Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví

od:


KoupitKoupit eknihu

Politický vývoj od konce roku 1997, tedy pádu Klausovy vlády, přes působení vlády Tošovského, Zemana, Špidly, Grosse až po Paroubkův nástup do funkce. Pohled na hlavní fenomeny tohoto období: opoziční smlouva, korupce, význam občanské společnosti, klíčové politické subjekty (ČSSD, ODS, Čtyřkoalice, KSČM) i aktivity hlavy státu. Žurnalistický pohled na vývoj české politické scény v daném období. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40241/vladneme-nerusit-opozicni-smlouva-a-jeji-dedictvi-40241.jpg 4.631
Žánr:
Literatura faktu, Politologie, mezinárodní vztahy, Sociologie
Vydáno:, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
Jack93
04. září

Velmi poutavá kniha, která ani s odstupem 12 let neztratila na zajímavosti. Při výčtu všech politických kauz jsem se nestačil divit, co se tu v 90. letech a na počátku nového tisíciletí dělo, jedna špinavost a nespravedlnost vedle druhé. Čili jako dnes. Nic se nezměnilo... A někteří aktéři tehdejších událostí stále v politice zůstávají... Třeba pánové Kalousek a Zeman, který místo ze Strakovy akademie káže bludy z Hradu...
Výborný komentář, se kterým se ztotožňuji, napsala Mánička178. Víc nemusím dodávat. Přečtěte si jej, poněvadž bych se zbytečně opakoval. Shrnuje všechny dojmy, které jsem si z knihy odnesl.

maid
10. května

Kvůli datu vydání už mírně zastaralá (některých momentech i smutně úsměvná, kdyby jen Tabery tehdy věděl..) , ale možná v tom stále tkví to kouzlo - Politici se na naší politické scéně nemění a provozují stále ty stejné praktiky a podvody...a lidé je stále volí.

Mánička178
05. února

Naprosto skvělá knížka, která komplexně předkládá příčiny, spojitosti a důsledky opoziční smlouvy a nejen jí. Přečtením získáte velmi ucelený obraz toho, co se na přelomu tisíciletí odehrávalo na politické scéně naší republiky, a čtení to je věru místy velmi znepokojivé, protože jak vidno, důsledky tohoto paktu se promítají až do dneška.
V tehdejší době jsem byla ještě pískle, které se o politiku snad ani nemohlo zajímat, ale toto "hluché místo" bylo přečtením této knihy významně dokresleno a jsem za to moc vděčná. Co jsem si z knihy odnesla především:
- díkybohu za Senát - ač je leckdy označován jako zbytečný, myslím, že jeho prvoplánovité zrušení by bylo velikou chybou - vždyť jen díky senátorům neprošlo několik opravdu nebezpečných zákonů
- spoustu "vlastenců" si neuvědomuje, jakou osobností pro nás byl Václav Havel a kolik toho pro náš národ vykonal - bylo štěstím, že stál v čele naší republiky - jen doufám, že ještě někdy zažiju prezidenta, se kterým se budu moci ztotožnit tak, jako s ním :)
- je vidět, že demokracie se opravdu musí učit a není automatická - čtyřicet let "vymývání" mozků veřejnosti, zabraňování v samostatném myšlení společnosti, to nechá ve společnosti stopu snad i na celou generaci lidí, ne-li více... Proto nechme naše děti vzdělávat, pobízejme je ke styku s okolním světem a nezavírejme je doma - jen tak si snad budou vážit svobody, kterou vybojovali naši rodiče...

...a tak by se dalo pokračovat :)

Excelentní kniha, která klade otázky a pomáhá utvořit názor. 5*

Thrawn89
08.12.2014

Opoziční smlouva byla nepochybně velkou ranou vývoji naší demokracie, je však paradoxem (na který se zapomíná), že to byli právě její pozdější odpůrci, kteří ji částečně způsobili. Zeman původně chtěl vládnou se středovými stranami a dokonce Luxovi nabídl post premiéra, politický střed v čele s Havlem však tuto možnost odmítl a tím vlastně ani nedal Zemanovi jinou šanci. Je to hold složitější, než jak se dnes interpretuje.