Black Mask – antologie detektivních příběhů

od:


KoupitKoupit eknihu

Black Mask je legendární americký magazín, který v době své největší slávy vydával první práce D. Hammetta, R. Chandlera, E. S. Gardnera a dalších skvělých autorů detektivek. Mnozí z nich se časem proslavili jako zakladatelé „drsné školy americké detektivky“, ta vzápětí významně ovlivnila komiks i fi lm, později literaturu science fi ction. Český výbor na základě antologií Otty Penzlera pořídil Pavel Medek, znalec a sběratel americké drsné školy. Záměrně do něj zařadil povídky, jež česky zatím nikdy nevyšly....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/286893/black-mask-antologie-detektivnich-p-aLo-286893.jpg 4.215
Žánr:
Literatura světová, Detektivky, Povídky
Vydáno:, Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Přidat komentář
TheRaven
06. října

Pro mě, jako žánrem dosud nepolíbeného, velmi příjemná zkušenost a jsem rád, že jsem se nechal na tu vynikající obálku nalákat. Možná nebylo úplně ideální sekat jednu povídku za druhou, protože po nějaké době začnou jednotlivé příběhy maličko splývat, přesto doporučuji a vůbec bych se nezlobil, kdyby se mi něco podobného dostalo zase za čas do ruky. Příjemná zkušenost, i když tomu možná trošku pomohla i během čtení neustále doplněná sklenka skotské.

CharlesWard
09. července

Sbírka povídek odpovídající době jejich vzniku. Škoda, že takhle už se dneska prostě nic nenapíše, i kdyby se autoři přetrhli. Jednu hvězdu, ovšem musím strhnout, za dle mého nepovedenou titulní povídku Žhářství plus, která mi mezi ostatními, připadala tak trochu jako vlk v rouše beránčím. Jinak jde ovšem po všech stránkách o povedený sborník, který by neměl chybět v knihovně žádného milovníka detektivek, z této doby!

OldřichHanton
30.05.2017

Výběr starých pulpových detektivních povídek. Detektivky mám hodně rád a je zajímavé sledovat, jak se žánr postupně proměňuje. Dnes se píší tlusté romány, ale dříve se celá zápletka vešla třeba na dvacet stránek, což mělo i úplně jiné nároky na čtenářovu pozornost. Samotné případy jsou sice z dnešního pohledu trošku naivní, přesto jsem se ale u většiny povídek dobře bavil.

bertrand
07.10.2016

Báječné odpočinkové čtivo! Těžký relax s vypnutým mozkem, městský western, kdy jenom jedním uchem posloucháte cinkot vyhozených patron o chodník. O morálce zde nemůže být řeč. Za jedinou chybu považuji, že úvodní povídka D. Hammetta už česky vyšla v antologii Pulp Frictions (http://www.databazeknih.cz/knihy/pulp-frictions-historky-drsne-skoly-34986 ) a tudíž mi neumožnila přečíst si nějakého Hammetta, kterého neznám...čili to není tak, jak se zde píše, v komentářích, že se jedná o 13 dosud nepublikovaných příběhů... ale je to spíš o tom, že jsem se bláhově těšil...na toho Hammettka....

petra1394
18.09.2016

Za mě nejlepší povídky: Čekání na Rustyho, Mrtvola nekopala a Vražda po slabikách.

Inozuka
06.08.2016

Black Mask Antologie není sice buhvíjaká pecka, ale milovníka drsného detektivního žánru a pulpových příběhů jistě potěší. Ono to, co funguje na ploše knihy nebo série příběhů se stejným hlavním hrdinou, nemusí vždy fungovat i na ploše krátké povídky a tak některé z příběhů Černé masky jsou až moc kostrbané a neumětelské. Celkově však spokojenost a zajímavý vzorek brakové literatury. Na absolutních stupních vítězů jsou podle mého: Čekání na Rustyho - povídka s parádním nápadem a nábojem od Williama Colea, Muž, který si vybral ďábla Richarda Deminga, která si musí každého získat bezbožně cynickým PANEM Moorem a Vypůjčený zločin Cornela Woolriche s mazaně vystavěným příběhem a vystupňovaným napětím (i když pachatele začnete tušit hned, jak se objeví na scéně).

Sirius
13.06.2016

kniha u který jsem sice nepil whisky po půlitrech ani nekouřil cigára jak divej, abych si dotvořil atmosféru. Ale i tak jsem si knihu dokázal užít. Samozřejmě ne všechno mi sedlo, ale i tak převažují kladné pocity. Mezi topku u mě patří určitě Deset karátů olova, Čekání na Rustyho, Muž, který si vybral ďábla, Mrtvola nekopala. Naprostý vrchol? Rozhodně Vypůjčený zločin - příběh o tom, že přiznat se ke zločinu je sice někdy fajn nápad, ale když se proti vám obrátí osud, tak vás přiznání může dostat do pěkných problémů. Woolrich byl prostě génius.
Jinak oceňuju taky to členění textů do sloupců (čímž je zachován ten časopisecký look), medailonky a bonusové texty. Na druhý straně je škoda, že pro řadu autorů v antologii je tohle zároveň česká premiéra i darniéra. Bylo by prima, kdyby někteří z autorů ještě někdy "mluvili česky"

encyklopedie
01.04.2016

Žhářství plus
Deset karátů olova
Diamanty nesou smrt
Čekání na Rustyho
Zloděj mrtvol
Klíč
Pro hlt koňaku
Chcípni dvakrát
Mrtvola nekopala
T. McGuirk krade diamant
Vražda po slabikách
Muž, který si vybral ďábla
Vypůjčený zločin

13 původních, dosud u nás nepublikovaných povídek z období americké drsné školy, které se objevily v časopise Black Mask.
Spolu s antologií Petera Haininga Pulp Frictions jednoznačně nejlepší na českém trhu.