Hledá se prezident: Zákulisí voleb hlavy státu

V knize dává autor čtenářům nahlédnout do zákulisí voleb českých prezidentů. S žádnou veřejnou funkcí si Češi nespojují taková očekávání jako s prezidentským úřadem. V knize se autor pokouší mýtus hlavy státu postavit do reálnějšího světla. Na příběhu prezidentských voleb ukazuje, že s výjimkou zlomových dějinných momentů byl výběr prezidenta vždy nejen hledání těch nejschopnějších, ale také záležitostí intrik, politických obchodů a neprůhledných zákulisních dohod. Kniha se věnuje zejména volbám českých prezidentů, tedy od r. 1993. Předchozí volby ale nebylo možné vynechat úplně. Až srovnání s nimi totiž vyjde najevo, že se řada událostí opakuje. Jsou zde uvedeny také klíčové momenty z dob vzniku samostatného Československa v roce 1918. Tradice postavená už v prvních dnech nové republiky výrazně ovlivňuje dnešní prezidentství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40242/hleda-se-prezident-zakulisi-voleb-hlavy-statu-40242.jpg 4.624

Kniha Hledá se prezident: Zákulisí voleb hlavy státu

callahanh
16.07.2021

Jelikož téma volby prezidenta v moderní historii České republiky zpracované ještě nebylo, je Taberyho kniha de facto tím jediným pořádným pramenem, k němuž se lze obrátit. A nutno říct, že svou práci udělal důkladně, a i když viditelně straní Václavu Havlovi, dá se jeho práce považovat za poměrně objektivní. K tomu přispívá i několik neznámých výpovědí, které byly pochopitelně zveřejněny pod zárukou anonymity, které ukazují nové skutečnosti a poskytují trochu jiný náhled na již známá fakta. Taberyho novinářská minulost je znát, protože všechno je čtivé, psáno jednoduchým jazykem a kapitoly jsou krátké a vystihují jen to nejdůležitější. Navíc autor neopomíjí ani ohlasy svých kolegů na jednotlivé volby a hodně detailně nahlíží do jejich zákulisí. Knihu je dobré číst s odstupem několika let, kdy už emoce vychladly a na některé události je možné nahlížet s nadhledem. Je smutné, že komunistická strana byla hlavním hybatelem především Klausovy volby, což leccos vypovídá o ní samotné i o Klausovi, bohužel ale z toho je málokomu úplně dobře. Po přečtení knihy si většina čtenářů jen utvrdí názor, že přímá volba prezidenta, jakkoli s ohledem na ústavu zbytečná a přeceňovaná a s vědomím, kdo v ní vyhrál, je to nejlepší možné řešení, protože ono nechutné obchodování, výhružky, ať už reálné, nebo nikoli, neskutečné podlézání komunistické straně i celé divadlo kolem volby jsou přesně tím, co občan opravdu sledovat nechce. 80 %

KejmlP
08.02.2021

Kniha je výborná pro důkladné připomenutí prezidentských voleb v České republice, především těch, ve kterých byl zvolen Václav Klaus. Hodnotu vidím v poctivém popsání průběhu, politických vyjednávání, i zákulisních dohod a osobních svědectví. Mínusem je místy novinářská úroveň. Jakkoliv Taberyho vnímám jako jednoho z našich lepších novinářů, v knize si nejde nevšimnout, komu pan Tabery fandí, kdo jsou ti hodní, a kdo ti zlí. A tak se semtam nevyhýbá tomu, že si některá fakta rovněž trochu přizpůsobuje, zjednodušuje, případně idealizuje. U medailonků prezidentů Československa, mnohdy dost zjednodušených, se to dá pochopit, jsou to přecejen rychlosondy bez nároku na ucelenost. Ale u devadesátek by měl být autor opatrnější. Příklad za všechny: Když Tabery líčí, jak Havel v Rudolfínském projevu pranýřoval morální úpadek a zavírání očí před korupcí, což se mělo dotknout Václava Klause tak, že na Havla definitivně zanevřel, zapomene zmínit fakt, který je mu jistě znám, a sice to, že celý Rudolfínský projev byl prošpikován narážkami na Klause v osobním smyslu - odkazy na "rozmazlené jedináčky", "namyšlené premianty" a podobně, což bylo tím důvodem, který Klause vedl k definitivnímu odklonu, a nikoli primárně to, co uvádí Tabery. Havla bere Tabery v ochranu, kdežto Klause nešetří.
Nicméně pokud pomineme tyto jasné antipatie (na druhou stranu, postoje pana Taberyho jsou známé, a bylo by zbytečné je křečovitě skrývat), jako kvalitní popis voleb lze knihu jistě doporučit. Historici zatím tuto dobu ještě řádně zpracovanou nemají.

Chajda69
08.08.2018

Jako puberťák, co všemu rozuměl nejlépe, jsem se zaujetím sledoval poslední parlamentní volbu prezidenta v roce 2008 - Švejnar vs. Klaus. Fandil jsem Švejnarovi, vnímal jsem ho jako svěží vítr. A to i přesto, že jsem nemohl přijít na jméno jeho největšímu podporovateli, Paroubkovi. Z kontinuálního zpravodajství ČT24 se potom divák začal dozvídat informace o zastrašování na záchodech, kulkách v dopisech a ve velkém pak vypukla kauza Hledá se Zubová. Paradoxně tahle zkušenost podnítila můj zájem o politické dění.

Taberyho kniha pak ukázala ještě víc. Snad i to, co jsem vědět nechtěl, a to de facto rozhodující vliv komunistů na (minimálně Klausovo) zvolení. Zejména popis toho, jak si komunisté ve své roli jazýčku na vahách lebedili v roce 2003 při rozhodování mezi Pithartem a Klausem, to bylo něco nechutného. Naplno se navíc ukázalo, že komunistům nikdy nešlo o program - upřednostnili jednoho z politických architektů divoké privatizace a pravičáka jak poleno před středovým kandidátem (a disidentem), a to jen proto, že první z nich byl ochoten se jim podbízet. O funkci tak stál, že pro ní byl ochoten popřít své dřívější názory.

Netušil jsem ani, jak namále měl Havel při volbě v roce 1998. Volby Masarykovy pak k mému překvapení také nebyly tak přesvědčivou záležitostí, jak jsem se (neinformovaně) domníval. Kniha poskytuje velice zajímavý exkurz do historie a z dnešního pohledu a zkušeností z přímé volby to vypadá, že jsme jen přešli z deště pod okap.

bábuška
14.09.2017

Poctivě jsem se prokousala celkem objemnou knihou. Úvod se vzpomínkami na dobu vlády T.G.Masaryka a posléze E.Beneše byly milou vzpomínkou na poměrně klidné roky mladé republiky. Přešla hektická doba po roce 1989 a vyrojila se spousta mužů chytrých, chytřejších a nejchytřejších a nastala doba pomluv, osočování a intrik. Je to období výměny něco za něco, obyčejné kšeftaření a to nic nenapovídá o kvalitě našich představitelů ani o zmoudření českého národa. Smutná bilance.

Elounke
09.04.2013

Výborná kniha. Jsou tu hezky vysvětlené souvislosti všech prezidentských voleb v Československu a v České republice. Navíc je kniha doplněná fotografiemi.

Pupa
03.11.2012

Pro zájemce o české politické dění nesmírně poutavý pohled do zákulisí voleb hlavy státu zejména po listopadové revoluci. Každá prezidentská volba tu nabývá podoby jakési (někdy i mnohostranné) zákopové války coby fascinující směsice zákulisních tlaků a intrik, vhodně či nevhodně zvolených vyjednávacích, volebních, mediálních aj. strategií, psychologických schopností jednotlivých stran, kandidátů i dalších aktérů a mnoha dalších faktorů. Tabery sice coby novinář se známou politickou profilací (Respekt) místy trochu pokulhává v obecně jistě žádoucím úsilí o jakousi historiografickou nestrannost vůči kandidátům (jeho preference kupříkladu při srovnávání Havla a Klause jsou jednoznačné), na stranu druhou oproti historikovi dodává knize nespornou přidanou hodnotu v podobě dodatečných informací a svědectví (mnohdy poskytnutých i za příslib anonymity) získaných v osobních rozhovorech s přímými účastníky dění, tj. nikoliv jen z písemných a jiných záznamů.