Thrawn89 Thrawn89 komentáře u knih

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Jednoduše řečeno - jde o krásně zpracovanou sondu do duše lidstva optikou 50. let, kde sci-fi složka slouží jen jako kulisa bez většího významu a kde snaha popsat lidskou přirozenost z různých úhlů ne tak úplně vynahrazuje absenci příběhu nebo alespoň výraznější jednotící linie.

04.03.2016 3 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Že je to celý jeden velký cirkus? Ano, ale já se bavil od začátku do konce.

30.12.2014 5 z 5

12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Znám některé Petersonovi přednášky, které mě zaujaly, takže jsem si chtěl přečíst i tuto knihu. Základní princip, kterým Peterson přistupuje k životu mi je sympatický. Jeho text vychází z určité hloubky a historického porozumění západní civilizaci. Právě tyto základy, na kterých Peterson staví, a které jsou nyní na Západě pod frontálním útokem, jsou dobrým zdrojem poznání sebe sama i naší společnosti. Peterson se však vozí pouze po povrchu, převypravuje obecně známé pravdy a z mého pohledu nepřidává nic svého, nic originálního. Pro člověka bez širšího literárního a společensko-vědního základu může jít o zajímavou a nenáročnou knihu. Mě to však popravdě začalo poměrně rychle nudit a knihu jsem nakonec ani nedočetl.

01.08.2022 3 z 5

Konec experimentu: Přestavba a pád komunismu v Československu Konec experimentu: Přestavba a pád komunismu v Československu Michal Pullmann

Kauza Pullmann rozčeřila mediální vody české kotliny v létě roku 2020 a ukázala jednak to, jak vlastně minulému režimu málo rozumíme a současně, že racionální a otevřená debata je stále složitá, ne-li nemožná.
Na základě toho jsem si Pullmannovu knihu přečetl abych si udělal obrázek jak o autorovi, tak o samotném tématu "Přestavby" a konce komunismu v Československu. Mnoho lidí vytýká Pullmannovi složitost psaného projevu a špatnou čtivost. Za sebe musím konstatovat, že jsem tento problém neměl a kniha se mi četla velmi dobře. Současně obava, že půjde o nějaký revizionistický text vychvalující normalizaci se také nenaplnil. Pullmann na základě bohaté zdrojové základny rekonstruuje rozpad převládajícího metadiskurzu, tedy jakého si symbolického jazyka minulého režimu, který se dostal pod tlak jak z vnitřních příčin (ekonomická nevýkonost režimu), tak z vnějšku (tlak SSSR na přestabu a tím končící zajištění režimu z rukou "velkého bratra"). Kniha tak vůbec nepůsobí jako nějaká obhajoba normalizace, ale naopak ukazuje velmi dobře v jakých ekonomických, ideových i morálních problémech ten režim byl a jak jednotlivé části společnosti na jeho rozpad regovaly.
S čím mám trochu problém je samotný koncept konsenzu. Nejsem historik, takže nechci a ani nemohu jít do větší hloubky problému, ale pojem konsenzus mi instinktivně evokuje vyrovnaný vztah dvou partnerů, kteří se na něčem dohodli. V normalizaci však šlo spíše o nutné přijetí zhora nadiktovaného stavu. Toto přijetí poměrů mohlo být motivováno strachem (obava z represe), identifikací se symboly (mnoho lidí stále věřilo v socialismus) nebo materiální motivací (životní úroveň byla špatná, nikoliv však katastrofální jako třeba v Polsku).
Hlavní problém, který tak na knize vidím a kvůli kterému ji snížím hodnocení je tak koncept konsenzu, který autor blíže nedefinuje, neuvádí jak a za jakých okolností vznikl a tudíž trochu mate čtenáře. Co je však důležité, nemate ho ve vztahu k režimu samému, jeho negativům a všem projevům, kvůli, kterým jsme rádi, že již neexistuje.

30.09.2020 4 z 5

Thrawn: Spojenectví Thrawn: Spojenectví Timothy Zahn

Jak již bylo popsáno, hlavním problémem knihy je její rozpůlení do dvou nezávislých příběhů, které se sice na konci propojují, ale výsledek tohoto propojení není dostačující proto, aby zdůvodnil takový prostor pro příběh z klonových válek, který je jednoznačně slabší než linie Thrawn - Vader. Příběh s Anakinem a Padme dle mého šlo vyřešit dvěma, třemi kapitolami a více se soustředit na vztah Thrawna s Vaderem, který byl velmi zajímavý a dobře napsaný. Celkově se mi líbil i příběh na pozadí, který především v závěru vede k zajímavým úvahám a tématům, která budou doufám zpracována v posledním dílu.
Příběh z klonových válek byl slabší, nikoliv však špatný. Subjektivně mě však vadil velký prostor pro Padmé, která mě v příběhu rušila.
Celkově tak vnímám knihu trochu jako promarněnou příležitost, kdy až moc prostoru směřovala špatným směrem. Rozhodně však opět patří k tomu lepšímu z nového canonu a napjatě čekám na závěr, který už snad konečně bude na plné hodnocení...

05.10.2019 4 z 5

Na tomhle je hodně vidět, že to psala žena, takové holčicí sci-fi. Žádné vesmírné bitvy, žádné politické šachy mezi galaktickými říšemi, žádné rozsáhlé popisování vesmírných technologií (až na poměrně zajímavé a originální "tunelování v podvrstvě"), nic takového. Celá kniha je vlastně jen o vzájemném vztahu rasově různorodé posádky vesmírné lodi, která letí vyřídit jednu zakázku. A až na jednu drobnou epizodu je to celé bez jakéhokoliv napětí či zvratu. Trochu napětí se dotaví pouze v závěru, ale ani to nebylo v zásadě nic velkého, co bych očekával po 90% nudně se linoucího děje, který se jen tak děje... :) Pro mě trochu málo, ani zdaleka se to neblíží mému vkusu, ale je třeba ocenit několik věcí, které mě nakonec dotlačily k tomu, pustit se do dalšího dílu a dotlačit hodnocení na 3 hvězdy.

Autorka si dala záležet a umě vytvarovala mnoho rozličných ras, které jsou jedinečné a zajímavé. Rozhodně nejde o klasickou situaci z mnoha sci-fi, kde je sice také mnoho ras, ale všechny se chovají a působí jako lidé. Líbili se mi také originální názvy mnoha běžných věcí, které tomu dávaly šťávu (i když ze začátku trochu mátly) jako např. kafe/meku. Bohužel nejzajímavější rase, ke které naše posádka směřuje, Toremi, je věnováno po hříchu málo prostoru a doufám, že to bude v dalším díle napraveno.

Všichni členové posádky (a některé další vedlejší postavy) jsou tak nechutně milí a příjemní, že to po většinu knihy spíše štvalo (a ten jeden co vybočoval si to v závěru taky zkazil), ale nakonec si člověk k nim chtě nechtě musí nějaký vztah vytvořit. V tomhle je vidět nejsilnější zbraň autorky a to mimořádná schopnost práce s emocemi a pocity postav. Po dočtení mi přijde, že je znám, že jim rozumím. I to mě vede k nutkání číst další díl.

Ačkoliv knize právem vyčítám absenci nějakého silného příběhu, musím říci, že kniha má velmi čtiví styl. Čte se lehce a čtenář ji tak nějak proplouvá, až je najednou na konci a ani neví jak... A někdy je dobré číst knihy, u kterých moc nepřemýšlíte, ale spíše jimi tak nějak příjemně proplouváte.

11.08.2019 3 z 5

Politický řád a politický úpadek Politický řád a politický úpadek Francis Fukuyama

Velice komplexní kniha popisující růst a úpadek politických institucí. Autor předestírá celou řádu velice důležitých otázek ve vztahu ke kvalitě institucionálního zakotvení demokratické společnosti, neboť právě instituce vnímá jako klíčovou proměnou v politickém systému. Je to tedy liberálně-konzervativní přístup. A právě v rámci tohoto myšlenkového proudu můžeme tuto knihu zařadit na pomyslnou špici současných politických analýz. Autorovy závěry jsou velmi přitažlivé a uvěřitelné. Klíčová je zde především analýza americké situace, ale velice se mě mimo jiné líbila i analýza čínské situace, která dle mého mířila bez zbytečného ideologického balastu tím správným směrem, jak o této zemi uvažovat. Na závěr bych konstatoval, že Politický řád a politický je jedním z vrcholných děl institucionalistické reflexe současné globálně-politické situace a silnou alternativou k v současnosti převládající socio-ekonomické analýze spíše levicovějších autorů.

17.02.2019 4 z 5

Evropské rozpory ve světle migrace Evropské rozpory ve světle migrace Jan Keller

Jan Keller se v další ze svých podnětných knih zabývá otázkou rozporů, které jsou dle jeho názoru hlavní příčinou krize Evropské unie. Uprchlická krize pak slouží jako katalizátor odhalující tyto strukturální rozpory v plném světle. Keller míří správným směrem, když za hlavní příčiny krize EU považuje ekonomické, mzdové a sociální rozdíly mezi severem a jihem na straně jedné a východem a západem na straně druhé. Neméně závažný je také vývoj daní, kdy fakticky posledním sponzorem veřejných služeb zůstává střední třída, zatímco bohatí a velké korporace fakticky daně neplatí. To vše, spolu s byrokratickým a ne příliš demokratickým rozhodováním EU nedává příliš prostoru pro důvěru v instituce EU ani pro lidi jako já, kteří jinak jsou zastánci evropské integrace. Co knize vyčítám je trochu povrchnější způsob analýzy, který sice popisuje základní jevy, ale nezkoumá je do velké hloubky. Kniha tak pro zájemce má spíše schopnost určitého uvedení do problému...

14.08.2017 4 z 5

Lord Edgware umírá Lord Edgware umírá Agatha Christie

Hercule Poirot opět vynikají, metodický a svým jedinečným způsobem i vtipný. Obrovský plus, které teď oproti čtenáři před třeba 50 lety máme je, že si u toho můžeme představovat naprosto brilantního Davida Sucheta. Úplně jsem ho při té četbě viděl... Samotný detektivní příběh pak patří mezi ty lepší od Agathy.

19.05.2017 5 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Zpočátku jsem moc nevěděl do čeho jdu a jestli to vůbec bude kniha pro mě. Jsem generace PC her 90. let a dále, takže videohry a hrací automaty 80. let jsou pro mě zcela neznámé. Co se týče filmů a hudby 70. a 80. let uvedených v knize, znal jsem tak polovinu. To, že se většina knihy odehrává ve virtuální realitě ve mě také nebudilo velkou důvěru. Přes všechny obavy a přes to, že jsem v těch odkazech na kulturní výplody amerických 80. let často bruslil, musím říci, že mě kniha velmi bavila, a to od začátku do konce. Čte se příjemně, má spád a OASIS je prostě úžasné. Přesto nelze pominout trochu komerční styl, jakým autor píše a že vlastně celá dějová linie je sice založena na skvělém nápadu (honba za výhrou ve virtuální realitě), ale vlastně hrozně jednoduchá, předvídatelná a svým stylem "teenegerovská". Pokud však v této knize nehledáte vrcholné sci-fi s filozofickými přesahy, ale prostě jednoduchý ale příjemný zážitek, knihu vřele doporučuji.

15.01.2017 4 z 5

Jak jsem se mýlil v politice Jak jsem se mýlil v politice Miloš Zeman

Celkem čtivé a místy i zábavné přiznání toho, že Milošovou největší chybou bylo, že byl obklopen idioty.

30.12.2014 3 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Detektivní rozměr knihy není příliš silný, ale to vynahrazuje rozměr alernativní historie přesvědčivě líčící nacistický systém, coby vítěže druhé světové války. Rozhodně podnětná kniha.

30.12.2014 4 z 5

Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví Erik Tabery

Opoziční smlouva byla nepochybně velkou ranou vývoji naší demokracie, je však paradoxem (na který se zapomíná), že to byli právě její pozdější odpůrci, kteří ji částečně způsobili. Zeman původně chtěl vládnou se středovými stranami a dokonce Luxovi nabídl post premiéra, politický střed v čele s Havlem však tuto možnost odmítl a tím vlastně ani nedal Zemanovi jinou šanci. Je to hold složitější, než jak se dnes interpretuje.

08.12.2014 3 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Představa, že někdo v padesátých letech napíše knihu o vztahu dospělého muže s dvanáctiletou dívkou mi přišla dostatečně šílená na to, abych měl od knihy poměrně vysoká očekávání, nehledě na její mezinárodní proslulost. Musím však říci, že výsledek je pro mě spíše zklamáním. Kniha je jazykově a literárně mistrovsky napsaná. Musím říci, že některé pasáže se mi opravdu stylisticky velmi líbily, ale čím déle jsem četl, tím více mě vyčerpávaly. To hlavní, tedy vztah Humberta a Lolity fungoval výborně. Jeho jazykové projevování bylo přímo skvělé. Ale proč se proboha musela kniha topit v přívalech popisů americké krajin, amerických hotelů, američanů a jejich jistě nesnesitelné kultury? Závěr, byť silný mi přišel pak nakonec celkem lacině podaný. Škoda. Přesto knihu určitě doporučuji, má něco, co mnoho knih nemá, ale současně tu svojí jiskru dusí příliš silným mračnem kouře.

29.05.2023 3 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Díl, kde se děj celé série prakticky nehýbe, Ciri postavena zcela mimo, Yennefer zde probleskne jen okrajově, vše se točí okolo Geralta a jeho družiny starých i nových přátel, ale i zde jde vlastně o takovou road-povídku, postavenou nikoliv na velkých událostech, ale spíše volně plynoucím vyprávění. Zdá se to málo? Ale není!
Sapkowki prostě umí psát, umí pracovat s postavami, umí čtenáře dostat do pohody a radosti ze čtení. Takže ačkoliv je celá tato kniha v podstatě jen vatou, četl jsem ji nesmírně rád.
Klíčovou roli zde hrají jednotlivé postavy Geraltovi družiny, které jsou všechny skvěla napsané a tvoří jakýsi ideální celek protikladů. Jak by řekl Zoltan, fakt divná kompanije. Samotářský bručoun Geralt; jeho protiklad Marigold, který více mluví, než myslí; za tvrdost a rozhodnost schovávající emoce Milwa; utíkající před minulosti Cahir a tajuplně zajímavý Regis. No a Zoltan, to je prostě trpaslík, navíc se sprostým papouškem, co chcete víc…
Knize přece jenom trochu přísně jednu hvězdu strhávám, protože skvělé Sapkowského vyprávění provází všechny jeho knihy o Zaklínači a nové postavy, ač mě nesmírně bavily byly zřejmě zatím jen jakýmsi doplňkem, uvidíme, zda budou mít na celkovou strukturu příběhu ještě nějaký větší vliv. Přes to všechno, díky pane Sapkowski za další skvělí zážitek.

11.03.2022

Antropocén Antropocén David Storch

Naprosto skvělá kniha, která z interdisciplinárního pohledu zkoumá klíčové téma současnosti - vliv člověka na planetu jako takovou. Na knize vyzdvihuji 3 věci:
1) Ačkoliv zkoumá náročné téma, je velmi čtivá a přístupná lidem mimo přírodní vědy. Samozřejmě narazíte na spoustu odborných termínu, které jsem neznal a musel si dohledávat, jako celek se mi kniha četla velmi dobře.
2) Kvituji kritický, emocemi a ideologickou předpojatostí nezatížený pohled na věc, který velmi jasně ukazuje, jakým problémům čelíme ale současně vysvětluje, že naše znalosti celé problematiky jsou velmi omezené.
3) Ocenil jsem, že se kniha úzce nezaměřuje na klimatologii, že neřeší pouze CO2, které vypouštíme z komínů či výfuků ale zkoumá mnoho dalších důležitých činitelů, např. geologické změny (docela mě šokovalo, kolik hmoty lidé svojí činností "přemisťují" - těžba, eroze způsobena zemědělstvím atd...).
Pod čarou pak musím zmínit skvělou obrazovou přílohu a ocenit fakt, že se člověk dozví o spoustě příkladů, jak klimatické a geologické změny zasahují do našeho území v Čechách.

08.11.2021 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Po dlouhé době jsem si dal detektivku a zvolil jsem dobře. Kniha má výborné tempo, hlavní postavy jsou dobře popsané a celý příběh má povedenou konstrukci. Pár chybek v tom však vidím, jednak ne úplně ideální překlad, druhak, i když je to celé dobře napsané, tak ve výsledku nijak nevybočující ze standardu podobných příběhů o sériových vrazích (najdou se lepší knihy) a konečně, závěr mi přišel příliš náhlý, málo budovaný vzhledem k předchozímu průběhu knihy. Knize tak nedám plné hodnocení, ale i tak vřele doporučuji. P.S.: Vraha jsem si tipnul dobře, což se mi ne vždy podaří :)

22.11.2020 4 z 5

Jizva Jizva China Miéville

Za mě osobně slabší než Nádraží Perdido (NP), přesto stále ukázka mimořádných literárních schopností China Miéville. Autorova imaginace a schopnost vytvořit komplikovaný a přesto mimořádně podmanivý svět je neskutečná. Subjektivně nejsem moc fanouškem světů ztvárněných na moři, nikdy mě nebavily filmy a knihy s dominancí tohoto prostředí. Proto mě atmosféra nedostala tak jako u NP, ale to je jen můj vlastní problém, který nijak nesnižuje kvalitu knihy. Příběh byl vystavěn perfektně, a i když bych ocenil větší dynamiku a silnější závěr, vše do sebe zapadlo velmi dobře. Největší problém, který s touto knihou mám je hlavní postava Bellis. Izák v NP byl opravdovým tahounem, silně emocionálním, někým, s kým jsem mohl navázat čtenářský vztah. Naopak ke chladné Bellis jsem si žádný vztah nevybudoval. Naopak mě mrzí, že nebyl dán větší prostor řadě mimořádně zajímavých vedlejších postav (Uther Dúl, Milenci, Brukolak...). Přesto knihu určitě doporučuji.

17.05.2020 4 z 5

Perfektní diktatura.  Čína ve 21. století. Perfektní diktatura. Čína ve 21. století. Stein Ringen

Debata o Číně se v českých poměrech scvrkává na jedné straně v čistě byznysovou záležitost v podání Hradu a jeho okolí či některých byznysových skupin (PPF), kterým jde jen o to namastit si kapsu a na straně druhé na hypermorální křížovou výpravu bojovníků za lidská práva a politických liberálů, kterým při slově Čína nabíhá svědivá vyrážka a mají potřebu chrlit každý den zprávy o "říši zla" a hledat všude okolo sebe čínské agenty. V této toxické atmosféře nemá normální člověk šanci poznat Čínu takovou jaká je, pochopit její fungování a utvořit si vlastní, střízlivý názor. Jednou z cest, byť ne zcela dokonalou, jak toto téma racionálně uchopit je i tato kniha. Výhodou je, že nabízí skutečně široký záběr témat, dotýká se všech hlavních institucionálních a politických prvků, které definují současnou Čínu a odráží i vlastní zkušenost autora. Člověk po přečtení bude znát základní politickou a sociální architekturu této země. Bohužel kniha nejde příliš do hloubky a přece jenom autor má k současné Číně svůj vyhraněně politický postoj, a ačkoliv se od toho snaží oprostit a nabízí pokud možno objektivní popis, neubrání se bohužel někdy i zavádějícím argumentům. Uvedu jen jeden příklad. Autor popisuje negativní důsledky ekonomického přehřívání daného dlouho trvajícím intenzivním ekonomickým růstem jako něco, co je specifické pro Čínu, ačkoliv jde o běžný jev v celé řadě jiných zemí. Popisuje např. prázdná města a nepoužívanou infrastrukturu vybudovanou v důsledku realitní a investiční horečky, jakoby to byl důsledek selhání čínského ekonomického modelu, ačkoliv při pohledu např. do Španělska nebo do řady míst v USA vidíme naprosto to samé, města duchů, které vznikla před krizí v důsledku obdobné bubliny na realitním trhu. Přes tyto argumentační fauly nelze říci, že by byla kniha postavená na špatných argumentech, ale občas při čtení člověk narazí na přání otce myšlenky. Co mě také zklamalo, byla absence toho, co mě na Číně zajímá téměř nejvíce a sice jak vznikl, jak funguje a jak se udržuje mix komunistické ideologie, kapitalistického ekonomického řízení a konfuciánské tradice silného hierarchického státu a etických norem ve společnosti. Tato dle mého unikátní (a taky děsivá) esence současné Číny je sice v knize přítomna, ale není alespoň pro mě dostatečně a do hloubky vysvětlena a popsána.
Závěrem tak tuto knihu mohu doporučit jako dobrý výchozí materiál pro studium současné čínské společnosti a politiky. Kniha je dobře strukturovaná, je čtivá a srozumitelná. Pro někoho, kdo chce jít více do hloubky, lépe pochopit mechanismy či filozofické pozadí čínského režimu, bude bohužel tato kniha nedostatečná.

23.12.2019 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Stejně jako první díl, je i Temný les mimořádně originální sci-fi záležitostí. Kontakt naší civilizace s civilizací mimozemskou, navíc pokud je popsán velmi realisticky a uvěřitelně, je přesně můj žánr. Autorovi se velmi dobře podařilo zvládnout prolnutí "makrosvěta" (fyzikální teorie, moderní technologie, sociologie lidstva i ta vesmírná sociologie vysvětlená v závěru) s "mikrosvětem" (psychologie hlavních postav a jejich role v příběhu). Ačkoliv je tedy téma knihy a jeho podání celkem náročné a vyžaduje od čtenáře pozornost, drží to celé pohromadě, je to uvěřitelné a především čtivé. Přes to všechno nemohu hodnotit plnou palbou a to kvůli jednomu problému. Kniha je zbytečně nafouklá. Věřím že zkrácení o čtvrtinu možná až o třetinu by knize dodalo větší dynamiku. Některé pasáže se zbytečně vlečou a některé jsou dle mého zbytečné zcela (např. ta s těmi třemi důchodci). Trochu mi to narušovalo čtenářský zážitek, který však i tak zůstal velmi dobrý. Přesto si však případných pět hvězdiček schovávám na závěrečný díl. Doufám, že se to vyplatí...

17.04.2018 4 z 5