TheRaven Online TheRaven komentáře u knih

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

Po prvních dvou povídkách, z nichž mi utkvěla jen nulová atmosféra a nijaká pointa, jsem měl sto chutí Okultaci odložit. Dal jsem jí však ještě šanci a nakonec to nedopadlo tak děsivě, jak to začalo, i když asi jen k málokteré z povídek budu mít chuť se vrátit. Zaujalo například již ostatními oslavované Mysterium tremendum či Hotel Broadsword, který se objevil už ve sbírce Černá křídla Cthulhu. Osobně mi Barronův styl příliš neučaroval, patrně zejména proto, že se mi nějak nedařilo přistoupit na jeho pravidla hry. Z textu na mě čišela příliš očividná snaha a touha vytvořit něco víc, jenže za tou slupkou se mi až na výjimky nic zajímavého spatřit nepodařilo.

17.04.2019 3 z 5

Darwin Darwin John van Wyhe

Jako úvodní text do Darwinova života a díla dobré a postačující, chcete-li se ovšem o jednom z nejvýznamnějších přírodovědců či teorii přírodního výběru dozvědět víc, bude tohle spíš jen takový předkrm. To ale zase není tak podstatné, protože kniha stojí zejména na nesmírně bohatém ilustračním doprovodu (dobové kresby, přetisky z Darwinova deníku, apod.), který svazek posouvá o notný kousek výš. Škoda jen toho občas krkolomnějšího překladu, který by měla vychytat redakce.

10.04.2019 4 z 5

Prostě Einstein! Prostě Einstein! Rüdiger Vaas

Řekl bych o chlup lepší než Prostě Hawking! Pěkné shrnutí nejen podstaty, ale i geneze teorie relativity (a nejen to), včetně jejích implikací pro povahu vesmíru, navíc vylíčeno vtipně, stručně i srozumitelně. Stejně jako u předchozí knihy je třeba ocenit sympatický ilustrační doprovod a kratičké testy připojené ke každé kapitole, jež prověří, nakolik byl člověk při čtení pozorný.

02.04.2019 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Starý dům na kopci, uprostřed lesa a notný kousek od nejbližšího obydleného stavení. Vskutku krásné dědictví po neznámé tetě, která mezi místními neměla zrovna nejlepší pověst, což ovšem není nic ve srovnání s tím, co se povídá o domě samotném. Strašidelné domy jsou vděčné téma a Darcy Coatesová z toho těží, i když s trochu snahy by mohla těžit daleko víc. Takhle nabízí sice docela čtivou, nicméně nijak zásadní jednohubku, která pobaví zejména zvratem, jenž knihu posune poměrně nečekaným směrem. Dojem kapku sráží až příliš nebojácná hrdinka a úsměvný závěr. Podrobněji v recenzi:

02.04.2019 3 z 5

Pomsta Himaláje? V zajetí ledu a zla Pomsta Himaláje? V zajetí ledu a zla Leslie L. Lawrence

Neskutečně zábavná a nezvykle dobrodružná detektivka se spoustou sněhu, mrtvol, monologů, dialogů i multilogů a hromadou suchého humoru. Navíc v nezvyklém prostředí, které samo o sobě přidává několik plusových bodů. Závěr pobavil i potěšil, byť pro čtenáře, kteří vraha/pointu rádi odhalují sami, to asi bude zklamání, poněvadž jsou bez šance. Každopádně doporučuji, protože asi jen málokde uslyšíte od chlapíka visícího kdesi v Himálaji v hlubokém mrazu ze střechy, jak na klidnou otázku: „Co je tam nahoře nového?“ stejně klidně odpovídá: „Co po mě chcete? Byl jsem si natrhat konvalinky.“

31.03.2019 4 z 5

Obchodníci se strachem: Průvodce skeptika po klimatické apokalypse Obchodníci se strachem: Průvodce skeptika po klimatické apokalypse Vítězslav Kremlík

K samotné otázce toho Kremlík nepřináší mnoho nového, respektive nic, co bychom nečetli ve Skeptickém ekologovi či jiných knihách, nicméně alespoň téma aktualizuje s ohledem na některé nové skutečnosti (Climategate, pátá zpráva IPCC, apod.). V důsledku se ani tak nesnaží argumentovat proti zastáncům globálního oteplování zapříčiněného člověkem (byť uvádí některé důvody, proč si myslí, že je celý současný fenomén z větší části v režii přírody), spíše mu jde o to ukázat, že záležitost je těžce zpolitizovaná a většina aktérů jde hlavně po dotacích či úderných politických tématech, zatímco pravda je až na druhé koleji. V lecčems má zřejmě pravdu, v lecčems patrně ne, avšak útočný, povýšenecký a spasitelský styl, kterým to podává, mu při snaze oslovit čtenáře nejspíš příliš nepomůže, spíš naopak. Asi nebyl úplně šťastný nápad připravit knihu, která působí jako blogový příspěvek roztažený na 200 stran. 50% (2-3*).

14.03.2019 3 z 5

Pokoj č. 13 Hororové povídky Pokoj č. 13 Hororové povídky Jiří Hanák

Už je u podobných antologií takovou obecnou zvyklostí napsat, že kvalita povídek je značně nevyrovnaná, a platí to i pro Pokoj č. 13. Problém je, že soubor neobsahuje ani jednu skutečně výbornou povídku, takže se dočkáme jen několika průměrných a několika vyloženě podprůměrných, čímž tak k podprůměru sklouzává i celá sbírka.

22.02.2019 2 z 5

Přírodopis kanibalismu: O lidojedech, placentách, prášku z mumie a jiných věcech Přírodopis kanibalismu: O lidojedech, placentách, prášku z mumie a jiných věcech Bill Schutt

Kanibalismus, ať už v jakémkoli kontextu, je čtenářsky velmi vděčné téma. Schutt naštěstí nesklouzává k nějaké senzacechtivé přehlídce nejznámějších kanibalů historie, jak jsme na to zvyklí z mnoha „kanibalských“ knih, ale snaží se poněkud věcnější rozbor fenoménu jako takového. Představuje zajímavé příklady ze světa zvířat (hmyz, pavouci, ryby, obojživelníci či medvědi) i lidí (Karibové, Donnerova výprava, Novoguinejci, placentofagie, atd.) a pátrá po (evolučně-) biologické podstatě kanibalského chování. To vše navíc okořeněné docela černým humorem. Určitě by se našla ještě celá řada příkladů, které by si zmínku v knize zasloužily, nicméně i tak velmi příjemné čtení.

16.01.2019 4 z 5

Neviditelná síla Neviditelná síla David Bodanis

Docela stručná knížka o elektřině a elektrických, respektive elektromagnetických jevech. Příběh několika zajímavých objevů, jako je třeba právě souvislost mezi elektřinou a magnetismem, i vynálezů, například telefonu, radia, tranzistoru či radaru. Poslední kapitolka potěší stručných pohledem na význam elektřiny ve fungování nervové soustavy. Čtení rozhodně zábavné, ačkoli mě občas kapku štvaly autorovy hodnotící soudy o různých badatelích, takže bylo vždycky jasné, kdože je ničema, a kdo to myslel dobře. U zloducha jsou pak návdavkem doplněny i nějaké ty negativní aspekty jeho života či uvažování, v případě kladného hrdiny samozřejmě naopak. Třebaže to klidně může být pravda, nepřijde mi to od autora úplně fér, zvlášť pokud se tím nehodlá zabývat hlouběji.

05.01.2019 4 z 5

Noc oživlých mrtvol Noc oživlých mrtvol * antologie

Jak už to tak u podobných antologií bývá, kvalita jednotlivých textů je poněkud rozkolísaná, ale naštěstí nijak dramaticky a z devatenácti povídek není ani jedna vyloženě odpadová. Celkově se Noc oživlých mrtvol drží v docela pěkném nadprůměru a ukazuje, jak rozmanitě se dá v tak úzce vymezeném žánru psát. Mám-li být konkrétní, určitě potěšil frenetický Poslední a nejlepší den Jimmyho Jaye Baxtera, pěkně vypointovaná Rána z milosti, tísnivý Vesmírný rozklad či drsná a s netradičním, černohumorným odstupem psaná povídka Pošetilí obyvatelé Williamsonu. Samostatnou a hlavně příjemnou kapitolou jsou fanouškovské předmluvy editorů Maberryho a Romera. Hodně příjemné překvapení.

18.12.2018 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Zpočátku mě poněkud štvala autorova lenost v líčení atmosféry či prostředí a neustálé využívání laciných berliček typu „To je jako v Texaském masakru motorovou pilou. A to je jako v Blair Witch. A tohle úplně jako ve filmu …“ Nicméně velmi podařený závěr podobné neřesti či zbytečné rozkecávání docela vynahradil a moc pěkně ukazuje, jak vybudovat strach, úzkost či nejistotu se vskutku minimalistickými prostředky.

12.12.2018 4 z 5

Mých prvních 54 000 let Mých prvních 54 000 let Karin Bojs

Neskutečná práce autorky, vědecké novinářky, která na základě nejnovějších výzkumů (archeologických i evolučně-genetických) a rozhovorů s desítkami badatelů představuje víc než 50 tisíc let lidské historie. Od křížení Homo sapiens s neandrtálci se přes lovecko-sběračské kultury dostává ke vzniku zemědělství, době bronzové i železné a v záběru se dotkne i některých událostí, jež se odehrály i v posledních dvou tisíciletích. To vše s notným autobiografickým nádechem, neboť kniha do jisté míry ukazuje i autorčinu rodovou historii, jako ni svědčí genetické důkazy i genealogický výzkum, který ona sama vykonala. Informačně neskutečně nabytá publikace a dle mého laického názoru snad i docela nestranná, byť samozřejmě poněkud švédsko-centrická.

02.12.2018 4 z 5

Putování sluneční soustavou Putování sluneční soustavou František Martinek

Útlá knížečka shrnující základní údaje o sluneční soustavě. Dnes už se zase některé údaje o kousek pozměnily (třeba počty měsíců apod.), ale i tak informačně docela nabitý textík. Krom toho je zábavné sledovat, jaké měli různí vizionáři plány, co se týče zkoumání okolních planet v následujících desítkách let. Sympatická publikace, i když moje hodnocení možná trochu ovlivňuje nostalgie, protože to pro mě kdysi byla taková malá bible, kterou jsem četl neustále dokola.

21.10.2018 4 z 5

Zábavný průvodce sluneční soustavou Zábavný průvodce sluneční soustavou Olivia Koskiová

V rámci možností asi nejlepší způsob, jak čtenáři předat opravdu nemalé množství jinak docela „suchých“ informací o sluneční soustavě. Pochvalu si krom námětu a jemného humoru zaslouží především ilustrace, zejména upoutávky na cestu k jednotlivým planetám vyvedené ve stylu art deco.

20.10.2018 4 z 5

Hrůzy Hrůzy Hedy Bartley (p)

Výborná je zejména první polovina, která je složená z vzájemně propojených povídek, jejichž protagonisty jsou dva svérázní patologové. Spousta absurdního humoru, krve, vnitřností, umrlců, nekrofilie a prostředí ryze devadesátkového Česka. Druhá polovička knihy už trochu kulhá, ale třeba poslední povídka o prokletém obrazu docela vtipná a neurazí ani ty zbylé.

13.10.2018 3 z 5

Black Mask: Antologie detektivních příběhů Black Mask: Antologie detektivních příběhů Otto Penzler

Pro mě, jako žánrem dosud nepolíbeného, velmi příjemná zkušenost a jsem rád, že jsem se nechal na tu vynikající obálku nalákat. Možná nebylo úplně ideální sekat jednu povídku za druhou, protože po nějaké době začnou jednotlivé příběhy maličko splývat, přesto doporučuji a vůbec bych se nezlobil, kdyby se mi něco podobného dostalo zase za čas do ruky. Příjemná zkušenost, i když tomu možná trošku pomohla i během čtení neustále doplněná sklenka skotské.

06.10.2018 4 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Třebaže je Algernon Blackwood jedním z předních anglických autorů duchařských a mysteriózních povídek, v českých překladech se jeho texty prozatím objevovaly jen sporadicky v různých povídkových antologiích. Nyní se k nám konečně dostala v češtině i jeho známá novelka Vrby a nutno přiznat, že autorovu reputaci rozhodně potvrzuje. Ostrůvek odříznutý od světa, rozbouřená řeka, skučící vítr a stále narůstají pocit, že něco není v pořádku. A ty proklaté vrby. Skvělý příklad, jak pomalu, ale neúprosně budovat hutnou atmosféru s využitím těch nejvšednějších prostředků. Díky a doufám, že Vyšehrad se k překladu některých Blackwoodových textů ještě vrátí.

06.10.2018 4 z 5

Realita není, čím se zdá Realita není, čím se zdá Carlo Rovelli

Po Sedmi přednáškách z fyziky Rovelli přichází s další knihou, ve které konečně naplno rozvíjí svou představu, jak sjednotit kvantovou mechaniku a obecnou teorii relativity, konkrétně takzvanou smyčkovou kvantovou gravitaci, jež by měla být rovnocenným protivníkem strunové teorii. I přestože se jedná o téma nadmíru obtížné, autor ho podává neuvěřitelně srozumitelně. První polovina svazku navíc slouží jako úvod do obou zmíněných teorií a vysvětluje všechny potřebné pojmy, takže se knihy nemusí bát ani úplní začátečníci. Ukázková popularizační práce.

06.10.2018 5 z 5

Co je nového ve fyzice Co je nového ve fyzice Kateřina Falk

Na tak nepatrném počtu stran se samozřejmě nedají vykouzlit žádné zázraky. O to víc pak závisí na výběru autora, co zmínit, a co už ne, aby udržel nějakou tematickou ucelenost a nedal čtenáři jen seznam zajímavých objevů, ale aby se také nezaseknul v jedné škatulce a z té už nevybřednul. Řekl bych, že Kateřině Falk se to docela povedlo. Provedla čtenáře od materiálové vědy (uhlík), přes mikrosvět (standardní model a Higgsův boson) po makrosvět (objev gravitačních vln), a to vše hezky propojila stěžejním vynálezem laseru. Kdo se o vývoj oboru aspoň drobet zajímá, tak moc nového asi nezjistí, nicméně pro čtenáře fyzikou příliš neposkvrněné jde o pěkný souhrn a podařený rozcestník k další četbě.

21.09.2018 4 z 5

Mimo prostor a čas Mimo prostor a čas Clark Ashton Smith

Clark Ashton Smith vskutku překvapil, a to zejména tím, že byl v českých vodách (myšleno v překladech) dosud v podstatě neznámou figurou. První svazek výběru jeho povídek rozhodně velmi podařený, zaujme zejména neuvěřitelná pestrost jednotlivých příběhů, které se pohybují od fantastických výprav do vzdálených světů po zcela klasické tajemné povídky typické pro přelom 19. a 20. století. Za mě osobně nejlepším kouskem Semeno z hrobky. Pomalé, drásavé, nechutné, neodvratné, zkrátka úžasné. S pěnou u huby vyhlížím druhý svazek a čekání si zkrátím zdokonalováním své nekromantské praxe.

18.08.2018 5 z 5