Black Mask – antologie detektivních příběhů

Black Mask je legendární americký magazín, který v době své největší slávy vydával první práce D. Hammetta, R. Chandlera, E. S. Gardnera a dalších skvělých autorů detektivek. Mnozí z nich se časem proslavili jako zakladatelé „drsné školy americké detektivky“, ta vzápětí významně ovlivnila komiks i fi lm, později literaturu science fi ction. Český výbor na základě antologií Otty Penzlera pořídil Pavel Medek, znalec a sběratel americké drsné školy. Záměrně do něj zařadil povídky, jež česky zatím nikdy nevyšly....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286893/black-mask-antologie-detektivnich-p-aLo-286893.jpg 4.117
Literatura světová, Detektivky, krimi, Povídky
Vydáno, Plus

Kniha Black Mask – antologie detektivních příběhů

Lmslaver

Dostal jsem chuť na něco speciálního, a tak jsem sáhl do své knižní pokladnice a vytáhl po více než třech letech Black Mask – antologii detektivních příběhů poskládaných z povídek vydaných v legendárním americkém magazínu z let 1922 až 1950. Je to čtení plné drsných chlapíků a svůdných žen, ze kterého na vás dýchne atmosféra nasáklá střelným prachem smíchaná s těžkým cigaretovým kouřem. Mezi třinácti kousky bych určitě našel jeden, dva, které mě tolik neoslnily, ale zbytek jsou pro mě zaručeně klenoty drsné detektivní školy a takzvané „brakové literatury“. K nejvyšší metě hodnocení jednoznačně přispívá kvalitní překlad, špičková redakční práce i grafické provedení knihy s původními ilustracemi z Black Mask magazínu.

ThomasRuhe
05.05.2019

V době vzniku určitě čtivé, ale dnes je styl těchto povídek už překonaný. Mnohé obsahují klasické rekvizity: soukromý detektiv, drsní policajti, gangsteři, nebezpečná sexy děvčata, chlapácké řeči, noční kluby a bary, panáky whisky, cigára, kouřící hlavně pistolí a mnoho dalšího. Úroveň povídek byla od slabších po dobré, takže mé hodnocení je někde kolem 50%.

TheRaven
06.10.2018

Pro mě, jako žánrem dosud nepolíbeného, velmi příjemná zkušenost a jsem rád, že jsem se nechal na tu vynikající obálku nalákat. Možná nebylo úplně ideální sekat jednu povídku za druhou, protože po nějaké době začnou jednotlivé příběhy maličko splývat, přesto doporučuji a vůbec bych se nezlobil, kdyby se mi něco podobného dostalo zase za čas do ruky. Příjemná zkušenost, i když tomu možná trošku pomohla i během čtení neustále doplněná sklenka skotské.

CharlesWard
09.07.2018

Sbírka povídek odpovídající době jejich vzniku. Škoda, že takhle už se dneska prostě nic nenapíše, i kdyby se autoři přetrhli. Jednu hvězdu, ovšem musím strhnout, za dle mého nepovedenou titulní povídku Žhářství plus, která mi mezi ostatními, připadala tak trochu jako vlk v rouše beránčím. Jinak jde ovšem po všech stránkách o povedený sborník, který by neměl chybět v knihovně žádného milovníka detektivek, z této doby!

OldřichHanton
30.05.2017

Výběr starých pulpových detektivních povídek. Detektivky mám hodně rád a je zajímavé sledovat, jak se žánr postupně proměňuje. Dnes se píší tlusté romány, ale dříve se celá zápletka vešla třeba na dvacet stránek, což mělo i úplně jiné nároky na čtenářovu pozornost. Samotné případy jsou sice z dnešního pohledu trošku naivní, přesto jsem se ale u většiny povídek dobře bavil.

bertrand
07.10.2016

Báječné odpočinkové čtivo! Těžký relax s vypnutým mozkem, městský western, kdy jenom jedním uchem posloucháte cinkot vyhozených patron o chodník. O morálce zde nemůže být řeč. Za jedinou chybu považuji, že úvodní povídka D. Hammetta už česky vyšla v antologii Pulp Frictions (http://www.databazeknih.cz/knihy/pulp-frictions-historky-drsne-skoly-34986 ) a tudíž mi neumožnila přečíst si nějakého Hammetta, kterého neznám...čili to není tak, jak se zde píše, v komentářích, že se jedná o 13 dosud nepublikovaných příběhů... ale je to spíš o tom, že jsem se bláhově těšil...na toho Hammettka....

petra1394
18.09.2016

Za mě nejlepší povídky: Čekání na Rustyho, Mrtvola nekopala a Vražda po slabikách.

Inozuka
06.08.2016

Black Mask Antologie není sice buhvíjaká pecka, ale milovníka drsného detektivního žánru a pulpových příběhů jistě potěší. Ono to, co funguje na ploše knihy nebo série příběhů se stejným hlavním hrdinou, nemusí vždy fungovat i na ploše krátké povídky a tak některé z příběhů Černé masky jsou až moc kostrbané a neumětelské. Celkově však spokojenost a zajímavý vzorek brakové literatury. Na absolutních stupních vítězů jsou podle mého: Čekání na Rustyho - povídka s parádním nápadem a nábojem od Williama Colea, Muž, který si vybral ďábla Richarda Deminga, která si musí každého získat bezbožně cynickým PANEM Moorem a Vypůjčený zločin Cornela Woolriche s mazaně vystavěným příběhem a vystupňovaným napětím (i když pachatele začnete tušit hned, jak se objeví na scéně).

Poslední poklona Sherlocka Holmese
Poslední poklona Sherlocka Holmese