyslela - knih o holocaustu jsem četla už víc a četla jsem mnohem lépe zpracované příběhy.

Děj se nevleče, příběh je čtivý a čte se velmi lehce. Kniha se dá bez problémů přečíst za jeden den. Příběh je o lásce, která přežila to nejhorší, ale nebude vás to nutit brečet. Mě osobně spíš chytil za srdce "Doslov".

Přes půl roku jsem čekala, až se k této knížce v knihovně dostanu a stále nic. Tentokrát jsem tedy musela zvolit e-knihu, kterou vím, že už si víckrát nepřečtu, ale čtení určitě nebylo ztrátou času.

21.06.2020

Nabarvené ptáčeNabarvené ptáčeJerzy Kosiński

O knize jsem se dozvěděla teprve až potom, co vyšel film, a to kniha vyšla už v roce 1965. Naštěstí jsem ale odmítla vidět film dříve, než si přečtu knihu.

Jedná se o hodně kontroverzní román, protože autor napadá a obviňuje Poláky z krutostí v době 2. sv. války. Kniha z tohoto důvodu nebyla v Polsku nikdy vydána.

Můžu říct, že v knize je spousta a spousta utrpení, ať lidských či zvířecích. Neustále jsem jen kroutila hlavou, ale nemohla jsem přestat číst. Autorův literární jazyk je skvostný. Toto jsou jedny z důvodů, proč je mi vlastně fuk, jestli je román autobiografický nebo ne. Což podle těchto a tamtěch, není.

10.08.2020

BaletkyBaletkyMiřenka Čechová

Kniha z prostředí, ze kterého jsem ještě nic nečetla. Bylo to příjemná změna. Autorka v knize popisuje 8 let svého života na intru a v baletní škole. Když píšu 8 let, tak nečekejte nějaký hluboký duševní rozbor svého já, ne. 8 let je prováděno velmi krátkými kapitolami o kamarádech, alkoholu, drogové zkušenosti, utrpení a zlomeném dítěti.

Přeskakování z jednoho období do druhého je šílené. Jednou je jí 14, pak 16, pak zase 12, pak zase 10... No šílený. Vypadalo to, že autorka neměla žádný plán, co vlastně chce napsat, ale prostě psal vždy to, co ji napadlo.

Baletky jsou napsány v du formě, což přidává na vtáhnutí čtenáře do děje. Máte pocit, jako kdyby vám to vyprávěla kámoška u vína. Přesně tak jsem vnímala tuto knihu. Nebyla to pro mě kniha, ale pocit, že se mi někdo svěřuje. Můžu říct, že anotace teda hlásala o mnohem zajímavějším příběhu.

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Kniha, kterou si snad oblíbí každý!

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

Dobře se čte. Velice spjato s dnešní dobou.

05.01.2014

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Zajímavá a smutná kniha.

01.03.2014

Christiane F. – Můj druhý životChristiane F. – Můj druhý životChristiane Vera Felscherinow

Na začátek bych řekla, že to není nijak ohromující dílo (ani jsem to neočekávala).
Kniha je dost chaotická, ostatně jako život Christiane. Pojednává o tom, co po celá ta léta, od vydání knihy My děti ze stanice Zoo, prožila a zažila - a sama říká, že jedinou dobrou věcí bylo narození syna. Posuďte sami.

O hodnocení jsem dlouho uvažovala... Bez pochyb jsem četla mnohem lepší knihy, mnohem lépe stylizované. Nevím, jestli novinářka chtěla co nejvíce zachovat autentičnost, a proto je kniha chaotická stejně jako vyprávění Christiane, ale podle mě to zde bylo trochu na škodu.

24.07.2019

Jeden z násJeden z násShari Lapena

Druhá kniha, kterou jsem od této autorky, přečetla. Můžu říct, že i přes necelých 500 stran, kniha nepostrádá napětí a čte se velmi příjemně.
Autorce se podařilo mě totálně zamotat. Byla jsem přesvědčená, že vím, kdo je hlavní padouch už od začátku. Pak jsem si řekla, "aha, takže takhle to je", pak zase "aha, takže jsem měla pravdu". Takto stále dokolečka. Tudíž za mě, velmi povedené a doporučuji.

Osvětimská knihovniceOsvětimská knihovniceAntonio G. Iturbe

Nikdy jsem zatím nečetla příběh z Osvětimi z pohledu dítěte, a už vůbec ne z "rodinného tábora". Samozřejmě jako v každé knize s touto tématikou je všude smrt a smutek. Autor, ale odvedl skvělou práci, nejen stylem, kterým knihu napsal, ale naštěstí si dal i práci a dohledal, co se stalo s některými lidmi z příběhu.

Myslím si, že kdyby byla kniha tak o 100 stran kratší, určitě by to nevadilo. Věřím, že autor chtěl toho předat co nejvíce, ale některé pasáže a informace považuji za zbytečné. Určitě ale oceňuji závěr knihy.

I když jsou v díle pasáže, které, jak jsem psala, považuji za zbytečné, tak určitě si nemyslím, že čtení této dlouhé a smutné knihy bylo ztrátou času.

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Klasika, kterou stojí za to si přečíst!

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Velice zajímavá a smutná kniha! Autor knihu napsal tak dobře, že člověk cítí bolest vojáků a vidí to, co viděli oni.

08.12.2013

Pán muchPán muchWilliam Golding

No... Musím říct, že kniha má velmi zajímavou myšlenku, a už jenom kvůli tomu je třeba jí dočíst do konce, i když vás neuchvátí hned od začátku, stejně jako mě. V poslední části knihy se dostaví drama a stává se tak zajímavější. Pro mě osobně, je to dílo, které mi předalo tu ústřední myšlenku, ale prokousávala jsem se jim opravdu hodně dlouho...

02.08.2018

Colorado KidColorado KidStephen King

No, můžu říct, že na začátku mě kniha neskutečně nudila (chvílemi jsem se dokonce přistihla, že jsem nevnímala, co jsem četla). Když se ale dostanete k samotnému příběhu, začne být děj zajímavější.
Nakonec jsem tedy byla zvědavá, co a jak, ale nemůžu říct, že by tato kniha byla mým TOPem. Jsem ráda za doslov, protože se čtenář dozví, proč je vlastně kniha napsaná tak, jak je. A musím uznat, že záhada, která celý tento příběh provází, je opravdu záhadou.

17.08.2020

Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůDarcy Coates

Po dlouhé době jsem přečetla knihu za jeden jediný den, i když měla téměř 400 stran. Po každé kapitole jsem byla prostě zvědavá, co příjde dal.

Autorka si skvěle prohrála s atmosférou a díky tomu jsem byla tam, kde byla hlavní postava. Je pravda, že posledních 100 stran bylo asi trochu víc přitažených za vlasy, i tak ale se kniha četla skvěle. Byl to prostě zajímavý a napínavý příběh, který mě nenechal knihu odložit na další den. Nečekejte ale žádný horor.

Rodina v podkrovíRodina v podkrovíLisa Jewell

Zajímavé, nečekané a místy předvídatelné. To je kniha "Rodina v podkroví". Místy se mi tajil dech, jindy jsem si řekla, že to jsem přesně čekala nebo naopak.
Kniha se čte sama. Za mě je to spíše oddychové čtení, i když příběh oddychový není vůbec. Příběh vypráví 3 lidé. Jeden z toho je vyprávěn retrospektivně. Nicméně, vyprávění je členěno na kapitoly, takže to čtenáře nemate.